Рішення від 30.07.2021 по справі 320/11359/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2021 року № 320/11359/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Фермерського господарства “Лідер Агро” до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

до суду звернулось Фермерське господарство “Лідер Агро” (07500, Київська область, смт. Баришівка, вул. Березанська 7 офіс 5) з позовом до Головного управління ДПС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення 5а), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі податкових накладних №1974879/41046167 від 28.09.2020 про неврахування поданої Фермерським господарством “Лідер Агро” таблиці даних платника податку на додану вартість.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення відповідача про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки у вказаному рішенні не зазначено яка саме невідповідність виявлена податковим органом. Враховуючи, що позивачем документально підтверджено відповідність визначених в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам, правові підстави для неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість відсутні. На підставі викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою від 24 листопада 2020 року суд відкрив спрощене позовне провадження по справі без виклику сторін та проведення судового засідання і запропонував відповідачам протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзиви на позовну заяву.

03 лютого 2021 року від Головного управління ДПС у Київській області через канцелярію суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивачем до податкового органу подано таблицю даних платника податку від 23.09.2020 року, зареєстровану за №9240895340 та пояснення. Проте, відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 було прийнято рішення від 28.09.2020 року №1974879/41046167 про її неврахування, з підстав: «виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам».

В наданій до суду відповіді на відзив позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та відповіді на відзив.

Дослідивши подані докази від представника позивача та відповідача суд дійшов висновку, що на підставі наданих документів не можливо забезпечити повний та об'єктивний розгляд справи без проведення судового засідання.

Приймаючи до уваги наведене та враховуючи необхідність отримання додаткових доказів по справі, суд дійшов висновку про необхідність розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Судове засідання було призначене на 08 червня 2021 року о 08:30 год. та у подальшому на 30.07.2021.

У судове засідання, що призначене на 30.07.2021 учасники процесу, які були повідомленні своєчасно та належним чином про дату, час та місце розгляду справи не з'явились, причини неявки сторін суду не відомі.

Частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що матеріали справи у достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, суд ухвалив здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Фермерське господарство «Лідер Агро» зареєстровано як юридична особа 23.12.2016 року, номер запису в у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за номером 13271020000001105.

Основним видом діяльності позивача є код КВЕД 01.11 «Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур».

23.09.2020 року Фермерським господарством «Лідер Агро» подано до Головного управління ДПС у Київській області таблицю даних платника податку на додану вартість разом з поясненнями.

До Таблиці даних платника податку на додану вартість позивачем було додано:

1) Письмові пояснення з описом діяльності позивача та наявних у нього основних засобів;

2) Податкову декларацію з плати за землю за 2019 рік;

3) Податкову декларацію з плати за землю за 2020 рік;

4) Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2019 рік (форма 4-сг);

5) Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року (форма 4-сг);

6) Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням через які здійснюється діяльність господарства (форма 20 ОПП) від 19.11.2019 року.

Отримання Таблиці даних платника податку на додану вартість підтверджується Квитанцією №2 від 23.09.2020 року (реєстраційний №9240895340), в якій податковим органом зазначено:

«Інформацію Таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 23.09.2020 за № 9240895340 не враховано автоматично через невиконання вимог ч.1 абз.3 п.18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.».

В подальшому, Комісією Головного управління ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 28.09.2020 року №1974879/41046167, яким визначено:

«За результатами розгляду таблиці даних платника податку, зареєстрованої у контролюючому органі 23.09.2020 р. за № 9240895340, відповідно до пункту 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, прийнято рішення про її: НЕВРАХУВАННЯ.

Підстави: виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам».

Вважаючи рішення податкового органу про неврахування таблиці даних платника ПДВ протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

За визначенням, наведеним у пункті 2 вказаного Порядку, таблиця даних платника податку це зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Пунктами 12-20, 23 Порядку №1165 встановлено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

В таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).

В рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:

- така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12);

- зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D >0,02, P < Pм ґ 1,4, та в такій таблиці зазначені товари/послуги, обсяг постачання яких згідно з податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими за останні 12 календарних місяців у Реєстрі, становить більше 25 відсотків загального обсягу операцій з постачання за останні 12 календарних місяців.

У разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7).

Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно до пункту 18 цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку.

Таблиця даних платника податку подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Відповідно до абзацу другого пункту 25 Порядку №1165 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 17 Порядку №1165 в рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Зі змісту оскаржуваного рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1974879/41046167 від 28.09.2020 року слідує, що причиною неврахування таблиці даних платника податку стало виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.

При цьому, загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Як було зазначено вище, основним видом діяльності позивача є вирощування зернових, бобових культур та насіння олійних культур (код КВЕД 01.11).

23.09.2020 року позивачем разом з таблицею даних платника ПДВ направлено податковому органу також пояснення до таблиці, в яких вказано детальний опис діяльності Фермерського господарства «Лідер Агро»; види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, які постачаються та придбаваються (отримуються) позивачем; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та придбаваються (отримуються) платником податку. В наданих поясненнях позивач зазначив, що ним здійснюється господарська діяльність з вирощування таких сільськогосподарських культур як: пшениця (код УКТЗЕД 1001), соняшник (код УКТЗЕД 120600), соя (код УКТЗЕД 1201), а також планується вирощування кукурудзи (код УКТЗЕД 1005). Вирощування сільськогосподарських культур здійснюється на орендованих земельних ділянках 97,8973 га, що підтверджується податковими деклараціями з плати за землю за 2019-2020 роки, звітами про посівні площі сільськогосподарських культур за 2019-2020 роки, а також відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, копії яких були надані позивачем разом з поясненнями до таблиці.

Враховуючи характер діяльності позивача, до таблиці даних платника податку на додану вартість до товарів, які придбаваються, а також постачаються Фермерським господарством «Лідер Агро», позивачем включено пшеницю і суміш пшениці та жита (код УКТЗЕД 1001), соя (код УКТЗЕД 1201), насіння соняшника (код УКТЗЕД 120600).

У відповідності до підпункту 14.1.138 статті 14 Податкового кодексу України основні засоби - матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 20000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Пунктом 5.1 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. №92, до основних засобів відносяться: земельні ділянки; капітальні витрати на поліпшення земель, не пов'язані з будівництвом; будівлі, споруди та передавальні пристрої; машини та обладнання; транспортні засоби; інструменти, прилади, інвентар (меблі); тварини; інші основні засоби.

Водночас, у позивача наявні такі основні засоби як земельні ділянки площею 97,8973 га та трактор ХТЗ-241К.20, які використовуються для вирощування сільськогосподарської продукції.

Суд зазначає, що вказані основні засоби в повному обсязі відповідають видам господарської діяльності позивача - вирощування сільськогосподарських культур (пшениця (код УКТЗЕД 1001), соняшник (код УКТЗЕД 120600), соя (код УКТЗЕД 1201), кукурудза (код УКТЗЕД 1005).

За таких обставин, висновок відповідача про невідповідність наявних у позивача основних засобів видам його діяльності безпідставний та спростовується вищевикладеним.

Разом з тим, відповідачем не надано суду жодного належного та достовірного доказу на підтвердження правомірності оскаржуваного рішення, не наведено жодної обставини невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам, рівно як і не додано жодного документального доказу на підтвердження виявленої невідповідності.

Поряд з цим, суд зазначає, що разом з таблицею даних платника податку до контролюючого органу суб'єктом господарювання подано пояснення та документи, що підтверджують здійснення господарської діяльності.

Суд звертає увагу, що відповідачем також не надано пояснень, які конкретно види діяльності позивача не відповідають наявним у платника податку основним засобам, які у позивача повинні бути і яким конкретно видам діяльності вони не відповідають.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для складання у відношенні позивача рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1974879/41046167 від 28.09.2020 року, у зв'язку з чим вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення покладено на контролюючий орган.

Відповідач не довів суду правомірності прийнятого ним рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1974879/41046167 від 28.09.2020 року.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

У відповідності до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 2102,00 грн. підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Київській області від 28.09.2020 №1974879/41046167 про неврахування поданої 23.09.2020 року Фермерським господарством «Лідер Агро» таблиці даних платника податку на додану вартість.

Стягнути на користь Фермерського господарства “Лідер Агро” (код ЄДРПОУ 41046167) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області (м. Київ, вул. Народного ополчення 5а, код ЄДРПОУ 43141377) судові витрати в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Дата складення рішення суду 30.07.2021.

Суддя Панченко Н.Д.