Справа № 560/1273/21
Головуючий у 1-й інстанції: Божук Д.А.
Суддя-доповідач: Капустинський М.М.
27 липня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Сапальової Т.В. Смілянця Е. С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
в лютому 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 28.07.2020 №968250801987 про відмову у переведенні на інший вид пенсії.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області перевести з 28.07.2020 року на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та здійснити нарахування й виплату призначеної пенсії з врахуванням довідок від 20.07.2020р. №10/1/4237 та від 28.12.2020р. № 10/1/1815.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач неправомірно відмовив у переведенні на пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" №3723.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В апеляційній скарзі посилається на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та необґрунтовану відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 з 05.06.2004 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України Про державну службу від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ). Зазначене також підтверджується розпорядженням УПФУ у м. Хмельницькому від 08.08.2004 №801987.
28.07.2020 позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідок про заробітну плату від 20.07.2020 року №10/1/4237.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.07.2020 №968250801987 позивачу відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності за Законом України №3723-ХІІ від 16.12.1993 року «Про державну службу» на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року відповідно до поданої заяви від 28.07.2020, оскільки була призначена раніше пенсія по інвалідності згідно із Законом України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року «Про державну службу
Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0301-8/34862 від 05.08.2020 повідомлено позивача про прийняте рішення. Зазначено, що з 05.06.2004 ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ. Обрахунок пенсії проведено в розмірі 90% сум заробітної плати на посаді інженера Гусятинського районного військового комісаріату Тернопільської області виходячи із стажу державної служби 25 років 8 місяців 17 днів. Підстави для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу № 889-VІІІ відсутні, оскільки було призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України Про державну службу №3723-ХІІ.
Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом у даній справі.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії державним службовцям відповідно до Закону України Про державну службу з 01.05.2016 не передбачений.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
Згідно з нормами пп.1 п. 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до положень п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року стажу державної служби, визначеного п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 19.12.1993 (далі - Закон №3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, особи, які станом на 01 травня 2016 року мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, мають право на призначення пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ за умови досягнення віку, передбаченого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.
Так, з матеріалів справи встановлено, що згідно з розпорядженням №801987 від 08.08.20114 року стаж державної служби ОСОБА_1 складає понад 27 років. Тобто, станом на 01 травня 2016 року позивач мав понад 20 років стажу роботи на посадах держаної служби.
Згідно з копією паспорта громадянина України позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 . На момент звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закон №3723-ХІІ ОСОБА_1 досяг віку 70 років.
Таким чином, позивач досяг віку, встановленого ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З урахуванням вищенаведеного ОСОБА_1 відповідає вимогам п.12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, тому має право на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та досліджені докази, колегія суддів дійшла висновку про те, що ОСОБА_1 має право на переведення її на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, а отже рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.09.2020 №968200862789 є протиправним та підлягає скасуванню.
Крім того, згідно з матеріалами справи після призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 не працював на посаді державної служби, тому з урахуванням ч.2 ст.37 Закону №3723-ХІІ розмір пенсії позивача підлягає обчисленню із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З урахуванням вищенаведеного позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача здійснити нарахування і виплату пенсії державного службовця за віком з урахуванням заробітної плати, вказаної у довідках від 20.07.2020р. №10/1/4237 та від 28.12.2020р. №10/1/1815., є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Таким чином, доводи апеляційної скарги ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю підтверджуються встановленими у справі обставинами.
Висновки суду першої інстанції по суті спору не відповідають встановленим у справі обставинам, що призвело до неправильного її вирішення, у зв'язку з чим апеляційну скаргу необхідно задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до статті 317 КАС України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 28.07.2020 №968250801987 про відмову у переведенні на інший вид пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області перевести з 28.07.2020 року на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та здійснити нарахування й виплату призначеної пенсії з врахуванням довідок від 20.07.2020р. №10/1/4237 та від 28.12.2020р. № 10/1/1815.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Сапальова Т.В. Смілянець Е. С.