Рішення від 27.07.2021 по справі 380/9318/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/9318/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/9318/21 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління (м. Львів) Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління (м. Львів) Міністерства юстиції України (79000, пл. Шашкевича, 1 м. Львів) про визнання протиправною та скасування постанови від 14.05.2021 року ВП 63920574 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем одержано постанову відповідача про накладення штрафу з примусового виконання виконавчого листа № 380/1705/20 виданого 04.12.2020 року Львівським окружним адміністративним судом, яким зобов'язано Головне управління врахувати заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.09.2006 року по 18.09.2009 року включно по підприємству ЗАТ «Завод комунального транспорту» при нарахуванні пенсії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 року у справі № 380/1705/20, яке на підставі ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2020 року, набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області врахувати заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.09.2006 року по 18.09.2009 року включно по підприємству ЗАТ «Завод комунального транспорту» код 32483661 при нарахуванні пенсії.

Головним управлінням розпорядженням № 134450006269 від 21.08.2020 року рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/1705/20 від 09.06.2020 року, виконано. Враховано заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.09.2006 року по 18.09.2009 року включно по підприємству ЗАТ «Завод комунального транспорту» код 32483661 при нарахуванні пенсії, та здійснено виплату пенсії, зокрема, за період з 10.08.2020 по 30.09.2020 в сумі 1033,18 грн. та розмір пенсії за жовтень 2020 року в розмірі 5371,90 грн. виплачено додатковими списками у жовтні 2020 року згідно встановленої дати виплати.

Позивач вважає, ним, ще до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження повністю виконане судове рішення.

Щодо врахування заробітної плати ОСОБА_1 за 2008 рік, позивач повідомляє, що відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Дані до реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них вносяться на підставі звітності, що подається страхувальниками до органів доходів і зборів (зараз - органи Державної фіскальної служби) та передається до Пенсійного фонду України в порядку міжвідомчого обміну інформацією. Відповідальним за правильність заповнення звіту є страхувальник.

Згідно даних, які містяться у індивідуальних відомостях про застраховану особу у 2008 році ОСОБА_1 працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Львівські автобусні заводи». Відомості щодо роботи ОСОБА_1 у Закритому акціонерному товаристві «Завод комунального транспорту» - відсутні. У Головного управління відсутні підстави для зарахування заробітної плати за вказаний у позовних вимогах період, оскільки страхові внески за 2008 рік Закритим акціонерним товариством «Завод комунального транспорту» сплачені не були, відповідно, заробітна плата за вказані періоди не може бути зарахована.

Позивач зазначає, що лише у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу. Головне управління листами від 26.02.2021 № 1300-5305-8/18324 та від 22.04.2021 № 1300-5305-8/37031 було повідомлено орган державної виконавчої служби про вказані вище обставини. Однак, всупереч зазначеному, державним виконавцем безпідставно не винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

Відповідач належним чином повідомлений про відкриття спрощеного позовного провадження у даній адміністративній справі, однак протягом встановленого терміну не подав суду своєї правової позиції щодо предмету спору по даній справі.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що 06.07.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.

Судом встановлені наступні обставини:

14.03.2021 року відповідачем винесено постанову про накладення штрафу у ВП 63920574 з примусового виконання виконавчого листа № 380/1705/20 виданого 04.12.2020 року Львівським окружним адміністративним судом, яким зобов'язано Головне управління врахувати заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.09.2006 року по 18.09.2009 року включно по підприємству ЗАТ «Завод комунального транспорту» при нарахуванні пенсії, в якій встановлено:

15.12.2020 року держаним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та повідомлено про обов'язок боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Вказану постанову направлено сторонам виконавчого провадження для виконання та до відома. 28.12.2020 року на адресу відділу надійшла відповідь боржника про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області розпорядженням Яв 134450006269 від 21.08.2020 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 у справі №380/1705/20 виконано повністю. Враховано заробітну плазу ОСОБА_1 за період з 01.09.2006 року по 18.09.2009 року включно по підприємству ЗАТ «Завод комунального транспорту» код 32483661 при нарахування пенсії та здійснено виплату пенсії, зокрема, за період з 10.08.2020 по 30.09.2020 в сумі 1033,18 гри. та розмір пенсії за жовтень поточного року в розмірі 5371,90 гри. Виплачено додатковими списками у жовтні поточного року згідно встановленої дати виплати 12 число.

22.02.2021 року державним виконавцем була скерована вимога па адресу Головного управління 11ФУ у Львівській області про виконання рішення суду як вбачається в резолютивній частині виконавчого листа № 380/1705/20. 27.04.2021 року на адресу відділу надійшла відповідь боржника про те, що для визначення заробітної плати під час обчислення пенсії враховано заробіток за 144 місяці за періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 20.09.2017 згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, які містяться в системі персоніфікованого обліку. Крім того, згідно даних, які містяться у індивідуальних відомостях про застраховану особу у 2008 рот ОСОБА_1 працював у ТОВ «Львівські автобусні заводи». В свою чергу, відомості щодо роботи ОСОБА_1 у ЗАТ «Завод комунального транспорту» - відсутні. А .отже, у Головного управління відсутні підстави для зарахування заробітної плати за вказаний у позовних вимогах період, оскільки, страхові внески за 2008 рік ЗАТ «Завод комунального транспорту» сплачені не були, відповідно, заробітна плата за вказаний період не може бути зарахована. Вимоги виконавчого листа №3 80/1705/20 виданого 04.12.2020 року Львівським окружним адміністративним судом виконано.

Враховуючи вищенаведене та керуючись частиною першою статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом десятьох робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду, боржником рішення суду, не виконано.

Державним виконавцем вжито всіх передбачених законом заходів примусового, виконання рішення про зобов'язання боржника до вчинення певних дій, однак такі заходи виявились безрезультатними, а виконати рішення без участі боржника неможливо.

Ураховуючи викладене, керуючись статтями 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», постановлено за невиконання рішення суду накласти на боржника штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. Зобов'язати боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попередити про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає протиправним рішення відповідача про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн., оскільки на думку позивача ним виконано рішення суду, про що належним чином повідомлено державного виконавця.

Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Судом враховуються аргументи наведені позивачем щодо визнання протиправною та скасування спірної постанови про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн., оскільки за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», перевіряє виконання рішення боржником і лише у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу.

В матеріалах справи відсутні будь-які належні та допустимі докази виконання відповідачем вимог ч. 1, ч. 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», щодо перевірки виконання рішення боржником та наявності чи відсутності поважних причин невиконання боржником рішення.

Позивач листами від 26.02.2021 року за № 1300-5305-8/18324 та від 22.04.2021 року за № 1300-5305-8/37031 повідомлено відповідача, що на виконання попередження про накладення штрафу щодо виконавчого провадження № 63920574 від 15Л2.2020 з примусового виконання виконавчого листа № 380/1705/20 від 04.12.2020 виданого Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - Головне управління) врахувати заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.09.2006 по 18.09.2009 включно по підприємству ЗАТ «Завод комунального транспорту» код 32483661 при нарахуванні пенсії, з'ясовано наступне.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 року у справі № 380/1705/20, яке на підставі ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2020, набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області врахувати заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.09.2006 року по 18.09.2009 року включно по підприємству ЗАТ «Завод комунального транспорту» код 32483661 при нарахуванні пенсій.

У зв'язку з чим, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області розпорядженням № 134450006269 від 21.08.2020 року рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/1705/20 від 09.06.2020 року виконано. Враховано заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.09.2006 р. по 18.09.2009 р. включно по підприємству ЗАТ «Завод комунального транспорту» код 32483661 при нарахуванні пенсії, та здійснено виплату пенсії, зокрема, за період з 10.08.2020 по 30.09.2020 в сумі 1033,18 грн. та розмір пенсії за жовтень 2020 року в розмірі 5371,90 грн. виплачено додатковими списками у жовтні 2020 року згідно встановленої дати виплати 12 число.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, ще до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження повністю виконане судове рішення.

Щодо врахування заробітної плати ОСОБА_1 за 2008 рік, позивач повідомив, що відповідно до ч, 2 ст. 24 Закону України від 09,07.2003 № 1058 «Про загальнообов'язкове державне у пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Дані до реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них вносяться на підставі звітності, що подається страхувальниками до органів доходів і зборів (зараз - органи Державної фіскальної служби) та передається до Пенсійного фонду України в порядку міжвідомчого обміну інформацією. Відповідальним за правильність заповнення звіту є страхувальник.

Для визначення заробітної плати під час обчислення пенсії враховано заробіток за 144 місяці за періоди страхового стажу з 01.07.2000 року по 20.09.2017 року згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, які містяться в системі персоніфікованого обліку.

Крім того, згідно даних, які містяться у індивідуальних відомостях про застраховану особу у 2008 році ОСОБА_1 працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Львівські автобусні заводи».

В свою чергу, відомості щодо роботи ОСОБА_1 у Закритому акціонерному товаристві «Завод комунального транспорту» - відсутні.

У Головного управління відсутні підстави для зарахування заробітної плати за вказаний у позовних вимогах період, оскільки, страхові внески за 2008 рік Закритим акціонерним товариством «Завод комунального транспорту» сплачені не були, відповідно, заробітна плата за вказані періоди не може бути зарахована.

Отже, на думку позивача ним вимоги виконавчого листа № 380/1705/20 виданого 04.12.2020 року Львівським окружним адміністративним судом виконано.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, невиконання судового рішення позивачем лише в частині, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відповідачем вказані обставин не перевірено, відповідно накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів, та на думку суду є передчасним, та підставою для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування спірної постанови про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Вказана позиція суду по суті відповідає позиції Верховного суду викладеній у постанові від 13 червня 2018 року по справі №757/29541/14-а.

Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Норми права, які застосував суд, наступні:

Частина 1, 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», які встановлюють:

1. За рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

2. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Частина 1 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», які встановлює:

1. У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Мотиви застосування вказаних норм наступні: зазначені норми встановлюють підстави та умови застосування штрафу у разі невиконання судового рішення.

Згідно п. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертизи.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління (м. Львів) Міністерства юстиції України (79000, пл. Шашкевича, 1 м. Львів) про визнання протиправною та скасування постанови, - задоволити повністю.

Визнати протиправною і скасувати постанову від 14.05.2021 року ВП №63920574 держаного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Суддя Гавдик З.В.