21 липня 2021 рокуЛьвівСправа № 460/7482/20 пров. № А/857/9011/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Коваля Р.Й.
за участі секретаря судового засідання: Юрченко М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області,
на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року (суддя - Жуковська Л.А., час ухвалення - не зазначений, місце ухвалення - м.Рівне, дата складання повного тексту - 10.02.2021р.),
в адміністративній справі №460/7482/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" до Головного управління ДПС у Рівненській області,
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У жовтні 2020 року позивач ТзОВ "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ГУ ДПС у Рівненській області, в якому просив: 1) визнати протиправним і скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області №5433 від 25.09.2020 року; 2) зобов'язати відповідача виключити ТзОВ "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" з переліку платників, які відповідають критеріям ризикованості платника податку.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні.
Відповідач позовних вимог не визнав, вважаючи їх необґрунтованими, в суді першої інстанції подав відзив на позовну заяву, просив відмовити в задоволені позовних вимог.
Ухвалою суду першої інстанції від 19.01.2021 року вирішено провести розгляд справи у порядку письмового провадження.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області №5433 від 25.09.2020. Зобов'язано Головне управління ДПС у Рівненській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Стягнуто на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 2102 грн..
З цим рішенням суду першої інстанції від 10.02.2021 року не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Апелянт вважає, що рішення суду прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, не відповідає обставинам справи та прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, наведених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що використання контролюючим органом податкової інформації, наявної в інформаційних системах ДПС або внесення інформації в такі бази за результатами її опрацювання у певний спосіб здійснення податкового контролю, зокрема, віднесення Товариства до платників, які відповідають критеріям ризиковості, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань. Безпосередньо рішення Комісії по віднесенню платника податків до переліку таких платників, які відповідають критеріям ризиковості без прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань не порушує права та інтереси позивача. Також вказує апелянт, що судом не проаналізовано правові підстави (на основі чинного нормативно-правового акту) та не надано оцінку долученим до матеріалів доказам, що слугували підставою у прийняття оскаржуваного рішення. Судом не враховано, що рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається за формою згідно з додатком 4 Порядку №1165 та не може бути довільної форми і містити будь-які додаткові відомості. Рішення №5433 від 25.09.2020 року про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку прийняті Комісією Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, а саме: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. Вказане рішення прийнято за результатами опрацювання отриманої від платника документів. Судом не враховано, що Комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у відповідача наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, обґрунтувала правомірність прийнятих нею рішень, зазначила на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надала належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації. Окрім того, судом не враховано, що товариством не спростовано податкової інформації, наявної у контролюючого органу. Також вказує апелянт, що судом першої інстанції не враховано, що відповідно до п.6 Порядку зупинення №1165 у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, Комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, а тому позовна вимога про зобов'язання виключити з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку не підлягає розгляду судами.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржене рішення суду від 10.02.2021 року та ухвалити нове рішення, яким в позові позивачу відмовити повністю.
Позивач на апеляційну скаргу відповідача подав відзив, у якому висловив незгоду з доводами апелянта, вважаючи їх необґрунтованими, а рішення суду першої інстанції прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржене відповідачем рішення суду першої інстанції - без змін.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників справи (їх представників), які з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, з урахуванням наступного.
Судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до Витягу з протоколу засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головним управлінням ДПС у Рівненській області від 04.09.2020 №81/17-00, Комісією було вирішено віднести ТОВ “ПСТ Мирогощанське” до Журналу ризикового платника АІС “Податковий блок” у зв'язку з відповідністю платника податку п.8 Критерію ризиковості платника податку (а.с. 195-197).
04.09.2020 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято Рішення №5123 про відповідність платника ТОВ “ПСТ Мирогощанське” критеріям ризиковості платника податку (а.с. 194).
Підставами для прийняття такого рішення згідно п.8 Критерію стали наступні обставини: 1) відсутня інформація щодо наявності основних засобів, офіційного приміщення, відсутні послуги оренди приміщень, послуги транспортування продукції, відсутність трудових ресурсів та матеріально-технічних умов, необхідних для проведення діяльності; 2) неможливість визначення джерела походження реалізованого товару (пшениці) для ТОВ “ПАНДА” (код ЄДРПОУ 21675222) згідно податкових накладних №1 від 29.07.2020 та №5 від 03.08.2020 на загальну суму 487969,5 грн., в т.ч. ПДВ 81328,25 грн..
17.09.2020 позивачем було подано письмові пояснення та копії документів на підтвердження факту виникнення (походження) товару, що був реалізований ТОВ “ПАНДА” та щодо відсутності інших підстав щодо віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості за пунктом 8 (а.с. 157-158).
25.09.2020 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Рівненській області, з урахуванням наданих платником податків пояснень та копій документів, прийнято рішення №5433 про відповідність позивача п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, що додатково підтверджується витягом з протоколу засідання комісії №99/17-00 від 25.09.2020 (а.с. 189-193).
Підставами для прийняття такого рішення слугували наступні обставини: - платником не надано повний пакет документів, передбачений пунктом 10 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165; - наданими копіями документів не спростовано факту проведення ризиковості ведення діяльності ТОВ “ПСТ Мирогощанське”, а саме, не спростовано фактів: 1) відсутні послуги оренди приміщень, послуги транспортування продукції, відсутність трудових ресурсів та матеріально-технічних умов, необхідних для проведення діяльності; 2) відсутні документи на наявність земельних ділянок, які використовуються у господарській діяльності товариства; 3) надано неповний пакет документів на реалізацію товару (пшениці) для ТОВ “ПАНДА” (код ЄДРПОУ 21675222) згідно податкових накладних №1 від 29.07.2020 та №5 від 03.08.2020 на загальну суму 487969,5 грн., в т.ч. ПДВ 81328,25 грн. (а.с. 189).
Вважаючи протиправним вказане рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Рівненській області №5433 від 25.09.2020, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не довів правомірності своїх дій, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами. Суд погодився з доводами позивача про те, що відповідачем не доведено існування підстав для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку з відповідним внесенням до переліку ризикових суб'єктів господарювання.
Суд апеляційної інстанції не погоджується із вказаними висновками суду першої інстанції, з огляну на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
Згідно з підпунктом 20.1.42 пункту 20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити аналіз та здійснювати управління ризиками з метою визначення форм та обсягів податкового контролю.
Відповідно до пункту 200-1.1 статті 200-1 ПК України, система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Пунктом 200-1.3 статті 200-1 ПК України передбачено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах + SОвердрафт - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ, де: SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних; SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, крім сум податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником; SПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.
Згідно абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження (п.201.10 ст.201 ПК України).
Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (п.201.16 ст.201 ПК України).
01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, додатком 1 до якого оформлено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість (далі - Порядок №1165), відповідно до якої втратила чинність з 01.02.2020 постанова Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".
Абзацом 1 пункту 3 Порядку №1165 передбачено, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).
Згідно пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (абзац 1 пункту 6 Порядку №1165).
Згідно абз. 2 п.25 Порядку №1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до пункту 26 Порядку №1165, Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Згідно п.6 Порядку №1165, питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Таким чином, передумовою прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку є подання платником податку на реєстрацію податкової накладної та розгляд комісією регіонального рівня питання відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку визначеним у Додатку 1 до Порядку №1165.
У розглядуваній адміністративній справі за позовом ТзОВ "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" суд апеляційної інстанції враховує, що предметом судового оскарження являється рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Рівненській області №5433 від 25.09.2020 року про відповідність Товариства п.8 Критеріїв ризиковості платника податків.
Колегія суддів апеляційного суду вважає безпідставними доводи апелянта (відповідача) про те, що позивачем обрано невірний спосіб судового захисту, оскільки використання контролюючим органом податкової інформації, наявної в інформаційних системах ДПС або внесення інформації в такі бази за результатами її опрацювання у певний спосіб здійснення податкового контролю, зокрема, віднесення Товариства до платників, які відповідають критеріям ризиковості, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань. Безпосередньо рішення Комісії по віднесенню платника податків до переліку таких платників, які відповідають критеріям ризиковості без прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань не порушує права та інтереси позивача.
З цього приводу судом першої інстанції вірно враховано, що спірні правовідносини у дані справі пов'язані із застосуванням норм Порядку №1165, який набрав чинності з 01.02.2020 та регулює правовідносини щодо прийнятого Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Рівненській області Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №5433 від 25.09.2020.
Відповідно до Додатку 4 Порядку №1165 затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яке у своїй резолютивній частині містить право адміністративного та судового оскарження для платника податку.
Згідно з приписами пункту 6 Порядку, Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Отже, законом прямо передбачено право платника податків на оскарження у судовому порядку рішення податкового органу про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
При цьому, слід зазначити, що прийняття такого рішення тягне за собою правові наслідки у вигляді зупинення реєстрації податкових накладних, неможливості сформувати податковий кредит контрагентами позивача та, як наслідок, ризик припинення господарських взаємовідносин.
