27 травня 2010 р. Справа № 2а-2863/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.
за участю секретаря судового засідання - Шаповал Є.А.,
прокурора -Сініцина В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокуратури Сумської області в інтересах ОСОБА_1 до Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції, відділення Державного казначейства України в м.Шостка про зобов'язання вчинити дії,-
Прокуратура Сумської області в інтересах ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1) звернувся до суду з позовом до Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції (далі-відповідач 1, Шосткинська МДПІ), відділення Державного казначейства України в м.Шостка (далі-відповідач 2, відділення ДКУ в м.Шостка) та, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить суд:
- визнати дії Шосткинської МДПІ щодо примушування позивача до сплати податку з власників транспортних засобів без урахування пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», незаконними;
- визнати право позивача як учасника бойових дій на звільнення від сплати податку з власників транспортних засобів (не більше одного транспортного засобу) без будь-яких обмежень щодо об'єму двигуна та першої реєстрації в Україні на підставі п.8 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати відділення ДКУ в м.Шостка сплатити з казначейських рахунків обліку коштів на користь позивача 1582грн. 40коп. в рахунок повернення надміру сплаченого податку з власників транспортних засобів.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що як учасник бойових дій повністю звільнений від сплати податку з власників транспортних засобів відносно одного транспортного засобу, а кошти, які позивач змушений був сплатити в результаті неправомірних дій податкового органу, підлягають поверненню.
В судовове засідання позивач не з'явився.
Прокурор позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач, Шосткинська МДПІ, повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи (а.с.49) в судове засідання не з'явилися, всупереч вимог ч.2 ст. 40 КАС України, про причини неявки суд не повідомив, але від нього надійшло письмове заперечення на позовну заяву (а.с.21-23).
Відповідач, відділення ДКУ в м.Шостка, повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи (а.с.50) в судове засідання не з'явилися, але від нього надійшло письмова заява про розгляд справи без участі їхнього представника (а.с.51).
Заслухавши прокурора, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає необхідним відмовити у задоволенні позову, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач, ОСОБА_1, є ветераном війни -учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення №НОМЕР_1 серії АБ (а.с.9).
Відповідно до листа Шосткинської МДПІ №890/к/31-037 від 26.01.2010 р. позивачем було сплачено податок з власників транспортних засобів щодо придбаного автомобіля ТОYОТА державний номер НОМЕР_2 з об'ємом двигуна 4000 куб. см. (а.с.8) за повною ставкою, а саме 1582грн. 40коп.
Не погодившись із законністю сплати ним вищевказаного податку через те, що він є учасником бойових дій, має пільги та повністю звільнений від його сплати, ОСОБА_1 звернувся до суду.
Суд не погоджується з даними висновками позивача з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортного засобу та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст. 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» є об'єктами оподаткування.
Згідно ст. 4 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» до категорії громадян, які мають пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів, зокрема, відносяться особи, зазначені у ст.4-11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вказані особи звільняються від сплати податку щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом двигуна до 750 куб. см. чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м.
Крім того, пільги, визначені вищевказаною ст. 4 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» не поширюються на транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, крім легкових автомобілів для інвалідів з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см., що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України.
Згідно п.18 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасники бойових дій звільняються від сплати податку з власників транспортних засобів (не більше одного транспортного засобу).
Таким чином, норма ст.4 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»кореспондується з положеннями ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», по-різному врегульовуючи спірні правовідносини.
Однак, відповідно до ст.1 Закону України «Про систему оподаткування»встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до вказаного закону, інших законів про оподаткування. Всі інші закони України про оподаткування мають відповідати принципам, закладеним у вищезазначеному законі.
Отже, необхідно керуватися положеннями Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».
З огляду на положення ч.2 ст. 4 «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не має права на пільги, тому що вперше реєструє придбаний автомобіль з об'ємом двигуна більшим, ніж 2500 куб. см., підтвердженням чого є копія технічного паспорта на автомобіль (а.с.8).
Тобто, пільги позивача на сплату податку з власників транспортних засобів щодо придбаного автомобіля ТОYОТА державний номер НОМЕР_2 з об'ємом двигуна 4000 куб. см. не розповсюджуються.
Щодо вимоги позивача визнати дії Шосткинської МДПІ щодо примушування позивача до сплати податку з власників транспортних засобів без урахування пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», незаконними, суд не може погодитись з позицією позивача, оскільки заходами примусового стягнення податків і зборів органами податкової служби є робота з погашення простроченої податкової заборгованості, що виникла через прострочення встановлених строків сплати податку або вимоги податкового органу на підставі ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Позивачу ж листом №890/к/31-037 від 26.01.2010 р. були лише роз'яснені питання щодо об'єктів та суб'єктів сплати податку з власників транспортних засобів, а також можливість надання пільг при сплаті вказаного податкового зобов'язання.
Вимога позивача зобов'язати відділення ДКУ в м.Шостка сплатити з казначейських рахунків обліку коштів на користь позивача 1582грн. 40коп. в рахунок повернення надміру сплаченого податку з власників транспортних засобів також не підлягає задоволенню, оскільки пільг щодо сплати податку з власників транспортних засобів як учасник бойових дій відносно придбаного автомобіля ТОYОТА державний номер НОМЕР_2 з об'ємом двигуна 4000 куб. см. позивач не має, а тому його вимога щодо повернення надміру сплаченого податку з власників транспортних засобів є такою, що не відповідає нормам чинного законодавства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 19 Конституції України, ст. ст. 4, 7, 8, 17, 71, 94, 161-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову прокуратури Сумської області в інтересах ОСОБА_1 до Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції, відділення Державного казначейства України в м.Шостка про зобов'язання вчинити дії -відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 01.06.2010 р.