Рішення від 21.07.2021 по справі 300/3644/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" липня 2021 р. справа № 300/3644/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 09.12.2019 з урахуванням щомісячної надбавки "за роботу в умовах режимних обмежень" в обсязі 15% та "за виконання особливо важливих завдань" у обсязі 100% від посадового окладу.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.01.2018 року проведено перерахунок його пенсії з урахуванням виключно таких складових грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років. У зв'язку із цим, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за період з 01.01.2018 з урахуванням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15% і надбавки за виконання особливо важливих завдань в обсязі 100%, однак відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку. Зазначає, що рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, у зв'язку із цим у позивача виникло право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Зауважує, що з урахуванням змін в грошовому забезпеченні із прийняттям Постанови №704 - зміною у бік збільшення розміру грошового забезпечення відповідних категорій посад у розмірах, встановлених законодавством, враховуючи визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови 103, на підставі статей 43, 51, 63 Закону №2262-ХІІ та пункту 5 Порядку №45 позивач набув права на перерахунок пенсії в частині наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за умови режимних обмежень, надбавка за виконання особливо важливих завдань. Вважає, що після втрати чинності з 05 березня 2019 року пунктів 1, 2 Постанови №103 та пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, відповідач зобов'язаний реалізувати у повній мірі положення статті 63 Закону №2262-ХІІ та здійснити перерахунок його пенсії з врахуванням надбавки «за роботу в умовах режимних обмежень», «за виконання особливо важливих завдань», яка враховується при перерахунку пенсії, передбачена Постановою №704 та первинно не була включена у довідку про розмір грошового забезпечення через встановлені Постановою №103 обмеження.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позов, у якому стосовно задоволення позову заперечує. Зазначає, що пенсійний орган визначаючи розмір пенсії позивача з 01.01.2018 діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством, врахувавши при цьому інформацію, надану йому на те уповноваженим органом. Зауважує, що відповідачем 04.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років 45%, виплата перерахованої пенсії позивачу проводилася згідно Постанови №103 (в редакції чинній на момент перерахунку) та постанов Кабінету Міністрів України №804, №1088. Вважає, що проведення наступного перерахунку пенсії буде наслідком прийняття Кабінетом Міністрів України нового рішення про перерахунок пенсії. Стверджує, що підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом, органи пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Зазначає, що для перерахунку пенсії враховуються тільки ті складові грошового забезпечення, які отримує особа за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням на момент настання права на перерахунок пенсії. Звертає увагу, що зарахування розміру надбавок, доплат, підвищень та премій, які отримував позивач до 01.01.2018 та нових розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років на підставі яких проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103, не передбачено жодною нормою права. Окрім цього, звертає увагу на те, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України та може здійснюватися лише за наявності відповідного бюджетного призначення (а.с.25).

Позивач скористався правом подання відповіді на відзив, в якій не погоджується із доводами відповідача з підстав аналогічних позовній заяві. Крім того, звертає увагу на рішення Великої палати Верховного Суду від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 та на рішення Верховного Суду у справі №160/3586/19 (а.с. 47).

Правом подання заперечення на відповідь на відзив відповідач не скористався.

У період з 08.02.2021 по 10.03.2021, з 11.05.2021 по 25.05.2021 головуючий суддя у справі перебувала у відпустці та на листку непрацездатності.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 з вересня 2016 року отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з протоколом за пенсійною справою № 0906005115 (Державний Департамент з питань виконання покарань) від 01.12.2017, пенсія позивача обраховувалася в основному розмірі 70% грошового забезпечення, яке включало такі складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 15%, надбавка за особливо важливі завдання 100%, надбавка за інформативно-аналітичне забезпечення 50%, премія 250% (а.с. 13).

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої постановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 за № 704.

Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції складено та направлено до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, станом на 01.03.2018, яка передбачає такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років 45% (зворот а.с.43).

На підставі вказаної довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача, з врахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45% (а.с.12).

З 01.04.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі рішення суду з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 15%, надбавка за особливо важливі завдання 100%, надбавка за інформативно-аналітичне забезпечення 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%, премія 250% (а.с. 42).

З 01.05.2018 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45% (а.с.43).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

26.11.2020 позивач, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414 «Про види, розміри і порядок надання компенсацій громадянам у зв'язку із роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» та постанову Кабінету Міністрів України від 31.08.2017 №704 звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 23.11.2020 про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 100% посадового окладу (а.с.31).

За результатом розгляду вказаної заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом №3823-3798/Б-02/08-0900/20 від 01.12.2020 повідомило ОСОБА_1 , що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, тому у відповідача відсутні законні підстави та відповідні повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу (а.с.10).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі також - Закон № 2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як зазначалось судом вище, пунктом 1 Постанови №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі також - Постанова №103, в редакції чинній на час спірного перерахунку) передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 (надалі також - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 (в редакції чинній на час спірного перерахунку) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-5 Порядку №45 (в редакції чинній на час спірного перерахунку) Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС ( надалі, також державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, підставою для перерахунку раніше призначених пенсій в першу чергу є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення відповідно до пункту 1 Порядку №45 та подання органами, передбаченими цим Порядком, відповідних повідомлень до територіальних органів Пенсійного фонду України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017, яка набрала чинності 01.03.2018 (надалі також - Постанова №704), скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 2 Постанови №704 від 30.08.2017 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017, та збільшення розміру складових грошового забезпечення військовослужбовців слугувало безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, починаючи з 01.01.2018.

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Як зазначалось судом вище, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до Додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинен вчинити, зокрема відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Водночас, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 №3-1 (надалі також - Порядок №3-1).

Згідно з пунктом 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема довідки про новий розмір відповідного грошового забезпечення, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 23.09.2020 у справі №400/1773/19 і від 19.11.2020 у справі №120/1759/19-а.

Отже, враховуючи приписи частини 2 статті 265 КАС України, а також принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 і скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, встановлених Постановою №704.

Як слідує із матеріалів справи, відповідачем на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої Міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції відповідно до Постанови №103, проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, що підтверджується протоколом за пенсійною справою №0906005115 (Державний Департамент з питань виконання покарань) від 01.01.2018 (а.с.12).

Суд звертає увагу, що на час виготовлення довідки, згідно якої позивачу з 01.01.2018 органом пенсійного фонду і здійснено спірний перерахунок, положення Постанови № 103 та Порядку №45 були чинні, у встановленому законом порядку не скасовувалися та протиправними не визнавалися, а тому відповідачем правомірно на момент перерахунку пенсії позивачу враховано та застосовано до спірних правовідносин положення пункту 1 Постанови №103 та пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Аналіз вищевказаних правових норм дає підстави для висновку, що Порядком №45 та Порядком №3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою, або ж формуванням уповноваженим органом зведеного відповідного списку змін розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій.

Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку №3-1 та Порядку №45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати складову грошового забезпечення із якого обчислюється розмір перерахованої пенсії.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Суд звертає увагу на правові висновки, визначені Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі №240/6263/18, в якій, серед іншого вказано, що: "69. Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, Пенсійний фонд України та його головні управління не мають. 73. 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45. 74. Проте скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів Постанови № 103 (після проведення в квітні 2018 року перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства. 82. З огляду на це Велика Палата Верховного Суду вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області,) діяв відповідно до законодавства, чинного на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону №2262-ХІІ, Постанови № 103, Порядку № 45. До того ж такий підхід до застосування вказаних правових норм не є дискримінаційним та не порушує принцип рівності перед законом".

Аналогічний за змістом правовий висновок мітиться в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19, зокрема: "Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_3 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ. Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача."

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав самостійно за заявою ОСОБА_1 здійснювати перерахунок пенсії позивачу без відповідних і достовірних оновлених відомостей про склад його грошового забезпечення, в тому числі його додаткових видів.

Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, які надходять, в тому числі, від Західного міжрегіонального управління з питань виконання покарань Міністерства юстиції України, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.

При цьому, права самостійно визначати розміри як основних так і додаткових видів грошового забезпечення позивача орган пенсійного фонду не має.

Зі змісту матеріалів справи слідує, що позивач 26.11.2020 звернувся до Головного управлінням ПФУ в області із вимогою здійснити перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної надбавки "за роботу в умовах режимних обмежень" в обсязі 15% та "за виконання особливо важливих завдань" у обсязі 100% від посадового окладу із врахуванням наявних відомостей у матеріалах пенсійної справи.

Разом з цим, при зверненні із вказаною заявою до відповідача, ОСОБА_1 не долучено нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із складовими грошового забезпечення, які отримує особа за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, яке займав під час служби позивач, для перерахунку його пенсії, також така довідка не була направлена відповідачу Західним міжрегіональним управління з питань виконання покарань Міністерства юстиції України. Тобто, на час звернення позивачем до відповідача із заявою від 23.11.2020 та відмови відповідача в перерахунку пенсії позивача із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, у відповідача були відсутні відомості про розмір і складові грошового забезпечення особи за відповідною або аналогічною із позивачем посадою і військовим (спеціальним) званням станом на 05.03.2019.

Враховуючи встановлені у справі обставини, а також те, що у зв'язку з скасуванням пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 позивач набув право на перерахунок пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 05.03.2019 і до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача, беручи до уваги, що судовому захисту підлягає тільки порушене право, суд дійшов висновку, що в межах спірних правовідносин відповідач діяв правомірно, а тому у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ),

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.