23 липня 2021 року м. Дніпросправа № 340/1019/21
Суддя Третього апеляційного адміністративного суду Прокопчук Т.С., перевіривши на відповідність нормам Кодексу адміністративного судочинства України матеріали апеляційної скарги Фортечного Відділу державної виконавчої служби у м. Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року
по адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фортечного Відділу державної виконавчої служби у м. Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)
про визнання протиправними та скасування постанов, -
15 березня 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача Фортечного Відділу державної виконавчої служби у м. Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (далі по тексту - Фортечний ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро)) про визнання протиправними та скасування постанов.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Фортечного ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) про визнання протиправними та скасування постанов задоволений.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, 11 травня 2021 року (відповідно до поштового штемпеля на конверті та відомостей інтернет-порталу Укрпошти, який забезпечує відстеження поштових відправлень за штрихкодовими ідентифікаторами /відправлення № 2502205038712/, апеляційна скарга Фортечного ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) відправлена 28 квітня 2021 року) відповідач Фортечний ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) оскаржила її в апеляційному порядку.
Відповідно до частини 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Перевіривши апеляційну скаргу на відповідність вимогам статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України, було встановлено, що зазначену апеляційну скаргу було подано з порушенням вимог закону, що полягають в наступному:
- в порушення вимог пункту 1 частини 5 статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України, скаржником Фортечним ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить одночасно дві позовні вимоги немайнового характеру та дві позовні вимоги майнового характеру, який подано фізичною особою.
Приписами частин 1, 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи; розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, коло платників, об'єкт та розмір ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VІ (далі по тексту - Закон України № 3674-VІ) в редакції, чинній на момент подання позовної заяви.
Законом України № 3674-VІ, в редакції, чинній на момент подання позовної заяви, також визначено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.
Статтею 2 даного Закону, в редакції, чинній на момент подання позовної заяви, передбачено, що платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 1 статті 4 Закону України № 3674-VІ, в редакції чинній на момент подання позовної заяви, визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Як видно із матеріалів адміністративної справи, позивачем ОСОБА_1 заявлено фактично чотири позовні вимоги: дві позовні вимоги немайнового характеру та дві позовні вимоги майнового характеру.
Частиною 3 статті 6 Закону України № 3674-VІ, в редакції чинній на момент подання позовної заяви, встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий та немайнових характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Відповідно до частини 1 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Що стосується обчислення ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову, що містить дві позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою зазначаю наступне.
Отже, як вбачається з матеріалів адміністративної справи позивач ОСОБА_1 оскаржує постанови Фортечного ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) про відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, звернені до суду вимоги про визнання дій відповідачів неправомірними, свідчать про подання позову із вимогами немайнового характеру.
Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду 15 березня 2021 року, про що свідчить реєстраційний штамп вхідної кореспонденції Кіровоградського окружного адміністративного.
Так, відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України № 3674-VІ, в редакції, чинній на момент подання позовної заяви, визначено ставку судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову, що містить позовну вимогу немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 року № 1082-IX, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у місячному розмірі станом на 1 січня 2021 року становить 2270 грн.
З огляду на дату подання адміністративного позову, а саме 15 березня 2021 року, про що свідчить реєстраційний штамп вхідної кореспонденції Кіровоградського окружного адміністративного суду, розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову, що містить позовну вимогу немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 908 грн. (2270 грн. х 0,4).
При цьому, як видно із матеріалів адміністративної справи, задоволено фактично дві позовні вимоги немайнового характеру.
Частиною 3 статті 6 Закону України № 3674-VІ, в редакції чинній на момент подання позовної заяви передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Тобто, при подачі до адміністративного суду адміністративного позову, що містить позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою, у відповідності до Закону України № 3674-VІ, в редакції, чинній на момент подання позовної заяви, мав бути сплачений судовий збір в розмірі 1816 грн. (908 грн. х 2).
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України № 3674-VІ, в редакції, чинній на момент подання апеляційної скарги, судовий збір справляється зокрема, за подання до суду апеляційної скарги на судове рішення.
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, апеляційну скаргу скаржником Фортечним ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) до суду першої інстанції подано 28 квітня 2021 року, про що свідчать поштовий штемпель на конверті та відомості інтернет-порталу Укрпошти, який забезпечує відстеження поштових відправлень за штрихкодовими ідентифікаторами /відправлення № 2502205038712/.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України № 3674-VІ, в редакції чинній на момент подання апеляційної скарги, за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення в зв'язку з нововиявленими обставинами ставка судового збору встановлюється у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви, скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, при подачі до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою має бути сплачено судовий збір в розмірі 2724 грн. (1816 грн. х 150%).
Що стосується обчислення ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову, що містить позовні вимоги майнового характеру, який подано фізичною особою зазначаю наступне.
За практикою Європейського суду з прав людини вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи позивач ОСОБА_1 оскаржує постанови Фортечного ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) про стягнення виконавчого збору.
Таким чином, звернені до суду вимоги про скасування постанов Фортечного ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) про стягнення виконавчого збору, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновою.
Так, відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України № 3674-VІ, в редакції, чинній на момент подання позовної заяви, визначено ставку судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову, що містить позовну вимогу майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на дату подання адміністративного позову, а саме позовом 15 березня 2021 року, про що свідчить реєстраційний штамп вхідної кореспонденції Кіровоградського окружного адміністративного, розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову, що містить позовну вимогу майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 908 грн. (2270 грн. х 0,4) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 11350 грн. (2270 грн. х 5).
Ціна позову (розмір майнових вимог позивача ОСОБА_1 ), відповідно до адміністративного позову та рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року, становить 268951 грн. 29 коп., а 1 відсоток ціни позову - 2689 грн. 51 коп. (268951 грн. 29 коп. х 1%), що є більшим за 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 908 грн. (2270 грн. х 0,4).
Тобто, при подачі до адміністративного суду адміністративного позову, що містить позовні вимоги майнового характеру, який подано фізичною особою, у відповідності до Закону України № 3674-VІ, в редакції, чинній на момент подання позовної заяви, мав бути сплачений судовий збір в розмірі 2689 грн. 51 коп.
З огляду на вищевикладене, при подачі до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовну вимогу майнового характеру, який подано фізичною особою має бути сплачено судовий збір в розмірі 4029 грн. 76 коп. (2689 грн. 51 коп. х 150%).
З огляду на вказане, загальна сума судового збору становить: 6753 грн. 76 коп., з яких: 2724 грн. - судовий збір за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою та 4029 грн. 76 коп. - судовий збір за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовні вимоги майнового характеру, який подано фізичною особою.
При цьому, Фортечний ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) не відноситься до осіб, які звільнені від сплати судового збору частиною 2 статті 3 та статтею 5 Закону України № 3674-VІ, в редакції чинній на момент подання апеляційної скарги, і, відповідно, повинна сплачувати судовий збір.
Натомість, в матеріалах адміністративної справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про сплату скаржником Запорізькою обласною прокуратурою судового збору.
Отже, скаржнику Фортечному ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить одночасно позовні вимоги немайнового характеру та позовні вимоги майнового характеру, який подано фізичною особою необхідно сплатити судовий збір в загальному розмірі 6753 грн. 76 коп. та надати Третьому апеляційному адміністративному суду оригінал документа на підтвердження сплати судового збору.
Судовий збір скаржнику Фортечному ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) необхідно сплатити на зазначені реквізити:
- дата документа;
- отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/Шев.р/ 22030101;
- код отримувача (код за ЄРДПОУ): 37988155;
- банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);
- код банку отримувача (МФО): 899998;
- рахунок отримувача: UA668999980313161206081004628 ;
- код класифікації доходів бюджету: 22030101;
- призначення платежу розрахункового документа заповнюється таким чином:
«службовий код (знак): “*” (зірочка); розділовий знак “;” (крапка з комою); код ознаки судового збору “101”; розділовий знак “;” (крапка з комою); (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); розділовий знак “;” (крапка з комою); роз'яснювальна інформація про призначення платежу у формі: “Судовий збір, за апеляційною скаргою (ПІБ та адреса (для фізичної особи) чи назва організації (для юридичної особи, яка подає апеляційну скаргу), на рішення від ___________ (Дата оскаржуваного рішення) по справі ___________ (Номер справи), Третій апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)».
Отже, апеляційна скарга Фортечного ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) не відповідає вимогам статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим, враховуючи наявність вказаних недоліків, адміністративна справа не може бути розглянута Третім апеляційним адміністративним судом.
Відповідно до частини 2 статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, тобто суддя, встановивши невідповідність поданої скарги вимогам, встановленим статтею 296 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху, в якій зазначає недоліки апеляційної скарги, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху та в разі не усунення її недоліків у встановлений судом строк повертає скаргу особі, яка її подала.
Таким чином, враховуючи те, що апеляційна скарга Фортечного ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) не відповідає вимогам статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України, вважаю за необхідне апеляційну скаргу Фортечного ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) залишити без руху, надавши скаржнику Фортечному ВДВС у м. Кропивницькому ПСМУЮ (м. Дніпро) десятиденний строк з урахуванням поштового перебігу з дня отримання копії даної ухвали для усунення вищевказаних недоліків апеляційної скарги в порядку та спосіб, зазначений в мотивувальній частині цієї ухвали.
Керуючись статтями 169, 296, 298 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Апеляційну скаргу Фортечного Відділу державної виконавчої служби у м. Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року по адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фортечного Відділу державної виконавчої служби у м. Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання протиправними та скасування постанов - залишити без руху.
Надати скаржнику Фортечному Відділу державної виконавчої служби у м. Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) десятиденний строк з урахуванням поштового перебігу з дня отримання копії даної ухвали для усунення вищевказаних недоліків апеляційної скарги в порядку та спосіб, зазначений в мотивувальній частині цієї ухвали, шляхом надання Третьому апеляційному адміністративному суду оригіналу документа на підтвердження сплати судового збору.
Роз'яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що в разі не виконання ухвали і не усунення недоліків апеляційної скарги у встановлений судом строк, апеляційна скарга буде вважатися неподаною та повертається особі, яка подала апеляційну скаргу.
При усуненні недоліків апеляційної скарги у встановлений судом строк, апеляційна скарга буде вважатися поданою в день первинного її подання до адміністративного суду.
Копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху надіслати особі, яка її подала.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя Т.С. Прокопчук