Справа № 461/3879/21 Головуючий у 1 інстанції: Юрків О.Р.
Провадження № 33/811/1058/21 Доповідач: Партика І. В.
28 липня 2021 року Львівський апеляційний суд у складі: судді Партики І.В., за участі захисника ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) - адвоката Максиміва В.І. та представника Львівської митниці Сліпенка С.В., розглянувши апеляційну скаргу представника Львівської митниці Сичова Ю.В. на постанову судді Галицького районного суду м.Львова від 01 липня 2021 року,
встановив:
цією постановою, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення за ст. 471 МК України та накладено стягнення - 1 700 грн. штрафу в дохід держави.
Вилучені згідно протоколу №0783/20900/21 від 25.04.2021 року грошові кошти 76 440 злотих та 8600 фунтів стерлінгів - повернуто ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), для здійснення, за необхідності, їх належного митного оформлення.
Стягнуто з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави 454 грн. судового збору.
Згідно постанови, 25.04.2021 року о 13:30 год. в зону митного контролю митного поста «Рава-Руська» Галицької митниці Держмитслужби в напрямку «Виїзд з України» смугою спрощеного митного контролю «зелений коридор» заїхав автомобіль марки «Ford» модель «TRANSIT», реєстраційний номер НОМЕР_1 , в якому у якості водія слідував гр. Польщі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) повертаючись з приватної поїздки з України в Республіку Польща.
При митному контролі серед особистих речей гр. Польщі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), без ознак приховування, було виявлено іноземну валюту 122000, 00 (сто двадцять дві тисячі) злотих та 8600, 00 (вісім тисяч шістсот) фунтів стерлінгів.
Валютні цінності, в еквіваленті 10000 (десять тисяч) євро а саме 45560 (сорок п'ять тисяч п'ятсот шістдесят) злотих було повернуто гр. Польщі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ).
Дії ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачена ст. 471 МК України.
Не погоджуючись з даною постановою представник Львівської митниці Ю.Сичов подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати таку, та винести нову постанову, якою визнати громадянина Республіки Польща ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього стягнення, передбачене санкцією даної статті в повному обсязі - з конфіскацією предметів правопорушення готівкових коштів в сумі 76 440 злотих та 8600 фунтів стерлінгів.
Вважає висновок суду помилковим та необґрунтованим, а саму постанову упередженою, зважаючи на наступне.
Звертає увагу суду, що документів, які підтверджують зняття готівки з власних рахунків у банках (фінансових установах) на суму, що перевищує еквівалент 10000 (десять тисяч) євро ОСОБА_1 не надав.
Валютні цінності, в еквіваленті 10000 (десять тисяч) євро а саме 45560 (сорок п'ять тисяч п'ятсот шістдесят) злотих було повернуто ОСОБА_1 .
У своїх письмових поясненнях від 25.04.2021 ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) зазначив, що перетнув зелену смугу, де раніше взяв контрольний талон, який дається при в'їзді на зелену смугу. Про те, що перевозити, через зелену смугу таку кількість грошей не можна, він не знав.
Загальна вартість предметів правопорушення становить 902 008,596 грн.
Таким чином, гр. Республіки Польща ОСОБА_1 , порушив встановлений цим Кодексом порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачені ст.471 Митного кодексу України.
Відповідно до ст.371 МК України та Постанови Правління Національного банку України від 02.01.2019 року № 3 «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» громадянину Республіки Польща ОСОБА_1 , було повернуто валютні цінності у еквіваленті 10000 євро.
У відповідності до п. 5 Постанови Правління Національного банку України від 02.01.2019 року №3 «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей», фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу. Пункт 6 тієї ж постанови НБУ передбачає, фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Оскільки водій обрав для слідування смугу спрощеного митного контролю «зелений коридор», він своїми діями заявив про відсутність в нього будь-яких товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню, або які належать до категорії товарів, на переміщення яких через митний кордон України встановлені заборони чи обмеження.
