29 липня 2021 р. Справа № 520/227/21
Другий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.,
Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 р. (ухвалене суддею Рубан В.В.) по справі № 520/227/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агентство нерухомості "Рестріелт" (вул.Катеринівська, буд.46, м.Харків, 61004, код ЄДРПОУ 24137933) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, в якому з урахуванням уточнень, просив: визнати протиправною відмову, оформлену листом Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради від 28.09.2020 р. № У-01-48/383/0/297-20-87/0/759-20; зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради з 01.06.2020 р. нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пільги учасника бойових дій у грошовій готівковій формі за спожиті на теперішній час та в майбутньому комунальні послуги на банківські реквізити: АТ КБ “Приватбанк”, № картки НОМЕР_1 , рахунок отримувача НОМЕР_2 , ІВАN НОМЕР_3 ;
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 р. позов задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 пільги учасника бойових дій за користування житлово-комунальними послугами з 01.06.2020 р.; зобов'язано Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради з 01.06.2020 р. нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пільги учасника бойових дій у грошовій готівковій формі за спожиті на теперішній час житлово-комунальні послуги на банківські реквізити: АТ КБ “Приватбанк”, № картки НОМЕР_1 , рахунок отримувача НОМЕР_2 , ІВАN НОМЕР_3 ; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 р. та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України „Про житлово-комунальні послуги", Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно із ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 13.05.2015 р. набув правового статусу учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 .
Рішенням виконкому Харківської міської ради від 23.02.2016 р. №117 позивачу надана ізольована квартира за адресою: АДРЕСА_1 .
В квартирі зареєстровані та постійно проживають позивач та члени його родини: дружина - ОСОБА_2 , дочка - ОСОБА_3 та син - ОСОБА_4 , що підтверджується Довідкою про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (довідка про склад сім'ї) від 21.10.2020 р.
Будинок АДРЕСА_2 перебуває на обслуговуванні ТОВ АН “Рестріелт”.
Як зазначає позивач у позовній заяві та не заперечується відповідачем, ОСОБА_1 (у якості споживача) з ТОВ АН “Рестріелт” (у якості Управителя, Балансоутримувача) укладено договір стосовно квартири за адресою: АДРЕСА_1 , згідно якого споживач доручає, а Управитель приймає на себе зобов'язання по здійсненню витрат необхідних для забезпечення утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкових територій, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів, холодного водопостачання, водовідведення, опалення, електропостачання, тощо), а споживач зобов'язаний своєчасно відшкодувати управителю (Балансоутримувачу) такі витрати, які необхідні для забезпечення утримання наведених вище будинків і споруд прибудинкових територій, а також витрати пов'язані з виконанням такого доручення, у строк та на умовах передбачених цим договором.
Окремих договорів з постачальниками комунальних послуг чи з виконавцями комунальних послуг позивач не укладав, окрім договору на послуги з постачання та розподілу природного газу.
Проте, 01.06.2020 р. позивачу припинено надання пільги.
Листом від 28.09.2020 р. № У-01-48/383/0/297-20-87/0/759-20 відповідач відмовив позивачу в наданні пільги. В обґрунтування відмови зазначив, що для здійснення нарахування пільг та субсидій на оплату витрат з управління багатоквартирним будинком громадянам, які проживають в будинках, де створено ОСББ/ЖБК, необхідно до управлінь соціального захисту населення надати укладений з ТОВ АН "Рестріелт" договір про компенсацію витрат управління (балансоутримувача) з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який відповідає Типовому договору.
Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з протиправності дій відповідача щодо припинення нарахування та виплати позивачу пільги учасника бойових дій за користування житлово-комунальними послугами.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суспільні відносини з приводу соціального захисту учасників бойових дій регламентовані, зокрема, приписами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно із п.п. 4-5 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам бойових дій надані такі пільги: 75-процентна знижка плати за користування житлом, за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання з розрахунку площі житла у 21 кв. метр на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, що встановлено для працездатних осіб.
На виконання вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (в подальшому - Закон № 2189-VIII) Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 17.04.2019 р. № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі" (а подальшому - Постанова № 373).
Вказаною Постановою № 373 затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок).
Порядком визначено механізм надання пільг у грошовій формі, виплати пільг у грошовій безготівковій формі та у готівковій формі:
- на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
- на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), а саме: витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів; витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; витрат на поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; на оплату витрат на комунальні послуги у будинку, в якому створене об'єднання.
Порядком встановлено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та інформації, отриманої від управителів, виконавців комунальних послуг, ОСББ (ЖБК), щомісяця розраховуватимуть суму пільги виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із Законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначених статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2189-VIII до житлово-комунальних послуг належать:
1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарнотехнічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; г поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Статтею 12 Закону № 2189-VIII встановлено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).
Відповідно до ст. 15 Закону № 2189-VIII, договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов'язковим для виконання всіма співвласниками.
