22 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/5280/21
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Талалаївської селищної ради про стягнення коштів,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Талалаївської селищної ради про стягнення з відповідача на користь позивача належну позивачу заробітну плату за листопад-грудень 2020 року в розмірі 17901,75 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем було прийнято рішення про збереження його середньої заробітної плати на період працевлаштування по закінченню строку повноважень на виборній посаді, однак за 4 дні листопада та грудень 2020 року заробітну плату виплачено не було.
Відповідач правом подачі відзиву у встановлений судом строк не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 25.12.2013 був обраний на посаду секретаря Поповичківської сільської ради Талалаївського району, а 24.11.2020 був звільнений з займаної посади у зв'язку з закінченням строку повноважень на підставі статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та частини другої статті 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», що підтверджується записами трудової книжки позивача (а.с. 17-18).
Рішенням другої сесії восьмого скликання Талалаївської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області від 03.12.2020 № 28-2/VIII «Про збереження середньої заробітної плати на період працевлаштування по закінченню строку повноважень виборних посад» було вирішено зберегти середню заробітну плату на період працевлаштування, згідно поданих заяв, але не більше 6 місяців, яку одержували на виборній посаді, зокрема, ОСОБА_1 (а.с. 8).
25.02.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо виплати за листопад-грудень 2020 року належної згідно вищевказаного рішення заробітної плати, однак листом від 04.03.2021 № 234 Талалаївською селищною радою було повідомлено, що зобов'язання щодо виплати середньої заробітної плати сільським головам та секретарям ради за умови неможливості надання попередньої або рівнозначної роботи мають забезпечуватись за рахунок відповідних сільських бюджетів, в даному випадку - Поповичківською сільською радою (а.с. 11-12).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно частини першої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Згідно частини четвертої статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости).
Відповідно до статті 118 Кодексу законів про працю України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Відповідно до частини першої статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.
Відповідно до частини другої статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді. Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв'язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов'язки на постійній основі.
Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 Кодексу законів про працю України, за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Аналіз наведених положень чинного законодавства України дає підстави для висновку, що законодавством гарантується право депутата місцевої ради на надання йому, після закінчення його повноважень за виборною посадою, попередньої або рівноцінної роботи (посади), а за її відсутності - збереження за ним середньої заробітної плати на строк не більше шести місяців або до дня його працевлаштування.
Вказана правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 13.08.2020 у справі № 174/445/16-а, від 26.12.2019 у справі № 570/3880/16-а.
Отже, саме перебування у трудових відносинах безпосередньо до обрання на виборну посаду і є підставою для реалізації гарантій, передбачених статтею 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Як встановлено з матеріалів справи, позивач до обрання на виборну посаду працював на посаді спеціаліста-землевпорядника Поповичківської сільської ради, що підтверджується записами 6, 18 трудової книжки позивача (а.с. 17-18).
Згідно частини третьої статті 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою. У разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
Частиною четвертою статті 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» передбачено, що з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об'єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом. Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою. Найменування представницького органу місцевого самоврядування об'єднаної територіальної громади як юридичної особи складається з частини, яка є похідною від власного найменування населеного пункту, визначеного її адміністративним центром, у формі прикметника та відповідного загального найменування представницького органу місцевого самоврядування (сільська, селищна, міська рада).
Суд звертає увагу, що згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 730-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернігівської області» визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Чернігівської області, зокрема, до Талалаївської територіальної громади увійшла Поповичківська територіальна громада.
З викладеного випливає, що після закінчення повноважень ОСОБА_1 за виборною посадою, як секретаря сільської ради, його працевлаштування на попередню посаду спеціаліста-землевпорядника Поповичківської сільської ради неможливе, у зв'язку з реорганізацією останньої шляхом її приєднання до Талалаївської селищної ради.
Одночасно, судом встановлено, що Талалаївська селищна рада відповідно до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Поповичківської сільської ради.
Таким чином, неможливість прийняття позивача на посаду, яку він обіймав до обрання на посаду секретаря Поповичківської сільської ради, надає ОСОБА_1 право на отримання середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування, проте не більше ніж за шість місяців, у зв'язку з неможливістю надання йому попередньої роботи.
Вказане право було реалізовано шляхом прийняття рішення другої сесії восьмого скликання Талалаївської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області від 03.12.2020 № 28-2/VIII «Про збереження середньої заробітної плати на період працевлаштування по закінченню строку повноважень виборних посад».
Разом з тим, за 4 дні листопада та грудень 2020 року середню заробітну плату позивачу виплачено не було.
Суд звертає увагу, що при визначенні розміру середнього заробітку застосовуються положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі - Порядок).
Абзацом другим пункту 3 Порядку передбачено, що суми нарахованої заробітної плати враховуються у тому місяці, за який вони нараховані та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Як вбачається з пункту 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Згідно абзаців першого та третього пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток або для виплати компенсації за невикористані відпустки проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата.
Відповідно до абзацу першого пункту 8 Порядку нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Згідно розрахункового листа заробітної плати, позивачу в вересні та жовтні 2020 року було нараховано 21562,50 грн. та 8625,00 грн. відповідно (а.с. 10).
Таким чином середньоденна заробітна плата позивача становить 702,03 грн. ((21562,50 грн. + 8625,00 грн.)/43 робочі дні).
Зважаючи на вищевикладене, з відповідача за період з 25.11.2020 по 31.12.2020 підлягає стягненню середній заробіток в розмірі 18252,78 грн. (26 робочих днів * середньоденну заробітну плату 702,03 грн.).
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, а також неподанням відповідачем відзиву, що суд розцінює як визнання позову, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом стягнення з відповідача на користь позивача середньої заробітної плати за період з 25.11.2020 по 31.12.2020 в розмірі 18252,78 грн. без урахування обов'язкових податків та зборів.
Згідно частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Талалаївської селищної ради (вул. Вокзальна, 3, смт. Талалаївка, Талалаївський район, Чернігівська область, 17200, код ЄДРПОУ 04412679) про стягнення коштів задовольнити повністю.
Стягнути з Талалаївської селищної ради на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за період з 25.11.2020 по 31.12.2020 в розмірі 18252,78 грн. без урахування обов'язкових податків та зборів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 22.07.2021.
Суддя Н.М. Баргаміна