Постанова від 30.07.2021 по справі 751/4420/21

Справа №751/4420/21

Провадження №3/751/1532/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2021 р. місто Чернігів

Новозаводський районний суд м. Чернігова

в складі: головуючого судді Павлова В.Г.,

при секретарі Овдій О.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення № 751/4420/21, які надійшли від Північної митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки Республіки Молдова, не працюючої, проживає зі слів: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 22.08.2014 року орган, що видав IS «Cris «Registru»

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України -

за участі:

представника Чернігівської митниці Остроух А.І.,

ВСТАНОВИВ:

29.05.2021 року о 00 год 28 хв на митному посту «Бачівськ - автомобільний» Північної митниці Держмитслужби під час проведення митного контролю рейсового автобусу р.н. GXX675 MD сполученням «Москва - Кишинів» та внесення інформації до центральної бази даних в АСМО «Інспектор» про пасажирів вище вказаного транспортного засобу, відбулось спрацювання орієнтування у відношенні гр. Молдови ОСОБА_1 , яка згідно наявної інформації в АСМО «Інспектор» та ЄАІС «Держмитслужби» ввезла на митну територію України через Одеську митницю Держмитслужби в режимі «тимчасового ввезення до 1 року» 28.04.2018 року автомобіль марки «LAND ROVER FREELANDER», реєстраційний номер НОМЕР_2 , VIN - НОМЕР_3 . При перетині кордону громадянка Молдови ОСОБА_1 надала зобов'язання вивезти вищевказаний автомобіль за межі митної території України у строк, визначений п.1 ст.380 МК України.

Дане зобов'язання ОСОБА_1 порушила, оскільки станом на 29.05.2021 року автомобіль марки «LAND ROVER FREELANDER», реєстраційний номер НОМЕР_2 , VIN - НОМЕР_3 не було вивезено за межі митної території України, тим самим перевищивши термін тимчасового ввезення більше ніж на 30 діб. Згідно бази даних ЄАІС ДФС «реєстр порушників митних правил» та АСМО «Інспектор» ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст. 48 МК України протягом року не притягувалась.

Таким чином, ОСОБА_1 перевищила строк тимчасового ввезення легкового автомобіля «LAND ROVER FREELANDER», реєстраційний номер НОМЕР_2 , VIN - НОМЕР_3 на митну територію України більше ніж на тридцять діб, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.6 ст.481 МК України.

У судовому засіданні представник Чернігівської митниці подання підтримала, просила притягнути до відповідальності за ч.6 ст.481 МК України ОСОБА_1 та накласти на неї стягнення у виді штрафу у розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, що підтверджується поштовим відправленням.

Відповідно до ст.268 КУпАП справу може бути розглянуто у відсутності особи, коли є дані про своєчасне сповіщення особи про час і місце розгляду справи, якщо від особи не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 про час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином і від неї не надходило клопотання про відкладення розгляду справи, загальнодоступність інформації щодо місця і часу розгляду справи, суд, керуючись пріоритетом публічного інтересу над приватним, вважає за можливе розглянути адміністративну справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Вислухавши представника Чернігівської митниці, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України.

Факт вчинення ОСОБА_1 даного адміністративного правопорушення підтверджується сукупністю досліджених під час розгляду справи матеріалів, а саме протоколом від 29.05.2021 року про адміністративне правопорушення серії 0345/10200/21 (а.с.2-3), витягом з АСМО «Інспектор» та ЄАІС «Інспектор» (а.с.11-14, 18-22).

Згідно із інформацією, наявною в АСМО "Інспектор" модуль «Заяви підприємств та осіб» (а.с.20, 21), ОСОБА_1 до митних органів щодо продовження терміну тимчасового ввезення транспортного засобу марки «LAND ROVER FREELANDER», реєстраційний номер НОМЕР_2 , VIN - НОМЕР_3 у зв'язку з аварією чи настанням дії обставин непереборної сили в період з 28.04.2018 по 29.05.2021 не зверталася. Документів підтверджуючих аварію, дію обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб не надала.

Відповідно до ч.1 ст.380 МК України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Згідно ч.6 ст.380 МК України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Частиною 6 статті 481 МК України передбачена відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Обставин, передбачених ст. 460 МК України, з настанням яких діяння, передбачене ч.6 ст.481 МК України, не тягне за собою адміністративної відповідальності, під час судового розгляду не встановлено.

Особливості виконання митних формальностей при поміщенні товарів у митні режими, передбачені МК України, та під час перебування товарів у відповідному митному режимі визначені Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затв. Наказом Міністерства фінансів України № 657 від 31.05.2012 року (далі - Порядок).

Відповідно до визначення у п. 2 розділу VІІІ Порядку аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи; документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили; обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події; факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Пункт 3 розділу VІІІ Порядку визначено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Відповідно до п. 5 Порядку, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Із аналізу наведеного вбачається, що особа звільняється від відповідальності у разі наявності факту аварії або дії обставин непереборної сили за умови документального підтвердження такого факту та вчасного (до закінчення встановленого строку транзитного перевезення) письмового повідомлення найближчого митного органу про обставини події.

У письмових поясненнях ОСОБА_1 вказує, що в квітні місяці 2018 року завезла на територію України через Одеську митницю «LAND ROVER FREELANDER», реєстраційний номер НОМЕР_4 польської реєстрації. Знаходячись на території України даний автомобіль зламався та перебуває на СТО в Одесі, однак адреси не пам'ятає. В зв'язку з відсутністю грошових коштів, вона не має можливості його відремонтувати. Про те, що потрібно було звернутися у митні органи України про його поломку не знала. При першій можливості, які тільки автомобіль буде відремонтовано зобов'язалася вигнати автомобіль з території України. Грошей на оплату штрафу в даний час не має. (а.с.5).

Судочинство в Україні проводиться на засадах змагальності, що передбачає самостійне обстоювання кожною стороною своїх прав та інтересів. На момент розгляду справи в суді ОСОБА_1 жодних доказів в підтвердження наведених нею обставин в письмових поясненнях не надала, клопотань про витребування доказів не заявляла.

Аналізуючи наведені докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України доведена повністю.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого нею адміністративного правопорушення, особу правопорушника - вік, соціальне положення та рівень правосвідомості, ступінь вини та відношення до скоєного адміністративного правопорушення, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих вину обставин, відсутність відомостей про попередні притягнення до адміністративної відповідальності.

За таких обставин, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу, вважаю за необхідне та достатнє для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, в межах мінімальної межі санкції статті у виді штрафу.

Обставин, які б позбавляли можливості суд застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу не встановлено. Окрім того, суд також вважає, що в даному випадку саме такий вид і розмір стягнення, враховуючи вищевикладені обставини, буде достатньою мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП суд стягує з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності судовий збір в розмірі 454 грн.

Керуючись ст.ст.467,525-529,481 МК України, ст.288 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 000 гривень (отримувач: Чернігівська митниця, Код ЄДРПОУ 43985581, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок UA528999980355789000002107700, призначення платежу: «штраф у справі про ПМП від 29.05.2021 року № 0345/10200/21)

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн 00 к. на користь ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Згідно ст.291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В.Г. Павлов