справа №380/8216/21
27 липня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016, код ЄДРПОУ: 13814885), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.03.2021р. ОСОБА_1 , пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , із заробітної плати застрахованої особи визначеної для обчислення розміру пенсії за віком з 01.03.2019р. в сумі 15991,49грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 березня 2021р. по 31 березня 2021р., із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.03.2021р. в сумі 19703,12грн., за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням раніше виплаченої суми пенсії;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.04.2021р. ОСОБА_1 пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із заробітної плати застрахованої особи визначеної для обчислення розміру пенсії за віком з 01.03.2019р. в сумі 15991,49грн.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 квітня 2021р., із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.04.2021р. в сумі 19703,12грн., за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Посилається на те, що є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи (2 категорії), отримує пенсію на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Вказує на те, що підставою для звернення з позовом до суду стали неправомірні дії відповідача під час проведення перерахунку пенсії з 01.03.2021 та з 01.04.2021, однієї із її складових, пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Позивач зазначив, що при перерахунку пенсії збільшеної на 1% заробітної плати, згідно ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” показник заробітної плати застрахованої особи (особистий заробіток позивача) відповідач залишив без змін, на рівні 2019 - 15991,49 грн., тому і розмір цієї складової пенсії залишився без змін 3518,13 грн. ( 15991,40 грн. х 22%, де 22%, це 22 роки стажу, що перевищують мінімально необхідні 20 років стажу встановлені п.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ. При цьому, зазначає, що відповідач уже втретє допустив вищевказані протиправні дії, а саме проіндексував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, але застосував його тільки під час обчислення основного розміру пенсії, а розмір пенсії збільшений на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений п.2 ст.56 Закону 796-ХІІ. Вказує, що аналогічні протиправні дії мали місце і при перерахунку пенсії з 01.04.2021 згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 28.05.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком призначену відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування', тому розмір та порядок обчислення доплати за понаднормовий стаж повинен визначатись згідно положень, ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Оскільки, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 року у справі №380/11498/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, з 01.05.2020 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для перерахунку розміру пенсії за віком 01.05.2020 в сумі 17750,56 грн. за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, то розмір доплати за понаднормовий стаж розрахований наступним чином: з 01.03.2021 - 3905,12 грн. (17750,56 грн. *22%); з 01.04.2021 - 4082,63 грн. (17750,56 грн. *23%). З огляду на викладене вважає, що, вимоги позивача є безпідставними і не ґрунтуються на чинному законодавстві. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач подав відповідь на відзив, зміст якої аналогічний змісту позовної заяви.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, що підтверджено посвідченням ліквідатора серії НОМЕР_2 , виданим Львівською держадміністрацією 28.12.1992, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 12.09.2015 отримує пенсію за віком у відповідності до вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Постановою Червоноградського міського суду Львівської області у справі №459/128/16-а від 08.02.2016 позов ОСОБА_1 задоволено повністю:
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” протиправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії в сумі 10771,18 грн., за кожний рік роботи відпрацьований понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 12.09.2015 року (а.с. 12-13).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.05.2019 апеляційну скаргу апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області на постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 08 лютого 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії- повернути особі, яка її подала.
На виконання даного судового рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на підставі розпорядження від 19.07.2015 з урахуванням частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-XII прийнято рішення збільшити ОСОБА_1 на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії в сумі 10771,18 грн., за кожний рік роботи відпрацьований понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 12.09.2015 року
Відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №1.380.2019.001791 зобов'язано позов задовольнити частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, здійснені 26.12.2018 щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.10.2017 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом п. 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітної плати, визначеної для обчислення розміру пенсії за віком станом на 12.09.2015 в сумі 10771,18грн.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, здійснені 26.12.2018 щодо перерахунку з 01.04. 2018 ОСОБА_1 пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітної плати, визначеної для обчислення розміру пенсії за віком станом на 12.09.2015 в сумі 10771,18 грн.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.03.2019 ОСОБА_1 пенсії, збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітної плати визначеної для обчислення розміру пенсії за віком станом на 12.09.2015 в сумі 10771,18 грн.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.10.2017 по 31.03.2018 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно з ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.10.2017 в сумі 13667,93 грн., за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.04.2018 по 28.02.2019 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно з ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.04.2018 в сумі 13667,83 грн. за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.03.2019 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно з ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.03.2019 в сумі 15991,49 грн. за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
В решті позовних вимог - відмовлено.