Водночас, суд апеляційної інстанції враховує, що підставами для прийняття спірного рішення Комісії №5433 від 25.09.2020 про відповідність позивача п.8 Критеріїв ризиковості платника податків, слугували наступні обставини: - платником не надано повний пакет документів, передбачений пунктом 10 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165; - наданими копіями документів не спростовано факту проведення ризиковості ведення діяльності ТОВ “ПСТ Мирогощанське”, а саме, не спростовано фактів: 1) відсутні послуги оренди приміщень, послуги транспортування продукції, відсутність трудових ресурсів та матеріально-технічних умов, необхідних для проведення діяльності; 2) відсутні документи на наявність земельних ділянок, які використовуються у господарській діяльності товариства; 3) надано неповний пакет документів на реалізацію товару (пшениці) для ТОВ “ПАНДА” (код ЄДРПОУ 21675222) згідно податкових накладних №1 від 29.07.2020 та №5 від 03.08.2020 на загальну суму 487969,5 грн., в т.ч. ПДВ 81328,25 грн..
Колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції про те, що відповідачем не доведено існування підстав для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку з відповідним внесенням до переліку ризикових суб'єктів господарювання, та вважає обгрунтованими в цій частині доводи апелянта (відповідача) щодо законності спірного рішення Комісії, з врахуванням наступного.
Матеріалами адміністративної справи підтверджується, що у контролюючого органу була наявною наступна податкова інформація: «Стан платника - 0 - платник за основним місцем обліку. Перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Рівненській області (Лубенський р-н) з 18.03.2020. Податкова адреса: 35623 Мирогоща перша, вулиця Загребля д.10. Платник ПДВ з 01.05.2020р.. Основний вид діяльності - 01.11 - Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Статутний фонд - 100000 грн.. Керівник та головний бухгалтер - Семикопенко О.В.. Засновники: ОСОБА_1 , який також є керівником ПРАТ «Мирогощанський Аграрій», код ЄДРПОУ 35505132 та бухгалтером ТОВ «Мирогощанське», код ЄДРПОУ 38426216, та ОСОБА_2 , яка також є керівником АБ «Савонік та партнери», код ЄДРПОУ 42176409 та засновником ГО «Самоврядування Рівненщини», код ЄДРПОУ 39720303.
Станом на 01.09.2020 у ТОВ «ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ» кількість працюючих відсутня. Звітність з ЄСВ не подається. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку (Форма 1-ДФ) за II квартал також не поданий.
Згідно даних Форми №20-ОПП «Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність», ТОВ «ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ» в травні-липні 2020р. надає відомості лише про земельні ділянки за адресою: Лубенський район, с. Молодаво перше та с. Мирогоща перша.
В ході проведеного аналізу контролюючим органом встановлено, що згідно ЄРПН ТОВ «ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ» для ТОВ «ПАНДА» (код ЄДРПОУ 21675222) складено податкові накладні №1 від 29.07.2020 та №5 від 03.08.2020 на реалізацію Пшениці 3 кл. урожай 2020 р. в кількості 90,12 т. на загальну суму 487969,5 грн., в т.ч. ПДВ 81328,25 грн., зокрема: - податкова накладна №1 від 29.07.2020 (зареєстрована 03.08.2020) на реалізацію пшениці 3 кл. урожай 2020 р. в кількості 52,82 т. на загальну суму 289602,1 грн., в т.ч. ПДВ 48267, 02 грн.; - податкова накладна №5 від 03.08.2020 (зареєстрована 31.08.2020) на реалізацію пшениці 3 кл. урожай 2020 р. в кількості 37,3 т. на загальну суму 198367,4 грн., в т.ч. ПДВ 33061, 23 грн..
Водночас, згідно даних ЄРПН, ТОВ «ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ» придбано пшеницю в кількості 2,31 т. на суму 10533,6 грн., в т.ч ПДВ 1755,6 грн. у Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Інфо-Центр" (код ЄДРПОУ 30712479) згідно податкової накладної №1 від 04.05.2020. Інше придбання пшениці за даними ЄРПН у ТОВ «ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ» відсутнє.
