Іменем України
27 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2504/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі: Суховій Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Фрунзенської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області про розірвання трудового договору,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Фрунзенської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області (далі -селищна рада, відповідач), в якому просив суд розірвати трудовий договір, укладений між ОСОБА_1 та Фрунзенською селищною радою Слов'яносербського району Луганської області, за власним бажанням на підставі статті 38 Кодексу законів про працю України з 31 липня 2014 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 1991 року позивач працювала бухгалтером Фрунзенської селищної Слов'яносербського району Луганської області, а 08.08.2007 її було призначено на посаду головного бухгалтера, де вона фактично пропрацювала по липень 2014 року включно.
У зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території Луганської області та активними бойовими діями, ОСОБА_1 вимушена була виїхати з окупованої території до м. Сєвєродонецьк.
Фрунзенська селищна рада Слов'яносербського району Луганської області не була перереєстрована на підконтрольній українській владі території, у зв'язку з чим позивач не мала можливості продовжувати роботу.
З метою звільнення ОСОБА_1 надіслала заяву про звільнення на адресу відповідача, зазначену в реєстрі юридичних осіб, однак отримала повідомлення від Луганської дирекції АТ «Укрпошта» про неможливість пересилання пошти на непідконтрольну територію.
Через відсутність записів про припинення трудових відносин з відповідачем та неможливістю визначити стаж державної служби на посаді головного бухгалтера, позивач не має можливості повною мірою реалізувати своє право на матеріальне та соціально-побутове забезпечення, передбачене Законом України «Про державну службу», а також отримувати щорічні та додаткові відпустки, які надаються державним службовцям за вислугу років.
Фактично трудові відносини між позивачем та відповідачем не існують з серпня 2014 року.
За індивідуальними відомостями про застраховану особу, наданими Пенсійним фондом України, страхові внески застрахованої особи підтверджують перебування ОСОБА_1 по 31.07.2014 включно у трудових відносинах із Фрунзенською селищною радою, отже останнім днем роботи слід вважати 31.07.2014.
Враховуючи, що процедура припинення трудового договору між позивачкою та відповідачем відповідно до законодавства України про працю не може бути виконана, права позивачки підлягають захисту шляхом припинення трудового договору в судовому порядку та із посиланням на положення статті 38 Кодексу законів про працю України просить розірвати трудовий договір.
Судом вживалися заходи щодо належного повідомлення відповідача про місце, дату та час розгляду справи шляхом розміщення повідомлення на офіційному сайті Луганського окружного адміністратвиного суду. Проте, відповідач в судове засідання не прибув, заяв, клопотань на адресу суду про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника відповідача, оголошення перерви у справі не спрямовував. Також правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.
Ухвалою суду від 17.05.2021 залишено позовну заяву без руху (арк. спр. 24-25).
Ухвалою суду від 04.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду після її усунення недоліків та вфідкрито провалдження у справі (арк. спр. 33-34).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 1991 року проходила службу на посаді бухгалтера Фрунзенської селищної Слов'яносербського району Луганської області, а 08.08.2007 позивача було призначено на посаду головного бухгалтера, яку займала по липень 2014 року включно (арк. спр. 6-10).
За індивідуальними відомостями про застраховану особу, наданими Пенсійним фондом України, страхові внески застрахованої особи підтверджують перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з Фрунзенською селищною радою Слов'яносербського району Луганської області по 31.07.2014 включно (арк. спр. 11-16).
З матеріалів справи вбачається, що позивач з метою захисту своїх прав та припинення трудових відносин з селищною радою, звернулась до відповідача із нотаріально посвідченою заявою про звільнення з займаної посади відповідно до статті 38 Кодексу законів про працю України у зв'язку з переїздом на інше місце проживання. Вказану заяву позивач спрямувала поштою на адресу відповідача, зазначену у Єдиному держаному реєстрі юрридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (арк. спр. 17).
Листом АТ «Укрпошта» віл 31.01.2020 за № 2020013110016 повідомило позивача про неможливість відправлення вказаної више заяви, оскільки відповідно до указу Президента України від 14.11.2014 № 875/2014 «Про рішення ради національної безпеки і оброни України від 04.11.2014 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження, та перліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» пересилання поштових відправлень не здійснюється (арк. спр. 18).
Крім того, в матералах справи міститься лист Луганського обласного управління лісового та мисливського господарства від 23.04.2021 № 01-24/407, наданого ОСОБА_1 з метою повідомлення про порядок обчислення стажу державної служби, необхідного при оформленні та призначенні пенсії позивачу, зі змісту якого вбачається, що в трудовій книжці серії НОМЕР_1 відсутній запис про звільнення з Фрунзенської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області. Вказане не надає можливість вірно визначити стаж державної служби позивача для встановлення надбавки за вислугу років та надання днів додаткової відпустки (арк. спр. 19).
Тобто, судом встановлено, що позивач після отримання вказаного вище повідомлення, з метою захисту свої прав звернулась із відповідною заявою до відповідача, яка листом АТ «Укрпошта» від 31.01.2020 за № 2020013110016 повернута через неможливість пересилання поштових відправлень.
З метою захисту порушених прав позивача та доступу до правосуддя, суд враховуючи обставини справи, надані докази в підтвердження неможливості своєчасного зверення ОСОБА_1 до суду з даним позовом, дійшов висновку, що позивачем строк зверення до суду пропущений, проте в наявності об'єктивні підстави для його поновлення судом, оскільки позивач у зв'язку з проведенням антитерористичної операції, зокрема, на території Луганської області був позбавлений можливості звернутися до відповідача із відповідною заявою про припинення трудових відносин.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку погоджується.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 7.11.2014 № 1085-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. До вказаного переліку входить, зокрема, населені пункти Слов'яносербського району Луганської області.
Відповідно до частини першої статті 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або інвалідом І групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Згідно абзацу другого частини четвертої статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа, яка не звільнилася з роботи (не припинила інший вид зайнятості), у разі неможливості продовження роботи (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви). У разі припинення приймання поштових відправлень на/з території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, така заява подається до відповідного районного, міськрайонного, міського, районного у місті центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи.
Таки чином, даними нормами визначено право за внутрішньо переміщеною особою, яка не звільнилася з роботи), у разі неможливості продовження роботи (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 «Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства» встановлений обов'язок Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям забезпечити до 1 грудня 2014 р. переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Переміщення здійснюється лише тих бюджетних установ, підприємств та організацій, що у разі зміни місцезнаходження зможуть забезпечити провадження своєї діяльності.
Проте, Фрунзенською селищною радою Слов'яносербського району Луганської області не було виконано обов'язку щодо перміщення з населеного пункту, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, у строк, встановлений вказаною вище Постановою.
Таким чином, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач на виконання вказаних вище нормативно-правових актів з метою припинення трудових відносин з відповідачем спрямувала на адресу останнього нотаріально посвідчену письмову заяву про звільнення. Проте, дана заява повернута позивачу у зв'язку з неможливістю пеерсилання відповідних поштових відправлень в населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Оскільки Фрунзенська селищна рада Слов'яносербського району Луганської області згідно Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 «Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства» не виконала обов'язку щодо переміщення з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, тому позивач на виконання положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» з метою захисту свої прав щодо зарахування до стажу роботи періоду несення служби у Фрунзенській селищній раді Слов'яносербського району Луганської області на посаді головного бухгалтера, яку займала по липень 2014 року включно згідно відомостей про застраховану особу, наданих Пенсійним фондом України, звернулась до відповідача із заявою відповідно до положень статті 38 КЗпП України, у зв'язку з чим в наявності об'єктивні підстави для розірвання трудових відносин між позивачем та відповідачем.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов про обгрунтованість позовних вимог, відтак позов слід задовольнити.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із наступного.
Відповідно дочастини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом судовий збір сплачено у розмірі 908,00 грн та за наслідками розгляду справи позовні вимоги задоволено, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 2, 5, 77, 90, 139, 241-245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Фрунзенської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області (код ЄДРПОУ: 26447135, місцезнаходження юридичної особи: Луганська область, Слов'яносербський район, селище міського типу Фрунзе, вулиця Інтернаціональна, будинок 133) про розірвання трудового договору задовольнити.
Розірвати трудовий договір, укладений між ОСОБА_1 та Фрунзенською селищною радою Слов'яносербського району Луганської області, за власним бажанням на підставі статті 38 Кодексу законів про працю України з 31 липня 2014 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фрунзенської селищної ради Слов'яносербського району Луганської області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст повного судового рішення складено 02 серпня 2021 року.
Суддя Є.О. Кисельова