справа №380/8950/21
про залишення позовної заяви без руху
29 липня 2021 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. при розгляді адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління НП України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій міститься вимоги:
- визнати протиправними дії Головного управління НП України у Львівській області щодо відмови в оформленні та направлені необхідних документів до ГУ ПФ України у Львівській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби»;
- зобов'язати Головного управління НП України у Львівській області оформити та направити необхідні документи до ГУ ПФ України у Львівській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, та із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу навчання у вищому навчальному закладі, та із зарахуванням інших пільгових періодів проходження служби, які передбаченні Законом №2262-ХІІ, та Постановою КМ України №393.
Ухвалою суду від 08 червня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідач подав суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в якому зазначив щодо строку звернення позивача до суду, а саме, що позивач звернувся в суд не в місячний строк з дня звільнення з 2018 року. Вказує, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, а в подальшому - в поліції. Наказом Головного управління Національної поліції у Львівській області від 04.12.2015 № 114 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за ст. 77 ч. 1 п. 2 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).
Наказом № 301 о/с від 14.05.2018 «По особовому складу» внесено зміни до наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 04.12.2015 № 114 о/с відповідно до якого на день звільнення вислуга років позивача в календарному обчисленні складала 18 років 06 місяці 09 днів, у пільговому обчисленні - 23 роки 08 місяців 03 дні. Підставою видачі наказу № 301 о/с від 14.05.2018 став розрахунок вислуги років для призначення пенсії від 05.05.2018, з яким позивач ознайомився і погодився, про що свідчить його підпис в такому розрахунку (копія з відміткою долучена самим позивачем до позовної заяви).
Через більше ніж три роки, 29.05.2021 позивач звертається до суду з вимогою здійснити зарахування до його вислуги років для призначення пенсії нові періоди. При цьому вважає, що позивач умисно прив'язує такі позовні вимоги до отриманої ним відповіді ГУНП у Львівській області від 27 квітня 2021 року на його запит від 27 березня 2021 року, хоча ні такий запит ні відповідь на нього не спростовує факт того, що позивачу ще з 2018 року відомо про конкретні періоди, які були зараховані йому до вислуги років для призначення пенсії.
Суд дослідив подане відповідачем клопотання та зазначає, що позовна заява подається до суду в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Водночас ці положення не містять виключень та поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим їх недотримання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (ч. 5 ст. 122 КАС України).
Відтак, строк звернення до суду, що стосується проходження публічної служби, звільнення з публічної служби, в тому числі щодо оформлення та направлення необхідних документів до ГУ ПФ України у Львівській області для призначення пенсії за вислугу років після звільнення - становить один місяць.
Позовну заяву направлено позивачем на адресу суду засобами поштового зв'язку 29.05.2021, хоча наказом від 14.05.2018 вносилися зміни до наказу від 04.12.2015 №114 о/с саме щодо вислуги років позивача.
Відтак позивач пропустив місячний строк звернення до суду, більше того пропустив і загальний шестимісячний строк звернення до суду.
Норми статті 122 КАС не пов'язують початок перебігу строку звернення до адміністративного суду із обізнаністю особи про підстави прийняття суб'єктом владних повноважень певних рішень чи про їх обґрунтування (мотивацію).
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Поняття поважних причин пропуску процесуальних строків є оціночним, а його вирішення покладається на розсуд суду.
Поважними причинами пропуску процесуального строку визнаються обставини, які не залежать від волі заінтересованої особи і перешкодили їй виконати процесуальні дії у межах встановленого законом проміжку часу. До їх числа відносяться обставини непереборної сили та обставини, які об'єктивно унеможливлюють вчинення процесуальної дії у встановлений строк. Вказані обставини підлягають підтвердженню шляхом подання відповідних документів або їх копій.
Законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, та після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Таким чином, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій і стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Відповідно до ч. 13-15 ст. 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху, з встановленням позивача строку для усунення вказаних недоліків шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з вказанням поважних підстав для поновлення строку.
Керуючись ст. ст. 122, 123, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви 5 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з вказаними інших підстав для поновлення строку (з доказами поважності пропуску строку звернення до суду).
Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде залишена без розгляду на підставі частини 15 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Коморний О.І.