Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
26 липня 2021 року № 520/7570/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ОСОБА_6 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_7 до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, Постійної комісії з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства Харківської обласної ради, треті особи : Харківська обласна рада, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Харківський благодійний фонд "Діти зі спінальною м'язовою атрофією" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
установив
Позивачі звернулися до суду з зазначеним позовом, у якому просять суд:
визнати протиправною бездіяльність Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації та зобов'язати Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації винести на розгляд чергового засідання Постійної комісії з питань охорони здоров'я материнства і дитинства Харківської обласної ради, проект рішення щодо внесення змін до пункту 16.4 комплексної обласної програми “Здоров'я Слобожанщини” на 2021-2022 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 24 грудня 2020 року №7-УІІ з врахуванням пропозиції ОСОБА_8 про виділення коштів у розмірі 36 млн грн. для забезпечення дітей хворих на спінальну м'язову атрофію необхідними лікарськими засобами;
зобов'язати Постійну комісію з питань охорони здоров'я материнства і дитинства Харківської обласної ради розглянути проект рішення та рекомендувати винести на розгляд пленарного засідання позачергової сесії Харківської обласної ради;
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Міністерства охорони здоров'я України на користь ОСОБА_1 , понесені судові витрати: - витрати на правову допомогу у розмірі визначеному в акті приймання-передачі наданих послуг;
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Міністерства охорони здоров'я України на користь ОСОБА_4 , понесені судові витрати: витрати на правову допомогу у розмірі визначеному в акті приймання-передачі наданих послуг;
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Міністерства охорони здоров'я України на користь ОСОБА_6 , понесені судові витрати: витрати на правову допомогу у розмірі визначеному в акті приймання-передачі наданих послуг;
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Міністерства охорони здоров'я України на користь ОСОБА_3 , понесені судові витрати: витрати на правову допомогу у розмірі визначеному в акті приймання-передачі наданих послуг.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачами вчинена протиправна бездіяльність, яка виразилася у незабезпеченні прийняття проекту рішення щодо внесення змін до пункту 16.4 Комплексної обласної програми “Здоров'я Слобожанщини” на 2021-2022 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 24 грудня 2020 року №7-УІІ з врахуванням пропозиції ОСОБА_8 про виділення коштів у розмірі 36 млн грн. для забезпечення дітей хворих на спінальну м'язову атрофію необхідними лікарськими засобами.
Відповідачем, Постійною комісією з питань охорони здоров'я материнства і дитинства Харківської обласної ради, надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки комісією двічі подавалися до Департаменту охорони здоров'я відповідні пропозиції, будь-яких проектів рішення на погодження не надходило.
Відповідачем, Департаментом охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, скільки Департаментом вчиняються всі залежні від нього заходи щодо вирішення питання забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру, в тому числі відносно осіб, хворих на спінальну м'язову атрофію необхідними лікарськими засобами.
Третя особа, Харківська обласна рада, надала пояснення щодо адміністративного позову, у яких виклала позицію ідентичну позиції відповідача, викладеній у відзиві.
Третя особа, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, у вирішенні справи поклався на розсуд суду.
Третя особа, Харківський благодійний фонд "Діти зі спінальною м'язовою атрофією", у наданих суду поясненнях підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, перевіривши оскаржувані дії/бездіяльність відповідачів на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 531 Основ законодавства України про охорону здоров'я визначено, що держава забезпечує заходи з профілактики рідкісних (орфанних) захворювань та організацію надання громадянам, які страждають на такі захворювання, відповідної медичної допомоги. З цією метою центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я: визначає та затверджує перелік рідкісних (орфанних) захворювань та забезпечує офіційну публікацію цього переліку; в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, забезпечує створення та ведення державного реєстру громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання; визначає заходи, необхідні для забезпечення профілактики рідкісних (орфанних) захворювань, та встановлює порядок надання медичної допомоги громадянам, які страждають на ці захворювання.
Громадяни, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, безперебійно та безоплатно забезпечуються необхідними для лікування цих захворювань лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання відповідно до їх переліку та обсягів, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства охорони здоров'я від 27.10.2014 № 778 "Про затвердження переліку рідкісних (орфанних) захворювань" та наказу Міністерства охорони здоров'я від 30.12.2015 № 919 "Про внесення змін до Переліку рідкісних (орфанних) захворювань, що призводять до скорочення тривалості життя хворих або їх інвалідизації та для яких існують визнані методи лікування" м'язова дистрофія внесена до переліку орфанних захворювань.
