28 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4980/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності в частині не зарахування періоду навчання та роботи до трудового стажу для призначення пенсії за віком, зобов'язання зарахувати період навчання з 01.09.1977 по 24.06.1982 в Українському поліграфічному інституті імені І.Федорова та період роботи з 10.08.1995 по 15.05.2001 до трудового стажу для призначення пенсії за віком.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28.05.2020 позивач через веб-портал звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком та надав необхідні документи. Однак, відповідачем у призначенні пенсії за віком було відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та після розгляду поданих документів ГУ ПФУ у Волинській області обчислено страховий стаж за даними Реєстру застрахованих осіб з 15.05.2001 по 30.04.2020, який становить 17 років 3 місяці 2 дні.
Позивач з таким рішенням не погоджується, що й стало причиною звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 03.06.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Представник відповідача у відзиві на позов позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що не зараховано до страхового стажу записи, які внесені до трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки до документів електронної пенсійної справи залучені скановані копії трудової книжки з копії трудової, також на титульній сторінці трудової книжки виправлення у даті народження.
Вважає, що вказані періоди роботи зарахувати до страхового стажу немає законних підстав, оскільки пунктом 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок), передбачено, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Представник відповідача вказав, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Статтею 62 Закону встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, яка заповнюється відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (далі - Інструкція).
Пунктом 2.12 Інструкції передбачено, що після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.
Представник відповідача вважає, що зазначені вимоги не виконані позивачем, оскільки завірена виписка з трудової книжки та копія диплому про освіту, не є належними документами. Зазначені документи мають бути подані в оригіналах. Крім того, згідно документів електронної пенсійної справи, доданих до заяви позивачем, а саме сканованої копії трудової книжки з копії трудової на титульній сторінці наявне виправлення у даті народження.
Зазначив, що вказаний період роботи може бути зарахований на підставі документів, поданих відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993, а також відповідно до пункту 6 частини першої статті 315 ЦПК України в порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення.
Щодо зарахування періоду навчання з 01.09.1977 по 24.06.1982 в Українському поліграфічному інституті імені І.Федорова, представник відповідача вказав, що ні оригіналу диплому, ні його копії позивач до заяви про призначення пенсії не надавав. Також зауважив, що рішення про відмову в призначенні пенсії від 05.06.2020 позивач не оскаржував, а відповідь на звернення на вебпортал Пенсійного фонду України від 12.03.2021 №7627-5078/Ф-03/8-2800/21 не є рішенням.
Крім того, зазначив, що позивач пропустив встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) шестимісячний строк звернення до суду, тому відповідно до статті 123 КАС України позов підлягає залишенню без розгляду.
Також у відзиві на позовну заяву відповідач заперечив проти відшкодування витрат на правову допомогу.
З врахуванням наведеного, представник відповідача просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно із частиною другою статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За правилами частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною другою статті 262, частиною другою статті 263 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, 28.05.2020 ОСОБА_1 звернувся через вебпортал до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач, за наслідками розгляду заяви позивача, листом від 12.03.2021 №7627-5078/Ф-03/8-2800/21 повідомив про відмову у призначені пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Також зазначив, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надасться копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
До заяви від 28.05.2020 про призначення пенсії, поданої через вебпортал Пенсійного фонду України, позивачем надано сканкопії копії трудової книжки та виписки з трудової книжки. Копії оригіналів документів не надано.
Після розгляду поданих документів Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області обчислено страховий стаж за даними Реєстру застрахованих осіб з 15.05.2001 по 30.04.2020. Страховий стаж позивача склав 17 років 3 місяці 2 дні (а.с.55-56).
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України №2148-VIII від 03.10.2017, починаючи з 01.01.2020 право на пенсію за віком мають особи після досягнення віку 60 років, за наявністю страхового стажу не менше 27 років.
Постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1).
Пунктом 1.2 вищевказаного Порядку передбачено, що заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
Перелік документів, необхідних для призначення пенсії визначено розділом ІІ Порядку №22-1.
Пунктом 2.23 Порядку №22-1 врегульовано, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Судом встановлено, що позивач, всупереч викладеному, подав документи для призначення пенсії через веб-портал ПФУ шляхом виготовлення сканкопій, а відтак не дотримався вимог, передбачених пунктом 2.23 Порядку №22-1 щодо форми подання документів.
Суд погоджується з доводами ГУ ПФУ у Волинській області про те, що викладені вище обставини об'єктивно унеможливили визначення відповідачем тривалості страхового (трудового) стажу роботи позивача та призвели до прийняття рішення про відмову в призначенні такої пенсії.
На переконання суду, в дослідженому судом випадку відповідач під час розгляду звернення позивача діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши викладене, суд не вбачає правових підстав для скасування рішення відповідача від 12.03.2021 №7627-5078/Ф-03/8-2800/21 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивачем подано заяву із приєднаними до неї сканкопіями документів без дотримання Порядку №22-1.
Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач всупереч вимогам статті 77 КАС України не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність своїх дій підтверджено належними та допустимими доказами. Відтак позов задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Дмитрук