ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
05 серпня 2021 року м. Київ № 640/19117/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н. М., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову відповідача від 03.12.2020 щодо перерахунку позивачу щорічної одноразової грошової допомоги до 05.05.2020;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 05.05.2020 в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.07.2021 позовну заяву залишено без руху з підстав пропуску строку звернення до суду та надання додатків, не засвідчених позивачем.
Через канцелярію суду надійшли пояснення позивача щодо строку звернення, за змістом яких наголошує на тому, що виплата до 05 травня є соціальною виплатою, наводить обґрунтування неприпустимості застосування строків звернення до спорів, які виникли з правовідносин виплати пенсії.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, виплату до 05 травня неможливо ототожнити із пенсійними виплатами, оскільки порушення виплат останніх мають системний характер, у той час як щорічна виплата, хоч і є соціальною гарантією, має відмінне регулювання щодо строків, розмірів, суб'єктів тощо.
Крім того, навіть за умови ототожнення пенсійних та інших соціальних виплат з точки зору строків звернення, слід звернути увагу на правовий висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19, за змістом якого відступлено від попередніх позицій щодо застосування необмеженого строку звернення на користь спеціального, шестимісячного строку, встановленого КАС України.
За змістом ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Оскільки поважних причин пропуску строку позивачем не наведено, а надані пояснення зводяться до незгоди із застосуванням норм процесуального права, підстави для визнання строку поважним відсутні.
Крім того, слід звернути увагу на неусунення позивачем другого недоліку - щодо надання належним чином засвідчених копій додатків до позовної заяви.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, позовну заяву та додані до неї матеріали слід повернути позивачу.
Керуючись ст. ст. 121- 123, п. 9 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Визнати неповажними причини пропуску строку звернення до суду ОСОБА_1 .
2. Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії повернути.
3. Роз'яснити, що повернення позовної заяви не перешкоджає особі, яка її подала, повторно звернутись до суду за відсутності обставини, що стали підставою для її повернення.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України та може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 293- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Шевченко