Рішення від 23.07.2021 по справі 640/23362/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2021 року м. Київ №640/23362/19

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно Списку №2;

- зобов'язати відповідача призначити та виплачувати йому пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з урахуванням періодів його роботи з 01.06.1993 по 28.11.1997, з 01.12.1997 по 25.06.2016, з 26.06.2015 по 29.05.2019, починаючи з 29.05.2019.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.12.2019 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

Розпорядженням керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.10.2020 №514 у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді, у провадженні якого перебувала справа №640/23362/19, для подальшого розгляду справу передано на повторний автоматичний розподіл справ між суддями.

Протоколом повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями від 06.10.2020 визначено суддю для розгляду цієї справи - Донця В.А.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2020 прийнято справу до розгляду суддею Донцем В.А. та ухвалено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 1993 року працював на посаді електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах, яка входить до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, досяг 55 років, має загальний трудовий стаж 39 років, 3 місяці 22 дні, стаж роботи на посаді електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах - 25 роки 11 місяців 27 дні, а тому наявні підстави для призначення йому пенсії на пільгових умовах.

Відповідач надав до суду першої інстанції відзив на позовну заяву відповідача в якому просить залишити таку без задоволення з посиланням на те, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах згідно з пунктом "б" статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-ХІІ) є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу. Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Оскільки, у наказах за 2003 та 2008 роки про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад не зазначено пільгового пенсійного забезпечення працівників, а за період з 01.06.1993-28.07.1997 відсутні дані про результати атестації робочих місць, що підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення, відсутні і підстави для зарахування спірного періоду позивачу до пільгового стажу.

Дослідивши письмові докази, судом встановлено.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до відповідача з заявою від 29.05.2019 про призначення йому пенсії відповідно до статті 13 Закону №1788-ХІІ на пільгових умовах за Списком №2. До вказаної заяви позивачем надано: трудову книжку, диплом, військовий квиток, пільгову довідку Національного Банку України від 28.05.2019 №281, пільгову довідку Національного Банку України від 25.03.2019 №81-0116/17.

За результатами розгляду звернення позивача відповідач прийняв рішення від 27.09.2019 №6463, яким відмовив позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №2. Підставою такої відмови відповідач вказав недостатність визначеного законодавством пільгового стажу роботи за Списком №2. Відповідно до наданих позивачем документів, страховий стаж склав 39 років 3 міс 22 дні, з яких пільговий стаж за Списком №2 - 6 років 2 місяці, при цьому, до страхового стажу не включені наступні періоди з 01.06.1993 по 28.07.1997, оскільки не надано копію наказу про результати проведеної атестації за вказаний період.

Крім того, відповідачем листом від 24.10.2019 №258399/03 надав відповідь на заяву позивача від 29.05.2019, якою повідомив, що рішенням відповідача від 27.09.2019 №6463 позивачеві відмовлено у призначення пенсії на віком за Списком №2, оскільки позивачу не зараховано до пільгового стажу роботу електрозварником з 01.06.1993 по 28.11.1997, з 01.12.1997 по 25.06.2016, з 26.06.2015 по 29.05.2019, з посиланням на те, що в наданих позивачем наказах за про результати атестації від 2003 та 2008 років не зазначено пільгове пенсійне забезпечення, також для зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 01.06.1993-28.07.1997 необхідно надати копії наказу про результати проведеної атестації, оскільки в наданих документах зазначено лише дату необхідності проведення атестація (до 01.01.1992). При цьому, позивачу зараховано 6 років 2 до пільгового стажу за Списком №2.

Не погодившись із відмовою у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №2, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Аналогічні положення закріплені частиною другою статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

Наявність у позивача загального страхового стажу 39 років 3 місяці 22 дні відповідачем не заперечується.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками №2 деталізоване у Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383).

Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.

