Справа № 560/1476/21
іменем України
26 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулася в суд з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області в якому просить:
-визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12 листопада 2020 року № Ф-4015-22, прийняту Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області в повному обсязі;
-зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області внести зміни до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 з єдиного соціального внеску шляхом виключення суми недоїмки з єдиного соціального внеску у розмірі 14077,32 грн., штрафу у розмірі 6066,25 грн., та пені в розмірі 39183,86 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28.01.2021 року вона отримала вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12 листопада 2020 року № Ф-4015-22, якою Головне управління ДПС у Хмельницькій області вимагає сплатити недоїмку в сумі 14077,32 грн., штраф в сумі 6066,25 грн., та пеню в розмірі 39183,86 грн.
Дана вимога є протиправною та підлягає скасуванню з наступних підстав.
06 липня 2020 року згідно із розрахунком фінансових санкцій від 21.05.2020 року № 000282/22-01-56-05/ НОМЕР_1 , позивачу нарахована пеня в розмірі 27535,71 грн., яка відображена в інтегрованій картці платника податку.
Рішенням № 00183605 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відносно позивача було також застосовано штраф в розмірі 5999,62 грн.
Контролюючий орган рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені позивачу не надсилав, отримала вона його безпосередньо в контролюючому органі під час адміністративного оскарження вимоги про сплату боргу.
Оскільки рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені позивачу направлено не було, це є порушенням порядку нарахування пені з однієї сторони, передбаченого статтею 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а з іншої сторони-позбавлення позивача права на оскарження такого рішення.
Пеня та штрафні санкції нараховані позивачу під час дії карантину, що заборонено законодавством.
Згідно із пунктами 9-11.1, 9-11.2 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", встановлено, що тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються за такі порушення, які вчинені у період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема і у разі несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.
На момент нарахування пені на всій території України з 12 березня до 22 травня 2020 року діяли карантинні заходи.
Враховуючи те, що на момент прийняття рішення № 00183605 та нарахування пені діяв карантин, відповідач не мав права застосовувати до позивача штрафні санкції, передбачені статтею 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Таким чином відповідач протиправно прийняв рішення № 00183605, а також вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12 листопада 2020 року № 4015-22.
Відповідач при нарахуванні пені за певні періоди не врахував, що позивач здійснювала оскарження нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не дослідив жодних належних документів які дають право на нарахування пені.
Перелік документів які є підставою для нарахування пені, визначені Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідач не навів жодних належних та допустимих доказів які б підтверджували, що позивач порушила законодавство щодо несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску.
Фактична сума нарахованих штрафних санкцій та пені втричі перевищує основний борг позивача по єдиному внеску, тому застосування штрафних санкцій та пені у такому розмірі порушує принципи розумності та справедливості.
Враховуючи те, що покладене в основу вимоги рішення № 00183605 датоване 21.05.2020 року, яким нараховано штраф та пеню за період недоїмки, починаючи з 21.01.2015 року, очевидно, що дії відповідача не відповідають у повній мірі критерію своєчасності.
З метою обчислення єдиного внеску, опрацювання контролюючим органом документації яка підтверджує нарахування доходу є обов'язковим, разом з тим відповідач не проводив перевірки, не надсилав запити про надання інформації.
Оскільки нараховані суми єдиного внеску не підтверджуються документами, вимога про сплату таких сум є протиправною та підлягає скасуванню.
Враховуючи наведене, позивач просить задовольнити її позовні вимоги.
Ухвалою від 22.02.2021 року, Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
17.03.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
Обґрунтовуючи заперечення позовних вимог, представник відповідача зазначив, що згідно із даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 , зареєстрована як фізична особа-підприємець з 30.03.2007 року.
В період з 01.01.2012 року по даний час позивач перебуває на спрощеній системі оподаткування.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно із пунктом 3 частини 1 статті 7 цього ж Закону, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування,-на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно із частиною 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом за який сплачується єдиний внесок.
Частинами 10, 12 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", встановлено, що вважається днем сплати єдиного внеску.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та "Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що у разі несплати або несвоєчасної сплати єдиного внеску на платників, які допустили таке порушення накладається штраф - до 01 січня 2015 року в розмірі 10 % своєчасно несплачених сум, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф в розмірі 20 % своєчасно несплачених сум, а також на суму недоїмки нараховується пеня.
Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та пені не застосовується.
За порушення термінів сплати єдиного внеску, Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0018315605 від 21.05.2020 року.
Рішення направлене позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримане позивачем 19.06.2020 року.
Оскільки у позивача виникла недоїмка з єдиного внеску, контролюючий орган надіслав позивачу вимогу про її сплату від 12.11.2020 року № Ф-4015-22.
Враховуючи наведене, представник відповідача вважає, що позовна заява задоволенню не підлягає.
Позивач надала відповідь на відзив, яка зареєстрована в суді 24.03.2021 року.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню частково за таких підстав.
Судом встановлено, що згідно із Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області як фізична особа-підприємець з 30.03.2007 року, тобто являється платником єдиного внеску з 01.01.2011року,-дати набрання чинності Законом № 2464-VI.
До 01.10.2013 року функції адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування виконували органи Пенсійного фонду України, з 01.10.2013 року вказані функції передані ДФС України, на даний час ДПС України.
21 травня 2020 року уповноваженою особою Старокостянтинівського управління Головного управлінні ДПС у Хмельницькій області прийнято рішення № 0018315605 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску вирішено застосувати до ОСОБА_1 штраф у розмірі 5999,62 грн., за період з 21.04.2015 року до 19.05.2020 року та нарахувати пеню у розмірі 27535,71 грн.
Разом розмір штрафу та пені становить суму 33535,33 грн.
Рішення від 21 травня 2020 року № 0018315605 направлене відповідачем на адресу позивача та вручено їй 19.06.2020 року, що підтверджується копією поштового повідомлення доданого до матеріалів справи.
За наявності недоїмки із сплати єдиного внеску, контролюючий орган надіслав позивачу вимогу про її сплату від 12 листопада 2020 року № Ф-4015-22, в якій зазначено, що станом на 31 жовтня 2020 року загальна сума боргу платника єдиного внеску становить 59327,43 грн., в тому числі недоїмка за основним платежем-14077,32 грн., штрафи-6066,25 грн., пеня-39183,86 грн.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) від 12 листопада 2020 року № Ф-4015-22 направлена відповідачем на адресу позивача та вручена їй 28.01.2021 року, що підтверджується копією поштового повідомлення, доданого до матеріалів справи.
Позивач, вважаючи, що вимога про сплату боргу є протиправною, звернулася до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку встановленим у справі обставинам, суд враховує наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі Закон № 2464-VI).
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VI, платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до абзаців 3, 4 частини 1 статті 5 Закону № 2464-VI, взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої статті 4 цього Закону, на яких поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", - здійснюється на підставі відомостей про державну реєстрацію створення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, скасування державної реєстрації їх припинення, наданих згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", у день отримання зазначених відомостей.
Згідно із пунктами 1, 2, 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний:
1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску;
2) вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством;
4) подавати звітність про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону № 2464-VI, обов'язки, передбачені частиною другою цієї статті, поширюються на платників, зазначених у пунктах 1, 4, 5, 5-1 та 16 частини першої статті 4 цього Закону.
Пунктом 3 частини 1 статті 7 цього ж Закону встановлено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування,-на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Абзацами 3, 5 частини 8 статті 9 Закону № 2464-VI, платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
Згідно із пунктом 10 статті 9 Закону № 2464-VI, днем сплати єдиного внеску вважається:
1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу або на єдиний рахунок - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на вказані рахунки;
2) у разі сплати єдиного внеску готівкою-день прийняття до виконання банком або іншою установою-членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;
3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті-день надходження коштів на відповідні рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Дослідження змісту наведених правових норм Закону № 2464-VI у співставленні із обставинами справи, дають підстави зробити висновок про те, що позивач як фізична особа-підприємець є платником єдиного внеску та зобов'язана самостійно своєчасно та в повному обсязі проводити його нарахування, обчислення та сплату за відповідні звітні періоди, у визначені Законом строки.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
Із матеріалів справи судом не встановлено обставин які б свідчили про те, що позивач проводила нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за відповідні звітні періоди у визначені Законом строки.
