Справа № 743/887/21
Провадження №3/743/345/21
26 липня 2021 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді СТАШКІВА В.Б.,
при секретарі НЕРУС Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ріпки справу, яка надійшла з Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
громадянина України,
паспорт серії НОМЕР_1 ,
працюючого єгерем в ТОВ СМГ "Олешнянське",
зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ,
такого, що притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 85-1 КУпАП, згідно постанови Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 18.06.2021 р. (справа № 743/677/21),
за ч. 1 ст. 190 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Із протоколу про адміністративне правопорушення (Серія ГП 096279) від 06.07.2021 р. складеного уповноваженою особою - інспектором СКОЗ Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області ЛОБОДОЮ С.В. слідує, що 27 квітня 2021 р., в період часу з 10 год. 00 хв. по 14 год. 33 хв., ОСОБА_2 за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , всупереч п.п. 12.2, 12.5 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями металевими снарядами смертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 серпня 1998 року № 662, без відповідних документів дозвільного характеру, зберігав вогнепальну мисливську зброю та холодну зброю.
Такі дії ОСОБА_3 уповноваженою особою - інспектором СКОЗ Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області ЛОБОДОЮ С.В. кваліфіковано за ч. 1 ст. 190 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_2 та його захисник - адвокат ПЕТРИКЕЙ І.А. не з'явились, надавши заяву про розгляд справи у їх відсутність, з одночасним висловленням позиції щодо відсутності підстав для притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 190 КУпАП через некоректність та відсутність деталізації суті правопорушення, яке інкримінують ОСОБА_4 та через відсутність належних та допустимих доказів правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення визначається КУпАП, Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 р. № 1376, яка встановлює порядок оформлення в органах Національної поліції України, у тому числі в їх структурних (відокремлених) підрозділах (далі - органи поліції), матеріалів про адміністративні правопорушення, порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також визначає порядок контролю за дотриманням законодавства під час оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення (крім правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху) та передбачає, що:
- складання протоколів про адміністративні правопорушення, протоколів про адміністративні затримання, протоколів про вилучення речей і документів, протоколів про огляд речей та особистий огляд, а також отримання пояснення від осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків здійснюють уповноважені на те посадові особи органів поліції /п. 1 Розділу "ІІ. Документування адміністративних правопорушень"/;
- усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою /п. 6 Розділу "ІІ. Документування адміністративних правопорушень"/;
- до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення) /п. 15 Розділу "ІІ. Документування адміністративних правопорушень"/.
В даному випадку, на підставі протоколу огляду місця події від 27.04.2021 р., проведеного слідчим СВ ЧРУП ГУНП в Чернігівській області ПЛЕСА М.М., 27 квітня 2021 р., в період часу з 10 год. 00 хв. по 14 год. 33 хв., за місцем мешкання ОСОБА_3 : АДРЕСА_1 виявлено та вилучено, в т.ч.:
- холодну зброю, а саме: 2 мисливські ножі загального призначення (контактні короткоклинкові, колюче-рiжучої дiї), 1 мисливський ніж (клинковий, колюче-рiжучої дiї), 1 ніж для виживання (клинковий, колюче-рiжучої дiї);
- гладкоствольну вогнепальну мисливську зброю, а саме: одноствольна самозарядна гладкоствольна мисливська рушниця, 12 калiбру, НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 , двоствольна гладкоствольна мисливська рушниця, 12 калiбру, НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 , двоствольна гладкоствольна мисливська рушниця, 12 калiбру, НОМЕР_7 , № НОМЕР_8 , двоствольна гладкоствольна мисливська рушниця, 16 калiбру, моделі НОМЕР_9 , № НОМЕР_10 ; одноствольна самозарядна гладкоствольна мисливська рушниця, 16 калібру, моделі ІжК № НОМЕР_11 ; двоствольна гладкоствольна мисливська рушниця, 12 калібру, моделі "D.GURUP SILAH SANAYII DUZCE № SN.5612".
Саме про них йдеться в листі слідчого СВ ЧРУП ГУНП в Чернігівській області ПЛЕСА М.М. від 09.06.2021 р. № 2386/124/49.2/2021 до начальника ЧРУП ГУНП в Чернігівській області, у зв'язку з виявленням ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно ч. 1 ст. 247 КУпАП відкрите провадження у справі про адміністративне правопорушення припиняється в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Законодавством не передбачено можливість винесення судом постанови про направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, в тому числі протоколу, на доопрацювання чи для належного оформлення.
Суд, приходить до висновку, що в даному випадку відсутні допустимі докази вчинення ОСОБА_5 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП, враховуючи те, що:
- по-перше, уповноваженою особою - інспектором СКОЗ Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області ЛОБОДОЮ С.В., у відповідності до ст.ст. 264, 265 КУпАП не проводився особистий огляд і огляд речей ОСОБА_3 та відповідний протокол не складався, а у відповідності до ст. 265 КУпАП,виявлені речі ним не вилучались для тимчасового зберігання, так як вогнепальна мисливська зброя та холодна зброя, про яку йдеться у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення, вилучені, слідчим ОСОБА_6 у порядку, передбаченому КПК України, а не в порядку КУпАП та вказаної Інструкції;
- по-друге, зазначення у графі: "проведено особистий огляд та огляд речей, передбачених статтею 264 КУпАП, що були у гр-на (ки) : прізвища - " ОСОБА_2 ", та зазначення в продовженні вказаної графи після слів "згідно зі статтею 265 КУпАП виявлені речі вилучено для тимчасового зберігання" - "вилучені речі згідно протоколу обшуку від 27.04.2021 р." не легітимізує законність вилучення вогнепальної мисливської зброї та холодної зброї, про які йдеться у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення, в порядку, передбаченому КУпАП та вказаною Інструкцією.
Також слід наголосити на тому, що в протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизовано перелік вогнепальної мисливської зброї та холодної зброї, яку ОСОБА_2 зберігав 27 квітня 2021 р., в період часу з 10 год. 00 хв. по 14 год. 33 хв. за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , хоча в листі слідчого СВ ЧРУП ГУНП в Чернігівській області ПЛЕСА М.М. від 09.06.2021 р. № 2386/124/49.2/2021 вказаний чіткий перелік вилученої вогнепальної мисливської зброї та холодної зброї.
Відтак, в діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП, тому справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 190 КУАП слід закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 247, 256, 279-280 КУпАП, суд
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 190 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду, через Ріпкинський районний суд Чернігівської області, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.Б. Сташків