Згідно з п. 57, ч. 1, ст. 4 МК України товари - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Розглянувши справу по суті, суд об'єктивно прийшов до висновку щодо наявності у діях гр. Республіки Польща ОСОБА_1 , ознак правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, однак застосував до нього стягнення у вигляді штрафу розміром 1700 грн. без конфіскації вилучених згідно протоколу № 0783/20900/21 від 25.04.2021 року грошових коштів в сумі 76440 злотих та 8600 фунтів стерлінгів.
На думку митниці, Галицьким районним судом м.Львова необґрунтовано не застосовано адміністративне стягнення - конфіскацію предметів правопорушення готівкових коштів в сумі 76440 злотих та 8600 фунтів стерлінгів.
Окрім цього, діючим законодавством України не передбачено можливості звільнення правопорушника від застосування до нього основного адміністративного стягнення, зокрема конфіскації предметів правопорушення та накладання штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є невід'ємною частиною санкції ст.471 Митного кодексу України.
На думку митниці, дії гр. Республіки Польща ОСОБА_1 мають закінчений склад правопорушення визначеного диспозицією ст. 471 Митного Кодекс) України.
Заслухавши пояснення представника Львівської митниці Сліпенка С.В. на підтримку апеляційної скарги, виступ адвоката Максиміва В.І., який заперечив щодо задоволення апеляційної скарги Львівської митниці, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Згідно з ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України, при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також; з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Викладений у судовому рішенні висновок про наявність у діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) складу правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, підтверджується сукупністю зібраних і перевірених у судовому засіданні доказів, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 0783/20900/21 від 25.04.2021 та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані.
На підставі наведеного, суддя дійшов обґрунтованого висновку про необхідність притягнення ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до відповідальності за ст. 471 МК України та на законних підставах, із дотриманням вимог ст. 33 КУпАП, наклав на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 1 700 грн. без конфіскації вилучених грошових коштів.
Доводи апеляційної скарги представника митниці щодо незаконності постанови судді в частині незастосування додаткового стягнення у виді конфіскації вилученої валюти, на думку апеляційного суду, є необґрунтованими.
За вчинення правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, передбачене стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосереднім предметом порушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України - також конфіскацію цих товарів.
За змістом п. 57 ч.1 ст.4 МК України, валютні цінності є товаром.
Національне законодавство не містить будь-якого нормативного документа, який би забороняв переміщення валютних цінностей у виді готівкових коштів через митний кордон України.
Щодо визнання валютних цінностей у вигляді готівки товаром обмеженим до переміщення через митний кордон України, то суд при вирішенні даного питання звертає увагу на таке.
Обмеження, щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України визначені ст.197 МК України. Відповідно до частини першої та другої цієї статті, обмеженими до переміщення через митний кордон України є товари, митне оформлення яких здійснюється на підставі документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органами доходів і зборів передбачено законами України. Перелік таких товарів встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно до частини третьої ст.197 МК України, обмеження щодо ввезення на митну територію України чи вивезення за межі території України валютних цінностей можуть встановлюватись Національним банком України.
Обмеження щодо переміщення через митний кордон України валютних цінностей можуть встановлюватися Національним банком України. Поєднання положень наведених нормативних документів, дає підстави стверджувати те, що для визнання валютних цінностей у вигляді готівкових коштів, в тому числі і у іноземній валюті товаром, обмеженим до переміщення через митний кордон України, необхідна наявність будь-якого документа, виданого Кабінетом Міністрів України чи Національним банком України, яким би встановлювалось те, що переміщення валютних цінностей через митний кордон України фізичними особами повинен здійснюватись на підставі відповідного дозволу.
Між тим, будь-якого нормативного документа, яким би встановлювалася необхідність отримання / видачі зазначеного вище дозволу, національне законодавство не містить.
Так, відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про валюту і валютні операції», транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Поряд із цим, відповідно до ч.3 цієї статті, порядок транскордонного переміщення валютних цінностей суб'єктами валютних операцій і уповноваженими установами визначається Національним банком України з урахуванням норм частини першої цієї статті.
Як убачається із постанови Правління Національного банку України від 02.01.2019 року № 3, якою було затверджене Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей, будь-яких обмежень щодо переміщення готівкової валюти через митний кордон України фізичними особами, тобто необхідності і обов'язковості отримання будь-яких дозволів для переміщення готівкової валюти через митний кордон України, дане положення не містить.
Згідно з ч.3 ст.197 МК України, до повноважень Національного банку України у сфері, яка охоплює переміщення валютних цінностей через митний кордон України відноситься: встановлення обмежень щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі України валютних цінностей; визначення порядку переміщення валютних цінностей через митний кордон України, у тому числі особливостей декларування валютних цінностей (зокрема визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню).
Аналіз зазначеної правової норми у поєднанні із положеннями ч. 1 ст. 197 МК України, вказує на те, що обмеження щодо переміщення валютних цінностей через митний кордон України та порядок переміщення валютних цінностей через митний кордон України у тому числі особливості декларування валютних цінностей та визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню, не є тотожними поняттями.
Вивчення Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей, затверджене постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 року № 3 дає підстави стверджувати те, що цим Положенням встановлюється саме порядок переміщення готівкової валюти через митний кордон України та гранична сума переміщення готівкової валюти за умови її усного декларування. Встановлення зазначеної граничної суми переміщення валюти через митний кордон України за умови її усного декларування, на думку суду, не є тотожним встановленню обмежень щодо переміщення іноземної валюти через митний кордон України, оскільки при цьому, не вимагається надання будь-яких дозволів на таке переміщення, що є однією із ознак, якими характеризуються товари, обмежені до переміщення через митний кордон України.
Наведене у свої сукупності указує на те, що валютні цінності у вигляді готівки не є товаром обмеженим до переміщення фізичними особами через митний кордон України, тому, у випадку вчинення особою порушення митних правил, передбаченого ст.471 МК України, якщо безпосереднім предметом порушення митних правил були валютні цінності у вигляді готівки, ці готівкові кошти не підлягають конфіскації, як товар, який не обмежений до переміщення через митний кордон України.
Окрім того, звільняючи ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) від додаткового адміністративного стягнення у вигляді конфіскації безпосереднього предмета правопорушення за ст. 471 МК України, суддя вірно врахував, що порушення митних правил полягає лише в тому, що грошові кошти не було письмово задекларовано ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), і жодних інших негативних наслідків порушення не настало - державі не завдано майнової шкоди, збитків у вигляді несплати митних платежів тощо; ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) перемістив грошові кошти для власного використання і ці кошти мають законне походження та загалом можуть бути законно переміщені через митний кордон України за умови їх письмового декларування; грошова сума настільки значна, що конфіскація може істотно вплинути на майновий стан ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ).
Поряд з цим, судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) доказано законне походження коштів, оскільки до матеріалів справи долучено лист з якого вбачається, що TOB «Украйна Тревел», код ЄДРПОУ 39437208, зареєстрована в Україні з місцем знаходження за адресою: 79041, м. Львів, вул. Порохова 20А/73, в особі генерального директора, ОСОБА_3 , підтверджує, що передала громадянину Республіки Польща, пану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт номер НОМЕР_2 , готівкові кошти у розмірі: 74 440,00 злотих(сімдесят чотири тисячі, чотириста сорок злотих, 00 грош.), що згідно курсу НБУ станом на 23.04.21 становить 552 411, 77 грн. (п'ятсот п'ятдесят дві тисячі чотириста одинадцять гривень, 77 коп. ) 8 600,00 фунтів стерлінгів(вісім тисяч шістсот фунтів стерлінгів, 00 центів), що згідно курсу НБУ станом на 23.04.21 становить 334 755,00 грн. (триста тридцять чотири тисячі сімсот п'ятдесят п'ять грн., 00 коп.); грошові кошти були передані пану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за надання послуг, згідно договору №02/348 від 12/02/2021.
Враховуючи наведене, постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою. Підстав для її скасування та винесення нової постанови, апеляційний суд не вбачає.
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу представника Львівської митниці Сичова Юрія Вікторовича - залишити без задоволення, а постанову судді Галицького районного суду м.Львова від 01 липня 2021 року, якою ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення за ст. 471 МК України та накладено стягнення - 1 700 грн. штрафу в дохід держави - залишити без змін.
Постанова є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Партика І.В.