Рішення від 27.07.2021 по справі 540/2901/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2901/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

встановив:

Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій просить стягнути з відповідача податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 177875,17 грн., по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 16055,61 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що за результатами здійснення підприємницької діяльності у відповідача виник податковий борг на загальну суму 193930,78 грн., з яких по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, - 177875,17 грн. та по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, - 16055,61 грн. Вказаний борг виник у зв'язку з несплатою узгоджених грошових зобов'язань, що нараховані згідно податкових повідомлень-рішень від 17.12.2019 р. № 0028453305, № 0028473305, № 0028463305 та нарахування пені. Оскільки узгоджені грошові зобов'язання в загальній сумі 193930,78 грн. добровільно не сплачені відповідачем, просить стягнути їх суму в судовому порядку.

Ухвалою від 24.06.2021 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 05.07.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.

22.07.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що з 01.01.2016 р. перебуває на спрощеній системі оподаткування, тобто сплачує в передбаченому законом порядку єдиний податок за 2 групою. Згідно витягу з реєстру платників єдиного податку від 24.03.2020 р. відповідач перейшов до 3 групи платника єдиного податку. Ним подавалася звітність до контролюючого органу про діяльність ФОП, а також вчасно та в повному обсязі сплачувалися всі податки та збори. Позивач не надав жодного належного та допустимого доказу щодо порушення відповідачем норм діючого законодавства, що може бути підставою для формування та стягнення податкового боргу з відповідача.

Згідно ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частиною 5 статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в письмовому провадженні.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 30.11.2001 р. зареєстрований як фізична особа-підприємець, перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі.

У період з 11.11.2019 р. по 13.11.2019 р. головним державним ревізором-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі Дереповкою В.М. проведена документальна позапланова невиїзна перевірка платника податків ОСОБА_1 з питання отримання доходу як додаткового ага у вигляді основної суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р.

За результатами перевірки складено акт від 20.11.2019 р. № 93/21-22-33-05/ НОМЕР_1 , в якому зафіксовано наступні порушення:

1. пп."д" пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПК України платником податку у 2016 році не включена до загального річного оподатковуваного доходу сума доходу у вигляді додаткового блага у розмірі 663170,38 грн., що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб у сумі 119364,49 грн.;

2. пп.1.2 п.16 прим.1 підрозд.1- розд.ХХ ПК України занижено суму доходу, що є об'єктом оподаткування військового збору, що призвело до заниження суми військового збору в сумі 9947,04 грн.;

3. п.49.1, п.49.2, пп.49.18.4 п.49.18 ст.49 ПК України, а саме неподання до контролюючого органу податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік.

На підставі акта перевірки від 20.11.2019 р. № 93/21-22-33-05/ НОМЕР_1 контролюючим органом сформовано податкові повідомлення-рішення від 17.12.2019 р.:

- № 0028473305 про застосування штрафних (фінансових) санкцій по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 170 грн.;

- № 0028453305 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на 149205,61 грн., з яких податкові зобов'язання - 119364,49 грн., штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 29841,12 грн.;

- № 0028463305 про збільшення суми грошового зобов'язання по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на 12433,80 грн., з яких податкові зобов'язання - 9947,04 грн., штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 2486,76 грн.

Не погоджуючись з даними податковими повідомленнями-рішеннями ОСОБА_1 оскаржив їх в судовому порядку.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 19.01.2021 р. у справі № 540/3472/20 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 17.12.2019 р. № 0028453305, № 0028463305, № 0028473305, податкову вимогу від 15.05.2020 р. № 6186-10, рішення № 6186-10 про опис майна у податкову заставу.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2021 р. рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 19.01.2021 р. скасовано, ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Відповідно до ст.129 ПК України відповідачу нарахована пеня по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 43461,76 грн. та по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 3621,81 грн.

Сума податкового боргу відповідача в розмірі 193930,78 грн. підтверджується даними зворотного боку облікових карток платника податків, а також розрахунком виникнення податкового боргу ОСОБА_1 начальника управління по роботі з податковим боргом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі.

При вирішенні даної справи суд виходить з наступного.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законом.

Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до ст.36 ПК України податковим обов'язком платника податку визнається його обов'язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Такий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Положеннями пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Порядок узгодження грошових зобов'язань, визначених контролюючим органом, врегульовано ст.56 ПК України. Так, згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Пунктом 56.2 статті 56 ПК України визначено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.

Відповідно до п.56.3 ст.56 ПК України (в редакції, чинній на час прийняття податкових повідомлень-рішень) скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.56.15 ст.56 ПК України).

Згідно п.56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань що оскаржувались. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

Приписами п.56.18 ст.56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно п.57.3 ст.57 ПК України (в редакції, чинній на час винесення податкових повідомлень-рішень) у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Як вбачається з матеріалів справи, податкові повідомлення-рішення від 17.12.2019 р. № 0028453305, № 0028463305, № 0028473305 були оскаржені ОСОБА_1 в судовому порядку і постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2021 р. у справі № 540/3472/21 в задоволені позову відповідачу відмовлено.

Постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2021 р. набрала законної сили 20.05.2021 р., так як згідно ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Тобто, визначені за податковими повідомленнями-рішеннями від 17.12.2019 р. № 0028453305, № 0028463305, № 0028473305 грошові зобов'язання набули статусу узгоджених.

Оскільки узгоджені грошові зобов'язання не сплачені відповідачем у встановлений ПК України строк, вони стали податковим боргом платника податків у розумінні пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України.

Згідно пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Пунктом 129.4 статті 129 ПК України визначено, що на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

У зв'язку з несплатою відповідачем у встановлені ПК України строки узгоджених грошових зобов'язань контролюючим органом нараховано пеню по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 43461,76 грн. та по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 3621,81 грн.

Пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Контролюючим органом до боржника застосовувались заходи стягнення, зокрема, на виконання вимог ст.59 ПК України позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу від 15.05.2020 р. № 6186-10 на суму 193930,78 грн., прийнято рішення від 15.05.2020 р. № 6186-10 про опис майна у податкову заставу.

Правомірність податкової вимоги від 15.05.2020 р. № 6186-10 та рішення від 15.05.2020 р. № 6186-10 про описа майна у податкову заставу також було предметом оскарження у справі № 540/3472/20, в якій постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2021 р. ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні позову.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).

Приписами п.87.11 ст.87 ПК України передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Враховуючи вищевикладене, оскільки узгоджені грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, та по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в загальній сумі 193930,78 грн., які набули статусу податкового боргу, не сплачені відповідачем добровільно в установленому законом порядку, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73022, м.Херсон, просп.Ушакова, буд.75, код ЄДРПОУ ВП 43995495) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 177875 (сто сімдесят сім тисяч вісімсот сімдесят п'ять) грн. 17 коп. (отримувач: ГУК у Херсонській області/Херсон МТГ/11010500, код отримувача - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UА828999980333199341000021447, код бюджету - 11010500); по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у сумі 16055 (шістнадцять тисяч п'ятдесят п'ять) грн. 61 коп. (отримувач: ГУК у Херсонській області/Херсон МТГ/11011001, код отримувача - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UА188999980313080137000021447, код бюджету - 11011001).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 111020300