Іменем України
02 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3098/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
17 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - відповідач), в якій представник позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилась у ненарахуванні та невиплаті позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах у розмірі до 50 відсотків грошового забезпечення відповідно до вимог та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», а саме за період з 12 березня 2020 року по 16 червня 2020 року;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову доплату до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах у розмірі до 50 відсотків грошового забезпечення відповідно до вимог та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», за період з 12 березня 2020 року по 16 червня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач проходив службу у батальйоні поліції особливого призначення (далі - БПОП) ГУНП в Луганській області на посаді поліцейського, з 07.11.2015.
Відповідно до витягу з наказу ГУНП в Луганській області від 05.06.2020 № 563 о/с «По особовому складу», позивача, старшого сержанта поліції, поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Луганській області за ст. 77 ч. 1 п. 7 (за власним бажанням), з 16.06.2020, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 04 роки 10 місяців 19 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 09 років 07 місяців 06 днів, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 12 діб, встановивши відсоток премії за червень 2020 року 113,06%.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, враховуючи положення статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року на всій території України встановлено карантин у період з 12 березня 2020 року. В подальшому відповідними постановами Кабінету Міністрів України карантин було неодноразово продовжено на всій території України, та який триває по теперішній час.
Довідкою БПОП ГУНП в Луганській області від 01.04.2021 № 240/111/48-2021 підтверджується той факт, що «відповідно до Наказу ГУНП в Луганській області від 17.03.2020 № 884 «Про переведення органів та підрозділів поліції області на посилений варіант службової діяльності» з 17.03.2020 до 03.04.2020 особовий склад органів та підрозділів ГУНП в Луганській області переведено на посилений варіант службової діяльності, відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 01.04.2020 № 1030 «Про продовження строку посиленого варіанту службової діяльності» з 05.04.2020 по 24.04.2020 подовжено строк посиленого варіанту службової діяльності, відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 24.04.2020 № 1239 «Про продовження строку посиленого варіанту службової діяльності та надзвичайного (позапланового) режиму діяльності Ситуаційного центру ГУНП» з 25.04.2020 по 11.05.2020 подовжено строк посиленого варіанту службової діяльності, відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 12.05.2020 № 1376 «Про продовження строку посиленого варіанту службової діяльності та надзвичайного (позапланового) режиму діяльності Ситуаційного центру ГУНП» з 12.05.2020 по 22.05.2020 подовжено строк посиленого варіанту службової діяльності, відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 23.05.2020 № 1485 «Про продовження строку посиленого варіанту службової діяльності та надзвичайного (позапланового) режиму діяльності Ситуаційного центру ГУНП» з 23.05.2020 по 22.06.2020 подовжено строк посиленого варіанту службової діяльності. Відповідно до п. 1.2 наказу ГУНП в Луганській області від 17.03.2020 № 884 «Про переведення органів та підрозділів поліції області на посилений варіант службової діяльності» для поліцейських ГУНП в Луганській області передбачено зміну режиму несення служби (крім добових нарядів)». Отже БПОП, який є структурним підрозділом ГУНП в Луганській області, з 17.03.2020 був переведений на посилений варіант службової діяльності. В період з 12.03.2020 по 16.06.2020 (в період дії карантину) позивач проходив службу у вказаному БПОП ГУНП в Луганській області, та виконував обов'язки, що передбачені його посадовою інструкцією. Відповідно до довідки з БПОП ГУНП в Луганській області від 01.04.2021 № 242/111/48-2021 та довідки від 01.04.2021 № 244/111/48-2021 встановлено, що ОСОБА_1 у період з 12.03.2020 по 16.06.2020 на лікарняних не перебував, у додатковій оплачуваній відпустці за 2020 рік як учасник бойових дій не перебував.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" встановлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) (пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни").
Однак позивачу зазначена доплата ані в день його звільнення, ані після звільнення не була виплачена. При цьому позивач, як колишній поліцейський, мав право на отримання зазначеної доплати за період роботи під час дії карантину і до моменту його звільнення з лав Національної поліції України.
На думку позивача, така бездіяльність відповідача є протиправною та такою, що порушує конституційне право позивача на отримання заробітної плати (грошового забезпечення).
Ухвалою суду від 18.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
01.07.2021 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.52-61), в обґрунтування якого останній зазначив, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" (далі - Постанова № 375) установлено, що на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Пунктом 4 Постанови № 375 визначено, що перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.
Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.
На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 "Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину", яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).
Такі ж положення знайшли своє відображення й у дорученні ГУНП в Луганській області від 26 червня 2020 року № 4628/111/22/03-2020 "Про формування персонального переліку поліцейських для визначення розміру додаткової доплати до грошового забезпечення".
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Тому відповідач вважає, що вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач в період часу з 07.11.2015 по 05.06.2020 проходив службу в органах Національної поліції України.
