Справа № 420/4427/21
22 липня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в м. Одесі в порядку письмового провадження заяву представника позивача Баранюка Олександра Михайловича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа № 420/4427/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % сум грошового забезпечення на 70 % сум грошового забезпечення та обмеження максимальним розміром перерахованої пенсії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року виходячи з основного розміру пенсії 90 % грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року по справі № 420/4427/21 набрало законної сили.
12 липня 2021 року від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконання рішення суду, в якій заявник просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року по справі № 420/4427/21.
В обґрунтування заяви представник позивача вказує, що 01.06.2021 року здійснено перерахунок пенсії позивача, розмір якої з 01.07.2021 року становить 33593,22 грн. згідно перерахунку пенсії пенсію позивачу в підсумку обчислено в розмірі 33857,40 грн. проте, за період з 01.04.2019 по червень 2021 року суму пенсії, що підлягає виплаті позивачу визначено в розмірі 33593,22 грн. Тобто розмір пенсії зафіксовано в тому розмірі, в якому вона нарахована станом на 01.04.2019. Проте, в період, що підлягав перерахунку мало відбуватися збільшення розміру пенсії внаслідок збільшення розмірів надбавок, підвищень і доплат до пенсії як інваліду війни через підвищення встановлено законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Отже, на думку позивача, ГУ ПФУ фактично не виконує рішення суду, умисно та протиправно зменшуючи розмір пенсії позивача, обмежуючи його пенсію розміром 33593,22.
Представником відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надано письмові заперечення на заяву, в яких представник відповідача просить відмовити в задоволенні заяви, оскільки поскладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на управління. При цьому, встановити судовий контроль за рішенням суду суд може під час прийняття рішення по справі. Крім того, встановлення судового контролю є правом, а не обов'язком суду.
Згідно ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу приписів КАС України слідує, що встановлення судового контролю має на меті забезпечення належного виконання судового рішення, а підставами для його застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, пов'язані з невиконанням судового рішення в цій справі.
Зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
З матеріалів справи вбачається, що предметом розгляду по справі № 420/4427/21 була правомірність зменшення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % сум грошового забезпечення на 70 % сум грошового забезпечення та обмеження максимальним розміром перерахованої пенсії.
Згідно протоколу перерахунку пенсії від 01.06.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року у розмірі 90 % сум грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром.
Разом з тим, при розгляді справи № 420/4427/21 судом не досліджувалося питання щодо збільшення розміру пенсії позивача внаслідок збільшення розмірів надбавок, підвищень і доплат до пенсії як інваліду війни через підвищення встановлено законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
За таких підстав, суд дійшов висновку, про відсутність правових підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі № 420/4427/21, а тому заява представника позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду є необгрунтованою та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 382 КАС України, -
Відмовити у задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі № 420/4427/21 (вхід. № 36717/21 від 12.07.2021 року), в повному обсязі.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя О.А. Левчук