03.12.2020 Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2019 року у справі №1.380.2019.001791 повернув скаржнику.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду відповідачем рішенням від 24.12.2019 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
В подальшому рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 у справі №380/11498/20 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.05.2020 ОСОБА_1 пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, із заробітної плати застрахованої особи визначеної для обчислення розміру пенсії за віком з 01.03.2019 в сумі 15991,49 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, з 01.05.2020 із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для перерахунку розміру пенсії за віком 01.05.2020 в сумі 17 750,566 грн., за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.04.2021 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернуто скаржнику.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 у справі №380/11498/20 відповідачем рішенням від 26.05.2021 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2020.
В подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок доплати до пенсії за понаднормовий стаж з розрахунку розміру заробітної плати з 01.03.2021.
Відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з огляду на відсутність підстав для обчислення доплати до пенсії позивача за понаднормовий стаж від заробітної плати, що застосовується при визначенні розміру пенсії з 01.03.2021, повідомив про перерахунок пенсії відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 у справі №380/11498/20.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав чинності 1 січня 2004 року.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1058-ІV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України “Про недержавне пенсійне забезпечення”, “;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
При цьому, пунктом 13 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону № 1058-ІV встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та цього Закону призначається одна пенсія за її вибором.
Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі іменується - Закон № 796-ХІІ) визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону №796-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Аналіз вказаних вище правових норм дозволяє прийти до висновку, що законодавцем надано право особі обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-ІV, або спеціальним Законом №796-ХІІ.
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за віком), право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
При цьому, слід зазначити, що починаючи з впровадженням в Україні пенсійної реформи, тобто з 1 січня 2004 року, призначення та перерахунок пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції є неможливим лише на підставі Закону № 796-ХІІ без врахування положень Закону № 1058-ІV.
Застосування окремих положень Закону № 1058-ІV, на переконання суду, не є перешкодою для застосування положень Закону № 796-ХІІ при обрахунку пенсії вказаній категорії осіб.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія за віком та на яких поширюється дія Закону № 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік стажу.
Вказане узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 6 лютого 2018 року в справі № 560/675/17.
Суд зазначає, що право позивача перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, встановлено в судових рішеннях: постанові Червоноградського міського суду Львівської області у справі № 459/128/16-а від 08.02.2016, рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №1.380.2019.001791 та рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 у справі №380/11498/20, і не заперечується відповідачем.
При цьому, суд звертає увагу на те, що аналіз положень пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ також дозволяє прийти до висновку про те, що розмір підвищення до пенсії не є сталим, оскільки залежить від розміру заробітної плати, що враховується при обчисленні пенсії, та обсягу понаднормового стажу. Тобто, в разі збільшення розміру вказаних величин, то, відповідно, розмір підвищення до пенсії також збільшується.
З 01.03.2021 року позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22.02.2021 №127.
Відтак, підвищення до пенсії позивача, передбачене частиною другою статті 56 Закону №796-ХІІ, також мало збільшитися.
Проте, як вбачається з листа відповідача перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати 5426,60 грн. (4888,83* 1,11).
Середньомісячний заробіток, який застосовувався для обчислення пенсії позивача з 01.03.2021 року становить 19 703,12 грн. (5426,60 грн. * 3,63084 - індивідуальній коефіцієнт заробітку).
Загальний страховий стаж позивача, обчислений по 30.04.2017 року, становить 37 років 3 місяців 2 дні, в тому числі за Списком №1 - 5 років 4 місяці 25 днів. Понаднормовий стаж 22 роки. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,42250.
Розмір пенсії за віком позивача з 01.03.2021 становить 12 400,51 грн., а саме: 8324,57 грн. - основний розмір пенсії (19703,12 грн. (середньомісячний заробіток) *0,42250 (індивідуальний коефіцієнт страхового стажу)); 3905,12 грн. - доплата за понаднормовий стаж до пенсії, обчислена_згідно рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 у справі №380/11498/20 (17750,56 грн. - сума середньомісячного заробітку * 22%); 170,82 грн. - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії.
З 01.04.2021 згідно заяви від 18.03.2021 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, а саме донараховано відпрацьований стаж.
Загальний страховий стаж позивача, обчислений по 31.12.2020 року, становить 38 років 14 днів, в тому числі за Списком №1 - 5 років 4 місяці 25 днів. Понаднормовий стаж 23 роки. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,43000.
