Ухвала від 10.08.2021 по справі 911/1851/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"10" серпня 2021 р. м. Київ Справа №911/1851/19

За позовом Першого заступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області (08131, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Соборна, 67) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області (03115, м. Київ, вул. Серпова, 3/14)

До 1. Комунального підприємства «Реєстрація бізнесу» Коровинської сільської ради Недригайлівського району Сумської області (42140, Сумська обл., Недригайлівський район, с. Коровинці, вул. Київська, 41) 2. Фермерського господарства «Мрія» (08681, Київська обл., Васильківський район, с. Рославичі)

Третя особа,яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача

Рославичівська сільська рада (08661, Київська обл., Васильківський район, с. Рославичі, вул. Спасо-Преображенська, буд. 3)

Третя особа,яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача

ОСОБА_1 (08681, Київська обл., Васильківський район, с. Рославичі)

Про скасування рішення про державну реєстрацію права простійного користування земельними ділянками

Суддя Третьякова О.О.

без виклику (повідомлення) учасників справи

обставини справи:

В провадженні Господарського суду Київської області на стадії розгляду справи по суті перебуває справа №911/1851/19 за позовом Першого заступника керівника Києво-Святошинської прокуратури Київської області (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області (далі - позивач) до Комунального підприємства «Реєстрація бізнесу» Коровинської сільської ради Недригайлівського району Сумської області (далі - відповідач-1) та Фермерського господарства «Мрія» (далі - відповідач-2), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Рославичівської сільської ради і третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування рішень про державну реєстрацію права постійного користування земельними ділянками, а саме: рішення про державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою площею 8,75 га з кадастровим номером 3221487300:02:012:0168 за Фермерським господарством «Мрія», індексний номер 43650143 від 24.10.2018 та рішення про державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою площею 21,609 га з кадастровим номером 3221487300:02:008:0007 за Фермерським господарством «Мрія», індексний номер 43651147 від 24.10.2018.

Позовні вимоги мотивовані необхідністю захисту інтересів держави у сфері використання та охорони земель, ефективного і раціонального використання земельних ресурсів, бездіяльністю органу державної влади через нездійснення ним покладених на нього повноважень. Обґрунтовуючи позов, прокурор вказує на те, що державна реєстрація права постійного користування земельними ділянками проведена всупереч вимог закону, адже вони виділялися ОСОБА_1 , проте були зареєстровані за відповідачем-2 без розроблення проектної документації із землеустрою та її затвердження, за відсутності відповідного розпорядчого рішення органу виконавчої влади про надання земель у постійне користування. Оскільки, виникнення прав на земельні ділянки пов'язується з моментом і фактом реєстраційних дій (державної реєстрації), що реалізується за наслідками винесення реєстраційними органами відповідних рішень, прокурор заявляє позовну вимогу про скасування рішень Комунального підприємства «Реєстрація бізнесу» Коровинської сільської ради Недригайлівського району Сумської області. Обґрунтовуючи у чому полягає необхідність захисту інтересів держави і підстави для звернення до суду у справі №911/1851/19 прокурор зазначає, що орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, не вжив жодних заходів щодо оскарження у судовому порядку спірних рішень, що свідчить про його бездіяльність та нездійснення покладених на нього повноважень.

В процесі розгляду справи судом встановлено, що згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (витяг від 03.08.2021 №27556859), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Рославичівська сільська рада з 18.12.2020 перебуває в стані припинення.

Відповідно до абзацу першого пункту 7-1 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України. Рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №715-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області» адміністративним центром Феодосіївської територіальної громади визначено село Ходосівка та, зокрема, включено Рославичівську територіальну громаду до складу Феодосіївської територіальної громади.

Згідно з ч. 8 ст. 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Підпунктами 1, 4 пункту 6-1 розділу V «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України, припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади. Сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади.

Відповідно до підпункту 9 пункту 6-1 розділу V «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.

Судом встановлено, що рішенням Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області VІІІ скликання від 24.11.2020 №1 «Про підсумки виборів депутатів Феодосіївської сільської ради від 25 жовтня 2020 року» вирішено інформацію голови Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії С. Пархоменка про підсумки виборів депутатів Феодосіївської сільської ради від 25 жовтня 2020 року взяти до відома.

Рішенням Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області VІІІ скликання від 24.11.2020 №2 «Про підсумки виборів Феодосіївського сільського голови 25 жовтня 2020 року» вирішено інформацію голови Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії про обрання на посаду Феодосіївського сільського голови Пянчука Миколи Леонідовича за результатами виборів 25 жовтня 2020 року взяти до відома та визнати за ним повноваження Феодосіївського сільського голови.

Таким чином з 24.11.2020 Феодосіївська сільська рада Обухівського району Київської області набула своїх повноважень в силу вимог ч.8 ст.45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Рішенням Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області VІІІ скликання від 07.12.2020 №12 «Про початок реорганізації сільських рад шляхом приєднання до Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області» вирішено, зокрема, почати процедуру реорганізації Рославичівської сільської ради (ЄДРПОУ 23236124), місцезнаходження: село Рославичі, вулиця Спасо-Преображенська, будинок 3, шляхом приєднання до Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області (ЄДРПОУ 04362148), місцезнаходження: село Ходосівка, вулиця Панаса Мирного, будинок 2. Визначено Феодосіївську сільську раду Обухівського району Київської області правонаступником всього майна, прав та обов'язків, зокрема, Рославичівської сільської ради.

Відповідно до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Слід зазначити, що при реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов'язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов'язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов'язків, а усієї їх сукупності. Подібна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16.06.2020 у справі №910/5953/17.

Згідно з абз.1 ч.3 і абз.1, 2 ч.4 ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою. З дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об'єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом. Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.

Відповідно до ч.6 ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» реорганізація юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та їхніх виконавчих комітетів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється без повідомлення про неї органу, що здійснює державну реєстрацію, а також без збирання вимог кредиторів, отримання їхньої згоди.

Як передбачено абз.2 ч.1 ст.8-3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» повноваження сільської, селищної ради, її виконавчого комітету та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до міської об'єднаної територіальної громади, припиняються з дня набрання чинності рішенням сільської, селищної ради та рішенням міської ради об'єднаної територіальної громади про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади. З моменту припинення повноважень сільської, селищної ради повноваження міської ради поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до міської об'єднаної територіальної громади.

Згідно з ч.3 ст.8-3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади, з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади. Відповідні юридичні особи - сільська, селищна, міська рада, її виконавчий комітет об'єднаної територіальної громади є правонаступниками прав та обов'язків відповідних юридичних осіб - сільської, селищної ради, її виконавчого комітету територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади, з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади.

Аналіз наведених вище норм з урахуванням встановлених судом обставин свідчить про те, що Феодосіївська сільська рада об'єднаної територіальної громади як відповідна юридична особа є правонаступником прав та обов'язків Рославичівської сільської ради - приєднаної територіальної громади. Моментом правонаступництва юридичних осіб (сільських, селищних, міських рад) внаслідок об'єднання територіальних громад, як вже зазначалось, є день набуття повноважень новообраною радою.

Оскільки новообрана Феодосіївська сільська рада Обухівського району Київської області набула повноважень з 24.11.2020, відповідно, припинено з 24.11.2020 діяльність Рославичівської сільської ради, яка увійшла до складу об'єднаної територіальної громади Феодосіївської сільської ради, повноваження Рославичівського сільського голови припинилися, а Рославичівська сільська рада перестала існувати як орган місцевого самоврядування в силу положень ст. 8-3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Відповідно до ст.52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Таким чином, суд дійшов висновку про заміну у справі №911/1851/19 третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Рославичівську сільську раду на її правонаступника - Феодосіївську сільську раду Обухівського району Київської області.

Керуючись ст.52, 234-236 Господарського процесуального кодексу України, суд

постановив:

1. Замінити залучену до участі у справі №911/1851/19 третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Рославичівську сільську раду (08681, Київська обл., Васильківський р-н, с. Рославичі, вул. Спасо-Преображенська, буд. 3, ідентифікаційний код 23236124) на її правонаступника - Феодосіївську сільську раду Обухівського району Київської області (08173, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Ходосівка, вул. Панаса Мирного, буд. 2, ідентифікаційний код 04362148).

2. Повідомити Феодосіївську сільську раду Обухівського району Київської області про призначення судового засідання у справі №911/1851/19 на 19.08.2021 о 12:00. Судове засідання у справі №911/1851/19 відбудеться у приміщенні Господарського суду Київської області за адресою: м. Київ, вул. Симона Петлюри, 16/108.

У разі неявки - повідомити суд про причини такої неявки з документальним підтвердженням.

Роз'яснити наслідки неявки у засідання, а саме: відповідно до ч.1, 3, 4, 5 ст.202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; 2) повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки; 3) неявки представника в судове засідання, якщо в судове засідання з'явилася особа, яку він представляє, або інший її представник; 4) неявки в судове засідання учасника справи, якщо з'явився його представник, крім випадків, коли суд визнав явку учасника справи обов'язковою. У разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез'явлення не перешкоджає вирішенню спору. Наслідки, визначені частинами третьою та четвертою цієї статті, настають і в разі, якщо учасник справи (його представник) залишить залу судового засідання.

Ухвала набирає законної сили 10.08.2021 та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складено та підписано 10.08.2021.

Суддя О.О. Третьякова