Рішення від 28.07.2021 по справі 640/19000/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2021 року м. Київ № 640/19000/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного територіального управління юстиції у місті Києві

про визнання протиправним та скасування Наказу від 12.10.2018 №623/6,

зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного територіального управління юстиції у місті Києві (далі - відповідач), у якій, з урахуванням заяви про часткову зміну (уточнення) предмету позову просить суд зобов'язати Головне територіальне управління юстиції анулювати запис про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 з 30 жовтня 2018 року до 12 листопада 2018 року з особової справи приватного нотаріуса, а також з Єдиного реєстру нотаріусів України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після проведення перевірки відповідачем не було видано наказ про встановлення строку для усунення виявлених порушень, а одразу прийнято наказ від 12.10.2018 №623/6 про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності, що є порушенням пункту 39 Порядку перевірки організації нотаріальної діяльності державних і приватних нотаріусів та виконання ними правил нотаріального діловодства, затвердженого наказом Міністерства юстиції України затвердженого наказом Міністерства юстиції України №357/5 від 17.02.2014.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено, що розгляд справи буде здійснюватися в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначаючи що відповідачем під час перевірки було повністю дотримано вимог Порядку №357/5, у тому числі і було прийнято та надіслано позивачу наказ від 05.10.2018 №1133/5 про надання трьохтижневого строку на усунення виявлених недоліків. Також відповідачем надано суду копію матеріалів перевірки.

Позивач у відповіді на відзив заперечив щодо отримання наказу від 05.10.2018 №1133/5.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 26.09.2018 Головним територіальним управлінням юстиції у місті Києві була проведена планова комплексна перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1.

Вказана перевірка була проведена на підставі наказу Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 31.08.2018 №962/8, Графіку проведення планових комплексних перевірок на 2018 рік, відповідно до Закону України «Про нотаріат» та Порядку перевірки організації нотаріальної діяльності державних і приватних нотаріусів та виконання ними правил нотаріального діловодства, затвердженого наказом Міністерства юстиції України затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 17.02.2014 №357/5 (далі - Порядок №357/5).

За результатами перевірки були виявлені порушення чинного законодавства, детальний перелік яких наведений у складеній довідці від 03.10.2018 за результатами проведеної планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та виконання нею правил ведення нотаріального діловодства за період з 05.11.2014 по 26.09.2018 (надалі - Довідка), де були надані висновки та пропозиції щодо усунення виявлених недоліків та їх причин.

Одним із висновків було запропоновано визнати організацію нотаріальної діяльності, дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства незадовільною та зупинити приватну нотаріальну діяльність нотаріуса ОСОБА_1 з підстав, передбачених підпунктом 3 частини першої статті 29-1 Закону України «Про нотаріат».

Як зазначає позивач, довідку від 03.10.2018 йому було надано для ознайомлення 04.10.2018.

Позивачем 05.10.2018 відповідно до пункту 37 Порядку було подано заперечення на Довідку від 03.10.2018 де вказано, що більшість вказаних в довідці порушень або не відповідають дійсності, або усунуто позивачем безпосередньо під час перевірки та відразу після неї.

Головним територіальним управлінням юстиції у місті Києві 05.10.2018 прийнято наказ № 1133/8, в якому наказувалось приватному нотаріусу ОСОБА_1:

- усунути з урахуванням висновків та рекомендацій порушення та помилки, виявлені комісією під час перевірки у тритижневий строк з дня отримання цього наказу;

- письмово повідомити про заходи які вжиті для усунення цих порушень.

Як зазначив позивач у відповіді на відзив, вказаний наказ від 05.10.2018 №1133/8 він взагалі не отримував.

З матеріалів справи вбачається, що матеріали поданої відповідачем перевірки не містять доказів надіслання позивачу наказу від 05.10.2018 № 1133/8, або доказів отримання.

Головним територіальним управлінням юстиції у місті Києві 12.10.2018 прийнято наказ №623/6 про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 з 30.10.2018 по 12.11.2018.

Як зазначив позивач, вказаний наказ від 12.10.2018 №623/6 він отримав 19.10.2018 на електрону пошту.

Також як зазначив відповідач у відзиві та підтвердив позивач в уточненні, нотаріальну діяльність ОСОБА_1 було поновлено 13.11.2018.

Таким чином, позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача що тимчасового зупинення приватної нотаріальної діяльності та внесення такого запису про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності з 30 жовтня 2018 року до 12 листопада 2018 року в особову справу приватного нотаріуса, і звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлює Закон України від 02 вересня 1993 року № 3425-XII «Про нотаріат».

Стаття 2-1 Закону України «Про нотаріат» передбачає, що державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів. Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про нотаріат» нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності, а також здійснює функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку та випадках, встановлених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно стаття 18 Закону України «Про нотаріат» Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі проводять перевірку організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів. Порядок проведення перевірки, передбаченої частиною першою цієї статті, затверджується Міністерством юстиції України.

Наказом Міністерства юстиції України №357/5 від 17.02.2014 затверджено Порядок проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства (далі - Порядок №357/5) (в редакції станом на жовтень 2018 року).

Відповідно до пункту 2 Порядку №357/5 перевірка - планова або позапланова перевірка, під час якої перевіряється робота державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, нотаріальна діяльність приватного нотаріуса за відповідний період.

Пунктом 33 Порядку №357/5 передбачено, що за наслідками перевірки організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства комісія протягом п'яти робочих днів з часу закінчення перевірки складає довідку у двох примірниках про результати проведеної перевірки із зазначенням оцінки роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса та з викладеними у ній висновками і рекомендаціями. Загальна оцінка роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса визначається як «добре», «задовільно», «незадовільно». Довідка готується згідно з перевіреними достовірними фактами, що свідчать про наявність недоліків, помилок і порушень, з посиланням на норми законодавства. За змістом довідка повинна бути вичерпною та конкретною.

Згідно з пунктом 39 Порядку №357/5 за результатами перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса, на підставі висновків комісії Міністерство юстиції, головне управління юстиції видає наказ, у якому встановлюється строк для усунення виявлених порушень та помилок. Копія наказу направляється до виконання державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіву, приватному нотаріусу для врахування пропозицій комісії впродовж п'яти робочих днів з дня ознайомлення з довідкою про результати проведеної перевірки та долучається до відповідного наряду державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, а також до реєстраційної справи приватного нотаріуса.

Строк, який надається державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіву, приватному нотаріусу для усунення виявлених під час перевірки порушень та помилок, визначається у кожному випадку окремо, але не більше одного місяця з дня отримання наказу. Після закінчення строку, установленого для усунення порушень та помилок, завідувач державної нотаріальної контори, завідувач державного нотаріального архіву, приватний нотаріус, діяльність яких перевірялась, зобов'язані письмово повідомити про заходи, які були вжиті ними для усунення цих порушень і помилок, та надати письмові пояснення, якщо виявлені порушення та помилки усунути неможливо (пункт 41 Порядку №357/5).

Якщо порушення, виявлені під час проведеної перевірки, не усунуті у наданий для цього строк чи не можуть бути усунуті або якщо державною нотаріальною конторою, державним нотаріальним архівом, державним чи приватним нотаріусом ігноруються висновки за результатами перевірки чи не виконуються рішення, прийняті за її наслідками, Міністерство юстиції, головне управління юстиції приймають рішення про застосування до цих осіб заходів реагування, передбачених чинним законодавством (пункт 43 Порядку №357/5).

Аналізуючи наведене вище приписи слід дійти висновку, що за результатами перевірки державної нотаріальної контори, на підставі висновків комісії Міністерство юстиції, головне управління юстиції видає наказ, у якому встановлюється строк для усунення виявлених порушень та помилок, і який обов'язково протягом п'яти робочих днів надсилається нотаріусу.

І лише якщо порушення, виявлені під час проведеної перевірки, не усунуті у наданий для цього строк чи не можуть бути усунуті або якщо державною нотаріальною конторою, державним нотаріусом ігноруються висновки за результатами перевірки чи не виконуються рішення, прийняті за її наслідками, Міністерство юстиції, головне управління юстиції приймають рішення про застосування до цих осіб заходів реагування, передбачених чинним законодавством.

Між тим, як вбачається з матеріалів справи, що подані відповідачем копії матеріалів перевірки приватного нотаріуса ОСОБА_1, що була проведена 26.09.2018, не містять доказів надіслання (отримання) позивачу наказу від 05.10.2018 №1133/8, в якому наказувалось усунути порушення та помилки, виявлені комісією під час перевірки у тритижневий строк з дня отримання цього наказу.

Посилання відповідача у відзиві на надсилання вказаного наказу від 05.10.2018 №1133/8 на електронну пошту суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідачем також не подано жодних доказів на таке підтвердження.

Отже, позивачу до застосування спірного заходу у виді анулювання свідоцтва про право зайняття нотаріальною діяльністю не надсилався наказ, у якому б встановлювався строк для усунення виявлених порушень та помилок, у зв'язку з чим вона була позбавлена можливості вжити заходи для усунення виявлених під час перевірки порушень і помилок або надати письмові пояснення, якщо виявлені порушення та помилки усунути неможливо.

Не надсилання позивачу наказу від 05.10.2018 № 1133/8 є порушенням пункт 41 Порядку №357/5, який чітко передбачає обрахування строку зазначеного в наказі на усунення порушень з дня його отримання.

Крім того, суд звертає увагу на те, що трьохтижневий строк на усунення порушень, встановлений наказом від 05.10.2018 № 1133/8 спливає 26.10.2018, водночас наказ № 623/6 про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності прийнятий 12.10.2018, тобто значно раніше.

За цих обставин суд констатує, що така недбалість відповідача, як суб'єкта владних повноважень, під час проведення та фіксування результатів комплексної перевірки приватного нотаріуса ОСОБА_1, яка виразилась у недотриманні встановленого Порядком №375/5 алгоритму дій територіального органу юстиції під час проведення такої перевірки, є критичною, оскільки вказує на порушення встановленої процедури у розумінні Порядку №357/5.

Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного Суду від 21.04.2021 у справі №640/7645/20, від 03.12.2020 у справі №200/10731/19-а, від 03.07.2018 у справі №815/2176/17.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у місті Києві анулювати запис про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 з 30 жовтня 2018 року до 12 листопада 2018 року з особової справи приватного нотаріуса, а також з Єдиного реєстру нотаріусів України.

Стягнути на користь приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у місті Києві (01001, м. Київ, пров. Музейний, буд. 2-Д; код ЄДРПОУ 34691374) судовий збір у розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.