Рішення від 12.04.2021 по справі 160/1901/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2021 року Справа № 160/1901/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу №160/1901/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

08.02.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемога, 26, код ЄДРПОУ 21910427), яка полягає у не проведенні з 01.10.2017 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; пенсійна справа №108706) на підставі отриманої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що з 30.09.2006 після звільнення з військової служби з органів військової прокуратури в запас йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992. Всупереч ч.2 ст.19 Конституції України, ст. 63 Закону №2262-ХІІ, п. 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України у п'ятиденний строк з моменту надходження листа Міністерства оборони України №248/3/6/3334 від 22.09.2017 не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур (в т.ч. позивачу) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, що стало перешкодою для вчинення іншими державними органами дій, передбачених п.п.1-4 Порядку №45 щодо перерахунку його пенсії, у зв'язку з чим позивач звертався до суду та рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі №160/2929/20 визнано протиправною вказану бездіяльність Пенсійного фонду України. Одночасно з цим, позивач зауважив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області приймало участь у справі №160/2929/20 в якості третьої особи. Після набрання законної сили означеного рішення суду, як стверджує позивач, державними органами вчинено всі необхідні дії, передбачені п.п. 2, 3 Порядку №45, що є передумовою для безпосереднього проведення перерахунку пенсії позивача та її виплати. Однак, як зауважив позивач, відповідачем всупереч вимог п.п. 1,4 Порядку №45 протиправно не проведено перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Військової прокуратури Південного регіону України №21/44 від 21.10.2020 про розмір грошового забезпечення, станом на 06.09.2017, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017, у зв'язку з чим позивач був вимушений звернутися за захистом власних прав та інтересів до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №160/1901/21 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

09.03.2021 до суду надійшов від Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області відзив на позовну заяву (вх. №18039/21), в якому відповідач заперечив проти заявлених ОСОБА_1 позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову повністю. Так, відповідач зазначив, що згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ), а саме: постановою КМУ № 657 від 30.08.2017 урегульовано лише питання матеріального забезпечення працівників прокуратури та не визначалися умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, а отже, відсутні підстави для проведення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії. Також відповідач зауважив, що 15.07.2015 набрав чинності новий Закон України “Про прокуратуру” №1697-VII від 14.10.2014, а попередній втратив чинність. Положеннями ч. 20 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII від 14.10.2014 обов'язок щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури покладено на КМУ. Як стверджує пенсійний орган, оскільки на час звернення позивача такого порядку КМУ не прийняв, а норми згаданих законів неконституційними визнані не були, тому у пенсійного органу були відсутні правові підстави для перерахунку пенсії за вислугу років позивачу. Враховуючи наведені положення, пенсії, призначені за Законом України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ від 05.11.1991, на думку відповідача, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

04.03.2021 до суду надійшла від ОСОБА_1 відповідь на відзив (вх. №17638/21), в якій позивач заперечив проти викладених у відзиві на позовну заяву доводів пенсійного органу. Позивач зазначає, що постановою КМУ №657 від 30.08.2017, яка набрала чинності 06.09.2017, збільшено, зокрема, розмір посадового окладу старшого помічника військового прокурора гарнізону, що вплинуло на істотне збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців. ОСОБА_1 наголошує, що саме після набрання законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі №160/2929/20 за його адміністративним позовом до Пенсійного фонду України, державними органами (в т.ч. й Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області) було вчинено всі необхідні дії, передбачені п. п. 2, 3 Порядку № 45, що є передумовою для безпосереднього проведення перерахунку пенсії позивача та її виплати. Натомість, позивачем повторно зауважено, що відповідачем всупереч вимог п. п. 1,4 Порядку № 45, протиправно не проведено перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 про розмір мого грошового забезпечення позивача станом на 06.09.2017 відповідно до постанови KMУ № 657 від 30.08.2017.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.01.2007 та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (назва Закону України у редакції, що діяла на час звільнення з військової служби; нова назва - Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"), згідно з вислугою у 20 календарних років пенсію обчислено у розмірі 50 % від суми грошового забезпечення за посадою старшого помічника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України, на якій проходив військову службу на день звільнення у запас.

Постановою КМУ "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" № 657 від 30.08.2017, яка набрала чинності з 06.09.2017, посадовий оклад старшого помічника військового прокурора встановлено у розмірі 5660 гривень (п.п. 3 п.3; Додаток 7 до постанови КМУ №505 від 31.05.2012 (в редакції постанови КМУ "Схема посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур" №657 від 30.08.2017).

Отже, означеною постановою КМУ збільшено розмір посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону, що вплинуло на істотне збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, розмір якого враховується при перерахунку раніше призначеної мені пенсії.

Міністерство оборони України листом за вих. №248/3/6/3334 від 22.09.2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур відповідно до постанови КМУ №657 від 30.08.2017.

Пенсійний фонд України у п'ятиденний строк з моменту надходження листа Міністерства оборони України за вих. №248/3/6/3334 від 22.09.2017 не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур, (в т.ч. й щодо позивача) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

З огляду на вищенаведену бездіяльність Пенсійного фонду України ОСОБА_1 був вимушений захистити власні права та інтереси у судовому порядку шляхом звернення із відповідним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі №160/2929/20 (рішення суду набрало законної сили - 07.08.2020) позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна, 9, код ЄДРПОУ 00035323), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, яка полягає у не повідомленні у п'ятиденний строк Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з моменту отримання інформації МО України від 22.09.2017 №248/3/6/3334, про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії, яких підлягають перерахунку відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” з включенням до відповідного списку ОСОБА_1 . Зобов'язано Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657, за формою згідно з додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (в редакції станом на час виникнення 06.09.2017 права на перерахунок пенсії) та включення до відповідного списку ОСОБА_1 .

На виконання означеного рішення суду Пенсійний фонд України листом за вих. №22897-291/06-03/9-2800/20 від 25.08.2020 повідомив відповідача про підстави для перерахунку пенсії за вислугу років та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з прийняттям КМУ постанови за №657 від 30.08.2017 в порядку та строки, передбачені п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008.

Як слідує зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за вих. №22897-291/06-03/9-2800/20 від 25.08.2020 останнім направлено до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки лист за вих. №0400-0302-8/61448 від 28.07.2020, в якому міститься список для оформлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Надалі Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання листа пенсійного органу було витребувано від Військової прокуратури Південного регіону України довідку №21/44 від 21.10.2020 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 06.09.2017, відповідно до постанов КМУ №505 від 31.05.2012 і №657 від 30.08.2017 разом із супровідним листом за вих. №7/13724/4 від 04.11.2020 направлено цю довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Факт складання та направлення на запит вказаного органу військового управління довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ №657 від 30.08.2017 підтверджується відповіддю на звернення позивача (листом) Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вих. №7/14076/4 від 30.11.2020.

29.12.2020 позивач направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернення з проханням здійснити йому перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020.

У відповідь на це звернення пенсійний орган направив позивачу лист за вих. №2394-26666/Т-01/8-0400/21 від 27.01.2021, в якому повідомив про те, що позивачу не проведено перерахунок пенсії на підставі означеної довідки, оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі №160/2929/20 не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести позивачу перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ №657 від 30.08.2017.

Не погодившись із позицією пенсійного органу та допущеною ним бездіяльністю, ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Постановою Правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 15.01.2015 за №40/26485, затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Положення №28-2).

Згідно із приписами п.п. 5, 14 п. 4 Положення №28-2, головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а також здійснює розгляд звернень, заяв та скарг підприємств, установ, організацій і громадян з питань діяльності Фонду, виявляє та усуває причини, що призводять до подання громадянами скарг.

У п. п. 1, 2 п. 10 Положення №28-2 визначено, що начальник Головного управління Фонду: 1) здійснює керівництво головним управлінням Фонду, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, очолює колегію, організовує та забезпечує її роботу; 2) забезпечує виконання головним управлінням Фонду та управліннями Фонду вимог Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, а також постанов правління та наказів Фонду.

Відповідно до ч.1 ст. 63 Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2262-ХІІ), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 15.02.2007 за №135/13402 (далі - Порядок №3-1).

Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії (п. 23 Порядку №3-1).

Згідно з п. 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Умови, порядок та алгоритм дій органів державної влади щодо проведення перерахунку пенсій відповідно до вказаної норми Закону №2262-ХІІ визначено у нормативному акті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до п.1 Порядку №45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених згідно Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

У пункті 2 Порядку № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п.3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні діє принцип верховенства права.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У статті 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з вимогами статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Конституційний Суд України у своїх Рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип юридичної визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми та забезпечення того, що ситуації й правовідносини залишалися передбачуваними. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду України в Рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 №17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.11.2011 №10-рп/2011).

Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

В Рішенні Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення ч. 7 статті 43, першого речення ч. 1 ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зафіксовано, що норми-принципи ч.5 ст.17 Конституції У країни щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.

Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена насамперед тим, що служба у вищезазначених органах пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян. У тому числі і після закінчення служби (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 20.12.2016 №7-рп/2016).

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В силу приписів ч.6 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII від 02.06.2016 висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

З огляду на наведені норми, слід взяти до уваги висновки Верховного Суду у подібних правовідносинах, зокрема у наведених нижче постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.

У постановах Верховного Суду від 20.03.2018 у справі №243/8100/17 та від 03.04.2018 у справі №287/43/17-а викладено висновок про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

У постанові від 06.03.2018 у справі №753/12809/14 Верховний Суд дійшов висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 13.03.2018 у справі №750/6870/17.

Окрім того, в цій постанові зроблено висновок, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.

У постанові Верховного Суду від 16.05.2018 у справі №541/1491/17 зазначено, що Порядком №45 передбачено автоматичний перерахунок пенсії всім особам, які мають право на такий перерахунок згідно наданих уповноваженими органами довідок.

У постанові Верховного Суду від 17.04.2018 у справі №561/484/17 зазначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, після набрання законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі №160/2929/20, державними органами вчинено всі необхідні дії, передбачені п. п. 2, 3 Порядку №45, що є передумовою для безпосереднього проведення перерахунку пенсії позивача та її виплати.

Разом із тим, всупереч вимог п. п. 1, 4 Порядку № 45, ч. 2, ч.3 ст. 51, ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 не проведено, що свідчить про очевидну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у не проведенні з 01.10.2017 перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі отриманої відповідачем довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020.

З огляду на встановлені обставини справи та викладені норми права, суд дійшов висновку, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у не проведенні з 01.10.2017 перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі отриманої відповідачем довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 є протиправною та такою, що порушує визначене діючим законодавством право позивача на перерахунок пенсії.

Оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 і на цей час не проведений з вини органів Пенсійного фонду України, в силу приписів ч.3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, такий перерахунок повинен бути проведений з дати виникнення права на нього без обмеження строком, отже порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а тому вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017 р., виданої на виконання постанови КМУ №657 від 30.08.2017 є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Також суд вважає безпідставними зазначені у відзиві на позовну заяву доводи відповідача про те, що постановою КМУ № 657 від 30.08.2017 не визначалися умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, оскільки підстави, умови та порядок перерахунку пенсії позивача врегульовано нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку №45.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).

Згідно із приписами ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність допущеної ним бездіяльності у вигляді не проведення з 01.10.2017 перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі отриманої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 про розмір грошового забезпечення, станом на 06.09.2017, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017.

Приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 139, 242 - 246, 247, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемога, 26, код ЄДРПОУ 21910427), яка полягає у не проведенні з 01.10.2017 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; пенсійна справа №108706) на підставі отриманої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 про розмір грошового забезпечення, станом на 06.09.2017, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/44 від 21.10.2020 про розмір грошового забезпечення, станом на 06.09.2017, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.

Повний текст судового рішення складений 12.04.2021.

Суддя О.В. Царікова