Позивач не надала до розгляду в суді доказів того, що перебуваючи на обліку у контролюючому органі як фізична особа-підприємець та платник єдиного внеску, проводила його нарахування, обчислення та сплату, подавала звіти про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону за встановленою формою, вела відповідний облік нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону № 2464-VI, податкові органи зобов'язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.
Частинами 11, 12 статті 9 Закону № 2464-VI встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно із пунктами 6, 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464-VI, податкові органи мають право:
-застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом;
-стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI передбачено, що недоїмка це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 10, пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:
-за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Частинами 1, 3, 4 статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що рішення, прийняті податковими органами та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Згідно із абзацом 1 частини 14 статті 25 Закону № 2464-VI, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Відповідно до статей 4, 6, 7, 8, 10, 12, 25, пунктів 9 2 - 9 5 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 затверджено "Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі Інструкція № 357).
Ця Інструкція врегульовує застосування окремих положень порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) та визначає процедуру нарахування і сплати фінансових санкцій та стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів податковими органами (пункт 1 Розділу I Інструкції № 357).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Інструкції № 357, до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов'язані самостійно обчислити ці внески, відобразити їх у звітності, що подається платником до податкових органів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
У разі виявлення податковим органом своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий податковий орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена податковими органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Податкові органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:
-дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску податковими органами;
-платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
-платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС (далі - ІТС) на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Згідно із пунктом 1, 2, 3 Інструкції № 357, вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з ІТС за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи, у тому числі відокремлених підрозділів юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Зміст наведених правових норм Закону № 2464-VI та Інструкції № 357, дає суду підстави зробити висновок про те, що контролюючий орган має право самостійно провести нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі якщо платник єдиного внеску не проводить нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, не подає звіти про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону за встановленою формою, не веде відповідний облік нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком.
Нарахування єдиного внеску до сплати платником такого внеску, контролюючий орган вправі провести на підставі облікових даних з ІТС за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції для платника - фізичної особи.
Проведення документальної перевірки не є обов'язковою умовою для нарахування контролюючим органом єдиного внеску, платнику такого внеску.
Аналогічна правова позиція сформована Верховним Судом у постанові від 18 лютого 2021 року по справі № 320/6585/18.
Верховний суд зазначив, що застосування норм Закону № 2464-VI та пунктів 3, 4 розділу VI Інструкції № 357, не передбачено обов'язкової умови для формування вимоги (у разі наявності у платника на кінець календарного місяця недоїмки за результатами самостійного декларування) проведення перевірки та складення за її результатами відповідного акта. Вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається разом із актом документальної перевірки виключно у випадку коли виявленні у ході документальної перевірки дані свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами.
Цей висновок щодо застосування зазначених норм права є прийнятливим і у випадках не подання платником єдиного внеску звітності про сплату страхового внеску у мінімальному розмірі.
Верховний Суд вказав на помилковість судів попередніх інстанцій щодо їх висновків про обов'язковість проведення документальної перевірки для формування вимоги із сплати єдиного внеску.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що відповідач правомірно нарахував позивачу єдиний внесок в сумі 14077,32 грн., і за наявності недоїмки у цьому розмірі, зазначив її у вимозі про сплату боргу.
Згідно із пунктом 1 розділу VII "Фінансові санкції" Інструкції № 449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу VII "Фінансові санкції" Інструкції № 449 (в редакції правової норми на дату прийняття рішення), згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4, 6 та 7 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах:
-за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи податкового органу.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди (при цьому недоїмка за кожен такий період повинна бути повністю сплачена (погашена).
Відповідно до пункту 4 розділу VII "Фінансові санкції" Інструкції № 449, факти порушень законодавства, крім тих, що є предметом акта документальної перевірки, та тих, що зазначені в підпункті 2 пункту 2 цього розділу, посадова особа податкового органу оформлює актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів. Такий акт про порушення надсилається (вручається) платнику разом із рішенням про застосування штрафних санкцій.
Із змісту підпункту 2 пункту 2, пункту 4 розділу VII "Фінансові санкції" Інструкції № 449 вбачається, що для прийняття рішення про застосування штрафу до платника єдиного внеску у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, відсутня необхідність обов'язкового проведення перевірок, передбачених Податковим кодексом України для встановлення факту несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску таким платником єдиного внеску, а також за наявності таких порушень контролюючим органом не складається акт довільної форми.