Відповідно до наказів ГУНП в Луганській області «Про переведення органів та підрозділів поліції області на посилений варіант службової діяльності» особовий склад органів та підрозділів ГУНП в Луганській області переведено на посилений варіант службової діяльності, та в період з 12.03.2020 по 16.06.2020 (в період дії карантину) позивач проходив службу у вказаному БПОП ГУНП в Луганській області, та виконував обов'язки, що передбачені його посадовою інструкцією.
З цього приводу зазначаємо, що відповідно до Наказу МВС України від 10.12.2015 «Про затвердження Інструкції про порядок переведення органів Національної поліції України на посилений варіант службової діяльності» (далі за текстом - Інструкція), так відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції, Посилений варіант службової діяльності (далі - посилений варіант) - це комплекс організаційно-правових, превентивних, профілактичних, оперативних та інших заходів, пов'язаних з особливим режимом виконання службових завдань і залученням значної кількості поліцейських з метою швидкої стабілізації оперативної обстановки, якщо наявними силами і засобами, що безпосередньо залучені до забезпечення публічної безпеки і порядку у повсякденному режимі несення служби, їх виконати неможливо.
Однак належних доказів, які б вказували на те, що ОСОБА_1 під час переведення особового складу ГУНП в Луганській області на посилений варіант несення служби, залучався до заходів, які були спрямовані на виконання позивачем у спірний період обов'язків поліцейського по забезпеченню життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими 7 4 товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) в наслідок якого відбувалося спілкування з населенням - відсутні.
Щодо виконання обов'язків ОСОБА_1 , що передбачено його посадою інструкцією, зазначаємо, що відповідно до посадової інструкції колишнього поліцейського батальйону особливого призначення ГУНП в Луганській області сержанта поліції ОСОБА_1 від 20.06.2018 (затверджені командиром БГЮП ГУНП в Луганській області) завдання та обов'язки, які було покладено на ОСОБА_1 мають загальне значення тобто функції та обов'язки, які безпосередньо передбачено Наказом МВС України від 04.12 2017 № 987 «Про затвердження Положення про підрозділи поліції особливого призначення», додаткових пунктів до посадової інструкції ОСОБА_1 , які полягали б у безпосередньому виконанні обов'язків спрямованих на забезпечення життєдіяльності населення з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, у зв'язку з чим мав безпосередній контакт з населенням - не вносилось. Крім того будь - які належні докази виконання позивачем у спірний період обов'язків поліцейського по забезпеченню життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) в наслідок якого відбувалося спілкування з населенням відсутні.
Також у своєму позові позивач зазначає, що відповідно зо затверджених графіків несення служби особовим складом БПОП ГУНП в Луганській області з 12.03.2020 до 16.06.2020 колишній працівник ОСОБА_1 залучався до се несення служби у змінному режимі - добове чергування. З цього приводу звертаємо увагу суду на те, що відповідно до довідки від 29.06.2021 № 439/111/48-2021 наданої БПОП ГУНП в Луганській області, відповідно до «Журналу розстановки нарядів особового складу БПОП ГУНП в Луганській області» колишній працівник ОСОБА_1 з 12.03.2020 по 16.06.2020, залучався до несення служби у складі нарядів БПОП ГУНП в Луганській області у змінному режимі несення служби (добові наряди), до інших видів нарядів, а саме: до охорони публічного порядку та безпеки під час проведення масових заходів, охорони лікарень та місць обсервації, перевірки за місцем мешкання осіб, які знаходяться на самоізоляції та інших карантинних заходів - не залучався. Відповідно до довідки від 29.06.2021 № 437/111/48-2021 наданої БПОП ГУНП в Луганській області, зазначено, що відповідно до відомостей про наряди поліції що залучаються до оперативного реагування на кримінальні правопорушення та інші події на території обслуговування ГУНП в Луганській області та «Журналів розстановки нарядів особового складу БПОП ГУНП в Луганській області» ОСОБА_1 у період з 12.03.2020 по 16.06.2020 залучався до несення служби у вигляді добових нарядів, які пов'язано з охороною 8 адміністративної будівлі ГУНП в Луганській області та добові наряди на реагування на кримінальні правопорушення та інші події, а саме: - 13.03.2020, 19.03.2020, 28.03.2020, 30.03.2020, 03.04.2020, 04.04.2020, 12.04.2020, 15.04.2020, 30.04.2020, 03.05.2020, 09.05.2020, 12.05.2020, 15.05.2020, 18.05.2020, 21.05.2020, 27.05.2020, 30.05.2020, 02.06.2020, 05.06.2020, 14.06.2020 - добові наряди - охорона адміністративної будівлі ГУНИ в Луїанській області; - 16.03.2020, 22.03.2020, 25.03.2020, 06.04.2020, 18.04.2020, 21.04.2020, 27.04.2020, 06.05.2020, 24.05.2020, 08.06.2020, 14.06.2020 - добові наряди - реагування на кримінальні правопорушення та інші події.