Пункт 3 Порядку забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання, затвердженого Постановою КМУ № 160 від 31.03.2015 р. визначає, що прийняття рішення щодо необхідності у забезпеченні, продовженні або припиненні забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та харчовими продуктами, що закуповуються за рахунок коштів: державного бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством, у тому числі гуманітарної допомоги, здійснюється утвореною МОЗ комісією; місцевих бюджетів а також інших джерел, не заборонених законодавством, у тому числі гуманітарної допомоги - комісіями, утвореними обласними та Київською міською держадміністраціями.
Рішенням ХОДА від 24.12.2020 № 7-VIII затверджено Комплексну обласну програму «Здоров'я Слобожанщини» на 2021-2022 роки завданням якої згідно р.4 п.1 Паспорту програми є розроблення з урахуванням можливостей обласного бюджету на конкретний бюджетний період системи конкретних заходів щодо розвитку окремих спеціалізованих служб, видів та профілів медичної допомоги третинного рівня у закладах охорони здоров'я (комунальних некомерційних підприємствах) спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області, а також окремих закладів охорони здоров'я (комунальних некомерційних підприємств) комунальної власності територіальних громад адміністративної-територіальних одиниць області первинного та вторинного рівнів з урахуванням нормативно визначених підходів держави до реформування медичної сфери.
19.02.2021 депутат Обласної ради О. Гречаніна звернулася до голови постійної комісії ХОР з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства з листом № 17/2 , у якому просила внести на розгляд засідання постійної комісії зміни до п. 16 «окремі заходи щодо забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами…..» , розділу 7 «напрями діяльності та заходи Програми на 2021-2022 роки» Комплексної обласної програми «Здоров'я Слобожанщини» на 2021-2022 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 24.12.2020 № 7-VIII, виклавши п.16.4 у новій редакції, яка передбачає захід програми- « забезпечення відповідними засобами громадян, які страждають на рідкісні хвороби нервової системи» із орієнтовним обсягом фінансування у 2022 році 36000000.00 грн., очікувані результати - забезпечення доступності надання медичної допомоги хворим на орфанні захворювання (Спинно-м'язова атрофія) -а.с.230-231, т.1
26.02.2021 на засіданні постійної комісії з питань охорони здоров'я материнства і дитинства прийняте рішення рекомендувати Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації доопрацювати проект рішення, враховуючи зауваження висловлені юридичним відділом виконавчого апарату обласної ради у частині приведення у відповідність до вимог чинного законодавства формулювання щодо джерел фінансування заходів Програми; зобов'язати Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації до 02 березня 2021 року винести на розгляд чергового засідання постійної комісії проект рішення, з метою врахування пропозицій депутатів обласної ради Алли Ройтблат та Олени Гречаніної щодо внесення змін до заходів Програми (а.с.75-77).
На черговому засіданні Постійної Комісії 03.03.2021 р. погоджено проект рішення «Про внесення змін до Комплексної обласної програми «Здоров'я Слобожанщини» на 2021-2022 роки», наданий Департаментом охорони здоров'я ХОДА та рекомендовано винести його на розгляд пленарного засідання позачергової сесії обласної ради-а.с.99, т.1
04.03.2021 р. Харківської обласною радою прийнято рішення № 44-VIII «Про внесення змін до Комплексної обласної програми «Здоров'я Слобожанщини» на 2021-2022 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 24 грудня 2020 року №7- VIII (а.с.100), у якому відсутні відповідні зміни до п.16.4 в частині забезпечення дітей хворих на спінальну м'язову атрофію необхідними лікарськими засобами.
У відзиві на позовну заву постійна комісії зазначила, що внаслідок неврахування Департаментом охорони здоров'я ХОДА пропозиції комісії щодо внесення змін до п.16.4 Програми остання 01.06.2021 листом № 02-25/16 повторно звернулась до Департаменту з листом про забезпечення належного врахування висновків та рекомендацій та надання інформації (а.с.227-228).
Суд зазначає, що відповідно до абз. 2 розділу І Положення про постійні Комісії Харківської обласної ради, затвердженого рішенням обласної ради від 24.12.2020 р. № 37-VІІІ (далі- Положення) постійні комісії ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для вчинення, попереднього розгляду і підготовки питань, що належить до їхнього відання, та здійснення висновків та рекомендацій, контролю за виконанням рішень ради.
Постійні Комісії, за дорученням ради або за власною ініціативою, попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання щодо стану та розвитку відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, стану забезпечення громадської безпеки та правопорядку, запобігання та боротьби з корупцією і злочинністю, інші питання, які виносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки щодо них. Постійні комісії підзвітні раді та відповідальні перед нею.