Згідно даних ЄРПН у ТОВ «ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ» в травні є придбання послуг у ТОВ «МИРОГОЩАНСЬКЕ» (код ЄДРПОУ 38426216) щодо: надання послуг сільськогосподарською технікою - посів пшениці та надання послуг сільськогосподарською технікою - обприскування пшениці на площі 15 га. (податкова накладна №11 від 05.05.2020 та податкова накладна №12 від 28.05.2020). Але згідно технології вирощування пшениці (ярої, озимої), пшениця не дозріває за два-три місяці.
Тобто, на підставі наявної у контролюючого органу інформації ГУ ДПС у Рівненській області сформовано висновки про те, що ТОВ «ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ» за відсутності трудових, матеріально-технічних умов здійснює діяльність, спрямовану на надання податкової вигоди третім особам з метою штучного формування податкового кредиту та ухилення від оподаткування. У діяльності Товариства вбачаються ознаки ризиковості ведення діяльності, а саме: - відсутня інформація щодо наявності основних засобів, офісного приміщення, відсутні послуги оренди приміщень, послуги транспортування продукції, відсутність трудових ресурсів та матеріально - технічних умов, необхідних для проведення діяльності; - неможливість визначення джерела походження реалізованого товару (пшениці) для ТОВ «ПАНДА» (2655, код ЄДРПОУ 21675222) згідно податкових накладних №1 від 29.07.2020 та №5 від 03.08.2020 на загальну суму 487969,5 грн., в т.ч. ПДВ 81328,25 грн..
Вказана інформація була наведена у доповідній записці сектору боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом Головного управління ДПС у Рівненській області за №76/17-00-16-12 від 04.09.2020 року.
У подальшому ТОВ "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" було подано інформацію та копії документів (повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 17.09.2020 року за №1), (квитанція №9236702258 від 17.09.2020 року) на предмет розгляду питання щодо виключення ТОВ "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" (код 43571608) з переліку ризикових суб'єктів господарювання.
Доповідною запискою від 22.09.2020 за №999/17-00-06-01-11 дані матеріали для детального вивчення та аналізу направлені на розгляд всіх членів комісії Головного управління ДПС у Рівненській області та зобов'язано надати на ім 'я голови Комісії ГУ ДПС у Рівненській області свої пропозиції щодо розгляду матеріалів ТОВ "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ".
З матеріалів справи також видно, що Товариством для підтвердження своєї діяльності в додаток до повідомлення було надано контролюючому органу копії наступних документів:
- рішення установчих зборів засновників ТОВ "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" від 16.03.2020 про призначення засновника ТОВ "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ” виконуючим функції керівника ОСОБА_3 ;
- виписки з ЄДР фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ";
- звіту про реалізацію продукції сільського господарства за серпень 2020 року (форма - 21-заг.);
- звіту про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01.09.2020 року (форма - 37 СГ);
- звіту про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року (форма - 4-СГ);
- договору поставки товару №548/АДЛ/ЗЗР від 04.05.2020 року, укладеного з ПП «АДЛЄР» (Постачальник) на поставку засобів захисту рослин та міндобрив з додатками до договору; платіжних доручень; видаткових накладних;
- договору №01/05/20-9 поставки від 04.05.2020 року, укладеного з ТОВ «АГРОН» (Постачальник) на поставку міндобрив; платіжного доручення; видаткової накладної;
- договору №02/05/20-9 поставки від 13.05.2020 року, укладеного з ТОВ «АГРОН» (Постачальник) на поставку міндобрив;
- договору поставки №30/04/20-1 від 30.04.2020 року, укладеного з СВК «Інфо-Центр» (Виконавець) на придбання пшениці у кількості 2,31 т.; специфікація до договору; видаткової накладної;
- договору №28/07/20 надання сільськогосподарських послуг від 28.07.2020 року, укладеного з ФОП ОСОБА_4 (Виконавець); акту наданих послуг, укладених з ФОП ОСОБА_4 (Виконавець) по обмолоту пшениці; платіжного доручення;
- договору №03/04/20 надання сільськогосподарських послуг від 03.04.2020 року, укладеного з ТОВ «Мирогощанським» (Виконавець); актів здачі-приймання робіт, укладених з ТОВ «Мирогощанським» (Виконавець) на надання послуг сільськогосподарською технікою (оранка, дискування, внесення мінеральних добрив, посів пшениці та сої, культивації, обприскування); платіжного доручення;
- договору поставки №12/05/20-1 від 12.05.2020 року, укладеного з ТОВ «Мирогощанським» (Виконавець) на придбання сої у кількості 4 т.; специфікація до договору; платіжного доручення; видаткової накладної;
- договору перевезення без № від 27.07.2020 року, укладеного з ФОП ОСОБА_5 (Виконавець); замовлення на перевезення пшениці; акт здачі-приймання робіт (наданих послуг); платіжне доручення; товарно-транспортних накладних;
- договору перевезення без № від 27.07.2020 року, укладеного з ФОП ОСОБА_6 (Виконавець); замовлення на перевезення пшениці; акт здачі-приймання робіт (наданих послуг); платіжне доручення;
- договору купівлі-продажу МНАН/280/20/005 від 28.07.2020 року, укладеного з ТОВ «ПАНДА» (Покупець) на реалізацію пшениці з додатком до Договору; видаткових накладних виписаних ТОВ "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" на реалізацію пшениці для ТОВ «ПАНДА»; вручення; актів розрахунків; платіжного доручення;
- пояснення.
Членами Комісії було враховано, що платником не надано повний пакет документів передбачений пунктом 10 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019p. №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Наданими копіями документів не спростовано факту проведення ризиковості ведення діяльності ТОВ «ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ». А саме, не спростовано фактів: - відсутні послуги оренди приміщень, послуги транспортування продукції на придбання товарів та відсутні розрахункові документи на оплату за придбані матеріали; - відсутні документи на наявність земельних ділянок, які використовуються у господарській діяльності товариства; - надано не повний пакет документів на реалізацію товару (пшениці) для ТОВ «ПАНДА» (2655, код ЄДРПОУ 21675222) згідно податкових накладних №1 від 29.07.2020 та №5 від 03.08.2020 на загальну суму 487969,5грн, в т.ч. ПДВ 81328,25 грн..
Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується із доводами відповідача про те, що за результатами опрацювання отриманої від платника документів від 17.09.2020 року №1 комісією обґрунтовано прийнято Рішення від 25.09.2020 року №5433 про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, згідно пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків: «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
Комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у відповідача наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, обґрунтувала правомірність прийнятого рішення, зазначила на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надала належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість: 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Аналіз норм чинного законодавства та правових позицій Верховного Суду про ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній може свідчити наявність таких обставин: відсутність первинних документів обліку, відсутність економічної доцільності проведення відповідних господарських операцій, неможливість здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності, відсутність у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, здійснення операцій з товарно-матеріальними цінностями, які не вироблялися або не могли бути вироблені в обсязі, зазначеному платником податку в документах обліку, та інші обставини, які в сукупності можуть свідчити про вчинення операцій, що не мають на меті досягнення позитивного економічного ефекту, натомість мають на меті отримання неправомірної вигоди, у тому числі преференцій з боку держави (податковий кредит).
Пунктом 61.1 статті 61 ПК України визначено, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК України).
При цьому, згідно пункту 71.1 статті 71 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Збір податкової інформації та отримання податкової інформації контролюючим органом врегульовано статтями 72, 73 ПК України.
Згідно п.74.3 ст.74 ПК України, зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Підпунктом 20.1.45 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотримання якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.
Абзацами 2-6 п.6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності, платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
Отже, рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку приймається за Формою згідно з додатком 4 Порядку №1165.
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з абз.6 п.6 Порядку №1165, комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до абз.7-19 п.6 Порядку №1165, комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Отже, Порядком №1165 передбачено чіткий алгоритм дій щодо виключення платника податку з переліку ризикових.
Також, являються безпідставними доводи позивача про порушення відповідачем порядку прийняття оскаржуваного рішення, а саме: в оскаржуваному рішенні не зазначено підстави застосування п.8 Критеріїв ризиковості, оскільки додатком 4 до Порядку №1165 затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. У формі рішення зазначено, що у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про безпідставність позовної вимоги щодо визнання протиправним і скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області №5433 від 25.09.2020 року.
Крім цього, колегія суддів також погоджується із доводами апелянта (відповідача) про безпідставність позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача виключити позивача ТзОВ "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" з переліку платників, які відповідають критеріям ризикованості платника податку, оскільки відповідно до п.6 Порядку №1165 у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, Комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, а тому позовна вимога про зобов'язання виключити позивача з переліку платників податків являється передчасною та безпідставною.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Згідно п.10 ч.6 ст.12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області - задоволити.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року в адміністративній справі №460/7482/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - скасувати.
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "ПСТ МИРОГОЩАНСЬКЕ" - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
Р. Й. Коваль
Повне судове рішення складено 27.07.2021.