79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
03.08.2021 справа № 914/1298/21
Господарський суд Львівської області у складі судді Кидисюка Р.А. за участю секретаря судового засідання Зусько І.С. розглянув в порядку загального позовного провадження справу за позовом Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача ОСОБА_1 , м. Львів
про зобов'язання повернути об'єкт оренди шляхом виселення
за участю представників:
від позивача: Пучак І.А.
від відповідача: не з'явився
Судові процедури
Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання повернути об'єкт оренди шляхом виселення.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 13.05.2021 справу №914/1298/21 передано на розгляд судді Кидисюку Р.А.
Ухвалою суду від 18.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 08.06.2021.
19.05.2021 судом надіслано запит вих.№914/1298/21/1/21 до Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС у Львівській області щодо доступу до персональних даних, зокрема, про місце проживання відповідача.
25.05.2021 на адресу суду надійшла відповідь на запит, у відповідності до якої місцем проживання відповідача є: АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні 08.06.2021 суд ухвалив відкласти підготовче судове засідання на 29.06.2021.
В судовому засіданні 29.06.2021 суд постановив закрити підготовче провдаження та призначити справу до розгляду по суті на 03.08.2021.
В судове засідання 03.08.2021 представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю з підстав, наведених у позовній заяві
Відповідач явки повноважного представника в судове засідання 03.08.2021 не забезпечив, вимог попередніх ухвал суду не виконав, причин неявки не повідомив, хоча про час та місце проведення судового засідання був належним чином повідомлений.
Позиція позивача
Позовні вимоги обґрунтовуються невиконанням відповідачем своїх зобов'язань за Договором оренди №Ф-10889-17 від 29.12.2017 щодо повернення орендованого приміщення за Актом приймання-передачі позивачу після закінчення строку дії Договору. На думку позивача, незаконне займання відповідачем зазначеного нежитлового приміщення, яке знаходиться у власності територіальної громади міста Львова, порушує вимоги статті 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та перешкоджає ефективному використанню та розпорядженню об'єктом комунальної власності в інтересах територіальної громади міста Львова, тобто, Львівська міська рада позбавлена права самостійно на свій розсуд володіти, користуватися і розпоряджатися належним їй на праві власності майном.
Заперечення відповідача
Відповідач проти задоволення позову не заперечив, відзиву на позовну заяву чи заяву про продовження строку для подання відзиву у встановлений ухвалою суду від 18.05.2021 п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали не подав, поважності причин пропуску строку для подання відзиву або заяви про продовження встановленого судом строку для подання відзиву не навів.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Обставини справи
29.12.2017 між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено Договір оренди №Ф-10889-17 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) (Договір), відповідно до якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування нерухоме майно - нежитлові приміщення за адресою АДРЕСА_2 , загальною площею 2,2 кв.м.
Відповідно до п.3.3. Договору у зв'язку з фактичним використанням орендарем об'єкта оренди за попереднім договором, об'єкт оренди вважається переданим в оренду з моменту підписання даного Договору.
Згідно з п.4.1. Договору термін договору оренди визначений на 2 роки 364 дні з 29 грудня 2017 року до 28 грудня 2020 року включно.
Листом №2302-вих-80228 від 12.10.2020 Орендодавець повідомив Орендаря про те, що договір оренди від 29.12.2017 №Ф-10889-17 буде припинено 28.12.2020 у зв'язку із закінченням строку його дії.
Відповідно до п.4.7. Договору у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
У зв'язку з наведеним Орендодавець надіслав Орендарю лист №2302-вих-103211 від 29.12.2020, в якому повідомив останнього про те, що Договір оренди закінчився та продовжуватись не буде, та вказав на обов'язок Орендаря негайно звільнити орендоване приміщення у належному санітарно-технічному стані по акту приймання-передачі, а також провести повний розрахунок по сплаті орендної плати, а в разі наявності заборгованості - погасити її в повному обсязі.
Таким чином, договір було припинено у зв'язку із закінченням терміну його дії 28.12.2020.
Після закінчення строку дії Договору Орендар не повернув орендоване приміщення Орендодавцю згідно Акту приймання-передачі.
Позиція суду
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 26.02.2021 зареєстровано припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .
Припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця до звернення з позовом до суду не є перешкодою для розгляду справи в порядку господарського судочинства, якщо спірні правовідносини виникли саме щодо виконання договору, укладеного між суб'єктами господарської діяльності.
Виходячи із суб'єктного складу та змісту правовідносин сторін як таких, що виникли з господарського договору, зобов'язання за яким у відповідача із втратою його статусу як фізичної особи-підприємця не припинились, дана справа повинна розглядатись за правилами господарського судочинства.
Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Статтею 174 Господарського Кодексу України визначено, що господарські зобов'язання виникають, зокрема, безпосередньо з господарського договору, інших угод, передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Господарські зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладеного між сторонами Договору оренди №Ф-10889-17 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) від 29.12.2017.
Згідно з ч. 1 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Частиною 1 статті 286 ГК України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 287 ГК України орендодавцями щодо комунального майна є органи, уповноважені місцевими радами управляти майном, - відповідно щодо майна, яке є у комунальній власності.
Відповідно до «Положення про управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради» (далі - Положення), затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 02.12.2016 № 1125 (зі змінами). Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (надалі - управління) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали міської ради від 26.05.2016 № 505 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів», утвореним відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до п.2.1. Положення основним завданням управління є управління комунальним майном міста Львова (нежитловими приміщеннями, будівлями):
2.1.1. Здійснення повноважень орендодавця комунального майна.
2.1.2. Здійснення повноважень органу приватизації комунального майна.
2.1.3. Здійснення повноважень щодо формування та внесення змін до переліків майна комунальної власності (нежитлових приміщень, будівель) на підставі інформації, наданої балансоутримувачами комунального майна.
Відповідно до абз.2 ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його укладено.
Частиною 3 статті 18 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.
Згідно з п.135 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №482, орендар, що має право продовжити договір оренди без проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв'язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк, та про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акта приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна.
Орендар - ФОП ОСОБА_1 не подав заяву про продовження оренди у встановлений строк.
Відповідно до ч.1 ст. 25 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» у разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.
Пунктом 9.3. Договору передбачено, що об'єкт оренди повинен бути переданий орендарем та прийнятий орендодавцем (чи за його дорученням - балансоутримувачем) протягом 15 днів з моменту настання однієї з подій, вказаних в п.9.1. цього Договору.
Згідно з п.9.1. Договору повернення Орендодавцю об'єкта оренди здійснюється після закінчення терміну дії цього Договору або дострокового його припинення чи розірвання.
У відповідності до п.9.4. Договору при передачі об'єкта оренди складається акт здачі-приймання, який підписують Орендар та Балансоутримувач та у п'ятиденний термін надсилається Балансоутримувачем Орендарю.
Пунктом 9.5. Договору визначено, що об'єкт оренди вважається переданим Орендодавцю з часу підписання акту здачі-приймання.
Всупереч наведеному, на момент розгляду справи по суті відповідач свого обов'язку щодо повернення орендованого майна не виконав. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (стаття 610 Цивільного кодексу України).
За приписами статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ч. 1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Частиною 2 статті 86 ГПК України передбачено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частин 1, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Судові витрати
За звернення до суду з позовною заявою майнового характеру позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн, що підтверджується долученим до матеріалів справи платіжними дорученнями №83 від 07.05.2021.
Пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 12, 20, 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ) повернути об'єкт оренди шляхом виселення з нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 2,2 кв.м.
Стягувач: Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (ідентифікаційний код 25558625; 79008, Львівська обл., місто Львів, ПЛ.ГАЛИЦЬКА, будинок 15).
3. Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ) на користь Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (ідентифікаційний код 25558625; 79008, Львівська обл., місто Львів, ПЛ.ГАЛИЦЬКА, будинок 15) 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень) судового збору.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в Західному апеляційному господарському суді в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 04.08.2021.
Суддя Р.А. Кидисюк