Постанова від 23.07.2021 по справі 500/482/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2021 рокуЛьвівСправа № 500/482/21 пров. № А/857/8448/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Хобор Р.Б.,

суддів Кухтея Р.В., Судової-Хомюк Н.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року ухвалене суддею Мірінович У.А. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Тернополі у справі № 500/482/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не зарахування періоду роботи ОСОБА_1 з 11.09.2017 року по 20.10.2020 року на посаді начальника відділу нагляду в АПК та СКС на транспорті та зв'язку Управління Держпраці у Тернопільській області до стажу державної служби та проведення нарахування та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про державну служби» з 26.10.2020 року з урахуванням довідок, виданих Управлінням Держпраці у Тернопільській області № 46/06-17/02-9.1/20 та №47/06-17/02-9.1/20 від 23.10.2020 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати період роботи з 11.09.2017 року по 20.10.2020 року на посаді начальника відділу нагляду в АПК та СКС на транспорті та зв'язку Управління Держпраці у Тернопільській області до стажу державної служби та провести нарахування та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну служби» з 26.10.2020 року з урахуванням довідок, виданих Управлінням Держпраці у Тернопільській області № 46/06-17/02-9.1/20 та № 47/06-17/02-9.1/20 від 23.10.2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач з 11.09.2017 року, отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».

26.10.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» до якої долучив копію трудової книжки та довідки видані Управлінням Держпраці у Тернопільській області, які відображають фактичну заробітну плату позивача на посаді начальника відділу нагляду в АПК та СКС на транспорті та зв'язку Управління Держпраці у Тернопільській області. Позивач зазначає, що з усіх видів оплати праці, що зазначені в доданих довідках утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На цю заяву відповідач дав відповідь, що чинним законодавством України не передбачено перерахунок пенсій державним службовцям.

Позивач вважає, що відповідач протиправно не зарахував періоду його роботи з 11.09.2017 року по 20.10.2020 року на посаді начальника відділу нагляду в АПК та СКС на транспорті та зв'язку Управління Держпраці у Тернопільській області до стажу державної служби.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не зарахування періоду роботи ОСОБА_1 з 11.09.2017 року по 20.10.2020 року на посаді начальника відділу нагляду в АПК та СКС на транспорті та зв'язку Управління Держпраці у Тернопільській області до стажу державної служби та не проведення нарахування та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про державну служби» з 26.10.2020 року з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Управлінням Держпраці у Тернопільській області № 46/06-17/02-9.1/20 та № 47/06-17/02-9.1/20 від 23.10.2020 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати період роботи з 11.09.2017 року по 20.10.2020 року на посаді начальника відділу нагляду в АПК та СКС на транспорті та зв'язку Управління Держпраці у Тернопільській області до стажу державної служби та провести нарахування та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну служби» з 26.10.2020 року з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Управлінням Держпраці у Тернопільській області № 46/06-17/02-9.1/20 та № 47/06-17/02-9.1/20 від 23.10.2020 року.

Не погодившись із цим рішенням суду його оскаржив відповідач, подавши апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та відмовити в задоволенні адміністративного позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права.

Таку позицію обґрунтовує тим, що суд першої інстанції не взяв до уваги норми Закону України «Про державну службу», якими визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим перерахунок пенсії державним службовцям здійснюється на загальних засадах. Тому, відповідач стверджує, що підстави для перерахунку пенсії позивачу, як державному службовцю, відсутні.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Суд першої інстанції встановив те, що ОСОБА_1 з 21.10.2015 року перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримував пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На підставі заяви ОСОБА_1 від 11.09.2017 року, позивачу призначена пенсія за віком, згідно з Законом України «Про державну службу».

При цьому, ОСОБА_1 продовжив працювати на державній службі до 20.10.2020 року, тому отримував пенсію в розмірі, визначеному Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

26.10.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії до якої додав паспорт, копію трудової книжки, копію довідки Управління Держпраці у Тернопільській області № 46/06-17/02-91/20 від 23.10.2020 року і копію довідки Управління Держпраці у Тернопільській і області №47/06-17/02-91/20 від 23.10.2020 року.

Відповідач, листом № 6484-6540/Г-02/8-1900/20 від 02.12.2020 року повідомив позивача, що його пенсію за віком перераховано, у відповідності до Закону України «Про державну службу», в розмірі 60% із скоригованого заробітку в сумі 11696,57 грн., згідно із поданими довідками № 46/06-17/02-91/20 від 23.10.2020 року та № 47/06-17/02-91/20 від 23.10.2020 року.

При цьому, відповідач врахував стаж державної служби позивача по 10.09.2017 року тривалістю 16 років 03 місяці 06 днів.

Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач необґрунтовано не врахував стаж державної служби позивачу після ІНФОРМАЦІЯ_1 тривалістю 3 роки 1 місяць 10 днів.

Апеляційний суд погоджується із вказаним висновком з огляду на наступні обставини.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, вік особи визначається статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і складає 62 роки для чоловіків і 60 років для жінок.

Страховий стаж передбачений абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і складає 35 років для чоловіків і 30 років для жінок.

Стаж державної служби для тих хто на час досягнення зазначеного віку працював на посадах державних службовців становить не менш як 10 років, та не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01 травня 2016 року, відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених у статті 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Такими умовами є вік та страховий стаж.

Статтею 46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 1 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посаді державної служби відповідно до цього Закону.

Згідно із пунктом 4 частини1 статті 2 цього Закону посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов'язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону.

Апеляційний суд встановив те, що позивач з 11.09.2017 року по 20.10.2020 року працював на посаді начальника відділу нагляду в АПК та СКС на транспорті та зв'язку Управління Держпраці у Тернопільській області.

Відповідно до Положення про Управління Держпраці у Тернопільській області затверджене наказ Державної служби України з питань праці від 03 серпня 2018 року № 84 Управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Отже, Управління Держпраці у Тернопільській області є державним органом, а тому посада на якій працював позивач є посадою державної служби.

Виходячи з цього, період роботи позивача з 11.09.2017 року по 20.10.2020 року підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Таким чином, апеляційний суд погоджується із судом першої інстанції в тому, що відповідача необхідно зобов'язати зарахувати цей стаж роботи позивача до стажу державної служби і провести перерахунок пенсії позивача із його врахуванням.

При цьому, апеляційний суд звертає увагу на те, що відповідач, на підставі заяви позивача від 26.10.2020 року, провів перерахунок пенсії позивача, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок № 46/06-17/02-91/20 від 23.10.2020 року та № 47/06-17/02-91/20 від 23.10.2020 року виданих Управлінням Держпраці у Тернопільській області, внаслідок чого розмір пенсії позивача склав 7017,94 грн.

Проте, при перерахунку пенсії відповідач не врахував стаж позивача з 11.09.2017 року по 20.10.2020 року на посаді начальника відділу нагляду в АПК та СКС на транспорті та зв'язку Управління Держпраці у Тернопільській області.

Тому, апеляційний суд зробив висновок, що відповідача необхідно зобов'язати провести перерахунок пенсії позивача на підставі довідок № 46/06-17/02-91/20 від 23.10.2020 року та № 47/06-17/02-91/20 від 23.10.2020 року виданих Управлінням Держпраці у Тернопільській області, зарахувавши до стажу державної служби період роботи позивача з 11.09.2017 року по 20.10.2020 року на посаді начальника відділу нагляду в АПК та СКС на транспорті та зв'язку Управління Держпраці у Тернопільській області.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.

Судові витрати новому розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року у справі № 500/482/21 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, за наявності яких, постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча суддя Р. Б. Хобор

судді Р. В. Кухтей

Н. М. Судова-Хомюк

Повний текст постанови складений 23.07.2021 року