ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
09 серпня 2021 року м. Херсон Справа № 923/1194/17 (923/1317/20)
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М., за участю секретаря судового засідання Степанової Н.Д.,розглянувши справу
за позовом: Комунального підприємства "Таврійський" виконавчого комітету Херсонської міської ради (73000, м. Херсон, вул. Карбишева, 19, код ЄДРПОУ 34786387)
до: Херсонської міської ради (73000, м. Херсон, пр. Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 26347681)
про визнання незаконним рішення
за участю представників сторін:
від позивача: Хромченко О.С., представник, довіреність від 03.09.2020;
від відповідача: не прибув;
16 березня 2021 року Господарським судом Херсонської області прийнято рішення у справі № 923/1194/17 (923/1317/20), яким:
- визнано незаконним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 14.03.2019 № 1890 «Про незастосування до комунального підприємства (КП) «Таврійський», яке має суспільну та іншу цінність, передбачених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» процедур та закриття провадження у справі про банкрутство»;
- стягнуто з Херсонської міської ради 2 102,00 грн. судового збору.
26 квітня 2021 року Господарським судом Херсонської області виданий наказ про примусове виконання рішення від 16.03.2021 про стягнення з Херсонської міської ради судового збору в розмірі 2102,00 грн. Відповідно до статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.
28.07.2021 до суду звернувся позивач - Комунальне підприємство "Таврійський" виконавчого комітету Херсонської міської ради звернувся із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення, за яким з урахуванням уточнення, просив змінити порядок виконання рішення Господарського суду Херсонської області від 16.03.2021 у справі № 923/1194/17 (923/1317/20) шляхом стягнення з Херсонської міської ради через Виконавчий комітет Херсонської міської ради (м. Херсон, пр-т Ушакова, 37, код ЄДР 04059958) на користь Комунального підприємства «Таврійський» виконавчого комітету Херсонської міської ради (вул. Карбишева, 19, м. Херсон, код ЄДР 34786387) 2 102,00 грн. судового збору.
Заява мотивована наступним.
Відповідно до підпункту 1 пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України виключно для виконання.
Відповідно до п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою КМУ від 03.08.2011 № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
З метою виконання рішення у справі № 923/1194/17 (923/1317/20), КП «Таврійський» звернулось до Управління Державної казначейської служби України у м. Херсоні Херсонської області із відповідною заявою.
Листом від 23.07.2021 року № 04-15-06/827 казначейська служба повернула виконавчий документ (наказ господарського суду Херсонської області № 923/1194/17 (923/1317/20) від 26.04.2021 року) без виконання з посиланням на відсутність в управлінні відкритих розрахункових рахунків Херсонської міської ради та повідомила, що в управлінні відкриті рахунки Виконавчого комітету Херсонської міської ради (код 04059958), який є іншою юридичною особою та відповідно до п. 4 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснює в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
З огляду на викладене, на думку заявника, вбачається, що Херсонська міська рада не є розпорядником коштів місцевого бюджету м. Херсон та не має рахунків в органах державного казначейства. Отже, з метою захисту прав позивача та подальшого реального виконання рішення суду у справі № 923/1194/17 (923/1317/20), КП «Таврійський» вважає, що стягнення коштів в розмірі 2 102,00 грн. слід здійснити з рахунку розпорядника бюджетних коштів міста Херсон - Виконавчого комітету Херсонської міської ради.
Представник виконавчого комітету Херсонської міської ради заперечує проти задоволення заяви та пояснює, що виконавчий комітет Херсонської міської ради та Херсонська міська рада є різні юридичні особи. Крім того, на думку виконавчого комітету, заявник вибрав неправильний спосіб поновлення своїх прав.
Суд розглянув заяву у судовому засіданні, вивчив матеріали справи, заслухав пояснення сторін прийшов до висновку про задоволення зазначеної заяви, виходячи із наступного.
Згідно з ч. 1 і ч. 3 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
За приписами ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Відповідно до ст. 326, 327 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються на підставі наказу, виданого судом першої інстанції.
У п. 7.2 чинної постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 жовтня 2012 року N 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" встановлено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення.
Суд погоджується з доводами заявника, що в даному випадку неможливість стягнення з Херсонської міської ради суми судового збору присудженої на користь заявника пов'язана з відсутністю відповідного рахунку, з якого можливе стягнення та який одночасно наявний у її виконавчого органу - Виконавчого комітету Херсонської міської ради , а тому заява відповідача підлягає задоволенню.
За змістом статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
У грудні 2020 року Комунальне підприємство «Таврійський» виконавчого комітету Херсонської міської ради (вул. Карбишева, 19, м. Херсон, код ЄДР 34786387) звернулось до господарського суду Херсонської області із позовною заявою до Херсонської міської ради про визнання незаконним рішення від 14.03.2019 року № 1890.
Згідно з частиною 2 статті 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські, районі в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
За змістом пункту 3 частини 1 статті 22 Бюджетного кодексу України за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Згідно з пунктом 1.1. Положення про Виконавчий комітет Херсонської міської ради. Виконавчий комітет Херсонської міської ради є виконавчим органом Херсонської міської ради, який створюється радою на період її повноважень відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Статуту територіальної громади міста Херсон та Регламенту Херсонської міської ради.
Оскільки, на сьогоднішній день існують обставини, що роблять виконання рішення Господарського суду Херсонської області від 16.03.2021 року по справі № 923/1194/17 (923/1317/20) неможливим, через відсутність у Херсонської міської ради рахунків, відкритих у банках та інших фінансових установах України, а також те, що фінансування видатків з місцевого бюджету здійснює Виконавчий комітет Херсонської міської ради, наявні підстави для зміни порядку його виконання шляхом погашення заборгованості Херсонської міської ради в сумі 2102,00 грн. за рахунок Виконавчого комітету Херсонської міської ради, що здійснює в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
З огляду на викладене, у зв'язку із зміною способу і порядку виконання рішення, підлягає видачі і наказ, про стягнення з Виконавчого комітету Херсонської міської ради на користь позивача 2102 грн. витрат судовий збір
При цьому суд враховує, що згідно з ч. 2 ст. 328 ГПК України, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
З огляду на викладене, у зв'язку із зміною порядку виконання рішення шляхом стягнення 2102 грн. витрат на сплату судового збору з Виконавчого комітету Херсонської міської ради, наказ № №923/1174/17 (923/1317/20) від 26.04.2021 визнається таким, що не підлягає виконанню.
На підставі викладеного керуючись приписами ст. 328, 331, 234 ГПК України, суд
1.Заяву Комунального підприємства "Таврійський" виконавчого комітету Херсонської міської ради про зміну порядку виконання рішення від 28.07.2021 задовольнити.
2.Змінити порядок виконання рішення суду від 16.03.2021 у справі №923/1174/17 (923/1317/20) шляхом стягнення з Херсонської міської ради через Виконавчий комітет Херсонської міської ради (м. Херсон, пр-т Ушакова, 37, код ЄДР 04059958) на користь Комунального підприємства «Таврійський» виконавчого комітету Херсонської міської ради (вул. Карбишева, 19, м. Херсон, код ЄДР 34786387) 2102,00 грн. судового збору.
3.Наказ №923/1174/17 (923/1317/20) від 26.04.2021 про стягнення з Херсонської міської ради на користь Комунального підприємства «Таврійський» виконавчого комітету Херсонської міської ради 2102 грн. витрат пов'язаних зі сплатою судового збору визнати таким, що не підлягає виконанню.
4.Видати наказ від 26.04.2021 наступного змісту: "Стягнути з Херсонської міської ради через Виконавчий комітет Херсонської міської ради (м. Херсон, пр-т Ушакова, 37, код ЄДР 04059958) на користь Комунального підприємства «Таврійський» виконавчого комітету Херсонської міської ради (вул. Карбишева, 19, м. Херсон, код ЄДР 34786387) 2102,00 грн. судового збору."
5. Ухвалу надіслати сторонам, Виконавчому комітету Херсонської міської ради.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена відповідно до ст.ст. 255, 256 ГПК України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ “Перехідні положення” Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Л.М. Немченко