29 липня 2021 рокуСправа № 280/1180/20 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Максименко Л.Я., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі
за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 )
до Любимівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (70033, Запорізька область, Вільнянський район, с. Любимівка, Центральна 86-а, код ЄДРПОУ 25483086)
про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.09.2020 у справі №280/1180/20 позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Любимівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди, - задоволено частково.
23.02.2021 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.09.2020 у справі №280/1180/20 набрало законної сили.
19.03.2021 позивачу видані виконавчі листи у справі.
08.07.2021 від ОСОБА_1 надійшла заява (вх. № 38601) в якій заявник просить суд в порядку контролю за виконанням рішення суду накласти на міського голову Вільнянської міської ради як керівника суб'єкта владних повноважень штраф згідно ст. 382 КАС України за невиконання рішення суду від 28.09.2020 та неподання звіту; встановити відповідачу новий строк для виконання рішення суду.
В обґрунтування заяви посилається на те, що до цього часу відповідач не виконав рішення суду, що є ухилянням від виконання своїх обов'язків, передбачених законодавством України і відмовою від виконання судового рішення. Вважає, що є підстави для вжиття заходів судового контролю шляхом накладення штрафу та встановленням нового строку відповідачу подати звіт про виконання судового рішення.
Копія заяви про встановлення судового контролю у справі надіслана на адресу відповідача 05.07.2021, що підтверджується чеком, долученим до заяви. Відповідач не скористався правом висловлення своєї позиції з вказаного питання.
Враховуючи те, що положення ст. 382 КАС України не передбачають обов'язку призначення судового засідання для розгляду заяви про встановлення судового контролю, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
За правилами статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Наведена норма кореспондується із положеннями статті 370 КАС України, згідно якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Також, Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" вказав, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).
Конституційний Суд України бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Як встановлено до ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок здійснення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах встановлено статтею 382 КАС України, частиною 1 якої передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В силу приписів ч.ч. 2, 3, 4 ст. 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на зазначене, судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за невиконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
При цьому, для прийняття судом звіту суб'єкта владних повноважень необхідним є встановлення виконання відповідним суб'єктом судового рішення у повному обсязі та у спосіб, визначений таким рішенням.
Судом встановлено, що ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 12.04.2021 встановлено судовий контроль за виконанням рішення в даній адміністративній справі та зобов'язано Любимівську сільську раду Вільнянського району Запорізької області у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі №280/1180/20.
У строк до 12.05.2021 звіт від Любимівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області не надійшов.
Натомість, 06.05.2021 до суду від виконавчого комітету Вільнянської міської ради Запорізької області надійшов лист (вх. № 25617), в якому повідомлялось про те, що на даний час Любимівська сільська рада не має повноважень розглядати питання і виносити рішення, бо розпочато процедуру реорганізації Любимівської та Новогупалівської сільських рад як юридичних осіб публічного права шляхом приєднання до Вільнянської міської ради.
З питання реорганізації відповідача у справі та неможливості ним виконати рішення суду встановлено, що Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 713-р “Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Запорізької області” визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Запорізької області, у тому числі Любимівська сільська рада Вільнянського району Запорізької області, яка увійшла до складу Вільнянської міської громади.
Рішенням Вільнянської міської ради восьмого скликання від 17.12.2020 № 5 “Про реорганізацію Любимівської та Новогупалівської сільських рад шляхом приєднання до Вільнянської міської ради” вирішено реорганізувати Любимівську сільську раду (ЄДРПОУ 25483086) місцезнаходження: Запорізька область, Запорізький район, с. Любимівка, вул. Центральна, буд. 86а шляхом приєднання до Вільнянської міської ради (ЄДРПОУ 25486771), місцезнаходження: Запорізька область, Запорізький район, м. Вільнянськ, вул. Бочарова, буд.4 (пункт 1). Вільнянська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Любимівської сільської ради (п. 2).
Згідно інформації з ЄДРПОУ з 18.12.2020 Любимівська сільська рада Вільнянського району знаходиться в стані припинення за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації (номер запису 1000831270013014434).
Тобто, повноваження Любимівської сілької ради Запорізької області припинені та розпочато процедуру її реорганізації шляхом приєднання до Вільнянської міської ради.
Таким чином, Вільнянська міська рада (ЄДРПОУ 25486771, Запорізька область, Запорізький район, м. Вільнянськ, вул. Бочарова, буд.4) є правонаступником Любимівської сільської радї (ЄДРПОУ 25483086, Запорізька область, Запорізький район, с. Любимівка, вул. Центральна, буд. 86а).
У зв'язку із цим, ухвалою суду від 28.07.2021 заяву Виконавчого комітету Вільнянської міської ради Запорізької області про заміну боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа у справі №280/1180/20, - задоволено частково. Замінено боржника у виконавчому провадженні №65000214 з примусового виконання виконавчого листа Запорізького окружного адміністративного суду, виданого 19.03.2021 у справі №280/1180/20, а саме: Любимівську сільську раду (70033, Запорізька область, Вільнянський район, с.Любимівка, Центральна 86-а, код ЄДРПОУ 25483086) на правонаступника Вільнянську міську раду (70002, Запорізька область, Вільнянський район, м.Вільнянськ, вул.Бочарова, буд.4; код ЄДРПОУ 25486771).
Відтак, з 28.07.2021 особою, яка має вчинити дії зобов'язального характеру з примусового виконання рішення суду у справі № 280/1180/20, є Вільнянська міська рада Запорізької області.
Тому, суд знаходить підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення в даній адміністративній справі та зобов'язання Вільнянську міську раду Запорізької області у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі №280/1180/20.
Щодо застосування штрафу суд зазначає таке.
За своїм змістом накладення на керівника суб'єкта владних повноважень відповідального за виконання постанови, є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду, за результатами розгляду звіту про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту.
У заяві від 08.07.2021 ОСОБА_1 просить суд накласти штраф на міського голову Вільнянської міської ради як керівника суб'єкта владних повноважень за невиконання рішення суду від 28.09.2020 у справі № 280/1180/20.
Проте, суд зазначає, що до здійснення заміни боржника у виконавчому провадженні ухвалою суду від 28.07.2021 будь-яких обов'язків на Вільнянській міській раді Запорізької області щодо виконання рішення суду у справі № 280/1180/20 не було.
Тому, враховуючи відсутність наразі доказів про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень -Вільнянської міської ради, які свідчать про ухилення останньої від виконання рішення суду, за результатами розгляду звіту про виконання рішення суду, підстави для накладення штрафу відсутні.
Відтак, у задоволенні заяви ОСОБА_1 в цій частині суд відмовляє.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 248, 256, 382 КАС України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Любимівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (70033, Запорізька область, Вільнянський район, с. Любимівка, Центральна 86-а, код ЄДРПОУ 25483086) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди, - задовольнити частково.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення в даній адміністративній справі та зобов'язати Вільнянську міську раду Запорізької області у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі №280/1180/20.
В іншій частині заяви відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її постановлення.
Суддя Л.Я. Максименко