Ухвала від 04.08.2021 по справі 920/503/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

04.08.2021 Справа № 920/503/21

м. Суми

Господарський суд Сумської області у складі судді Джепи Ю.А. при секретарі судового засідання Галашан І.В., розглянувши матеріали справи в порядку загального позовного провадження:

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАНГР" (40021, м. Суми, пров. Громадянський, буд. 1, ідентифікаційний код 37430609, email: ІНФОРМАЦІЯ_1),

до відповідачів: 1) фізичної особи-підприємця Хроменка Олега Миколайовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ),

2) Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру в Сумській області ОСОБА_1 (40022, м. Суми, вул. Супруна, 32, код 3103103569),

за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1) Державного реєстратора Куць Світлани Миколаївни відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Управління Центр надання адміністративних послуг у м. Суми Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Горького, 21, код 2996608023),

2) Сумської міської ради (код 23823253, м. Суми, Майдан Незалежності, 2),

за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1) Освітнього закладу Сумської автомобільної школи ТСО України (код 02723107, м. Суми, провулок Громадянський,1),

2) Громадської організації "Сумська обласна організація товариства сприяння оборони України" (код 02729538, м. Суми, вул. 20 Років Перемоги, 7)

про визнання недійсними матеріалів технічної документації з землеустрою та скасування державної реєстрації.

Представники сторін:

позивача - адвокат Гребіник В.В. (ордер серія ВА № 1018031 від 04.08.2021);

відповідача 1 - адвокат Титор Р.М. (ордер серія АВ № 1017447 від 04.08.2021)

відповідача 2 - не з'явився;

третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - не з'явились;

участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - не з'явились.

ВСТАНОВИВ:

12.05.2021 позивач звернувся до суду з позовною заявою, відповідно до якої, просив суд:

1) визнати документацію з землеустрою - Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Сумської обласної організації товариства сприяння обороні України для учбових цілей за адресою: м. Суми, пров. Громадянський, 1, неякісною, тобто такою яка виготовлена з порушенням норм і правил у сфері землеустрою, та не відповідає вимогам законодавства України;

2) скасувати Державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 5910136300:12:002:0043, площею 0.9574 га, цільового призначення - 03.02 - для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, що розташована за адресою Сумська область, м. Суми, провулок Громадянський, 1 в Державному земельному кадастрі, бо зареєстрована на підставі неякісної документації із землеустрою та на іншу особу, яка не мала відповідного речового права з одночасним припиненням зареєстрованих речових прав, їх обтяжень за цією особою.

Ухвалою від 17.05.2021 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 920/503/21. Призначено підготовче засідання на 06.07.2021, 12:00, з повідомленням сторін. Залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Освітній заклад Сумської автомобільної школи ТСО України (код 02723107, м. Суми, провулок Громадянський,1) та Громадську організацію «Сумська обласна організація товариства сприяння оборони України» (код 02729538, м. Суми, вул. 20 Років Перемоги, 7). Залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Сумську міську раду (код 23823253, м. Суми, Майдан Незалежності, 2) та Державного реєстратора Куць Світлану Миколаївну відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Управління Центр надання адміністративних послуг у м. Суми Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Горького, 21, код 2996608023.

18.06.2021 від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Сумської міської ради надійшли пояснення у справі від 17.06.2021 № 526/21юр, у яких зазначено, що Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія СМ 00062 виданий 03.07.1996 є чинним, а також враховуючи відносини підпорядкування Сумської автомобільної ніколи ТСО України Сумській обласній організації товариства сприяння обороні України (ТСО України), інтереси Сумської міської ради на земельні ділянки комунальної власності не порушуються та не потребують захисту.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад, а також передача земельних ділянок комунальної власності у власність та оренду громадянам та юридичним особам.

Відповідно до матеріалів справи ТОВ «Лангр» звернулась до Сумської міської ради із заявою щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, орієнтовною площею 0,1500 га, яка знаходиться на території м. Суми, пров. Громадянський, 1.

