Справа 573/1253/21
Номер провадження 3/573/597/21
05 серпня 2021 року суддя Білопільського районного суду Сумської області Терещенко О.І., розглянув матеріали, які надійшли з ВП №1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої, РНОКПП НОМЕР_1
- за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
27 липня 2021 року до Білопільського районного суду Сумської області з ВП № 1 (м. Білопілля) надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 529907 від 21 липня 2021 року, складений щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У протоколі зазначено, що ОСОБА_1 неналежно виконувала обов'язки, передбачені ст. 150 Сімейного кодексу України, щодо забезпечення належними умовами життя неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Станом на 21 липня 2021 року, близько 14:00 год., у будинку, де проживають діти, за адресою: АДРЕСА_1 порушені санітарні умови життя, обірвані штори, брудна постільна білизна, занедбані меблі, пил.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не прибула, про дату, час, місце розгляду справи повідомлена належним чином, направила заяву про розгляд справи без її участі, з протоколом згодна.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Згідно з положеннями ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Диспозицією ч. 1 ст. 184 КУпАП, за якою складено протокол щодо ОСОБА_1 , передбачена відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Зазначена норма закону є бланкетною. Отже, диспозиція даної статті посилається на певне законодавство, яке передбачає виконання обов'язків. Тому для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності посадова особа, що склала вказаний протокол, повинна була вказати, які саме обов'язки не були виконані ОСОБА_1 .
Інспектор СЮП Сайко І.А. у протоколі вказує на неналежне виконання ОСОБА_1 обов'язків, передбачених ст. 150 Сімейного кодексу України, оскільки порушені санітарні умови життя неповнолітніх дітей.
Однак суд звертає увагу, що ст. 150 Сімейного кодексу України передбачені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, а саме зобов'язання: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину; піклуватися про дитину у разі п ередачі її на виховання іншим особам; з аборона будь-якого виду експлуатації батьками своєї дитини; заборона фізичного покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Однак, всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, у протоколі не вказано від яких саме передбачених законодавством обов'язків, з посиланням на норму закону, ухилялася ОСОБА_1 , оскільки дотримання санітарних норм статтею 150 Сімейного кодексу України не передбачено. Така невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 256 КУпАП не дає можливості з'ясувати, в чому полягає протиправність дій (бездіяльності) ОСОБА_1 .
Окрім того, до протоколу не долучено доказів на підтвердження того, що у будинку за місцем проживаня ОСОБА_1 та її дітей антисанітарні умови проживання, бо наявність розкиданих речей та пилу ще не свідчить про антісанітарні умови.
Також не долучено до протоколу доказів на підтвердження того, що меблі занедбані, штори обірвані і це привело до виникнення антисанітарних умов проживання.
Згідно з вимогами ст. 283 КУпАП постанова суду має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в тому разі, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, а тому провадження в даній справі підлягає закриттю.
Керуючись ч. 1 ст. 184, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя