Постанова від 01.06.2010 по справі 2-а-259/08

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-259/08 Головуючий у 1-й інстанції: Дзюби Н.М.

Суддя-доповідач: Умнова О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" червня 2010 р.

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Умнової О.В.,

суддів: Маслія В.І., Кузьменко В.В.,

при секретарі: Олешко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу прокуратури Макарівського району Київської області на постанову Макарівського районного суду Київської області від 5.06.2008 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Макарівської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: Головне управління земельних ресурсів у Київській області

- про визнання рішення протиправним та зобов»язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною відмову відповідача у задоволенні його заяви щодо зміни використання земельних ділянок; зобов»язати відповідача надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 45,4569 га, які знаходяться на території Ситняківської сільської ради Макарівського району Київської області, для зміни їх цільового призначення з земель «для ведення особистого селянського господарства»на землі «для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд»; зобов»язати ГУ ЗР у Київській області при наявності технічної документації відповідно до Закону провести та надати позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації щодо проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 45,4569 га, які знаходяться на території Ситняківської сільської ради, для зміни їх цільового призначення з земель «для ведення ОСГ»на землі «для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд». Зобов»язати відповідача після пере погодження проекту землеустрою щодо відведення вищезазначених земельних ділянок та проведення державної експертизи землевпорядної документації прийняти рішення про зміну цільового призначення зазначених земельних ділянок.

Постановою Макарівського районного суду Київської області від 5.06.2008 року вказаний позов задоволений частково -визнана протиправною відмова відповідача в задоволенні заяви позивача та зобов»язано Макарівську РДА надати дозвіл на підготовку проекту відведення позивачу земельної ділянки загальною площею 45,4569 га на території Ситняківської сільської ради для зміни її цільового призначення з земель «для ведення ОСГ»на землі «для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель та споруд». Зобов»язано відповідача після виготовлення та перепогодження позивачем проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з органом земельних ресурсів, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органом, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини та після проведення державної земельновпорядної експертизи прийняти відповідне рішення. В задоволенні іншої частини вимог відмовлено.

Прокурор Макарівського району Київської області не погоджуючись з даним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, сторони, які з»явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є власником земельних ділянок площею 33,8269 га, 11,6300 га, які розташовані в межах Ситняківської сільської ради Макарівського району Київської області поза межами населеного пункту, цільове призначення яких визначено -«для ведення особистого селянського господарства», що підтверджується відповідними державними актами про право власності на земельні ділянки.

8.02.2008 року позивач звернувся до Макарівської районної державної адміністрації Київської області з заявою, в якій просив надати дозвіл на зміну цільового призначення належних йому земельних ділянок з «ведення особистого селянського господарства»на землі «для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд».

Листом від 6.03.2008 року №6-15-6/493, відповідач відмовив позивачу в наданні дозволу на зміну використання земельних ділянок, посилаючись на зміни, внесені до ЗК України щодо заборони змін цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян для ведення особистого селянського господарства. Вказав на те, що зміна цільового призначення належних позивачу земельних ділянок з земель «для ведення ОСГ»на землі «для житлової забудови»можлива лише у разі включення зазначених ділянок у межі населених пунктів відповідно до процедури, встановленої законодавством.

Позивач не погоджуючись з даною відмовою відповідача звернувся до суду з відповідним позовом.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позов виходив з того, що відмова відповідача в наданні дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 45,4569 га для зміни її цільового призначення є протиправною, оскільки не відповідає чинному законодавству та порушує права позивача.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Підпунктом «б»пункту 15 Перехідних положень ЗК України (в редакції Закону, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що до набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Зі змісту зазначеної норми вбачається, що дія мораторію безпосередньо поширюється на зміну цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення особистого селянського господарства.

Суд першої інстанції не врахував зазначені положення Закону, невірно застосував норми матеріального права у зв»язку із чим, прийняв рішення, яким фактично вирішив питання щодо зміни цільового призначення земельних ділянок позивача з цільового призначення -«для ведення особистого селянського господарства»на цільове призначення -«для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд», що не узгоджується з нормами ЗК України.

Правових підстав для зобов»язання Макарівську РДА надати дозвіл на підготовку проекту відведення ОСОБА_2 земельної ділянки загальною площею 45,4569 га для зміни її цільового призначення та прийняття відповідного рішення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки не вбачається. Зміна цільового призначення останніх підпадає під дію мораторію, встановленого Законом, що не прийнято до уваги судом першої інстанції під час розгляду справи по суті.

Крім того, належні позивачу на праві власності земельні ділянки знаходяться поза межами населеного пункту, тому зміна їх цільового призначення відповідно до ч.3 ст.20 ЗК України, п.п.8,9 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого постановою КМУ від 11.04.2002 року №502, крім випадків, передбачених п.8 вказаного порядку, до компетенції Макарівської РДА не відноситься. Дане питання має розглядатися у обласною державною адміністрацією в порядку, передбаченому чинним законодавством.

Відповідач, відмовляючи у задоволенні заяви позивача про зміну цільового призначення належних йому земельних ділянок діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття даного рішення, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовано це рішення.

Суд першої інстанції не врахував вищевказані обставини, неправильно застосував норми матеріального та процесуального права, у зв»язку із чим, невірно вирішив спір.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

За таких обставин, апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу прокуратури Макарівського району Київської області задовольнити.

Постанову Макарівського районного суду Київської області від 5.06.2008 року скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позову до Макарівської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: Головне управління земельних ресурсів у Київській області про визнання рішення протиправним та зобов»язання вчинити дії.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена протягом місяця, шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст судового рішення виготовлений 4.06.2010 року.

Головуючий суддя:

Судді:

< Текст >