Рішення від 28.07.2021 по справі 908/1564/21

номер провадження справи 32/85/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.07.2021 Справа № 908/1564/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Колодій Н.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику представників сторін справу №908/1564/21

за позовом Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, б. 14, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, б. 131-В, ідентифікаційний код юридичної особи 41279924)

про стягнення 12067,90 грн.

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернулось Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" про стягнення 12067,90 грн. боргу за необліковану електроенергію.

28.05.2021 автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу № 908/1564/21 розподілено судді Колодій Н.А.

Ухвалою суду від 02.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1564/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, присвоєно справі номер провадження 32/85/21.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Отже, 02.07.2021 сплив тридцятиденний термін наданий сторонам на вчинення процесуальних дій, строк вчинення яких обмежений першим судовим засіданням, а тому суд вважає за можливе розглянути вказану справу по суті.

Будь-яких процесуальних заяв або заяв по суті протягом цього періоду до суду не надходило.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву. Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Згідно з ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 28.07.2021.

Позов обґрунтовано наступним: між позивачем та відповідачем укладено договір про постачання електричної енергії. Була укладена заява-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019, яка підписана та скріплена печаткою відповідача. Під час здійснення технічної перевірки електроустановки відповідача, виявлено порушення вимог п. 8.4.2.7 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю ПАТ "ЗОЕ" з порушенням схеми обліку. Підключення виконано відкрито від ВРУ житлового приміщення в електрощитовій по мережі 0,22 кВ. Порушення виявлено під час технічної перевірки. За результатами перевірки складено акт про виявлене порушення. Представник відповідача відмовився від підписання акту. Комісією з розгляду актів про порушення затверджено розрахунок не облікованої електричної енергії в розмірі 4808 кВт/г на загальну суму 12067,90 грн. Відповідачем заборгованість не сплачена, що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.

Представник відповідача надіслав відзив на позов в якому щодо позову заперечив з наступних підстав: усі будинки, які знаходяться в управлінні відповідача за договорами про надання послуг з управління багатоквартирними будинками не знаходиться на балансі товариства. У своїй діяльності керуються договорами про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, та не мають у своїй власності, або господарському віданні електроустановки, дані електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку, які спільне майно співвласників. Відповідно до п. п. 4.2.3-4.2.5 договору № 14425 про постачання електричної енергії передбачена відповідальність саме споживачів електричної енергії, а не відповідача, який підписав договір від імені співвласників багатоквартирного будинку за недовраховану електроенергію. З урахуванням вимог закону України "Про житлово-комунальні послуги" управитель виступає від імені, в інтересах та за рахунок співвласників при взаємовідносинах з іншими юридичними особами. Позивачем не надано усіх додатків до договору № 14425, а саме додатків №№ 8, 9 акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, документи, які зазначені у п. 9.1 договору. Не надано доказів приєднання відповідача до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Акт про порушення не може вважатися дійсним оскільки: акт складався не у присутності уповноваженого представника відповідача, а лише у присутності представників позивача та свідків - електромонтера ТОВ "Єврокомунсервіс" Тарасова С.О. акт складено в односторонньому порядку без належного повідомлення споживача. На дату складання акту про порушення не вимірювавс струм споживання. Акту про пломбування та акту технічної перевірки підписаного на день складання акту порушення з відповідачем у позивача не має, оскільки відповідач не приймав пломби на зберігання та не підписував з позивачем актів про пломбування та технічної перевірки, акт про порушення від 29.01.2020 є неналежним доказом для застосування стягнення до відповідача. Просить у задоволені позову відмовити у повному обсязі.

Позивач скориставшись своїм правом, наданим ст. 166 Господарського процесуального кодексу України, надав суду відповідь на відзив. Суть відповіді на відзив на позовну заяву: на виконання вищезазначеного рішення Запорізької міської ради та для забезпечення електропостачання багатоквартирних житлових будинків, що передані в управління ТОВ "Місто для людей Запоріжжя", яке у розумінні Правил є "споживачем електричної енергії", було укладено договір про постачання електричної енергії з ПАТ "Запоріжжяобленерго", за умовами якого споживач зобов'язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань. За умовами укладеного договору про постачання електричної енергії, а також відповідно до заяви-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідач зобов'язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення ПРРЕЕ та несе повну відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань, у тому числі і будинку за адресою: вул. Руставі, буд. 6 у м. Запоріжжя. Також зазначає, що відсутність в матеріалах справи додатків 9 та 8 до договору жодним чином не впливає на розрахунок по Акту про порушення ПРРЕЕ.