Згодом, ТОВ «Лангр» подало заяву про розроблення проекту землеустрою за принципом «мовчазної згоди». Проте Сумською міською радою вищезазначене звернення ТОВ «Лангр» розглянуто, та за результатами його розгляду Сумською міською радою прийнято рішення від 29.2020 №6342-МР «Про відмову товариству з обмеженою відповідальністю «Лангр» у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Суми, пров. Громадянський, 1». Згодом, 20.01.2020 ТОВ «Лангр» знову звертається до Сумської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою. На зазначене звернення Сумською міською радою ухвалено рішення від 26.02.2020 №6576-МР «Про відмову товариству з обмеженою відповідальністю «Лангр» у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Суми, пров. Громадянський, 1», яким відмовлено позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв'язку з невідповідністю вимогам частині шостій статті 79-1, пункту 5 статті 116 та частини 2 статті 134 Земельного кодексу України, а саме: частина земельна ділянки, зазначеної на графічному матеріалі, що додається до звернення, перебуває у користуванні Сумської обласної організації товариства сприяння обороні України на праві постійного користування земельною ділянкою та відсутні документи, що підтверджують право власності на об'єкт нерухомого майна.

05.07.2021 від імені третьої особи - державного реєстратора Куць С.М. надійшла заява від 05.07.2021 № 3270/14.01-13 про розгляд справи без участі останньої. Зазначена заява електронного цифрового підпису не містить.

Протокольною ухвалою від 06.07.2021, яка, відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України занесена до протоколу судового засідання, суд повертає заяву від 05.07.2021 № 3270/14.01-13 без розгляду на підставі ч. 4 ст. 170 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вона не підписана електронним цифровим підписом, що унеможливлює ідентифікацію справжності підпису особи.

06.07.2020 від імені представника третьої особи - Громадської організації "Сумської обласної організації товариства сприяння оборони України" - адвоката Шершак- Гукової А.М. надійшло клопотання від 06.07.2021 № б/н про відкладення підготовчого засідання у даній справі. Зазначене клопотання електронного цифрового підпису також не містить.

Протокольною ухвалою від 06.07.2021, яка, відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України занесена до протоколу судового засідання, суд повертає заяву від 06.07.2021 № б/н (від 06.07.2021, вх. № 6286/21) без розгляду на підставі ч. 4 ст. 170 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вона не підписана електронним цифровим підписом, що унеможливлює ідентифікацію справжності підпису особи.

Ухвалою від 06.07.2021 постановлено продовжити строк підготовчого провадження у справі № 920/503/21 на 30 днів - до 17.08.2021. Позовну заяву (вх. № 2029 від 12.05.2021) Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАНГР" (40021, м. Суми, пров. Громадянський, буд. 1, ідентифікаційний код 37430609, email: ІНФОРМАЦІЯ_1) - залишено без руху. Встановлено позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "ЛАНГР" (40021, м. Суми, пров. Громадянський, буд. 1, ідентифікаційний код 37430609, email: ІНФОРМАЦІЯ_1) строк для усунення недоліків позовної заяви (вх. № 2029 від 12.05.2021) - не пізніше п'яти днів з оголошення даної ухвали суду про залишення позовної заяви без руху. Встановлено позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "ЛАНГР" (40021, м. Суми, пров. Громадянський, буд. 1, ідентифікаційний код 37430609, email: ІНФОРМАЦІЯ_1) спосіб усунення недоліків позовної заяви: шляхом подання до суду доказів надсилання копії позовної заяви вх. № 2029 від 12.05.2021 разом із доданими до неї документами цінним листом з описом вкладення на дійсну згідно з Витягом з ЄДРЮОФОПГФ адресу відповідача - фізичної особи-підприємця Хроменка Олега Миколайовича, а саме: АДРЕСА_1 .

09.07.2021 від представника позивача на виконання вимог зазначеної ухвали подано клопотання про усунення недоліків від 07.07.2021 № б/н ( вх. № 6366 від 09.07.2021), у якій позивачем додано докази надсилання копії позовної заяви на належну адресу відповідача разом із доданими до неї документами цінним листом з описом вкладення.

У підготовчому засіданні 04.08.2021 судом встановлено наступне.

Представник позивача у судове засідання з'явилась, підтримала заявлені позовні вимоги, а також заяву від 03.08.2021 (вх. № 7005/21) про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить суд:

1) визнати документацію з землеустрою - Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Сумської обласної організації товариства сприяння обороні України для учбових цілей за адресою: м. Суми, пров. Громадянський, 1, незаконною, тобто такою яка виготовлена з порушенням норм і правил у сфері землеустрою, та не відповідає вимогам законодавства України;

2) визнати незаконною та скасувати Державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 5910136300:12:002:0043, площею 0.9574 га, цільового призначення - 03.02 - для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, що розташована за адресою Сумська область, м. Суми, провулок Громадянський, 1 в Державному земельному кадастрі, бо зареєстрована на підставі неякісної документації із землеустрою та на іншу особу, яка не мала відповідного речового права з одночасним припиненням зареєстрованих речових прав, їх обтяжень за цією особою.

Протокольною ухвалою від 04.08.2021 вказану заяву представника позивача задоволено та постановлено подальший розгляд справи № 920/503/21 здійснювати у редакції вказаної заяви.

Представник першого відповідача у судове засідання 04.08.2021 також прибув, проти задоволення позову заперечував та зазначив про непідсудність даного спору господарському суду.

Другий відповідач - державний кадастровий реєстратор Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру в Сумській області ОСОБА_1 повідомлявся судом за зазначеною позивачем у позові адресою: м. Суми, вул. Супруна, 32.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру ЮОФОПГФ за вказаною адресою знаходиться Міськрайоне управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру в Сумській області, яке є структурним підрозділом Головного управління Держгеокадастру в Сумській області, що підтверджується, зокрема, листом від 26.07.2021 (вх. № 6763/21) представника Головного управління Держгеокадастру в Сумській області.

Згідно інформації, наданої у листі від 26.07.2021 (вх. № 6763/21), отриманому на запит суду, громадянин ОСОБА_1 звільнений з посади головного спеціаліста відділу державного земельного кадастру Управління держземагентства у Сумському районі Сумської області 31.03.2015 року, тобто на час розгляду інформація про те, що вказана фізична особа є державним кадастровим реєстратором не підтверджена.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру ЮОФОПГФ та згідно з Положенням Про Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, затвердженим Наказом Державної Служби України з питань геодезії, картографії та кадастру 17.11.2016 № 308, розміщеного на офіційному сайті Головного управління Держгеокадастру в Сумській області, останне є окремою юридичною особою.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру ЮОФОПГФ згідно пошуку за назвою "Міськрайоне управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру в Сумській області" та зазначеним позивачем кодом юридичної особи, такої юридичної особи не знайдено судом.

Виходячи з зазначеного, судом повідомлено про призначення судового засідання у даній справі Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, яке отримало рекомендоване повідомлення 14.07.2021 та Міськрайоне управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру в Сумській області, що отримало рекомендоване повідомлення 15.07.2021, тобто вони сповіщені судом про дату, час та місце розгляду справи належним чином.

У той же час суд звертає увагу, що відповідно до ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі (позивачами і відповідачами) можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 4 ГПК України сторонами у господарському процесі можуть бути юридичні особи, фізичні особи-підприємці та фізичні особи. У той же час участь фізичних осіб у господарському процесі обмежена випадками, встановленими ст. 20 вказаного Кодексу, а участь у якості сторони, зокрема, відповідача, відокремленого підрозділу юридичної особи взагалі не передбачена.

Відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень треті особи також отримали відповідні ухвали суду, тобто сповіщені судом про дату, час та місце розгляду справи належним чином.

Як убачається з позову заявник, вимагаючи визнати факт неякісного, а пізніше - незаконного, проведення землеустрою, не погоджується та/або оскаржує дії інженера-землевпорядника фізичної особи-підприємця Хроменка О.М. під час розробки технічної документації із землеустрою.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою (землевпорядна документація) - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель тощо.

Сама по собі вимога про визнання вищевказаної документації неякісною або незаконною, на думку суду, не може бути предметом окремого судового розгляду та самостійною підставою для звернення до господарського суду з позовом, у той же час може обгрунтовувати звернення до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України "Про землеустрій" розробниками документації із землеустрою, зокрема, є фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією. У разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації із землеустрою несуть відповідальність, передбачену договором і законом (ч.3,4 ст.28 вказаного Закону).

Поряд з цим статтею 123 Земельного кодексу України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування (ч.1). Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) (ч.2). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою (ч.3). Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (ч.4). Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (ч.11). Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою (ч.14).

Таким чином, перевірка та визначення відповідності розробленого землеустрою чинному законодавству віднесено до компетенції органу місцевого самоврядування шляхом прийняття відповідного рішення.

При цьому вимоги щодо правомірності набуття третьою особою права на постійне користування згаданою вище ділянкою та/або порушення прав позивача на неї у позові відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.2 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно з ч.2 ст.4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У відповідності до п.10 ч.1 ст.20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.

З урахуванням викладеного спір у цій справі за першою вимогою не має ознак приватноправового та не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Зі змісту другої позовної вимоги і мотивів, якими керувався позивач, звертаючись з нею, убачається, що предметом у цій справі також є законність дій і дотримання другим відповідачем порядку та процедури державної реєстрації земельної ділянки на підставі неправильно, на думку позивача, розробленої, виготовленої, сформованої та поданої третіми особами документації із землеустрою.

Крім того, судом встановлено, що особа, зазначена відповідачем у справі, а саме як державний кадастровий реєстратор Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру в Сумській області - ОСОБА_1 звільнений з посади головного спеціаліста відділу державного земельного кадастру Управління держземагентства у Сумському районі Сумської області 31.03.2015.

Крім іншого, судом встановлено, що за аналогічних обставин (вимоги до тих же відповідачів із залученням тих самих третіх осіб, що й у даній справі № 920/503/21, з аналогічним формулюванням позовних вимог) 28.02.2020 у справі № 920/192/20, 30.03.2020 у справі № 920/276/20 та 18.05.2020 у справі № 920/452/20 ухвалами господарського суду Сумської області на підставі ст. 175 ГПК України відмовлено у відкритті провадження. Вказані ухвали набрали законної сили та в апеляційному порядку не оскаржувались.

За приписами статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці (п.6 ч.1); справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем(п.10 ч.1); вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами (п.13 ч.1).

У відповідності до ч. 12 ст. 30 ГПК України вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо розгляд таких вимог віднесений до юрисдикції господарського суду, розглядаються господарським судом, визначеним за правилами підсудності щодо розгляду спору, похідними від якого є такі вимоги.

Як слідує з тексту позовної заяви, звертаючись до суду з нею позивач, хоча і посилається в обґрунтування позовних вимог на те, що у нього за наявності декларації про готовність об'єкта до експлуатації не оформлено право власності на нерухомість за адресою: м. Суми, пров. Громадянський, 1, оскільки у нього відсутнє право власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджено об'єкт нерухомого майна, він жодних вимог щодо вказаної землі не заявляє, не зазначає яке його право порушено, а відтак, фактично, при вирішенні заявлених позивачем позовних вимог суд повинен перевірити та встановити виключно правомірність рішення про державну реєстрацію земельної ділянки та відповідних дій реєстратора під час його прийняття.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією земельної ділянки, регулюються Законом України «Про Державний земельний кадастр» (далі Закон).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Згідно зі статтею 9 Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор є державним службовцем. Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.

У відповідності до частини другої статті 39 Закону рішення, дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені: до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин на території дії повноважень відповідного Державного кадастрового реєстратора, та до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Ураховуючи наведене, державний кадастровий реєстратор є суб'єктом владних повноважень, а правовідносини, які виникають між ним та заявником - публічно-правовими. Захист прав та інтересів відповідного заявника від порушень з боку цих суб'єктів владних повноважень є завданням адміністративного судочинства та має відбуватися у відповідному порядку.

Відповідно до положень ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо:

1) спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства;

2) відсутній предмет спору;

3) суд встановить обставини, які є підставою для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до пунктів 2, 4, 5 частини першої статті 175 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною другою статті 175 цього Кодексу;

4) позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом;

5) після відкриття провадження у справі між сторонами укладено угоду про передачу спору на вирішення до міжнародного комерційного арбітражу або третейського суду, якщо тільки суд не визнає, що така угода є недійсною, втратила чинність або не може бути виконана;

6) настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;

7) сторони уклали мирову угоду і вона затверджена судом.

За обставин, викладених у позові та встановлених судом, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі та роз'яснити позивачу про те, що даний спір за другою вимогою віднесено до юрисдикції Сумського окружного адміністративного суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 20, 46, 231, 233-235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Провадження у справі № 920/503/21 - закрити.

2. Копію ухвали направити сторонам та третім особам.

3. Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена протягом десяти днів до Північного апеляційного господарського суду у порядку, визначеному ст.ст. 255-257 Господарського процесуального кодексу України.

4. Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://su.arbitr.gov.ua/sud5021/.

Повний текст ухвали складено та підписано 09.08.2021.

Суддя Ю.А. Джепа