Статтею 28 Положення визначено, що за результатами розгляду питань на засіданнях комісій приймаються у формі рішень: висновки та рекомендації. Висновки та рекомендації постійних комісій можуть бути переглянуті, якщо за це висловилися більшість членів комісії від її загального складу.
У підпункті 7 пункту 30.2. статті 30 Положення вказано, що прийняті рішення (висновки, рекомендації) викладаються у протоколі засідання комісії. Протокол засідання комісії є офіційним документом, що підтверджує процес обговорення і прийняття рішення (висновку, рекомендації) комісії(п. 30.6. ст. 30 Положення). Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані.
Про результати розгляду і вжиті заходи мають повідомити комісії у встановлений ними строк (ст.28, ч. 29.6, ст. 29, п. 32.4 ст. 32 Положення).
Долученими до матеріалів справи документами підтверджено, що 26.02.2021 на засіданні постійної комісії з питань охорони здоров'я материнства і дитинства ХОДА прийняте рішення рекомендувати Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації доопрацювати проект рішення, враховуючи зауваження висловлені юридичним відділом виконавчого апарату обласної ради у частині приведення у відповідність до вимог чинного законодавства формулювання щодо джерел фінансування заходів Програми; зобов'язати Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації до 02 березня 2021 року винести на розгляд чергового засідання постійної комісії проект рішення, з метою врахування пропозицій депутатів обласної ради ОСОБА_9 щодо внесення змін до заходів Програми.
У відзиві на адміністративний позов зазначено, що комісією зобов'язано Департамент охорони здоров'я ХОДА до 02.03.2021 внести на розгляд чергового засідання постійної комісії проект рішення з метою врахування пропозицій депутатів обласної ради ОСОБА_9 та ОСОБА_8 щодо внесення змін до заходів Програми, на підтвердження чого надано витяг з протоколу № 3 від 26.02.2021 (ас.232-233,т.1) .
Суд зазначає, що на черговому засіданні, яке відбулось 03.03.2021 комісією погоджено проект рішення «Про внесення змін до Комплексної обласної програми «Здоров'я Слобожанщини» на 2021-2022 роки» наданий Департаментом охорони здоров'я ХОДА без урахування п.16.4 Програми запропонованого депутатом О. Гречаніною та рекомендовано винести його на розгляд пленарного засідання позачергової сесії обласної ради (а.с.99, т.1)
Вказаний протокол не містить жодних посилань на надходження інформації за результатом розгляду рекомендацій комісії від 26.02.2021 року.
Продовжуючи розгляд справи та враховуючи висновок ВС у справі 640/16224/19 від 22.01.2021 бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Правова процедура (fair procedure - справедлива процедура) є складовою принципу законності та принципу верховенства права і передбачає правові вимоги до належного прийняття актів органами публічної влади. Правова процедура встановлює чітку послідовність дій із зазначенням способів та методів її здійснення, підстав, порядку, форми та строків такої діяльності.
Встановлена правова процедура як складова принципу законності та принципу верховенства права, є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час прийняття рішень та вчинення дій, які повинні забезпечувати справедливе ставлення до особи.
Так, Положенням про Департамент охорони здоров'я ХОДА, затвердженого розпорядженням №41 від 31.01.2019 р. ХОДА визначається, що Департамент підпорядковується голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний МОЗ України, іншим центральним органам виконавчої влади (п.2).
Департамент відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: забезпечує у межах своїх повноважень захист прав і законних інтересів фізичних осіб: вносить пропозиції до проекту обласного бюджету в частині фінансування закладів охорони здоров'я, що утримуються за рахунок коштів обласного бюджету, на виконання їх статутних повноважень, проводить моніторинг та аналіз використання коштів обласного бюджет) по галузі охорона здоров'я, забезпечує в межах компетенції та повноважень ефективне і цільове використання коштів обласного бюджету; вивчає стан здоров'я населення, вживає заходів щодо запобігання і зниження захворюваності та втрати працездатності, збільшення тривалості життя людей; організовує роботи з охорони здоров'я материнства і дитинства: здійснює в межах компетенції повноваження, делеговані Харківською обласною радою (п.5).
Отже, Департамент охорони здоров'я ХОДА мав всі повноваження розробити проект рішення «Про внесення змін до Комплексної обласної програми «Здоров'я Слобожанщини» на 2021-2022 роки» зі змінами до пункту 16.4. заходів Програми для забезпечення дітей хворих на спінальну м'язову атрофію необхідними лікарськими засобами.
Суд також зазначає, що відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року №160 обласним та Київській міській державним адміністраціям: у шестимісячний строк розробити та затвердити заходи щодо забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання, що закуповуються за рахунок коштів місцевого бюджету; під час підготовки проектів місцевих бюджетів передбачати видатки на фінансування зазначених заходів з урахуванням фінансових можливостей бюджетів.
Також листом від 04 квітня 2017 року №04.01-14/9513 МОЗ України звернувся до обласних та Київської міської державних адміністрацій з проханням вжити заходів щодо можливості забезпечення дітей, хворих на спінальну м'язову атрофію необхідною медичною допомогою за кошти місцевого бюджету.
Доказів виконання доручення постійної комісії з питань охорони здоров'я материнства і дитинства ХОДА - рекомендувати Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації доопрацювати проект рішення, враховуючи зауваження висловлені юридичним відділом виконавчого апарату обласної ради у частині приведення у відповідність до вимог чинного законодавства формулювання щодо джерел фінансування заходів Програми; зобов'язати Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації до 02 березня 2021 року винести на розгляд чергового засідання постійної комісії проект рішення, з метою врахування пропозицій депутатів обласної ради ОСОБА_9 щодо внесення змін до заходів Програми від 26.02.2021 суду не надано, як не надано доказів виконання повторної пропозиції щодо внесення змін до п.16.4 Програми , яка 01.06.2021 листом № 02-25/16 скерована Департаменту.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що відповідачем Департаментом охорони здоров'я ХОДА не доведено правомірності дій у спірних правовідносинах, а отже, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації щодо невнесення на розгляд чергового засідання Постійної комісії з питань охорони здоров'я материнства і дитинства Харківської обласної ради, проект рішення щодо внесення змін до пункту 16.4 комплексної обласної програми “Здоров'я Слобожанщини” на 2021-2022 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 24 грудня 2020 року №7-VІІ з врахуванням пропозиції ОСОБА_8 про виділення коштів у розмірі 36 млн грн. для забезпечення дітей хворих на спінальну м'язову атрофію необхідними лікарськими засобами та вчинити означені дії підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Постійної комісії з питань охорони здоров'я материнства і дитинства Харківської обласної ради розглянути проект рішення та рекомендувати винести на розгляд пленарного засідання позачергової сесії Харківської обласної ради, то суд вважає її такою , що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою ст.2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З аналізу викладеного суд зазначає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Суд зазначає, що проект рішення щодо внесення змін до пункту 16.4 комплексної обласної програми “Здоров'я Слобожанщини” на 2021-2022 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 24 грудня 2020 року №7-УІІ з врахуванням пропозиції ОСОБА_8 про виділення коштів у розмірі 36 млн грн. для забезпечення дітей хворих на спінальну м'язову атрофію необхідними лікарськими засобами на розгляд Постійної комісії з питань охорони здоров'я материнства і дитинства Харківської обласної ради не подавався та відповідно не був нею розглянутий, а отже вказана вимога є такою, що заявлена на майбутнє.
Відповідно до ч. 1-2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росі) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст. 72-78, 90 КАС України, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , іпн. НОМЕР_2 ) , ОСОБА_4 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_5 ( АДРЕСА_3 , іпн. НОМЕР_3 ), ОСОБА_6 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_7 ( АДРЕСА_4 , іпн. НОМЕР_4 ) до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 9 під.,5 пов.,м. Харків,61022, ЄДРПОУ 02013194), Постійної комісії з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства Харківської обласної ради (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 02013194), треті особи : Харківська обласна рада (вул. Сумська, буд. 64,м.Харків,61200, код ЄДРПОУ 24283333), Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради (вул. Чернишевська, буд. 55,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ26489104) , Харківський благодійний фонд "Діти зі спінальною м'язовою атрофією" (вул. Гоголя, буд. 7,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 33288562) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації щодо невнесення на розгляд чергового засідання Постійної комісії з питань охорони здоров'я материнства і дитинства Харківської обласної ради, проект рішення щодо внесення змін до пункту 16.4 комплексної обласної програми “Здоров'я Слобожанщини” на 2021-2022 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 24 грудня 2020 року №7-VІІ з врахуванням пропозиції ОСОБА_8 про виділення коштів у розмірі 36 млн грн. для забезпечення дітей хворих на спінальну м'язову атрофію необхідними лікарськими засобами.
Зобов'язати Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації винести на розгляд чергового засідання Постійної комісії з питань охорони здоров'я материнства і дитинства Харківської обласної ради, проект рішення щодо внесення змін до пункту 16.4 комплексної обласної програми “Здоров'я Слобожанщини” на 2021-2022 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 24 грудня 2020 року №7- VІІ з врахуванням пропозиції ОСОБА_8 про виділення коштів у розмірі 36 млн грн. для забезпечення дітей хворих на спінальну м'язову атрофію необхідними лікарськими засобами.
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Зоркіна Ю.В.