23 липня 2021 року
м. Київ
справа № 360/3478/20
адміністративне провадження № К/9901/20036/21
Колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду:
суддя-доповідач - Гусак М. Б., судді - Гімон М. М., Усенко Є. А.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 січня 2021 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року у справі № 360/3478/20 за позовом Фермерського господарства «БЛИЦ-АГРОБУД» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
25 травня 2021 року Головне управління ДПС у Луганській області звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 січня 2021 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року у справі № 360/3478/20.
Верховний Суд ухвалою від 18 червня 2021 року касаційну скаргу відповідача залишив без руху для подання документа про сплату судового збору та обґрунтування підстави (підстав), на яку (які) зроблено посилання у касаційній скарзі.
На виконання вимог ухвали Верховного Суду про залишення касаційної скарги без руху скаржником подано уточнення до касаційної скарги та платіжне доручення від 1 липня 2021 року № 560.
У поданих уточненнях Головне управління ДПС у Луганській області вказує підставою касаційного оскарження пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, а саме - відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
При цьому скаржник посилається на пункт 44 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, та пункти 4, 10, 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216), щодо застосування яких, на його думку, відсутній висновок Верхового Суду.
Водночас, обґрунтовуючи доводи про неправильне застосуванням судами попередніх інстанцій наведених норм, скаржник посилається те, що суди не надали оцінку доводам контролюючого органу щодо ненадання платником податків всіх необхідних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Суди першої та апеляційної інстанцій, задовольняючи позов у цій справі, виходили з того, що надані позивачем документи підтверджували здійснення господарської операції, на виконання якої складено податкові накладні, внаслідок чого оскаржувані рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації цих накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не відповідають критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.
Ці обставини суди першої та апеляційної інстанцій встановили на підставі оцінки доказів у справі, а доводи Головного управління ДПС у Луганській області у касаційній скарзі фактично стосується незгоди з такою оцінкою та висновками судів попередніх інстанцій, які ґрунтуються на такій оцінці.
Ураховуючи підстави задоволення позову, обґрунтованість посилання Головного управління ДПС у Луганській області у касаційній скарзі на підставу касаційного оскарження, передбачену пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС, не знайшла підтвердження.
Саме лише зазначення у касаційній скарзі обставин справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, не може бути оцінено як дотримання відповідачем вимог пункту 4 частини другої статті 330 КАС України.
З урахуванням внесених до КАС України змін, які набрали чинності 8 лютого 2020 року, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, а тому відсутність у касаційній скарзі визначених законом підстав касаційного оскарження унеможливлює її прийняття та відкриття касаційного провадження.
Відповідно до частин другої і шостої статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Керуючись статтями 169, 332 КАС України, колегія суддів
Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 січня 2021 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року у справі № 360/3478/20 - повернути.
Роз'яснити, що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду касаційної інстанції в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Судді: підписМ. Б. Гусак
підписМ. М. Гімон
підписЄ. А. Усенко