Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
28 липня 2021 р. № 520/9654/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізюмської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд: визнати рішення першої сесії Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020 №008 "Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Ізюмської міської ради, апарату Ізюмської міської ради та апарату виконавчого комітету Ізюмської міської ради" протиправним та скасувати його.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що постановою Ізюмської міської територіальної виборчої комісії Ізюмського району Харківської області від 24.11.2020 №34 скликано першу сесію Ізюмської міської ради 8 скликання. Рішенням першої сесії Ізюмської міської ради 8 скликання від 01 12.2020 №001 затверджено порядок денний першої сесії Ізюмської міської ради 8 скликання, запропонований Ізюмським міським головою. Рішенням Ізюмської міської ради 1 сесії 8 скликання від 01 грудня 2020 року №0008 розглянуто пропозиції Ізюмського міського голови В. Марченка щодо структури та загальної чисельності виконавчих органів Ізюмської міської ради, керуючись п.п. 5 п.1 ст. 26, п.п.6 п.4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішено, зокрема, в апараті Управління освіти Ізюмської міської ради Харківської області скоротити 2 штатні посади: начальник відділу кадрового та правового забезпечення та головний спеціаліст відділу кадрового та правового забезпечення. Проте додаток №1, який є невід'ємною частиною рішення Ізюмської міської ради 8 скликання від 01 грудня 2020 року №0008 підписаний секретарем Ізюмської міської ради ОСОБА_2 , який на момент підписання даного документу не був обраний секретарем. На виконання рішення першої сесії 8 скликання від 01 грудня 2020 року №0008 наказом начальника Управління освіти від 16 грудня 2020 року №112-к/тр позивача попереджено про наступне звільнення за п.1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, скорочення штату працівників. Наказом начальника Управління освіти від 11.12.2020 №11-к/тр позивача незаконно звільнено з займаної посади з 17.02.2021 на підставі п.1 ст. 40 КЗпП. Позивач вважає, що відповідачем порушено її законне право на працю.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04 червня 2021 року відкрито спрощене провадження по справ.
Ухвала Харківського окружного адміністративного суду про відкриття спрощеного провадження по справі отримана позивачем та відповідачем 11 червня 2021 року, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень.
Відповідач, Ізюмська міська рада, надав до суду відзив на позов, у якому вказав, що рішенням 2 сесії Ізюмської міської ради 7 скликання від 26.11.2015 №0015 ОСОБА_2 затверджено на посаді заступника Ізюмського міського голови з питань економіки та фінансів, та призначено на посаду з 02.12.2015. ОСОБА_2 звільнений з вищевказаної посади у зв'язку із закінченням строку повноважень Ізюмської міської ради 7 скликання з 01.12.2020. Рішенням першої сесії Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020 №0008 затверджено структуру та загальну чисельність виконавчих органів Ізюмської міської ради, апарату Ізюмської міської ради та апарату виконавчого комітету Ізюмської міської ради, яким згідно додатку № 1 також затверджено і посаду секретаря Ізюмської міської ради. Разом з цим, рішенням 1 сесії Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020 № 0009 обрано ОСОБА_2 на посаду секретаря Ізюмської міської ради. Отже, обрання секретаря Ізюмської міської ради неможливо без прийняття відповідного рішення. Відповідно до п. 3 ст. 27 Регламенту Ізюмської міської ради, рішення нормативного характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення в засобах масової інформації або на офіційному сайті міста Ізюм, якщо міською радою не було встановлено іншого порядку набуття чинності. Згідно п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники Інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно - правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності. Відповідно до ч. 2 цієї ж статті інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації. Таким чином, ОСОБА_2 продовжив роботу, пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, та під час підписання ним додатку №1 до рішення першої сесії Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020 №0008, яке виготовлялось та підписувалось після завершення засідання ради, він вже був призначеним на посаду секретаря Ізюмської міської ради. Отже, відповідач своїми діями не порушував прав та законних інтересів позивача. Просив у позові відмовити.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Так, судом встановлено, що постановою Ізюмської міської територіальної виборчої комісії Ізюмського району Харківської області від 24.11.2020 №34 скликано першу сесію Ізюмської міської ради 8 скликання.
Рішенням першої сесії Ізюмської міської ради 8 скликання від 01 12.2020 №0001 затверджено порядок денний першої сесії Ізюмської міської ради 8 скликання, запропонований Ізюмським міським головою.
Рішенням Ізюмської міської ради першої сесії 8 скликання від 01 грудня 2020 року №0008 розглянуто пропозиції Ізюмського міського голови В. Марченка щодо структури та загальної чисельності виконавчих органів Ізюмської міської ради, керуючись п.п. 5 п.1 ст. 26, п.п.6 п.4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішено, зокрема, в апараті Управління освіти Ізюмської міської ради Харківської області скорочено 2 штатні посади: начальник відділу кадрового та правового забезпечення 1 штатна посада та головний спеціаліст відділу кадрового та правового забезпечення 1 штатна посада.
На виконання рішення першої сесії 8 скликання від 01 грудня 2020 року №0008 наказом начальника Управління освіти від 16 грудня 2020 року №112-к/тр позивача попереджено про наступне звільнення за п.1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, скорочення штату працівників.
Наказом начальника Управління освіти від 11.12.2020 №11-к/тр позивача звільнено з займаної посади з 17.02.2021 на підставі п.1 ст. 40 КЗпП.
Позивач вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав звернувся до суду за з даним позовом.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог, оцінюючи обґрунтованість відзиву на позовну заяву, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити, з огляду на таке.
Механізм захисту трудових прав працівників, що включає в себе, зокрема, право на працю, та визначає способи захисту прав працівників врегульовані Кодексом законів про працю України.
Так, Кодекс законів про працю України визначає можливість працівника оскарження наказу про його звільнення.
Зі змісту адміністративного позову та матеріалів справи вбачається, що предметом оскарження у даній справі є саме рішення першої сесії Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020 №0008 "Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Ізюмської міської ради, апарату Ізюмської міської ради та апарату виконавчого комітету Ізюмської міської ради".
Суд зазначає, що ч.3 ст. 64 Господарського кодексу України визначено, що підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.
Частиною другою статті 65 Господарського кодексу України передбачено, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства.
При цьому саме втручання в господарську та іншу діяльність підприємства не допускається, крім випадків, передбачених законодавством України.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Згідно частини першої статті 19 цього Закону метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування представницький орган місцевого самоврядування на основі Конституції України та в межах цього Закону може прийняти статут територіальної громади села, селища, міста.
Пунктом п'ятим частиною першою статті 26 цього Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання щодо затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.
Відповідно до пункту шостого та двадцятого частини четвертої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільський, селищний, міський голова вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, та видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Вказане вище також кореспондується з Регламентом Ізюмської міської ради 7 скликання.
З аналізу наведених норм слідує, що порядок формування структури виконавчих органів міської ради вирішується на пленарному засіданні сесії ради, та міський голова на підставі і на виконання відповідних рішень ради видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Тобто, питання щодо формування структури виконавчих органів міської ради належить до виключної компетенції міської ради та міського голови, який за наслідками прийнятого рішення радою на пленарному засіданні видає відповідне розпорядження.
З огляду на викладене вище, суд доходить висновку, що предметом позову у даній справі є оскарження рішення першої сесії Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020 №0008 "Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Ізюмської міської ради, апарату Ізюмської міської ради та апарату виконавчого комітету Ізюмської міської ради" та у відповідності до вимог статті 64 Господарського кодексу України, статей 19, 26, 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання щодо формування складу виконавчих органів міської ради належить до виключної компетенції міської ради, та є складовою права на управління діяльністю Ізюмської міської ради, тому правом працівника залишається оспорювати власне саме правомірність прийняття наказу про її звільнення.
Приймаючи до уваги вище наведене, суд доходить висновку, що обраний позивачем спосіб захисту її прав шляхом оскарження ОСОБА_1 рішення першої сесії Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020 №0008 "Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Ізюмської міської ради, апарату Ізюмської міської ради та апарату виконавчого комітету Ізюмської міської ради" не є належним способом захисту її прав, оскільки затвердження структури виконавчих органів та штатних розписів виконавчих органів Ізюмської міської ради, внесення відповідних змін у ці рішення, та про проведення відповідного конкурсу на заміщення вакантних посад в органах місцевого самоврядування міської ради, шляхом прийняття відповідних рішень є виключною компетенцією міської ради та є складовою права на управління діяльністю Ізюмської міської ради.
При цьому, правом ОСОБА_1 залишається оспорювати власне саме правомірність її звільнення.
Тобто, у разі оскарження позивачем у судовому порядку наказу про її звільнення також оскарженню підлягають і рішення (розпорядження) про затвердження структури виконавчих органів та штатних розписів виконавчих органів тощо.
Вищевказана позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 28.03.2019 у справі 755/3495/16-ц.
Щодо посилань позивача на те, що додаток №1, який є невід'ємною частиною рішення Ізюмської міської ради 8 скликання від 01 грудня 2020 року №0008 підписаний секретарем Ізюмської міської ради ОСОБА_2, який на момент підписання даного документу не був обраний секретарем, що свідчить про його протиправність, суд зазначає, наступне.
Відповідно до п. 3 ст. 27 Регламенту Ізюмської міської ради, рішення нормативного характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення в засобах масової інформації або на офіційному сайті міста Ізюм, якщо міською радою не було встановлено іншого порядку набуття чинності.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно - правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності. Частиною 2 цієї ж статті визначено, що інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Таким чином, секретар Ізюмської міської ради ОСОБА_2 як керівник структурного підрозділу - секретаріату (апарату) міської ради, мав право підписати додатки до рішення 1 сесії Ізюмської міської ради №0008 від 01.12.2020.
Поряд із цим, процедура підписання додатків до рішення міської ради не впливає на нормативно правову силу всього документу - рішення і додатку до нього, які є за своїм змістом єдиним документом і в належний спосіб був прийнятий Ізюмською міською радою.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Ізюмської міської ради (площа Центральна, буд. 1, м. Ізюм, Харківська область, 64309, код ЄДРПОУ 26201641) про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.