Національний Банк України видав позивачу довідку від 25.03.2019 №81-0116/17 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до якої підтвердив, що позивач у період з 01.06.1993 по 28.11.1997 (4 роки, 1 місяць, 28 днів) працював на посаді електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах ІІІ та IV розрядів повний робочий день. Шкідливим фактором виробничого середовища є наявність озону, атестаційний клас фактора небезпеки ІІІ ступеню. Згідно розпорядження Кабінету міністрів України від 15.06.1994 №449-Р, наказу Голови правління Національного банку України від 29.06.94 №98 завод "Алмаз ВО "Завод Арсенал Мінмашпрому з 15.06.1994 перепідпорядкований Національному банку України. Постановою правління Національного банку України від 28.09.1994, наказом Національного банку України від 01.12.1994 №203 та доповненнями до нього від 22.12.1994 №213 з 01.12.1994 завод "Алмаз" реорганізований у Виробництво по випуску банківської техніки Банкнотно-монетного двору Національного банку України. Крім того, вказав на те, що позивач дійсно працює на посаді електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах VI розряду дільниці нестандартного обладнання ремонтно-механічного цеху Банкнотно - монетного двору Національного банку України з 26.06.2015 (наказ від 26.06.2015 №201-к). Вказаний стаж роботи згідно зі Списком №2 розділу ХХХІІІ шифр 33 постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461 входить до стажу роботи, який дає право на пільгову пенсію.

Національний Банк України видав позивачу довідку від 28.05.2019 №281 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до якої підтвердив, що позивач з 01.12.1997 працював на посаді електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах IV, V, VI розрядів повний робочий день. Шкідливим фактором виробничого середовища є наявність озону, атестаційний клас фактора небезпеки ІІІ ступеню. Стаж пільгової роботи з 01.12.1997 складає - 17 років, 06 місяців, 24 дні.

Пунктом 3 Порядку №383 встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку №383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01.09.1992 №41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 затверджений Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі - Порядок №442).

Атестація робочих місць відповідно до Порядку №442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку №442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Оцінка умов праці під час атестації робочих місць проводиться з метою встановлення класів (ступенів) шкідливих умов праці відповідно до Державних санітарних норм та правил "Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу", затверджених МОЗ.

Комплексний аналіз норм Закону №1788-ХІІ та Порядку №442 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону №1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Посаду "електрозварювальник на автоматичних і напівавтоматичних машинах", зайняті зваркою в середовищі вуглекислого газу, на роботах з застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче ІІІ класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах віднесено до Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці робота в яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, списку №2 виробництв, цехів, професій і посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких надає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10, списку №2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів №162 від 11.03.1994 та Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів №36 від 16.01.2003.

Відповідно до трудової книжки, позивач працював на колишньому заводі "Алмаз" на посаді електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах ІІІ розряду цеху №4111 у період з 01.06.1993 (наказ від 01.06.1993 №143) до 02.01.1995 (наказ від 03.02.1995 №8-к).

З 02.01.1995 призначений на посаду електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах ІІІ розряду цеху Виробництва по випуску банківської техніки Банкнотно - монетного двору Національного банку України (наказ від 03.02.1995 №8-к).

З 03.05.1995 переведений електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах ІІІ розряду заготівельно- механічного цеху виробництва нестандартного обладнання Банкнотно-монетного двору Національного банку України (наказ від 01.06.1995 №487-к).

З 06.06.1995 позивачу встановлено IV тарифно-кваліфікаційний розряд електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах (наказ від 06.07.1995 №672-ок).

З 21.11.1996 переміщений електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах IV розряду до цеху нестандартного обладнання та інструменту (наказ від 01.11.1996 №730-ок).

28.11.1997 звільнений в порядку переведення до Виробничо-ремонтного комплексу Національного банку України на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП України (наказ від 28.11.1997 №671-к).

З 01.12.1997 призначений на посаду електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах IV розряду цеху по ремонту та виготовленню нестандартного обладнання Виробничо-ремонтного комплексу Національного банку України (наказ від 10.12.7997 №1925-к).

З 02.01.2002 переведений електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах IV розряду заготівельної дільниці цеху технічного обслуговування Комплексу з технічного обслуговування Національного банку України (наказ від 31.01.2002 №240-к).

30.09.2002 звільнений в порядку переведення до в порядку переведення до Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП України (наказ від07.10.200 №1641-к).

01.10.2002 прийнятий на роботу електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах V розряду заготівельної дільниці цеху з технічного обслуговування Комплексу з технічного обслуговування відділу організації технічного забезпечення та господарського обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України (наказ від 01.10.2002 №87-к).

24.01.2003 переведений електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах V розряду заготівельної дільниці цеху з технічного обслуговування Комплексу з технічного обслуговування відділу організації технічного забезпечення та господарського обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України (наказ від 24.01.2003 №86-к).

01.12.2007 переведений електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах VІ розряду заготівельної дільниці цеху з технічного обслуговування Комплексу з технічного обслуговування відділу організації технічного забезпечення та господарського обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України (наказ від 21.11.2007 №567-к).

01.03.2011 переведений електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах VІ розряду заготівельної дільниці цеху з технічного обслуговування Комплексу з технічного обслуговування відділу організації технічного забезпечення та господарського обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України (наказ від 01.03.2011 №75-к).

01.08.2012 переведений електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах VІ розряду заготівельної дільниці цеху з технічного обслуговування Комплексу з технічного обслуговування відділу організації технічного забезпечення та господарського обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України (наказ від01.08.2012 №47-к).

13.06.2014 переведений, за його згодою, електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах VІ розряду заготівельної дільниці цеху з технічного обслуговування Комплексу з технічного обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України (наказ від01.08.2012 №47-к).

26.06.2015 звільнений з посади електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах VІ розряду заготівельної дільниці цеху з технічного обслуговування Комплексу з технічного обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України (наказ від 25.06.2015 №206-к).

26.06.2015 прийнятий на роботу електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах VІ розряду нестандартного обладнання ремонтно-механічного цеху за переведенням із Комплексу з технічного обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України (наказ від 26.06.2015 №201-к)

Відтак, посада (електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах), яку обіймав позивач з1993 відповідає переліку професій за Списком №2, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Також судом встановлено, що позивач, перебуваючи з 1993 року на посаді електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах, повний робочий день виконував роботу, яка передбачена Списком №2, у шкідливих умовах праці (шкідливим фактором виробничого середовища є наявність озону, атестаційний клас фактора безпеки ІІІ ступеня).

Щодо наявності документального підтвердження зайнятості позивача за відповідною професією (електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах) за результатами атестації умов праці, суд виходить з наступного.

Відповідно до наказу Виробничого об'єднання "Заводу Ансенал" "Завод Алмаз" від 31.10.1991 №40 призначено проведення атестації робочих місць працівників заводу, які користуються правом на пенсію за віком на пільгових умовах . Строк виконання до 01.01.1992. Затверджено атестаційну комісію.

В межах проведення атестації робочих місць на Заводі "Алмаз" 17.03.1993 проведено санітарно-гігієнічні дослідження умов праці, про що свідчать наявні в матеріалах справи копії протоколів дослідження повітря закритих приміщень від 17.03.1993, результати яких занесені до карти умов праці на робочому місці (професія електрозварювальник).

Наказом Банкнотно-монетного двору Національного банку України від 31.07.1995 №157 у зв'язку з реорганізацією бувшого заводу "Алмаз" і входження його в структуру Банкнотно-монетного двору Національного банку України був складений перелік робіт з тяжкими і шкідливими умовами праці по заводу "Алмаз", нині виробництво нестандартного устаткування та служба головного енергетика, на основі атестації проведеної у 1993-1994 роках, затверджено "Перелік робіт з тяжкими і шкідливими, особливо тяжкими і особливо шкідливими умовами праці", серед яких і посада, яку займав позивач - електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах.

Наказом Банкнотно-монетного двору Національного банку України від 20.12.1995 №264 затверджено перелік робіт зі шкідливими умовами праці, серед яких і посада, яку займав позивач - електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах.

Відтак, вказані документи підтверджують результати проведення атестації робочого місця позивача у 1993-1994 роках за умовами праці, що спростовує доводи відповідача щодо відсутності документального підтвердження проведення атестації робочого місця позивача у період з 01.06.1993 по 28.11.1997.

Крім того, наказом Банкнотно-монетного двору Національного банку України від 17.03.2003 №10 призначено проведення атестації робочих місць в Комплексі з технічного обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України та затверджено атестаційну комісію.

Протоколом від 26.03.2003 засідання комісії з розгляду матеріалів проведеної 10 -12.09.2002 атестації робочих місць із шкідливими умовами праці професій комплексу з технічного обслуговування на Автомобільному підприємстві Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України затвердила протоколи вимірів шкідливих виробничих факторів, карти умов праці, розрахунки пільг за результатами проведеної атестації робочих місць із шкідливими умовами праці працівників Комплексу з технічного обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України та показники та критерії умов праці, за якими визначена тривалість щорічної додаткової відпустки працівникам Комплексу з технічного обслуговування (зокрема і щодо посади електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах (робоче місце атестовано 10.09.2002). Відділу персоналу Господарсько-експлуатаційного управління керуватися списком №2 - виробництва, робі, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах з Списком №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36; зокрема, електрозварники на автоматичних та напівавтоматичних машинах, зайняті зварюванням у середовищі вуглекислого газу, на роботах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини н нижче ІІІ класу небезпеки.

Наказом Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України від 21.03.2008 №11 затверджено перелік посад та професій Господарсько-експлуатаційного управління, що підлягають атестації робочих місць за умовами праці в 2008 році (серед яких і посада електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах) та призначено атестацію робочих місць за умовами праці у Комплексі з технічного обслуговування на Автомобільному підприємстві Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України.

Протоколом від 26.03.2008 засідання комісії з розгляду матеріалів проведеної 24 -25.03.2008 атестації робочих місць із шкідливими умовами праці професій Комплексу з технічного обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України затвердила протоколи досліджень шкідливих виробничих факторів, карти умов праці, фотографії робочого дня, розрахунки пільг за результатами проведеної атестації робочих місць та показники та критерії умов праці, за якими визначена тривалість щорічної додаткової відпустки працівникам Комплексу з технічного обслуговування (зокрема і щодо посади електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах. Відділу персоналу Господарсько-експлуатаційного управління керуватися Списком №2 - виробництва, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах з Списком №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36; зокрема, електрозварники на автоматичних та напівавтоматичних машинах, зайняті зварюванням у середовищі вуглекислого газу, на роботах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини н нижче ІІІ класу небезпеки.

За результатами проведення атестації робочих місць за умовам праці у 2008 році, наказом Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України від 26.03.2008 встановлено з 26.03.2008 працівникам Комплексу з технічного обслуговування Господарсько-експлуатаційного управління Національного банку України доплати до тарифних ставок та додаткові відпустки, зокрема позивачу - 16% розмір доплати, 7 календарних днів відпустки.

За таких підстав, за позивачем збережена відпустка за шкідливі умови та особливий характер праці та виплачувалася надбавка за умови праці.

При цьому, доводи відповідача щодо відсутності в документах, складених за результатами проведення атестації робочих місць у 2003 та 2008 роках, пільгового пенсійного забезпечення для працівників, які обіймали посаду "електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах", на які посилається відповідач як на підставу відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії, спростовуються вищенаведеним документами, якими встановлено ступень шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтовано віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці та визначено права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складено перелік робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників.

Відтак, судом встановлено, що позивач у з 1993 працював на посаді "електрозварювальник на автоматичних і напівавтоматичних машинах", зайнятий зваркою в середовищі вуглекислого газу, на роботах з застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче ІІІ класу небезпеки, яку віднесено до Списку №2; факт перебування позивача на посаді або виконання ним робіт, що містяться у Списку №2 підтверджено трудовою книжкою позивача та уточнюючими довідками Національного банку України; атестацію робочого місця позивача проведено у 1993-1994 роках, 2003 році, 2008 році, про що свідчать результати атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Викладене свідчить про наявність підстав для зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи: 01.06.1993-28.11.1997, 01.12.1997-26.06.2015, 26.06.2015-29.05.2019, наявність у позивача права на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах та протиправний характер дій відповідача щодо відмови у призначенні такої пенсії.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 748,40 грн (квитанція від 21.11.2019 №0.0.1529740994.1).

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно Списку №2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з урахуванням періодів його роботи з 01.06.1993 по 28.11.1997, з 01.12.1997 по 25.06.2016, з 26.06.2015 по 29.05.2019, починаючи з 29.05.2019.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділ VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець