20 липня 2021 року справа №200/187/21-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Компанієць І.Д., секретар судового засідання Антонюк А.С., за участю представника позивача Пупченко А.В., представника відповідача Зуб Г.В., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року (повний текст складено 15 квітня 2021 року в м. Слов'янськ) у справі № 200/187/21-а (суддя І інстанції - Чекменьов Г.А.) за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Головного управління Держпраці у Донецькій області про стягнення сум капіталізованих платежів в розмірі 6445693,02 грн.,-
06 січня 2021 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі відокремленого підрозділу Покровське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернулось до суду з позовом до Головного управління Держпраці у Донецькій області про стягнення сум капіталізованих платежів в розмірі 6445693,02 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління Держпраці в Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445) з 29.09.2020 року перебуває у стадії припинення.
Керуючись ст. 111, 112 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. N 986 управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області 23.11.2020 року звернулося до Головного управління Держпраці в Донецькій області із заявою про кредиторські вимоги щодо капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю застрахованим особам.
На час звернення з позовом до суду управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області відповіді не отримало.
У відповідності до Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 986 сума капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.
На обліку у відділеннях управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, перебувають особи, які отримує страхові виплати, у зв'язку з трудовим каліцтвом та професійним захворюванням. Тому позивач вважає, що капіталізовані платежі в сумі 6 445 693,02 (шість мільйонів чотириста сорок п'ять тисяч шістсот дев'яносто три гри 02 кой) повинні бути включені ліквідатором відповідача в проміжний ліквідаційний баланс та задоволені у першу чергу, як вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.
З наведених підстав позивач просив: зобов'язати Головне управління Держпраці в Донецькій області включити до реєстру вимог кредиторів грошові вимоги по капіталізації платежів Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області; стягнути з Головного управління Держпраці в Донецькій області на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Покровського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Донецької області капіталізовані платежі в розмірі 6 445 693,02 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року у справі № 200/187/21-а у задоволенні позову - відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності юридичної особи або фізичної особи-підприємця у такої особи виникають зобов'язання перед Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України щодо сплати капіталізованих платежів, розрахованих відносно потерпілих від нещасного випадку на виробництві.
Відтак, обов'язок щодо сплати капіталізованих платежів виникає у всіх випадках ліквідації юридичних осіб та припинення їх діяльності.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, проти чого заперечував представник відповідача, наголошуючи на законності прийнятого судом першої інстанції рішення. Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла наступного.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що на обліку у Павлоградському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду - соціального страхування України, перебувають 2 особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 які отримують страхові виплати, у зв'язку зі смертю потерпілого ОСОБА_3 , який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, що стався 04.04.2012 року.
На обліку у Краматорському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі - Краматорське відділення), перебуває з 12.02.2019р. ОСОБА_4 який отримує страхові виплати, у зв'язку з трудовим каліцтвом, що стався 30.01.2018 року.
На обліку у Торецькому міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України перебуває з 15.09.2015 р. 1 особа: ОСОБА_5 , який отримує страхові виплати, у зв'язку з професійним захворюванням, що отримане 15.09.2015 року.
На обліку у Мирноградському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України перебувають 3 особи: з 26.03.2010р. ОСОБА_6 отримує страхові виплати, у зв'язку з трудовим каліцтвом, що сталося 24.11,2009 року; з 01.01.2009 року ОСОБА_7 отримує страхові виплати, у зв'язку з трудовим каліцтвом, що сталося 21.05.2008 р.;з 24.12.2010 р. ОСОБА_8 отримує страхові виплати, у зв'язку з трудовим каліцтвом, що сталося 06.08.2010 року.
На обліку у Великоновосілківському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України , перебуває 1 особа: ОСОБА_9 , яка отримує страхові виплати, у зв'язку зі смертю потерпілого ОСОБА_10 , який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, що стався 26.01.2013 року
На обліку у Покровському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, перебувають 4 особи: з 06.08.2010р. ОСОБА_11 отримує страхові виплати, у зв'язку з трудовим каліцтвом, що сталося 06.08.2010 року; з 26.10.2018 року. ОСОБА_12 отримує страхові виплати, у зв'язку з трудовим каліцтвом, що сталося 26.10.2018 року: з 26.09.2017 року. ОСОБА_13 отримує страхові виплати, у зв'язку з трудовим каліцтвом, що сталося 26.09.2017 р.; з 17.05.2013 року. ОСОБА_14 у зв'язку з трудовим каліцтвом, що сталося 01.10.2012 року.
За розрахунками позивача сума капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із вищезазначених зобов'язань складає 6 445 693,02 грн.
26.08.2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці” № 762 (далі - Постанова № 762).
Пунктом 1 Постанови № 762 ліквідовано, як юридичні особи публічного права Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головне управління Державної служби з питань праці у Луганській області.
Пунктом 2 Постанови № 762 утворено Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці як юридичну особу публічного права.
Пунктом 3 Постанови № 762 визначено, що Головне управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головне управління Державної служби з питань праці у Луганській області, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження та функції до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
Абзацом 2 пункту 3 Постанови № 762 визначено, що здійснення заходів, пов'язаних з ліквідацією Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головного управління Державної служби з питань праці у Луганській області згідно з пунктом 1 цієї постанови та утворенням Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці згідно з пунктом 2 цієї постанови, покладається на Державну службу з питань праці.
Абзацом 3 пункту 3 Постанови № 762 визначено, що Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, що утворюється згідно з пунктом 2 цієї постанови, є правонаступником Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головного управління Державної служби з питань праці у Луганській області, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови.
29 вересня 2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань внесено запис про перебування Головного управління в стані припинення (ЄДРПОУ 39790445), на підставі рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
13.10.2020 проведено державну реєстрацію Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, про що до вказаного Реєстру внесено запис від 13 жовтня 2020 року № 1002711020000002526.
Фактичні обставини не є спірними у справі.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам з урахуванням встановлених обставин справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон № 1105).
Згідно з ч. 1, 2 ст. 4 Закону №1105 Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Положення ст. 11 Закону № 1105 визначають джерела формування коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків, зокрема, страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку №765 встановлено, що відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Тобто, норми Порядку № 765 поширюються на правовідносини з приводу здійснення капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язання суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута.
Як встановлено судом відповідно до абзацу 3 пункту 3 Постанови № 762 Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, що утворюється згідно з пунктом 2 цієї постанови, є правонаступником Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області та Головного управління Державної служби з питань праці у Луганській області, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови.
Тобто, ліквідація відповідача не пов'язана з його банкрутством, а зумовлена Постановою № 762 про ліквідацію юридичної особи публічного права з визначенням її правонаступника - Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Відтак, ліквідація відповідача здійснюється внаслідок втрати повноважень у зв'язку з їх передачею іншому органу державної влади.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 31 січня 2019 року у справі №804/1315/17, від 28.12.2019 у справі № 816/2357/16.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів зазначає, що ліквідація Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області не є підставою для капіталізації страхових платежів для подальшої їх виплати потерпілим, оскільки його функції зі сплати страхових внесків перейшли до Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, що утворюється згідно з пунктом 2 Постанови № 76.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 30.03.2021 у справі № 420/4823/20.
З приводу посилань скаржника на рішення Верховного Суду України у справах у справі № 21-156а12, то колегія суддів зазначає, що у вказаній справі спір стосувався можливості стягнення капіталізованих платежів з приватного підприємства, яке припинило свою діяльність за рішенням загальних зборів учасників, в той час як спір у справі, яка розглядається стосується стягнення капіталізованих платежів з відповідача ліквідація якого здійснюється внаслідок втрати повноважень у зв'язку з їх передачею іншому органу державної влади.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
При викладених обставинах, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року у справі № 200/187/21-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року у справі № 200/187/21-а - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 22 липня 2021 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
І.Д. Компанієць