Рішення від 25.06.2021 по справі 160/5442/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2021 року Справа № 160/5442/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

12 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 09.03.2021 року №0120761-2407-0417 про визнання суми податкового зобов'язання ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 ) за платежем податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковий період 2020 рік в сумі 592,26 грн.

В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що він отримав 03 квітня 2021 року податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 09 березня 2021 року №0120761-2407-0417 про визначення суми податкового зобов'язання за платежем податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, якій є власниками житлової нерухомості за податковий період 2020 рік у сумі 592,26 грн.

Позивач вважає податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на те, що позивач є учасником бойових дій у відповідності до посвідчення серії НОМЕР_2 та у зв'язку з наявністю пільги його звільнено від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковий період 2020 рік на підставі рішення Новоолександрівської сільської об'єднаної територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області від 13 червня 2016 року за №4296-42/VII прийнятого у відповідності з нормами чинного законодавства, зокрема ст.266 Податкового кодексу України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року суд допустив процесуальне правонаступництво та замінив відповідача по справі №160/5442/21 - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658).

25 травня 2021 року на адресу суду від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№42256/21, в якому останній зазначив, що відповідач не погоджується з позовними вимогами та вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню на підставі того, що відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з ст.265 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненням, податок на нерухоме майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.

Відповідно до п.п.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України, фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власникам житлової та/або нежитлової нерухомості є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування податком є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. (п.п.266.2.1 п.266.2 ст.266 ПК України).

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які знаходяться у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п.п.266.3.2., п.266.3, ст.266 Податкового кодексу України).

Згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, у приватній власності ОСОБА_1 перебуває: об'єкт житлової нерухомості (будинок) розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа - 370,8 кв.м.

На підставі відомостей Державного реєстру речових прав, контролюючим органом здійснено нарахування позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, якій є власниками об'єктів, код платежу 18010201, за 2020 рік.

Окрім того, податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 09 березня 2021 року №0120761-2407-0417 позивачу направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Вказаний лист було отримано позивачем 30 березня 2021 року, що підтверджується рукописною датованою відміткою на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Таким чином, факт винесення та направлення оскаржуваних документів після 01 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком), не звільняє позивача від обов'язку сплати податків.

10 червня 2021 року на адресу суду представником Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надано доповнення до відзиву вх.№48050/21, в якому він звернув увагу суду, що до переліку пільг Податкового кодексу України зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не відноситься така категорія як учасники бойових дій.

Згідно з нормами п.12.3 ст.12 ПКУ, ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та внесення змін до таких рішень.

Зокрема, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених ПКУ, вирішують питання відповідно до вимог ПКУ щодо встановлення податку на майно (у частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) (п.10.3 ст. 10 ПКУ).

Установлення місцевих податків та зборів, не передбачених ПКУ, забороняється (п.10.4 ст.10 ПКУ).

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, у приватній власності ОСОБА_1 перебуває: об'єкт житлової нерухомості (будинок) розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа - 370,8 кв.м., підстава виникнення права власності - рішення суду №2-1135 від 03 березня 2005 року.

На підставі відомостей Державного реєстру речових прав, контролюючим органом здійснено нарахування позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, якій є власниками об'єктів, код платежу 18010201, за 2020 рік.

За результатами нарахування прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 09 березня 2021 року за №0120761-2407-0417, сума податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів, код платежу 18010201, за 2020 рік, становить 592,26 грн.

Податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 09 березня 2021 року №0120761-2407-0417 позивачу направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Вказаний лист було отримано позивачем 30 березня 2021 року, що підтверджується рукописною датованою відміткою на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

13 червня 2019 року Новоолександрівська сільська об'єднана територіальна громада Дніпровського району Дніпропетровської області прийняла рішення за №4296-42/VII "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Новоолександрівської сільської об'єднаної територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області на 2020 рік".

Пунктом 1.2 ч.1 вказаного рішення встановлено пільги для фізичних і юридичних осіб, надані відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, вводяться в дію з 01 січня 2020 року.

Зокрема, пільга встановлюється з об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності учасників бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередньо участь в антитерористичній операції в розмірі 100 відсотків суми податкового зобов'язання за рік.

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим Дніпропетровським районним військовим комісаріатом 25 липня 2016 року.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи» від 28.12.2014 №71-VIII було запроваджено новий місцевий податок, а саме податок на майно, який складається з трьох різновидів: транспортний податок, податок на майно, відмінне від земельної ділянки та плата за землю.

Вказаним Законом №71-VIII запроваджено низку правових норм, що врегулювали питання справляння місцевих податків.

Згідно із п.10.2 ст.10 Податкового кодексу України, в редакції Закону № 71-VIII, місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Згідно з нормами п.12.3 ст.12 ПКУ, ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та внесення змін до таких рішень.

Зокрема, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених ПКУ, вирішують питання відповідно до вимог ПКУ щодо встановлення податку на майно (у частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) (п.10.3 ст. 10 ПКУ).

Установлення місцевих податків та зборів, не передбачених ПКУ, забороняється (п.10.4 ст.10 ПКУ).

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до вимог п.58.3 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення.

Згідно з ст.265 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненням, податок на нерухоме майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.

Відповідно до п.п.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України, фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власникам житлової та/або нежитлової нерухомості є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування податком є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. (п.п.266.2.1 п.266.2 ст.266 ПК України).

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які знаходяться у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п.п.266.3.2 п.266.3 ст.266 Податкового кодексу України).

Згідно з п.п..266.5.1 п.266.5 ст.266 ІІК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1.5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Згідно з п.286.5 ст.286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формулою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 ПК України.

Судом встановлено, що 13 червня 2019 року Новоолександрівська сільська об'єднана територіальна громада Дніпровського району Дніпропетровської області прийняла рішення за №4296-42/VII "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Новоолександрівської сільської об'єднаної територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області на 2020 рік" та пунктом 1.2 вказаного рішення встановлено пільги для фізичних і юридичних осіб, надані відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, вводяться в дію з 01 січня 2020 року

За таких обставин контролюючий орган, прийнявши рішення про нарахування позивачу, який, як учасник бойових дій, користується пільгами визначеними п.1.2 вищевказаного рішення №4296-42/VII від 13 червня 2019 року, грошових зобов'язань за податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2020 рік, діяв протиправно.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи протиправність оскаржуваного позивачем податкового повідомлення-рішення суд вважає, що ефективним та достатнім способом відновлення порушеного права позивача буде визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09 березня 2021 року №0120761-2407-0417.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 09.03.2021 року №0120761-2407-0417 про визначення суми податкового зобов'язання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за платежем з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2020 рік, в сумі 592,26 грн. (п'ятсот дев'яносто дві гривні двадцять шість копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.М. Олійник