23 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/5181/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача, із застосуванням показника заробітної плати у розмірі 29850,00 грн. та відповідних надбавок;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок розміру призначеної мені пенсії згідно довідки Міністерства закордонних справ України № 210/19-920-88 від 10.03.2021 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, без обмеження граничного розміру із застосуванням: показника заробітної плати у розмірі 29850,00 грн.; надбавки до посадового окладу за 1-й ранг державного службовця у розмірі 1000,00 грн.; 15% надбавки до посадового окладу у розмірі 2985,00 грн. за почесне звання «Заслужений економіст України».
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що станом на момент призначення йому пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про держану службу», на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців. Тому позивач вважає, що має право на проведення перерахунку його пенсії на підставі довідки Міністерства закордонних справ України № 210/19-920-88 від 10.03.2021.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою з 01.12.2015 виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», який регулював норми визначення заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а пункт 5 і 6 викладений в іншій редакції, що свідчить про відсутність права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, проведення перерахунків пенсій не передбачено, в тому числі призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ. Тому відповідач вважає, що для проведення перерахунку пенсії позивачу, з урахуванням довідки від 10.03.2021 за № 210/19-920-88, яка видана Міністерством закордонних справ України про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, немає підстав. Також зазначає, що позивачем не подано довідку про перерахунок пенсії за формою, оформленою згідно вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, тому відповідь на заяву позивача була підготовлена в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян».
У поданій до суду відповіді на відзив позивач просив задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Додатково вказав, що ні Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ні Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, не містять приписів про повернення без розгляду заяв про перерахунок пенсій, які складені у довільній формі, а не у точній відповідності з формою таких заяв, що міститься у Додатку 1 до цього Порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати працюючого державного службовця.
13.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою в якій просив здійснити йому перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Міністерства закордонних справ України від 10.03.2021 № 210/19-920-88 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (а.с. 28-29, 30).
Листом від 15.04.2021 № 3822-6164/Ш-02/8-2500/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відмовило позивачу у задоволенні його заяви, посилаючись на те, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, яким не передбачено право позивача на перерахунок пенсії, в тому числі призначених відповідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (а.с. 12-13).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).
Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, у редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності 01.01.2015) до зазначеної вище статті були внесені зміни, а її зміст викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Так, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якою визначено умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям, зокрема, у пунктах 4 та 5, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Надалі, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України № 1013 не містить.
Отже, з 01.12.2015 по 01.05.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому, чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
Крім того, з 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі Закон № 889-VIII) у зв'язку з чим положення Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» частково втратили чинність, у тому числі норми статті 37-1.
Натомість, у статті 90 Закону № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
З огляду на зазначене, суд приходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки діючим законодавством не передбачено умови та порядок здійснення перерахунку пенсії у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Суд звертає увагу, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011 передбачено, що зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватись відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
Посилання позивача на те, що не проведення перерахунку пенсії відповідачем є свідомою спробою ухилитися від виконання обов'язку по забезпеченню його конституційного права, як громадянина України на соціальний захист, є безпідставними, оскільки відсутність правового врегулювання не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду.
Крім того, твердження позивача про те, що застосуванню підлягають норми, чинні на момент призначення пенсії у 2006 році, суд не приймає до уваги, оскільки право на перерахунок пенсії у відповідної особи виникає станом на час виникнення обставин, з якими особа пов'язує право на такий перерахунок, а не з часу її виходу на пенсію.
Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.08.2018 у справі № 555/2183/16-а, від 28.10.2020 у справі № 826/16182/18.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 23.07.2021.
Суддя В.О. Непочатих