Оскільки у позивача рахувалася недоїмка по сплаті єдиного внеску в сумі 14077,32 грн., відповідач 21 травня 2020 року прийняв рішення № 00183605 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штраф в розмірі 5999,62 грн.
Згідно із пунктом 9-11.1 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI, тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються за такі порушення, вчинені у період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19):
-несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
-неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
-несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, до податкових органів. При цьому абзаци другий та третій пункту 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону щодо такого порушення, вчиненого у період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) року, не застосовується.
Згідно із розрахунком штрафної санкції до рішення від 21 травня 2020 року № 00183605 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, штраф в сумі 5999,62 грн., застосований до позивача за період з 21.04.2015 року до 19.05.2020 року.
Із 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року на всій території України був встановлений карантин відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
В зв'язку із тим, що сума штрафу в частині його розміру нарахована в період встановленого карантину, тобто з 01.03.2020 року по 19.05.2020 року, а суд не вправі самостійно проводити розрахунок штрафу із зазначенням точних арифметичних показників, тому за таких обставин необхідно визнати протиправною вимогу в частині нарахування штрафу за період з 01.03.2020 року по 19.05.2020 року, а решту розміру штрафу, нарахованого за період з 21.04.2015 року по 01.03.2020 року, вважати нарахованим правомірно.
Відповідно до пункту 5 розділу VII "Фінансові санкції" Інструкції № 449, на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені:
-документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк його сплати,- звіт платника, що містить відомості про суми нарахованого єдиного внеску (з додатним значенням);
-вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком;
-рішення суду.
Отже із змісту пункту 5 розділу VII "Фінансові санкції" Інструкції № 449 вбачається, що обов'язковими умовами для нарахування пені є фактична сплата суми єдиного внеску із порушенням встановлених строків її сплати, вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком, рішення суду.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних ІТС.
Як зазначено вище у мотивувальній частині позову, податковий орган в зв'язку із наявністю недоїмки із сплати позивачем єдиного внеску, прийняв рішення від 21 травня 2020 року № 00183605 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким нарахував позивачу також пеню в сумі 39183,86 грн., за період з 20.01.2016 року по 19.05.2020 року.
Відповідно до змісту інтегрованої картки платника єдиного внеску по позивачу в картці наявні записи про часткові фактичні сплати позивачем недоїмки із єдиного внеску.
В зв'язку із тим, що пеня нарахована в період встановленого карантину, тобто з 01.03.2020 року по 19.05.2020 року, а суд не вправі самостійно проводити розрахунок пені із зазначенням точних арифметичних показників, тому за таких обставин необхідно визнати протиправною вимогу в частині нарахування пені за період з 01.03.2020 року по 19.05.2020 року, а решту розміру нарахованої пені за період з 21.04.2015 року по 01.03.2020 року, вважати нарахованою правомірно, тому вимогу від 21 травня 2020 року № 00183605 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині нарахування пені за період з 21.04.2015 року по 01.03.2020 року, необхідно також визнати протиправною та скасувати.
Підсумовуючи наведене, аналізуючи все в сукупності, суд приходить до висновку, що за таких обставин позов підлягає задоволенню частково, а саме: необхідно визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 21 травня 2020 року № 00183605 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині вимоги про сплату нарахованого штрафу за період з 01.03.2020 року по 19.05.2020 року, та нарахованої пені за період з 01.03.2020 року по 19.05.2020 року, а в решті вимогу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 21 травня 2020 року № 00183605 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску залишити в силі.
Судові витрати підлягають розподілу.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 21 травня 2020 року № 00183605 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині вимоги про сплату нарахованого штрафу за період з 01.03.2020 року по 19.05.2020 року, та нарахованої пені за період з 01.03.2020 року по 19.05.2020 року.
В решті вимогу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 21 травня 2020 року № 00183605 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску залишити в силі.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області внести зміни до інтегрованої картки платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування- ОСОБА_1 , здійснивши виключення нарахованої суми штрафу за період з 01.03.2020 року по 19.05.2020 року, та нарахованої пені за період з 01.03.2020 року по 19.05.2020 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908 грн., (дев'ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя В.К. Блонський