Розмір пенсії за віком позивача з 01.04.2021 становить 12 725,79 грн., а саме: 8472,34 грн. - основний розмір пенсії (19703,12 грн. (середньомісячний заробіток) *0,43000 (індивідуальний коефіцієнт страхового стажу)); 4082,63 грн. - доплата за понаднормовий стаж до пенсії, обчислена_згідно рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 у справі №380/11498/20 (17750,56 грн. - сума середньомісячного заробітку * 23%); 170,82 грн. - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії.
Законодавчі норми Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148 щодо перерахунку пенсій, які змінюють заробітну плату (дохід) застрахованої особи, з якої була обчислена пенсія змінюють величину оцінку страхового стажу, внесені з метою осучаснення пенсій, з метою забезпечення щорічної індексації пенсій.
Пунктом 47 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 2148 передбачено, що особам, пенсії “ яким призначені відповідно до законів України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно з ст. 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” .
Згідно з ст.27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25цього Закону.
Отже, п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що збільшенню підлягає пенсія на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений цим пунктом, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Системний аналіз правових норм дає суду підстави для висновку, що збільшення пенсії на один процент заробітної плати за кожний рік роботи понад стаж, встановлений п.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ слід проводити із заробітної плати (доходу) застрахованої особи, обчисленої згідно з ст. 27 Закону № 1058-IV.
Порівняльний аналіз правових норм дає суду підстави для висновку, що термін “заробітна плата (дохід) застрахованої особи” як складовий показник формули визначення розміру пенсії (ст.27 Закону № 1058-IV) так і термін “заробіток”, на один процент якого збільшується розмір пенсії (п.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ) є одним терміном, а отже абсолютна величина показника заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої визначається розмір пенсії за віком, розрахована на підставі ст.27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” застосовується також і для обчислення розміру пенсії, яка підлягає збільшенню на один процент заробітної плати за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Таким чином, для перерахунку пенсії, збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.03.2021 слід застосувати показник заробітної плати (доходу) застрахованої особи, який вказаний у формулі визначення розміру пенсії (частина перша ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"), а саме: з 01 жовтня 2017р. показник заробітної плати у сумі 13667,93грн, з 01 квітня 2018- показник заробітної плати у сумі 13667,93грн, з 01 березня 2019- показник заробітної плати у сумі 15991,49грн. з 01.05.2020 - 17750,56 грн, з 01.03.2021 - 19703,12 грн.
Відповідно до частини 2 ст.56 Закону № 796 збільшенню підлягає пенсія (тобто “основний розмір пенсії”) “...на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж”, а отже при обчисленні розміру пенсії (основної пенсії і пенсії збільшеної на один процент заробітку) застосовується показник заробітної плати, який вказаний у формулі визначення розміру пенсії (частина перша ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”) - Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях.
Показник середньої заробітної плати застрахованої особи в сумі 17750,56 грн., був визначений відповідачем, як проіндексований середньомісячний заробіток, що був застосований для обчислення основного розміру пенсії з 01.05.2020, а відтак Львівський окружний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії збільшеної на один процент заробітку, із показника заробітної плати, який був визначений згідно ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для перерахунку розміру пенсії за віком відповідно з 01.05.2020 в сумі 17 750,56 грн.
Таким чином для перерахунку пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.05.2020 і в подальших перерахунках згідно законодавства, слід застосувати той самий показник Зп заробітної плати застрахованої особи, що визначаться відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється розмір основної пенсії.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії позивачу, збільшеної на один процент заробітної плати за кожний рік роботи понад стаж, встановлений п. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ з 01.03.2021 із застосуванням показника заробітної плати 17750,56 грн., визначеного для обчислення розміру пенсії за віком станом на 2020 рік є протиправними, а вимоги позивача підлягають задоволенню.
Разом з тим, у зв'язку із збільшенням понаднормового стажу позивача з 01.04.2021 підлягає також задоволенню позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 квітня 2021, із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.04.2021 в сумі 19703,12 грн, за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.03.2021 ОСОБА_1 , пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, із заробітної плати застрахованої особи визначеної для обчислення розміру пенсії за віком з 01.05.2020 в сумі 17 750, 56 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 березня 2021 по 31 березня 2021, із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.03.2021 в сумі 19703,12 грн, за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням раніше виплаченої суми пенсії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку з 01.04.2021 ОСОБА_1 пенсії збільшеної на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із заробітної плати застрахованої особи визначеної для обчислення розміру пенсії за віком з 01.05.2020 в сумі 17 750, 56 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 квітня 2021, із збільшенням пенсії на один процент заробітку, який був визначений згідно ст.ст.27,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для перерахунку розміру пенсії за віком з 01.04.2021 в сумі 19703,12 грн, за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з врахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 30.07.2021.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна