26 липня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/1663/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А. , розглянувши заяву Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про заміну боржника у виконавчому проваджені в адміністративній справі за позовом Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, автономній Республіці Крим тп м. Севастополь про скасування рішення про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов'язання вчинити певні дії.
встановив:
23.07.2021 р. на електронну адресу суду надійшла заява за вх. №14646/121 Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про боржника у виконавчому листі по справі №540/1663/20 - " Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (СДРПОУ 43143201) " на " Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (СДРПОУ ВП 43995495)".
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 23.07.2021 року вказана заява передана на розгляд судді Дубровної В.А.
Вирішуючи питання щодо прийняття та призначення вказаної заяви до розгляду, суд вказує про наступне
Відповідно частини 1 ст.167 КАС України, будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Відповідно до частини 8 ст. 18 КАС України, особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Згідно із частиною сьомою та десятою ст. 44 КАС України, документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
В той же час, заява надіслана позивачем до суду в електронній формі засобами електронної пошти та не підписана за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП), про що свідчить довідка заступника начальника відділу документально забезпечення і діловодства ( канцелярії) суду від 23.07.2021 р.
Закон України "Про електронний цифровий підпис" від 22.05.2003 № 852-IV (далі по тексту - Закон України № 852-IV) визначає правовий статус електронного цифрового підпису та регулює відносини, що виникають при використанні електронного цифрового підпису.
Відповідно до статті 1 Закону України № 852-IV електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.
За приписами статей 3 та 4 Закону України № 852-IV електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки) у разі, якщо: електронний цифровий підпис підтверджено з використанням посиленого сертифіката ключа за допомогою надійних засобів цифрового підпису; під час перевірки використовувався посилений сертифікат ключа, чинний на момент накладення електронного цифрового підпису; особистий ключ підписувача відповідає відкритому ключу, зазначеному у сертифікаті.
Електронний цифровий підпис призначений для забезпечення діяльності фізичних та юридичних осіб, яка здійснюється з використанням електронних документів.
Електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами - суб'єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що відсутність електронного цифрового підпису на електронному документі свідчить, що такий документ не підписаний у визначений законом спосіб.
Відповідно до частини 2 ст.167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи викладене, а також те, що позивачем подано заяву про заміну боржника у виконавчому провадженні до суду в електронній формі засобами електронної пошти без належного скріплення електронним цифровим підписом, суд приходить до висновку, що таку заяву слід повернути заявнику.
Керуючись ст.ст.169,241,248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
ухвалив:
Заяву Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про заміну боржника у виконавчому проваджені в адміністративній справі за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про скасування рішення про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов'язання вчинити певні дії разом з доданими документами повернути заявнику. Заяву Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про заміну боржника у виконавчому проваджені в адміністративній справі за позовною заявою .
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя В.А. Дубровна