02 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 663/1413/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Кукульник Я.В.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Камчатного А.В.,
представника відповідача - Ткачук Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що 22.02.2021 року вперше звернувся із заявою до Скадовського ОУПФУ про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням вимог ст. 40 Закону. Відповідач повідомив позивачу, що йому вже призначено пенсію, а тому заява залишена без розгляду.
Вважає дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до вищезазначеного закону протиправними, оскільки в даному випадку має місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Станом на день призначення пенсії позивачу виповнилось повних 60 років, а тому пенсія за віком відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" повинна бути призначена за будь-яких умов. Відповідачі замість того, щоб призначити йому пенсію за віком з урахуванням показників середньої заробітної плати в Україні за 2018, 2019, 2020 роки, зробили перерахунок пенсії без урахування вказаних показників.
Крім того, виконали нарахування пенсії, що не відповідає вимогам закону і суперечить існуючій формулі обчислення пенсії, таким чином значно зменшивши її.
Відповідачі умисно підмінюють поняття "призначення пенсії" поняттям "переведення з одного виду пенсії на інший". Різниця в зазначених поняттях полягає у тому, що при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник заробітної плати, з якого обраховувалася пенсія при призначенні її вперше, а при призначенні пенсії використовується показник середньої заробітної плати за три роки перед призначенням пенсії.
Крім того, особам, які звернулися за призначенням пенсій в 2014 році, пенсії повинні призначатися із застосуванням усередненого показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2011-2013 роки.
Просить суд:
- визнати протиправними дії Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області та Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2018, 2019, 2020 роки;
- зобов'язати Скадовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області та Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області призначити ОСОБА_1 з 22 лютого 2021 року пенсію за віком, передбачену ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;
- зобов'язати Скадовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області та Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області перерахувати і виплатити, а також в подальшому нараховувати і виплачувати ОСОБА_1 підвищення (надбавки) до пенсії відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Скадовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області та Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою пенсією і пенсією, яку позивач мав отримувати відповідно до формули передбаченої ст. 27, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 17.07.2014 року по 21.02.2021 року.
Ухвалою Скадовського районного суду Херсонської області від 25.05.2021 року справу № 663/1413/21 передано на розгляд до Херсонського окружного адміністративного суду.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 24.06.2021 року головуючим суддею визначено Варняка С.О.
Ухвалою від 29.06.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 26.07.2021 року.
23.07.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що згідно з ч. 3 статті 45 Закону №1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
При переведенні особи з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ, на пенсію за віком відповідно Закону № 1058 застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався при обчисленні пенсії відповідно до Закону № 1058 в році, в якому особа звернулася за призначенням пенсії згідно з Законом № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", але не менше показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012-2014 рік (2700,98 грн.), з урахуванням якого перераховано пенсії, що були призначені до 2015 року.
Розрахунок пенсії позивача, що підтверджується матеріалами пенсійної справи, проведено відповідно до пункту 2-1 Розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням норм статті 27 та статті 28 цього закону, також з урахуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час попереднього перерахунку попереднього виду пенсії.
Вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати і виплатити, а також в подальшому нараховувати і виплачувати підвищення (надбавки) до пенсії відповідно до ст.42 Закону №1058 безпідставні, оскільки стаття 42, на яку посилається позивач, не передбачає підвищення (надбавки) до пенсії, а передбачає лише індексацію та перерахунок пенсії.
Таким чином, розмір пенсії за вислугу років, та пенсії за віком визначається за формулою передбаченою ст. 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону 1058, тому різниця в розрахунку відсутня.
Відповідно до п. 2 ст. 28 Закону № 1058 перерахунок пенсії позивачу можливо буде здійснити лише в разі досягнення 65 років, у розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати визначеної Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
З огляду на вищезазначене, Управління вважає, що для врахування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018 - 2020 роки, при переведенні позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком підстав немає.
26.07.2021 року оголошено перерву у судовому засідання до 02.08.2021 року.
Ухвалою суду від 27.07.2021 року вирішено адміністративну справу розглядати у режимі відеоконференції.
У судовому засіданні позивач та його представник наполягали на позовних вимогах, просили суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечувала, просила у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 має страховий стаж роботи з 1977 року по 2014 рік, а саме 36 років 2 дні, в галузі освіти 27 років 10 місяців і 17 днів.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області.
17.07.2014 року йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення".
З 17.07.2014 року по 21.02.2021 року одержував пенсію за вислугу років (працівник освіти).
22.02.2021 року особисто ОСОБА_1 була подана заява про призначення/перерахунок пенсії за його підписом, згідно якої здійснено перехід на інший вид пенсії та виконано перерахунок пенсії.
З 22.02.2021 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (рішення № 965110135597 від 25.02.2021р.).
22.02.2021 року, 15.03.2021 року та 03.04.2021 року ОСОБА_1 звертався з зверненнями до Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області стосовно пенсійного забезпечення, на які відповіді отримав вчасно у строки передбачені Закону України "Про звернення громадян". Інших заяв про призначення пенсії від ОСОБА_1 не надходило.
Застосувавши відповідні норми права, суд надає таку правову оцінку спірним правовідносинам.
Відповідно до Закону України, від 09.07.2003, № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Суд зауважує, що пенсія за вислугу років зазначеним Законом не передбачена.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Водночас, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся вперше.
Таким чином, позовні вимоги в частині призначення позивачу з 22 лютого 2021 року пенсію за віком, передбачену ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, підлягають задоволенню.
До такого ж висновку прийшов Верховний суд у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а.
Щодо позовних вимог до Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, суд зазначає наступне.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 року № 821 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Генічеське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Бериславське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Каховське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Олешківське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Скадовське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка та Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області реорганізовані шляхом приєднання у Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Таким чином, звернення позовних вимог до Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області є помилковим. Як встановлено в судовому засіданні, позивач звертався з заявами не до Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, а до Відділу обслуговування громадян № 2 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області. Ефективним способом захисту поновлення прав позивача є звернення з позовом до ГУ ПФУ у Херсонській області.
Щодо позовних вимог стосовно нарахування та виплати різниці між фактично отриманою пенсією і пенсією, яку позивач мав отримувати відповідно до формули передбаченої ст. 27, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 17.07.2014 року по 21.02.2021 року, суд зазначає таке.
Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на призначення пенсії за віком за Закон № 1058-ІV пенсії з 22 лютого 2021 року.
У зв'язку з цим, вимоги щодо перерахування і виплати різниці у пенсіях є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок, якщо дії, бездіяльність чи рішення ГУ ПФУ у 2014 році будуть визнані протиправними.
Позивачем не надано доказів того, що він звертався до ГУ ПФУ саме з такими вимогами. Тому в цій частині, суд відмовляє у задоволені позовних вимог.
Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з приписами ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З врахуванням пропорційності задоволених позовних вимог, суд вважає, що сплачений позивачем судовий збір у сумі 454,00 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області (код ЄДРПОУ 21295057, вулю 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) призначити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 22 лютого 2021 року пенсію за віком, передбачену ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області (код ЄДРПОУ 21295057, вулю 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) судовий збір у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 06 серпня 2021 р.
Суддя С.О. Варняк
кат. 112010200