Іменем України
20 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2776/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання - Пономарьової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
31 травня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, викладене у повідомленні № 5 від 27.04.2021 про відшкодування коштів, відносно ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повернути на користь ОСОБА_1 , суму утриманої грошової допомоги за період з 27.04.2021 по день фактичного утримання.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 та її неповнолітній син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є внутрішньо переміщеними особами.
Після взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи, вона звернулась до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення адресної допомоги.
02.07.2016 виплата адресної допомоги позивачу була припинена на підставі п.7 Порядку як працездатній особі, що не працює. Починаючи з 07.11.2016 по теперішній час позивач офіційно працює на посаді оператора комп'ютерного набору КНП «Новопсковське ТМО», що підтверджується довідкою від 14.05.2021 № 1250. Після працевлаштування позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА з приводу призначення адресної допомоги, проте у задоволенні вказаної заяви позивачу було відмовлено на підставі п.п. 3,7 Порядку, як особі яка не працевлаштувалася.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2018 року по справі № 1240/2363/18, було визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 , щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на підставі заяви від 04 травня 2018 року, оформленої листом від 15 травня 2018 року № 16-7/8-1890. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області призначити ОСОБА_1 за заявою від 04 травня 2018 року щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 04 травня 2018 року по 03 листопада 2018 року
Крім того, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року по справі № 360/1585/19, було визнано протиправним та скасовано рішення управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області від 09.02.2019 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до заяви від 30.01.2019. Зобов'язано управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області призначити ОСОБА_1 за заявою від 30.01.2019 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 30.01.2019 по 29.07.2019, а також виплатити заборгованість з цієї допомоги, що виникла за період її несплати.
В подальшому УСЗН Новопсковської РДА призначалася та виплачувалася на користь позивача щомісячна адресна допомога, у тому числі у період з 21.03.2020 по 20.03.2021.
Разом з тим в ході проведення реорганізації УСЗН Новопсковської РДА в УСЗН Старобільської РДА, що відбулося у березні 2021 року, відповідачем була здійснена верифікація нарахованих та виплачених на користь позивача державних соціальних допомог.
Як вбачається з повідомлення відповідача від 27.04.2021 № 5, на підставі п. 7 Порядку, ОСОБА_3 втратила право на подальше отримання допомоги у період з 21.03.2020 по 20.03.2021, при цьому розмір допомоги відносно позивача було завищено на 5018,84 грн. У зв'язку з чим відповідачем проведено перерахунок розміру щомісячної адресної допомоги, та на підставі абз. 6 п. 11 Порядку, прийняте рішення про повернення переплачених позивачу коштів у сумі 5018,84 за рахунок наступних виплат щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання до повного погашення переплаченої суми в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги.
Внаслідок вказаних протиправних дій відповідача, позивачу взагалі припинена виплата грошової допомоги, а із грошової допомоги на її неповнолітнього сина, відповідачем щомісячно утримується 20 відсотків від суми призначеної грошової допомоги.
Позивач вважає, що рішення відповідача, викладене у повідомленні № 5 від 27.04.2021 про відшкодування коштів, є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 04.06.2021 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 33-34).
30 червня 2021 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 130-133), в обгрунтування якого зазначено, що ОСОБА_1 з 01.03.2016 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Новопсковської РДА та отримувала щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. За призначенням щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 звернулася із первинною заявою від 04.03.2016 до УСЗН Новопсковської РДА, рішенням УСЗН Новопсковської РДА від 10.03.2016 вищевказана допомога заявниці призначена як непрацюючій працездатній особі відповідно до п. 7 Постанови № 505 на період з 04.03.2016 по 31.08.2016 зі скороченням терміну призначення та зменшенням суми виплати. Відомості про працевлаштування з 07.11.2016 ОСОБА_1 надала до УСЗН Новопсковської РДА при зверненні із заявою від 04.05.2018 для продовження виплат вказаної допомоги з порушенням строків, визначених абзацом 3 пункту 7 та пункту 12 Постанови № 505. Тобто, термін для поновлення виплати та включення в розрахунок Позивачем пропущено. Тому в подальшому, при зверненні заявниці із заявами про призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг до УСЗН Новопсковської РДА, виплата даної допомоги призначалася з виключенням ОСОБА_1 з розрахунку. В подальшому на підставі рішень Луганського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 у справі № 1240/2363/18 та від 14.05.2019 у справі № 360/1585/19 УСЗН Новопсковської РДА зроблено перерахунок та здійснено доплату щомісячної адресної допомоги за період з 04.05.2018 по 20.09.2018, з 21.09.2018 по 20.03.2019, з 30.01.201 по 20.03.2019, з 21.03.2019 по 29.07.2019. В результаті поданої позивачем заяви для призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 20.03.2020, рішенням УСЗН Новопсковської РДА від 24.03.2020 допомогу призначено на період з 21.03.2020 по 20.09.2020 та включено ОСОБА_1 до розрахунку як працюючу працездатну особу та призначено допомогу у розмірі 1442 грн та відповідно до поданої заяви від 21.09.2020, рішенням УСЗН Новопсковської РДА допомогу призначено з 21.09.2020 по 20.03.2021 у розмірі 1442 грн.
Розпорядженням голови райдержадміністрації від 28.01.2021 № 24 встановлено граничний термін завершення процедури реорганізації (приєднання) УСЗН Новопсковської райдержадміністрації та затверджено склад комісії з реорганізації (приєднання). Розпорядження голови РДА від 10.03.2021 № 83 внесено зміни, якими встановлено, шо процедуру завершення реорганізації (приєднання) Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації вважати завершеною після подання та підписання передавальних актів, подання ліквідаційної, фінансової та бюджетної звітності до Державної казначейської служби України, Державної податкової служби України, Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України. Встановити, що УСЗН Старобільської райдержадміністрації є правонаступником УСЗН Новопсковської райдержадміністрації.
Відповідно до того, що з березня 2021 року позивач перебуває на обліку в УСЗН Старобільської РДА, дослідивши матеріали справи ОСОБА_1 , спеціалістами УСЗН Старобільської РДА виявлено, що заявниці помилково УСЗН Новопсковської РДА нарахована допомога на період з 21.03.2020 по 20.03.2021.
Керуючись нормами Постанови № 505 зайво нараховані та виплачені ОСОБА_1 кошти щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг вирішено врахувати у наступних виплатах у розмірі 20% від призначеної суми до повного погашення переплаченої суми.
На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
08.07.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с. 140-141).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст .ст. 72-77, 90 КАС України, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Сєвєродонецьким МВ УДМС України у Луганській області 29.12.2015, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 (а.с. 8-9), перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 10.12.2018 № 5844 (а.с. 51).
Син позивача, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження Серія НОМЕР_3 від 19.12.2012, перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 10.12.2018 № 0000661722 (а.с. 52).
01.03.2016 ОСОБА_1 звернулася до Новопсковської РДА із заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, як працездатна особа, разом з сином ОСОБА_4 (а.с. 127,28,129).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 10.03.2016 призначили допомогу переміщеним особам на проживання з 04.03.2016 по 03.05.2016 у розмірі 1326,00 грн, з 04.05.2016 по 03.07.2016 у розмір 1105,00 грн, з 04.07.2016 по 31.08.2016 у розмірі 884,00 грн (а.с. 126).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 08.08.2016 зроблений перерахунок в межах терміну призначення з 04.03.2016 по 03.05.2016 у розмір 1326,00 грн. з 04.05.2016 по 30.07.2016 у розмірі 1105,00 грн, з 04.07.2016 по 03.09.2016 у розмірі 884,00 грн (а.с. 124).
05.09.2016 позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний термін, в заяві зазначено, що вона є безробітною та пред'явлено довідку на всіх членів сім'ї (а.с. 122,123).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 06.09.2016 продовжено допомогу переміщеним особам на проживання з 05.09.2016 по 04.03.2017 у розмірі 884,00 грн (а.с. 121).
14.03.2017 позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний термін, та пред'явлено довідку на всіх членів сім'ї (а.с. 119,120).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 15.03.2017 продовжено допомогу переміщеним особам на проживання з 14.03.2017 по 13.09.2017 у розмірі 884,00 грн (а.с. 118).
20.09.2017 позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний термін, та пред'явлено довідку на всіх членів сім'ї (а.с. 117).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 22.09.2017 продовжено допомогу переміщеним особам на проживання з 20.09.2017 по 19.03.2018 у розмірі 884,00 грн (а.с. 116).
21.03.2018 позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний термін, та пред'явлено довідку на всіх членів сім'ї (а.с. 113,114).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 22.03.2018 продовжено допомогу переміщеним особам на проживання з 21.03.2018 по 20.09.2018 у розмірі 1000,00 грн (а.с. 111).
21.09.2018 позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний термін, та пред'явлено довідку на всіх членів сім'ї (а.с. 109,110).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 24.09.2018 продовжено допомогу переміщеним особам на проживання з 21.09.2018 по 20.03.2018 у розмірі 1000,00 грн (а.с. 108).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 14.01.2019 перераховано в межах терміну призначення допомогу переміщеним особам на проживання з 04.05.2018 по 20.09.2018 у розмірі 1442,00 грн (а.с. 105).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 14.01.2019 перераховано в межах терміну призначення допомогу переміщеним особам на проживання з 21.09.2018 по 20.03.2019 у розмірі 1442,00 грн (а.с. 107).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 18.01.2019 призначено щомісячну адресну допомогу на дитину ОСОБА_5 у період з 21.09.2018 по 20.03.2019 у розмірі 1000,00 грн (а.с. 104).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2018 року по справі № 1240/2363/18, було визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 , щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житловокомунальних послуг на підставі заяви від 04 травня 2018 року, оформленої листом від 15 травня 2018 року № 16-7/8-1890. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області призначити ОСОБА_1 за заявою від 04 травня 2018 року щомісячну адресну допомогу як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 04 травня 2018 року по 03 листопада 2018 року (а.с. 15-19).
30.01.2019 позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний термін, та пред'явлено довідку на всіх членів сім'ї (а.с. 100).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 12.03.2019 призначено щомісячну адресну допомогу на дитину ОСОБА_5 у період з 21.03.2019 по 20.09.2019 у розмірі 1000,00 грн (а.с. 96).
Крім того, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року по справі № 360/1585/19, було визнано протиправним та скасовано рішення управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області від 09.02.2019 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до заяви від 30.01.2019. Зобов'язано управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області призначити ОСОБА_1 за заявою від 30.01.2019 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 30.01.2019 по 29.07.2019, а також виплатити заборгованість з цієї допомоги, що виникла за період її несплати (а.с. 20-25).
22.07.2019 позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний термін, та пред'явлено довідку на всіх членів сім'ї також додана довідка № 1781 від 16.07.2019, в якій зазначено, що ОСОБА_1 дійсно працює в Новопсковському РТМО на посаді оператора комп'ютерного набору інформаційно-аналітичного відділу з 07.11.2016 (а.с. 93,94).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 23.07.2019 перераховано в межах терміну призначення допомогу переміщеним особам на проживання з 30.01.2019 по 20.03.2019 у розмірі 1442,00 грн (а.с. 95).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 30.07.2019 перераховано в межах терміну призначення допомогу переміщеним особам на проживання з 21.03.2019 по 20.09.2019 у розмірі 1442,00 грн (а.с. 90).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 01.08.2019 призначено щомісячну адресну допомогу на дитину ОСОБА_5 у період з 30.07.2018 по 20.09.2019 у розмірі 1000,00 грн (а.с. 89).
Рішенням № 52 від 02.08.2019 УСЗН Новопсковської РДА вирішено не перераховувати сім'ї ОСОБА_1 розмір щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в точу числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.88).
06.09.2019 позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний термін, та пред'явлено довідку на всіх членів сім'ї (а.с. 87).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 09.09.2019 призначено щомісячну адресну допомогу на дитину ОСОБА_5 у період з 21.09.2019 по 20.03.2019 у розмірі 1000,00 грн (а.с. 84).
20.03.2020 позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний термін. До заяви надані: довідка з місця навчання сина ОСОБА_5 та довідка з місця роботи ОСОБА_1 (а.с. 77-78, 80,81).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 24.03.2020 перераховано в межах терміну призначення допомогу переміщеним особам на проживання з 21.03.2020 по 20.09.2020 у розмірі 1442,00 грн (а.с. 76).
21.09.2020 позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний термін. До заяви надані: довідка з місця навчання сина ОСОБА_5 та довідка з місця роботи ОСОБА_1 (а.с. 65-66, 68,69).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 22.09.2020 перераховано в межах терміну призначення допомогу переміщеним особам на проживання з 21.09.2020 по 20.03.2021 у розмірі 1442,00 грн (а.с. 63).
12.03.2021 позивач звернулася до УСЗН Новопсковської РДА із заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний термін. До заяви надані: довідка з місця навчання сина ОСОБА_5 та довідка з місця роботи ОСОБА_1 (а.с. 48-49, 53,54).
Актом № 5 від 23.03.2021 про проведення перевірки правильності призначення та виплати щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання УСЗН Новопсковської РДА встановлено, що ОСОБА_1 були зайво нараховані та виплачені кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання у розмірі 5018,84 грн протягом періоду з 21.03.2020 по 20.03.2021 та у зв'язку з чим підлягають поверненню. Причиною таких висновків зазначено, що позивач втратила право на підставі пункту 7 Порядку №505, яке не підлягає поновленню (а.с. 45).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 24.03.2021 призначено щомісячну адресну допомогу на дитину ОСОБА_5 у період з 21.03.2020 по 20.09.2020 у розмірі 1000,00 грн (а.с. 44).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 24.03.2021 призначено щомісячну адресну допомогу на дитину ОСОБА_5 у період з 21.09.2020 по 20.03.2021 у розмірі 1000,00 грн (а.с. 43).
