Рішення від 23.07.2021 по справі 380/7427/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/7427/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2021 року зал судових засідань №7

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Середа О.-В.І.,

за участю представників сторін:

відповідача Вовчика В.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Новокалинівського міського голови Юзвяка Богдана Осиповича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Новокалинівська міська рада Самбірського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася з позовною заявою до Новокалинівського міського голови Юзвяка Богдана Осиповича (місцезнаходження: пл.Авіації, 1А, м.Новий Калинів, Самбірський район, Львівська область, 81464), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Новокалинівська міська рада Самбірського району Львівської області, в якій просить:

- визнати протиправними бездіяльність Новокалинівського міського голови Юзвяка Богдана Осиповича щодо не внесення на розгляд Новокалинівської міської ради питання про введення до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради VIII скликання за посадою першого заступника міського голови ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Новокалинівського міського голову ОСОБА_3 внести на найближчу наступну сесію чи пленарне засідання Новокалинівської міської ради VIII скликання пропозицію “Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради VIII скликання та запропонувати ввести до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради VIII скликання за посадою першого заступника міського голови ОСОБА_2 .

Посилається на те, що проживає у м.Новий Калинів, Самбірського району та є членом Новокалинівської міської територіальної громади. Зазначає, що 26.04.2021 звернулась до Новокалинівського міського голови з вимогою внести на сесію Новокалинівської міської ради пропозицію щодо включення до членів виконавчого комітету Новокалинівської міської ради першого заступника міського голови ОСОБА_2 , що буде підставою дострокового припинення її повноважень та підставою для виборів депутатів Новокалинівської міської ради, участь у яких вона має право та бажає брати. 05.05.2021 отримала відповідь, в якій відповідач зазначає, що перший заступник міського голови ОСОБА_2 не входить до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради. Позивач вказує на те, що з такою позицією відповідача вона не погоджується та вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки відповідач надав неправдиву інформацію. Вважає, що Новокалинівський міський голова своєю бездіяльністю щодо не внесення на розгляд Новокалинівської міської ради питання про введення до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради VIII скликання за посадою першого заступника міського голови ОСОБА_2 перешкоджає прийняттю рішення Новокалинівської міської ради про направлення інформації у Новокалинівську міську ТВК про дострокове припинення повноважень депутата цієї ради ОСОБА_2 , що порушує її право на участь у проміжних виборах. У зв'язку з наведеним, просить позов задовольнити повністю.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що позивач не зазначає яким рішенням, дією чи бездіяльністю Новокалинівської міської ради порушено її права, не мотивує та не обгрунтовує порушення своїх прав відповідачем на її участь у виборчому процесі, не наводить обставин та не надає жодних належних та допустимих доказів порушення норм законодавства міським головою. Разом з тим, зазначає, що рішенням І-ої сесії Новокалинівської міської ради VII скликання від 17.12.2020 №163 внесено зміни до складу та затверджено персональний склад виконавчого комітету Новокалинівської міської ради. Згідно цього рішення перший заступник міського голови ОСОБА_2 не входить до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради. Зважаючи на викладене просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Від третьої особи надійшли пояснення на позовну заяву, в яких зазначає, що виконавчий орган Новокалинівської міської ради сформований відповідно до чинного законодавства. Стверджує, що позивач не обгрунтувала, яким рішенням, дією чи бездіяльністю міський голова чи Новокалинівська міська рада порушили її право.

Ухвалою судді від 11.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 07.07.2021 справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач та відповідач в судове засідання не прибули, належним чином були повідомлені про розгляд справи. Позивач надіслала на адресу суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Представник третьої особи в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника третьої особи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Рішенням 1-шої сесії VIII-го скликання Новокалиніської міської ради Самбірського району Львівської області від 19.11.2020 № 9 за пропозицією міського голови затверджено на посаду першого заступника міського голови ОСОБА_2 .

Рішенням 1-шої сесії VIII-го скликання Новокалиніської міської ради Самбірського району Львівської області від 17.12.2020 №163 внесено зміни до складу та затверджено персональний склад виконавчого комітету Новокалинівської міської ради, до складу якого не ввійшла депутат Новокалиніської міської ради Самбірського району Львівської області VII скликання ОСОБА_2 .

26.04.2021 ОСОБА_1 звернулась до Новокалинівського міського голови з вимогою внести на сесію Новокалинівської міської ради VIII скликання пропозицію «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради VIII скликання» та запропонувати ввести до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради VIII скликання за посадою першого заступника міського голови ОСОБА_2 .

Листом від 05.05.2021 №02/15-895/1 повідомив, що перший заступник міського голови ОСОБА_2 не входить до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради.

Позивач, вважаючи, що відповідач надав їй неправдиву інформацію, звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ст.5 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Згідно з частиною 4 статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” міський голова, зокрема, вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради.

Згідно з ч. 1 ст. 51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури. (ч. 3 ст. 51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Відповідно до зазначених положень Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до повноважень міського голови входить вносити на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується відповідною радою.

Як вже встановлено судом, відповідач листом від 05.05.2021 №02/15-895/1, повідомив позивача, що перший заступник міського голови ОСОБА_2 не входить до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради.

Відповідно до рішення 1-шої сесії VIII-го скликання Новокалиніської міської ради Самбірського району Львівської області від 17.12.2020 №163 внесено зміни до складу та затверджено персональний склад виконавчого комітету Новокалинівської міської ради, до складу якого не ввійшла депутат Новокалиніської міської ради Самбірського району Львівської області VII скликання ОСОБА_2 .

При цьому, суд зазначає, що у відповідності до ст.51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” посада першого заступника міського голови не є посадою, яка в обов'язковому порядку входить до складу виконавчого комітету міської ради, а отже у Новокалинівської міської ради відсутні підстави до включення ОСОБА_2 за посадою до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради.

Враховуючи наведене, вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності Новокалинівського міського голови Юзвяка Богдана Осиповича щодо не внесення на розгляд Новокалинівської міської ради питання про введення до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради VIII скликання за посадою першого заступника міського голови ОСОБА_2 є безпідставною та не підлягає задоволенню.

Разом з цим, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав (свобод, інтересів) осіб у сфері публічно-правових відносин, а матеріальне право на позов в адміністративному судочинстві щодо оскарження бездіяльності, дій чи рішення суб'єкта владних повноважень визнається саме за тими особами, яких вони безпосередньо стосуються, тобто тих, для кого вони породжують, змінюють або припиняють певні правовідносини.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення. А гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відтак, для задоволення позову в адміністративній справі суд повинен установити передусім, що у зв'язку з прийняттям рішення чи вчиненням дій (допущенням бездіяльності) суб'єктом владних повноважень безпосередньо порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача й що прийняте судом рішення може призвести до ефективного поновлення таких прав, свобод чи інтересів позивача (тобто, повинна бути встановлена існуюча матеріально-правова заінтересованість позивача).

Натомість, відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13 листопада 2019 року в справі № 687/1539/16-а, від 04 лютого 2020 року в справі № 320/7969/17, від 17 лютого 2020 року в справі № 697/835/17.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач своєю бездіяльністю щодо невключення першого заступника міського голови ОСОБА_2 до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради та нескерування до Новокалинівської міської ТВК інформації щодо дострокового припинення повноважень депутата цієї ради ОСОБА_2 позбавляє ОСОБА_1 права на участь у проміжних виборах депутатів Новокалинівської міської ради.

Однак, з огляду на фактичні обставини справи, вбачається, що проміжні місцеві вибори депутатів Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області призначено на 31.10.2021, про що винесено відповідну постанову Новокалинівської міської територіальної виборчої комісії Самбірського району Львівської області №1 від 06.05.2021, що не позбавляє позивача права брати в них участь.

Таким чином, оскільки оскаржувані дії щодо не внесення на розгляд Новокалинівської міської ради питання про введення до складу виконавчого комітету Новокалинівської міської ради VIII скликання за посадою першого заступника міського голови ОСОБА_2 не стосується безпосередньо позивача, судом не встановлено підстав для висновку, що розгляд і вирішення заявлених вимог матиме юридично значимі наслідки для ОСОБА_1 , а саме - матиме безпосередній вплив на її суб'єктивні права й обов'язки.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін на підтвердження своїх правових позицій, суд доходить переконання, що позивач не довів наявність порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду як обов'язкових умов для здійснення їх захисту судом, що у свою чергу є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положеньКАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення виготовлено 28.07.2021

Суддя Братичак Уляна Володимирівна