28 липня 2021 р.Справа № 520/11700/2020
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Катунова В.В.,
Суддів: Чалого І.С. , Бершова Г.Є. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду заяву Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради про роз'яснення постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2021 по справі № 520/11700/2020
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі за текстом -позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (далі за текстом також - відповідач), в якому просив визнати протиправною відмову, оформлену листом Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району міста Харків №С-60-20/05-20 від 10.08.2020 року; зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району міста Харків нарахувати та виплати позивачу одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік відповідно ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту» виходячи з п'яти мінімальних пенсій за віком та з урахуванням різниці, яка була фактично виплачена,- у цей період.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 позов задоволено. Визнано протиправною відмову, оформлену листом Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району міста Харків №С-60-20/05-20 від 10.08.2020 року. Зобов'язано Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району міста Харків нарахувати та виплати ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік відповідно до ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту», виходячи з п'яти мінімальних пенсій за віком та з урахуванням різниці, яка була фактично виплачена,- у цей період.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2021 року апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради - задоволено частково. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 по справі № 520/11700/2020 скасовано. Прийнято нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району міста Харкова щодо не нарахування ОСОБА_1 у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району міста Харкова здійснити ОСОБА_1 нарахування у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та передати відповідні документи для здійснення виплати у 2020 році ОСОБА_1 суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації. В задоволені інших вимог адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Управлінням соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради подано заяву про роз'яснення постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2021 року.
Розглянувши вказану заяву, колегія суддів апеляційної інстанції доходить висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.
Так, в обґрунтування вказаної заяви відповідач зазначив, що Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради не уповноважене на проведення нарахування разової грошової допомоги до 5 травня, так як ці функції здійснюються централізовано Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Положеннями ст.254 КАС України передбачено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Колегія суддів зазначає, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим, тобто передбачає множинне трактування, зокрема, зобов'язальних дій, передбачених судом для відповідача. В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому його суть.
Незрозумілість судового рішення також означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання. Тобто, це стосується випадків, коли не дотримано вимоги ясності, визначеності такого рішення суду. Невизначеність судового рішення означає, що воно містить положення, що викликають суперечки щодо його розуміння під час виконання.
Колегія суддів вважає, що зрозумілість рішення полягає в тому, що його резолютивна частини не припускає кілька варіантів тлумачення.
Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому, суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в постановлене рішення.
Разом з тим, резолютивна частина постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2021 року (в частині питання нарахування та виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту») містить чітко визначну зобов'язальну дію, яка повинна бути виконана відповідачем.
Колегія суддів зазначає, що вказана зобов'язальна дія труднощів для розуміння не викликає, суть рішення зрозуміла та недвозначна, спосіб, у який викладено резолютивну частину вказаного рішення, не містить положень, стосовно яких можуть виникнути суперечності щодо її розуміння. На думку колегії суддів, у вказаному рішенні чітко визначений належний кінцевий результат виконання постанови апеляційного суду, що свідчить про відсутність підстав для задоволення вказаної заяви.
Окремо колегія суддів зазначає, що статтею 17-1 Закону № 3551 передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 року № 423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону №3551 в частині організації виплати їм разової грошової допомоги.
Згідно із підпунктом 41 п. 4 вказаного Положення Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону № 3551.
Відповідно до абзаців 1 та 2 п. 1 постанови № 112 Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах, зокрема учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1 390 грн.
Відповідно до підпункту 3.2.2 п. 3.2 п. 3 Положення про Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (додаток 113 до рішення 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 р.№ 7/15 з наступними змінами) основними завданнями Управління є, зокрема, призначення соціальних виплат, установлених законодавством України.
Згідно із п.п. 4.1.22 п. 4.1 п. 4 Положення про Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради Управління здійснює призначення разової грошової допомоги, передбаченої законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», передає списки-розпорядження до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування і виплати.
Відповідно до п.п. 2 п. 3 Положення про Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 23.11.2016 року № 535, головним завданням центру є, зокрема, підготовлення документів на виплату всіх видів грошових допомог, відправка документів до підприємств зв'язку та банківських установ для здійснення виплати всіх видів допомог.
Таким чином, органом, уповноваженим здійснювати нарахування позивачу одноразової грошової допомоги до 5 травня є УСЗНА Холодногірського району ХМР за місцем проживання позивача, а повноваженнями щодо виплати даної допомоги наділений Харківський обласний Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Таким чином, постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2021 року роз'ясненню не підлягає.
Керуючись ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити Управлінню соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради у задоволенні заяви про роз'яснення постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2021 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Катунов В.В.
Судді Чалий І.С. Бершов Г.Є.