УСЗН Новопсковської РДА рішенням від 24.03.2021 призначено щомісячну адресну допомогу на дитину ОСОБА_5 у період з 21.03.2021 по 20.09.2021 у розмірі 1000,00 грн (а.с. 42).
З повідомлення № 5 від 27.04.2021 про відшкодування коштів вбачається, що у відповідності до абз.2 п.7 Порядку ОСОБА_3 втратила право на подальше отримання допомоги у період з 04.03.2016 по 31.08.2016 та за період з 21.03.2020 по 20.03.2021 розмір допомоги їй було завищено на 5018,84 грн, тому прийняте рішення про повернення переплачених коштів в сумі 5018,84 грн (а.с. 26).
Як зазначено відповідачем у відзиві розпорядженням голови райдержадміністрації від 28.01.2021 № 24 встановлено граничний термін завершення процедури реорганізації (приєднання) УСЗН Новопсковської райдержадміністрації та затверджено склад комісії з реорганізації (приєднання). Розпорядження голови РДА від 10.03.2021 № 83 внесено зміни, якими встановлено, шо процедуру завершення реорганізації (приєднання) Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації вважати завершеною після подання та підписання передавальних актів, подання ліквідаційної, фінансової та бюджетної звітності до Державної казначейської служби України, Державної податкової служби України, Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України. Встановити, що УСЗН Старобільської райдержадміністрації є правонаступником УСЗН Новопсковської райдержадміністрації.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 (далі Порядок № 505).
Відповідно до пункту 7 Порядку № 505 якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як свідчить зміст рішень Луганського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2018 року по справі № 1240/2363/18 та від 14 травня 2019 року по справі № 360/1585/19 відповідач вже припиняв виплати позивачці виплати адресної допомоги з тих самих підстав в 2018 та 2019 роках та відмовляв в її подальшій виплаті, посилаючись на вимоги пункту 7 Порядку №505 та ті обставини, що позивач не працевлаштувалася в період призначення такої допомоги їй вперше (з 04.03.2016 по 31.08.2016), отже втратила право отримання такої допомоги на себе як працездатного члена сім'ї. Однак такі дії і рішення відповідача вже визнані судом протиправними, а відповідні аргументи відповідача хибними.
Відповідно до вимог ч.2 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Отже, для застосування цієї норми (преюдиції) суду відповідно до вимог ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України суду достатньо встановити ті обставини, що хоча б один із учасників адміністративної справи брав участь в іншій справі (господарській, цивільній або адміністративній), в рішенні, за результатом розгляду якої, суд встановив певні обставини відносно такого учасника справи. Такі обставини не доказуються судом пр розгляді іншої справи за участі вказаної особи.
Таким чином, приюдиція відповідно до вимог ч.4 ст.78 КАС України застосовується саме судом і в обов'язковому порядку.
Судом при розгляді адміністративних справ №1240/2363/18 та №360/1585/19 встановлено, що непрацевлаштування позивача в період призначення такої допомоги їй вперше (з 04.03.2016 по 31.08.2016) не позбавляє її права повторного звернення за отриманням такої допомоги після працевлаштування. Зазначені встановлені в рішеннях суду відносно позивача обставини не підлягають доказуванню, і самі по собі свідчать про протиправність вкотре вчинених відповідачем стосовно позивача дій та прийнятих рішень з тих самих підстав, яким вже неодноразово надавалась оцінка судом у рішеннях, що набрали законну силу.
Такі встановлені судом обставини є достатніми підставами для визнання судом протиправними дій Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області щодо утримання з адресної допомоги, що виплачується ОСОБА_1 , суми в розмірі 5018,84 грн як зайвосплаченої, а також зобов'язання відповідача виплатити позивачу суми адресної допомоги, що, утримані як зайвосплачені на підставі повідомлення №5 від 27.04.2021 про відшкодування коштів.
З урахуванням наведеного, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою суду від 04.06.2021 позивачу відстрочено сплату судового збору в розмірі 908,00 грн. Оскільки позовні вимоги задоволено зазначену суму слід стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 77, 90, 132, 139, 242-244, 246, 255, 271, 283, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 ) до Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (ЄДРПОУ: 03197055, адреса знаходження: 92703, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Центральна, буд. 36) про визнання протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області щодо утримання з адресної допомоги, що виплачується ОСОБА_1 , суми в розмірі 5018,84 грн як зайвосплаченої.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області повернути на користь ОСОБА_1 суми адресної допомоги, що виплачується ОСОБА_1 , утримані як зайвосплачені на підставі повідомлення №5 від 27.04.2021 про відшкодування коштів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 23 липня 2021 року.
Суддя В.С. Шембелян