Згідно із ч. 1 ст. 18 Закону № 2189-VIII, управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Частиною 3 статті 10 Закону № 2189-VIII визначено, що ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає:
1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем;
2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2189-VIII (в редакції, чинній на час припинення виплати) встановлено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом п'яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Пунктом 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2189-VIII передбачено, що договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуг з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі вивезення побутових відходів за наявності), до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладені за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо згідно з такими договорами передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Пільги та субсидії для відшкодування витрат з оплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій надаються до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
Аналіз вищенаведених норм вказує, що подією, яка зумовлює припинення надання пільг та субсидії для відшкодування витрат з оплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є набрання чинності договором, укладеним між власниками багатоквартирного будинку та підприємством - управителем, яке буде здійснювати обслуговування будинку.
Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, жодного договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком між власниками багатоквартирного будинку, в якому мешкає позивач ( АДРЕСА_2 ) та ТОВ "Рестріелт" (чи будь-яким іншим підприємством), станом на час звернення позивача до суду, укладено не було, що з огляду на вищенаведені норми, унеможливлює припинення надання пільг та субсидій для відшкодування витрат з оплати послуг позивачу (як мешканцю такого будинку).
При цьому, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що сам відповідач в апеляційній скарзі, зокрема, не заперечує щодо відсутності такого договору, а навпаки вважає, що така обставина є однією з підстав для припинення нарахування пільг позивачу, хоча, з огляду на наведене вище, це навпаки свідчить про протиправність таких дій Управління.
Крім того, з наявного в матеріалах справи листа відповідача від 28.09.2020 р., наданого у відповідь на заяву позивача, встановлено, що окрім відсутності укладеного між власниками багатоквартирного будинку, в якому проживає позивач та ТОВ "Рестріелт" договору про визначення останнього управителем такого будинку, відповідач, як на підставу припинення нарахування та виплати позивачу пільги учасника бойових дій за комунальні послуги, посилається на невідповідність наданого ТОВ “Рестріелт” до відповідача бланку договору про компенсацію витрат на управителя (балансоутримувача) з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формі типового договору, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 р. № 712.
З огляду на обставини щодо ненастання події, після якої відповідач міг правомірно припинити нарахування вказаних пільг (набрання чинності договором, укладеним між власниками будинку та підприємством - управителем), вказані доводи Управління жодним чином не можуть слугувати підставою для припинення нарахування пільг позивачу з комунальних послуг, в першу чергу з огляду на їх очевидний формалізм (невідповідність бланку договору формі типового договору), а також, враховуючи, що право на пільги на оплату житлово-комунальних послуг належить позивачу в силу наданого йому Законом статусу - учасника бойових дій.
Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо припинення нарахування та виплати позивачу пільги учасника бойових дій за користування житлово-комунальними послугами.
Щодо вимоги позивача про нарахування та виплату пільги учасника бойових дій у грошовій готівковій формі на картковий рахунок, відкритий в АТ КБ "ПриватБанк", суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
За визначенням, наведеним в абз. 1, 2 п. 7 Порядку № 373, виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору.
За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.
Пунктом 14 Порядку № 373 встновлено, що виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об'єкти АТ "Укрпошта". Відшкодування поштових витрат АТ "Укрпошта" здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі.
Відповідно до абз. 3 п. 8 Порядку № 373, грошові виплати через установи уповноважених банків здійснюються відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 р. № 1596 (в подальшому - Порядок №1596).
Згідно із п. 3 Порядку №1596, виплата і доставка пенсій та грошової допомоги здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком, та на підставі договорів, що укладаються, зокрема, між уповноваженими банками та органами соціального захисту населення.
Уповноважені банки проводять операції з відкриття поточних рахунків, зарахування сум пенсій та грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на поточні рахунки і їх виплати відповідно до зобов'язань, визначених додатком до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1231, та укладених договорів, передбачених пунктом 3 цього Порядку.
Одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка (п.п. 5-6 Порядку № 1596).
Аналіз вищенаведених норм вказує, що виплата пільг у грошовій готівковій формі може здійснюватися структурними підрозділами з питань соціального захисту населення на рахунок особи, відкритий в уповноваженому банку, самостійно обраному отримувачем таких коштів.
Судовим розглядом встановлено, що в якості банку, на рахунок відкритий у якому, позивач бажає отримувати виплату спірних пільг, визначив АТ КБ "ПриватБанк".
Із врахуванням вищевикладеного, враховуючи наявність, передбаченої чинним законодавством можливості отримання позивачем виплати пільг у грошовій готівковій формі на рахунок, відкритий у банку, який він самостійно обрав (АТ КБ "приватБанк"), суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у вказаній частині.
Доводи апелянта спростовані приведеними вище обставинами та нормативно-правовим обґрунтуванням.
Відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справіv. Finland від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Однак, згідно із п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Ruiz Torija v. Spain від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 р. - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 р. по справі № 520/227/21 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий суддя О.В. Присяжнюк
Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова