ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 червня 2021 року м. Київ №640/26417/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністра-тивну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача сформувати та подати до Управління ДКС України у Шевченківському районі м. Києві подання про повернення позивачу сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати відповідача сформувати та подати до Управління ДКС України у Шевченківському районі м. Києві таке подання.
Позов обґрунтовано відсутністю у позивача обов'язку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку із придбанням житла вперше.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, зазначаючи про відсут-ність механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше, а також те, що надані позивачем документи беззаперечно не свідчать про придбання ним житла вперше.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 23.07.2019, нотаріально посвідченого і зареєстрованого в реєстрі за №1379, позивач придбав у власність квартиру за АДРЕСА_1 , вартістю 1927700 грн.
При цьому позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 19278 грн. (1% від операції купівлі-продажу нерухомого майна) не заперечується відповідачем і підтверджується копією квитанції від 07.07.2020 №370710002.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою від 30.07.2020 про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку з придбанням житла вперше. Копія заяви у справі відсутня, однак посилання на її реквізити здійснено у листі ГУ ПФУ в м. Києві від 10.08.2020 №2600-0502-8/110507, копія якого додана до позову.
Цим листом відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача з огляду на неможливість встановлення відсутності інших правочинів щодо придбання житла. Рекомендовано звернутись до суду.
Спірні правовідносини виникли у сфері справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування і стосуються повернення позивачу сплаченого ним збору.
Згідно з п. 9 ст. 1 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на час придбання позивачем дачного будинку) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з п. 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740, (у редакції, чинній на час придбання позивачем дачного будинку) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше (абз. 1).
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України (абз. 2).
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєс-тру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 31.07.2020 №218663732 окрім вищевказаної квартири, відсутні інші відомості про придбання позивачем житла.
Отже, відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дають підстави для висновку про придбання позивачем квартири вперше, тому він не відносився до платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідач не надав доказів, які б спростували доводи позивача і надані нею докази.
На час придбавання позивачем житла чинне національне законодавство не визначало механізму звільнення від сплати збору на обов'язкове державне страхування з операцій придбання громадянами житла вперше. Відсутність такого механізму не може бути перешкодою для реалізації громадянами своїх прав та інтересів. У контексті фактичних обставин цієї справи, законодавство передбачає можливість повернення помилково або надміру сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, збір на обо-в'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладений на Пенсійний фонд України.
Пунктом 3 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів (абз. 1).
Згідно з п. 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету <…> (абз. 1).
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абз. 2).
Положеннями п. 10 Порядку №787 передбачено, що заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надхо-джень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зара-хованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.
Отже, як вбачається, повернення помилково або надміру сплаченого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється з відповідного рахунку за надхо-дженням відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" за поданням відповідного територіального органу Пенсійного фонду України, що контролює надходження цього збору до бюджету.
Враховуючи, що позивач не відносився до платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла, але фактично сплатив цей збір, суд, погоджую-чись з доводами позивача, вважає, що така сплата здійснена ним помилково, а тому сплачені кошти підлягали поверненню позивачу за поданням відповідача.
Відповідач такого подання не сформував, натомість відмовив у задоволенні заяви позивача, чим порушив його право на повернення коштів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання про-типравною оспорюваної відмови відповідача, оформленої листом від 10.08.2020 №2600-0502-8/110507 та задоволення позову у цій частині.
З метою поновлення порушеного права позивача суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача сформувати подання до Управління ДКС України у Шевченківському районі м. Києва про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 19278 грн.
Водночас вимоги про визнання протиправною відмови відповідача подати подання до органу Казначейства та про зобов'язання відповідача вчинити дії такі дії задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до Порядку №787 подання подається особою разом із заявою, тобто ці дії вчиняються позивачем самостійно.
Отже, позов підлягає частковому задоволенню.
З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 840,80 грн., сплачений позивачем згідно з платіжним дорученням від 27.10.2020 №44, слід стягнути на його користь за рахунок відповідача у сумі 630,60 грн., пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 262 КАС України, суд
1. Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 30.07.2020, оформлену листом від 10.08.2020 №2600-0502-8/110507.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві сформувати подання до Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі міста Києва про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 19278,00 грн. (дев'ятнадцять тисяч двісті сімдесят вісім гривень 00 копійок).
4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.
5. Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судовий збір у сумі 630,60 грн. (шістсот тридцять гривень 60 копійок) на користь ОСОБА_1 .
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко