про закриття провадження у справі
27 липня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/4834/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лайко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про закриття провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ланнівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя сторона, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
14 травня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ланнівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення від 20.05.2021 №50 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність гр. ОСОБА_2 " /з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 15.06.2021/.
Ухвалою суду від 17.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 15.06.2021 залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача на стороні відповідача ОСОБА_2 .
26.07.2021 від представника третьої особи надійшла заява про закриття провадження у справі, з тих підстав, що даний спір належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
У судове засідання представник позивача не з'явився, до суду надав клопотання про розгляд справи без його та позивача участі.
Представник відповідача та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача на стороні відповідача ОСОБА_2 також не з'явилися, про розгляд справи належним чином повідомлені.
Вирішуючи питання щодо наявності юридичних та фактичних підстав для закриття провадження по справі, суд робить наступні висновки.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Обов'язковою ознакою позовної форми захисту права в адміністративному суді має бути наявність спору про публічне право, тобто спору про права і обов'язки в публічних правовідносинах.
З урахуванням ст. 19 КАС України до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників є суб'єктом владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
При цьому визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням наявного приватного права певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Отже, під час визначення предметної юрисдикції справ суд повинен виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, обставин у справі.
Водночас правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Згідно з статтею 5 Земельного кодексу України одним із принципів земельного законодавства є забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави. Пунктами «а», «б» частини першої статті 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частини другою та третьою статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності. Згідно із частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Порядок набуття права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності громадянами та юридичними особами передбачено вказаною статтею та статтями 118, 122 Земельного кодексу України.
Згідно з частинами першою та четвертою статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. У випадках, установлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (пункт 10 частини другої статті 16 Цивільного України).
Відповідно до ч.1 ст.19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Під час підготовчого провадження судом з'ясовано, що об'єктом порушеного права позивач вважає право на отримання у власність земельної ділянки щодо якої спірним рішенням затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність гр. ОСОБА_2 .
Так, рішенням п'ятої сесії восьмого скликання Ланівської сільської ради від 05.03.2021 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 " надано дозвіл на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером: 5321683600:00:002:0184 для ведення особистого селянського господарства (а.с.9).
Проте, 29.01.2021 рішенням позачергової четвертої сесії восьмого скликання Ланівської сільської ради дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення тієї самої земельної ділянки надано також і гр. ОСОБА_2 (а.с.10).
25.05.2021 рішенням позачергової восьмої сесії восьмого скликання Ланнівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 20.05.2021 №50 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано її у власність ОСОБА_2 (а.с.41).
22.06.2021 виконавчим комітетом Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером: 5321683600:00:002:0184 за ОСОБА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №262515459 (а.с.71).
Зі змісту уточненої позовної заяви, судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду з позовом про скасування рішення сільської ради, яким передано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку щодо якої було надано їй дозвіл на розробку проекту землеустрою.
Виникнення спірних правовідносин обумовлено незгодою позивача з правомірністю розпорядження органом місцевого самоврядування цією земельною ділянкою.
Отже, спір стосується питань вільного розпорядження, реалізації та припинення права власності на зазначену земельну ділянку, що свідчить про його приватно-правовий характер, що виключає можливість його розгляду за правилами адміністративного судочинства, адже адміністративний суд позбавлений правових (законодавчих) можливостей установлювати (визнавати) належність права власності (постійного користування) на земельну ділянку.
Вищевикладене також узгоджується із висновками Великої Палати Верховного Суду викладеними у постанові від 29 травня 2018 року по справі № 495/5913/14-а.
Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Оскільки спірні правовідносини обумовлені захистом порушеного речового права на земельну ділянку, суд дійшов висновку, що цей спір не є публічно-правовим і має вирішуватися судами за правилами ЦПК України.
Отже, існування вказаних обставин виключає можливість розгляду зазначених позовних вимог за правилами адміністративного судочинства та такий спір має вирішуватися судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Таким чином, суд робить висновок, що правовідносини у цій справі регулюються цивільно-процесуальним законодавством та їх вирішення передбачено в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. ст. 19, 183, 238, 293,295 КАС України суд, -
Закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ланнівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення.
Роз'яснити позивачу право звернення з позовом до відповідного суду у порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвалу суду не вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя С.С. Бойко