Звертає увагу на те, що охорона адміністративної будівлі ГУНП в Луганській області не пов'язано з запобіганням поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОУШ-19, спричиненої коронавірусом, також позивачем доказів щодо здійснення ним під час виконання службових обов'язків заходів, які були направлені саме на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19 - не надано.
Відповідно до отриманої інформації Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку від 29.06.2021 № 1135/111/28-2021, у якому вказано, що надати розрахунок належних до виплати суми позивачу відповідно до постанови КМУ від 29.04.2020 № 375 за спірний період не надається можливим у зв'язку із відсутністю в УФЗБО ГУНП в Луганській області інформації, щодо залучення його до служби щодо, забезпечення правопорядку та безпеки громадян на період дії карантину.
Крім того відповідно до п. 4 Постанови КМУ від 29.04.2020 № 375, перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади, що визначено у дорученні голови НПУ від 25.06.2020 № 7789/01/29-2020 та дорученні ГУНП в Луганській області від 26.06.2020 № 4628/111/22/03-2020.
Також зазначаємо, на момент подання у червні 2020 року списків працівників БПОП ГУНП в Луганській області для відповідної доплати за роботу у період карантину до УФЗБО ГУНП в Луганській області, ОСОБА_1 було звільнено з НПУ.
Щодо табелю робочого часу ОСОБА_1 , зазначаємо, що наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» або інші нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність органів системи Міністерства внутрішніх справ та Національної поліції України, ведення табелю обліку робочого часу поліцейських - не передбачено.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглянути справу без участі його представника (а.с. 88).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 51).
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносин.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проходив службу в Національній поліції України з 07.11.2015 по 16.06.2020, є учасником бойових дій (а.с.9-10, 11, 12, 62).
Наказом ГУНП в Луганській області від 05.06.2020 № 563 о/с звільнено зі служби в поліції позивача, старшого сержанта поліції, поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Луганській області за ст. 77 ч. 1 п. 7 (за власним бажанням), з 16.06.2020 року, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 04 роки 10 місяців 19 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 09 років 07 місяців 06 днів, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 12 діб, встановивши відсоток премії за червень 2020 року 113,06%. (а.с. 13).
На звернення позивача від 07.08.2020 відповідач листом від 18.08.2020 №944/1/111/22-2020 повідомив позивача про те, що відповідно до вимог наказу МВС України від 03.06.2020 № 431 "Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину" виплати повинні здійснюватися поліцейським, які перебувають на штатних посадах в органах Національної поліції України. Зважаючи на викладене, на час нарахування доплати до грошового забезпечення у липні 2020 року позивача було звільнено з ГУНП в Луганській області, не отримував грошове забезпечення, тому підстав для встановленні додаткової доплати в період дії карантину немає (а.с.17).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12 березня на усій території України карантин.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 342 "Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (далі - Постанова № 342) установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.
Згідно з пунктом 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" (далі - Постанова № 375) установлено, що на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
За приписами п.п. 2-5 вказаної постанови встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.
Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.
Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485 "Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я" затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок).
У пункті 1 Порядку вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: "Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками" (далі - бюджетні кошти).
Згідно з пунктом 2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).
Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 "Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину", яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.
Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.
У загальному розумінні під громадським порядком розуміють урегульовану правовими та іншими соціальними нормами певну частину суспільних відносин, які складають режим життєдіяльності у відповідних сферах, забезпечують недоторканність життя, здоров'я та гідності громадян, власності та умов, що склалися для нормальної діяльності установ, підприємств, організацій, посадових осіб і громадян.
Громадський порядок у вузькому розумінні визначається як моральноправовий стан суспільства, при якому компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.
Суд зауважує, що матеріали справи не містять належних, допустимих, достатніх та достовірних доказів відповідності позивача критеріям, встановлених зазначеною вище постановою КМУ критеріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням.
Вивченням функціональних обов'язків поліцейського батальйону поліції особливого призначення ГУНП в Луганській області сержанта поліції ОСОБА_1 встановлено, що на позивача покладались наступні обов'язки, зокрема, забезпечувати публічний порядок під час проведення масових заходів комерційного характеру на кошти організацій або осіб, які їх проводять (а.с.14-15).
Як вбачається з вищевказаної посадової інструкції несення служби з охорони публічного порядку під час проведення масових заходів комерційного характеру передбачено лише на кошти організацій або осіб, які їх проводять. Будь - яких доказів щодо такого залучення безпосередньо позивача, суду не надано.
Таким чином, судом установлено, що у спірний період відповідно до функціональних обов'язків позивач не забезпечував життєдіяльність населення та внаслідок виконання своїх обов'язків не мав безпосередній контакт з населенням.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ "Про судовий збір" від сплати судового збору звільнений.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя І.В. Тихонов