Розрахунок здійснено у відповідності до норм ПРРЕЕ, а вимірювання струму навантаження при здійснені розрахунку за даним видом порушення Правилами не передбачено.

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ:

01.11.2017 між Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж та Товариством з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" укладено договір про постачання електричної енергії за № 14425.

Згідно з Розділом 1 договору "Предмет договору", позивач продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок відповідача, а відповідач своєчасно сплачує вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Розділом 2 договору про постачання електричної енергії передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України.

Відповідно до положень п. 13 розділу XVІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання.

У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків, зокрема, пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

У зв'язку з чим, згідно з п. 2 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 зі споживачами електричної енергії укладались договори до 01.12.2018 шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання.

Згідно з п. 2.1.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (надалі Правила) фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) с вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу о/ енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднания, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджено споживання електричної енергії.

Згідно з п. 6 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також: щодо нарахування нені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Пунктами 1, 2 Постанови НКРЕКП № 1415 від 13.11.2018 "Про видачу ПАТ "Запоріжжяобленерго" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом" видано ПАТ "Запоріжжяобленорго" ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності та анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

Пунктом 4 цієї Постанови зазначено, що ця Постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.2019.

З 01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який розміщено на офіційному сайті ПАТ "Запоріжжяобленерго" і є у загальному доступі. Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 01.11.2017 за № 14425 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно з п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.

Була підписана заява-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019, копія якої приєднана до матеріалів справи.

Згідно з п. 6.2 договору про розподіл, споживач зокрема зобов'язується: виконувати умови цього договору. Забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів. Узгоджувати з Оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.

Вказані положення містяться в договорі про постачання електричної енергії від 01.11.2017 за № 14425.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, а також визначення основних засад організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюється чинним законодавством України, зокрема Законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 13 від 02.02.2019.

Згідно з п. 1 ст. 9 Закону України № 417-VIII "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку. Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, ч. 1 ст. 11 Закону.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено: співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку та спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затвердженні наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 02.02.2009 № 13, визначено наступне:

1. Пункт 1.2: об'єкт управління (далі - об'єкт) - окремий житловий будинок, споруда або група будинків і споруд, які становлять цілісний житловий комплекс, разом з прилеглими до них прибудииковими територіями, що надається в управління. При цьому: а) житловий комплекс - єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком або його частиною разом Із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс; б) спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія, п. п. 6 п. 1 ст. 1 вказаного Закону;

- послуга з управління будинком - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби власників, співвласників в ефективному управлінні належним їм майном, підтриманні об'єкта в належному технічному стані, організації забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах.

- управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком (управитель).

Пункт 1.3. Управління будинком передбачає виконання таких функцій: планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об'єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог пункту 3.3 цих Правил; організацію належної експлуатації та утримання об'єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил; організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно з вимогами пунктів 3.9-3.11 цих Правил.

Пункт 1.4 особою, що здійснює управління будинком, є: у разі здійснення управління будинком відповідно до договору із власниками, співвласниками усіх житлових і нежитлових приміщень об'єкта за їх дорученням із балансоутримувачем - управитель; управитель відповідає за стале функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта, наданого в його управління, відповідно до його цільового призначення, а також за організацію забезпечення потреби мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Пункт 1.5. для здійснення функції з управління будинком власники, співвласники можуть самостійно укласти з управителем договір (далі - договір про управління), що оформляється відповідно до законодавства, або уповноважити будь-яку іншу особу на здійснення від їх імені таких дій.

Пункт 1.7. для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта та організації забезпечення потреб мешканців об'єкта житлово-комунальними послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори: із мешканцями об'єкта - про надання житлово-комунальних послуг; із виробниками - про умови надання житлово-комунальних послуг; із виконавцями - про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).

Умовами договорів про надання послуг з утримання багатоквартирного будинку, укладених між управителями та співвласниками багатоквартирного будинку на виконання рішення № 520 від 01.09.2017, визначено, що в управління передається майно об'єкта, що належить власникам (співвласникам) окремих приміщень на праві спільної власності, п. 3; управитель зобов'язується забезпечувати належну експлуатацію та утримання об'єкта відповідно до його цільового призначення і здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир та приміщень такого об'єкта, п. п. 2 п. 10; здійснювати управління майном особисто, п. п. 4 п. 10; управитель має право від свого імені вчиняти щодо об'єкта правочини, необхідні для дотримання правил управління будинком, п. 11.

Відповідно до рішення Запорізької міської ради № 5 від 27.04.2012 "Про припинення підприємства шляхом приєднання", МКП "Основаніє" стало повним правонаступником КП "ВРЕЖО № 1-4, 6, 9-11, 13". Згідно з Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 26.08.2016 № 494 "Про вилучення об'єктів житлового та нежитлового фонду, об'єктів благоустрою та обладнання з господарського відання міського комунального підприємства "Основаніє" та передачу в господарське відання комунального підприємства "Наше місто", та затвердження актів приймання-передачі", з господарського відання КП "Основаніє" вилучено об'єкти житлового та нежитлового фонду, благоустрою, обладнання та передано за актами приймання-передачі в господарське відання КП "Наше місто".

01.09.2017 рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя":

Призначено управителями багатоквартирними будинками: ТОВ "КК "Мрія", КП "Запоріжресервіс", ТОВ "КК "Місто для людей Запоріжжя";

Уповноважено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М. укласти договір з надання послуг з управління багатоквартирними будинками м. Запоріжжя від імені власників ББ з переможцями конкурсу.

Зобов'язано КП "Наше місто" до 31.10.2017 вчинити всі необхідні дії щодо передачі багатоквартирних будинків в управління управителям, призначеним цим рішенням, в порядку передбаченому Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 №13.

Таким чином, на виконання вказаного рішення Запорізької міської ради та для забезпечення електропостачання багатоквартирних житлових будинків, що передані в управління ТОВ "Місто для людей Запоріжжя", яке з урахуванням Правил є "споживачем електричної енергії", укладено договір про постачання електричної енергії з ПАТ "Запоріжжяобленерго", за умовами якого споживач зобов'язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань.

29.01.2020 під час здійснення технічної перевірки електроустановки відповідача, за адресою вул. Руставі, 6 у м. Запоріжжі, в присутності представника відповідача електромонтера Запорізької філії ТОВ "Єврокомунсервіс" Тарасова Сергія Олексійовича, яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки, виявлено порушення вимог п. 8.4.2.7 ПРРЕЕ, а саме "самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю ПАТ "Запоріжжяобленерго", з порушенням схеми обліку. Підключення виконано відкрито від ВРУ житлового приміщення в електрощитовій по мережі 0,22 кВ. Порушення виявлено під час технічної перевірки.".

У зв'язку із виявленим порушенням та відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ складено акт про порушення ПРРЕЕ № 10001796 від 29.01.2020.

Перевірка багатоквартирного будинку проводилась у присутності представника споживача, електромонтера Запорізької філії ТОВ "Єврокомунсервіс" - Тарасова Сергія Олексійовича, яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки. Представник споживача не скористався своїм правом, щодо підписання акту, як і правом внести до нього свої пояснення, зауваження або мотиви своєї відмови.

Враховуючи, що представник відповідача Тарасов С.О. відмовився від підписання акту, на виконання п. 8.2.5 ПРРЕЕ таку відмову зафіксовано у присутності свідка гр. ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Запорізькій області.

Згідно з п. 8.7 договору про розподіл, у разі виявлення представниками Оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Аналогічні положення містяться в п. 8.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018(із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2002 від 21.12.2018, № 1525 від 1 8.07.2019 та № 1219 від 26.06.2020).

Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ визначені наступні зобов'язання споживача:

1) користуватися електричною енергією виключно па підставі договору (договорів);

4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;

5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів то нормативно-правових актів України;

10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;

20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;

22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушені, цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно 'л формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснений перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на_ об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Зазначені норми також містяться у п. 8.7 договору про розподіл.

Представника відповідача було запрошено на засідання комісії з розгляду актів про порушення для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на 12.03.2020, про що свідчить лист від 05.02.2020, надісланий на адресу відповідача.

12.03.2020 комісією затверджено розрахунок необлікованої електричної енергії по акту про порушення ПРРЕЕ № 10001796 від 29.01.2020 у розмірі 4808 кВт/г на загальну суму 12067,90 грн., про що складено протокол від 12.03.2020.

13.03.2020 на адресу відповідача поштою направлені другий екземпляр протоколу, розрахунок та рахунок на сплату на суму 12067,90 грн.

Згідно з підпунктом 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необліковапої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких зокрема порушень:

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

Відповідності до п. 8.4.6. Правил, уразі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5-8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про ідо робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі.

Відповідач правом оскаржити протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ у судовому порядку не скористався.

Розрахунок необлікованої електроенергії по акту виконано згідно з п. 8.4.12 ПРРЕЕ, яким передбачено нарахування у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави.

Величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснено самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт/тод), розраховується за формулою: Wдоб.с.п. = Рс.п. * tвик.с.п., (8), де:

Рс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами у разі підключення до однієї фази Рс.п. = І * Uном.фаз. * cos?; (9),

І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення. У разі не проведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Рс.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положенням глави 1.3. ПУЕ. Відповідно до табл.. 1.3. ПУЕ сила струму, що протікає через мінімальний діаметр електропроводки складає 11А ;

Uном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ (0,22 кВ);

соs? - косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки cos? приймається рівним 0,9;

t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).

Відповідності до п. п. 2, п. 8.4.8. Правил, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил):

2) якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, ідо призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

У даному випадку відповідно до табл. № 1 додатку № 5 до договору - кількість робочих днів споживача на тиждень складає 7 календарних днів.

Таким чином, нарахування по акту проведено за 184 дні за період з 29.07.2019 по 29.01.2020, тобто за 6 календарних місяців згідно з вимогами Правил.

Загальна кількість необлікованої електроенергії складає 4808 кВт.год на загальну суму 12067,90 грн.

Згідно з п. 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач повинен був оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Доказів оплати рахунку не надано.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, с: договори та інші правочини... Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Аналогічні положення містить ст. 174 ГК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від повної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, що визначено ч. 2 ст. 175 ГК України.

Статтею 526 ЦК України передбачає, що зобов'язання мас виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містить ст. 193 ГК України.

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір с обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання с його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якіцо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належить іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно, пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).

Згідно з п. 5.1.1 ПРРЕЕ, оператор системи має право: отримувати своєчасно плату за падання послуги з розподілу або передачі електричної енергії то плоту за перетікання реактивної електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України.

Згідно з п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення них Правил та умов договору; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору систем та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Згідно з абзацом 3 п. 1.1.1 ПРРЕЕ, ці Правила обов'язкові для виконання всіма учасниками роздрібного ринку.

Відповідно до статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Положеннями статей 76, 77, 78, 79 ГПК України визначені критерії належності, допустимості, достовірності, вірогідності доказів.

З урахуванням вище наведених обставин, наданих доказів позивачем в обґрунтування позову та норм чинного законодавства України, відповідачем не спростовано правомірність заявленої до стягнення заборгованості за недораховану електричну енергію.

У зв'язку з викладеним, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати зі сплати судового збору, відповідно до вимог п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, б. 131-В, ідентифікаційний код юридичної особи 41279924) на користь Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, б. 14, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926) 12 067 (дванадцять тисяч шістдесят сім) грн. 90 коп. боргу за необліковану електроенергію, судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено та підписано 29 липня 2021 року.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.А. Колодій