Рішення від 08.07.2021 по справі 906/1453/20

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" липня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/1453/20

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Сікорської Н.А.

секретар судового засідання: Русецька Ю.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком"

до Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради

про стягнення 388050,32 грн

Процесуальні дії по справі.

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" подало позов до Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про стягнення 388050,32 грн.

Ухвалою від 21.12.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив судове засідання на 21.01.2021р.

11.01.2021р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.42-51).

13.01.2021р. від позивача надійшли заперечення на відзив (а.с.61-62).

В судовому засіданні 21.02.2021р. оголошено перерву до 18.02.2021р.

У зв'язку з перебуванням судді Сікорської Н.А. у відпустці справа №906/1453/20, призначена на 18.02.2021, в судове засідання не вносилась.

Ухвалою суду від 22.02.2021р.розгляд справи призначено на 16.03.2021р.

16.03.2021р. у судовому засіданні оголошено перерву до 23.03.2021р.

19.03.2021р. від позивача надійшли уточнення (пояснення) до позовної заяви (а.с.77-92).

22.03.2021р. до суду від відповідача надійшли письмові пояснення по справі щодо розрахунків за надані послуги пільговій категорії населення (а.с.95-111).

Ухвалою від 23.03.2021р. суд відклав підготовче засідання на 13.04.2021 р.

Ухвалою суду від 13.04.2021р. відкладено розгляд справи на 27.04.2021р.

27.04.2021р. представником позивача подано клопотання, згідно якого заборгованість відповідача становить 343677,96 грн. (а.с.122).

27.04.2021р. у судовому засіданні було оголошено перерву до 27.05.2021р.

27.05.2021р. представником позивача подано клопотання, згідно якого заборгованість відповідача становить 342904,28 грн. (а.с.126).

При дослідженні клопотання судом було встановлено, що за правовою природою клопотання є заявою про зменшення розміру позовних вимог, тому суд прийняв його до розгляду та ухвалив розглядати спір у межах стягнення з відповідача заборгованості в сумі 342904,28 грн.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 27.05.2021р. суд закрив підготовче провадження та призначив судовий розгляд справи по суті на 24.06.2021р.

24.06.2021р. на адресу суду від Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надійшов лист, яким відповідач інформував суд, що згідно з актом звірки розрахунків заборгованість відповідача становить 342904,28 грн. Разом з тим, відповідач просить розглядати справу за відсутності його представника (а.с.133).

Ухвалою суду від 24.06.2021р. розгляд справи по суті відкладено на 08.07.2021р.

В судовому засіданні 08.07.2021р., відповідно до ст.240 ГПК України, судом постановлено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до ст.42 ГПК України, учасники справи, серед іншого, мають право подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.

В ході розгляду справи господарським судом Житомирської області, у відповідності до п.4 ч.5 ст.13 ГПК України, сторонам було створено всі умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ГПК України.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позов мотивований неналежним виконанням Департаментом праці та соціального захисту населення Житомирської міської ради зобов'язання щодо оплати за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям осіб.

У період з липня по вересень 2020 року ПАТ "Укртелеком" в особі Житомирської філії було надано послуги зв'язку на пільгових умовах частині населенню міста Житомира на загальну суму 342904,28 грн. (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог).

Натомість відповідачем не здійснено оплати за надані телекомунікаційні послуги громадянам, які користуються пільгами за вказаний вище період, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем в сумі 342904,28 грн.

Відповідач у відзиві на позовну заяву та письмовому поясненні вказав, що договору з ПАТ "Укртелеком" стосовно надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян він не укладав.

Зазначив, що згідно проведеної сторонами звірки та розрахунків відповідача сума заборгованості становить 342904,28 грн. та на підтвердження надав розрахунок видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку за липень-вересень 2020 року, після проведення звірки з базою даних ЄДАРП.

Крім того, у клопотанні від 23.06.2021р. відповідач підтвердив, що сума за надані позивачем послуги згідно акту звірки розрахунків за період з 01.07.2020р. по 30.09.2020р. становить 342904,28 грн.

Позивач у запереченні на відзив вказав, що щомісячно направляв відповідачу розрахунки за надані телекомунікаційні послуги та акти звірки, а тому доводи останнього є безпідставними.

Представники сторін в засідання суду 08.07.2021р. не з'явилися.

В клопотанні від 23.06.2021р. відповідач просив розглядати справу за відсутності його представника.

Згідно ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком", відокремленим підрозділом якого є Житомирська філія ПАТ "Укртелеком" (позивач), є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012р. №295, інших законодавчих актів України.

Протягом липня-вересня 2020 року Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" надано телекомунікаційні послуги на пільгових умовах споживачам м.Житомира на загальну суму 342904,28 грн., що підтверджується розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку (а.с.10-15).

Позивачем щомісячно в період липень-вересень 2020р. направлялись відповідачу для проведення оплати за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів відповідні розрахунки та акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги з сумою заборгованості, про що свідчать супровідні листи та описи вкладення до них (а.с.19-27).

Однак відповідач відшкодування пільгової вартості послуг зв'язку за вказаний період не здійснював.

За вказаних обставин, ПАТ "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" звернулося до суду з позовом та просить стягнути з Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради 342904,28 грн. вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відповідно до частини 3 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків можуть бути безпосередньо акти цивільного законодавства.

Частиною 1 статті 144 ГК України передбачено, що майнові права та майнові обов'язки суб'єкта господарювання можуть виникати з актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у випадках, передбачених законом.

За приписами частини 1 статті 174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати, в тому числі, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Соціальні пільги на отримання телекомунікаційних послуг для ряду категорій громадян встановлено: Законом України "Про жертви нацистських переслідувань", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Законом України "Про охорону дитинства".

Згідно з ч.3 ст.63 Закону України "Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Як визначено п.63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №295 від 11.04.2012, установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.

За змістом ст. 178 ГК України та ст. 633 ЦК України договір про надання телекомунікаційних послуг є публічним, оператор, провайдер телекомунікацій зобов'язаний здійснювати надання послуг зв'язку кожному, хто до нього звертається на законних підставах, не має права відмовити у наданні послуг за наявності у нього такої можливості або надавати перевагу одному споживачеві перед іншими щодо укладення публічного договору, крім випадків, передбачених законодавством. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Отже, нормами чинного законодавства встановлено право фізичних осіб, які мають визначений законами соціальний статус, на отримання послуг зв'язку на пільгових умовах (з частковою оплатою їх вартості або безкоштовно), та обов'язок провайдера, оператора телекомунікацій надавати такі послуги з урахуванням встановлених чинним законодавством пільг.

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" - оператор телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295, інших законодавчих актів України.

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" надало у період липень-вересень 2020 року телекомунікаційні послуги на пільгових умовах споживачам - жителям м.Житомира, які включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають пільги і підпадають під дію Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний статус", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та "Про охорону дитинства".

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Частиною 2 ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до п.20-4 ч.1 ст.91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки, зокрема, на пільги з послуг зв'язку, інші передбачені законодавством пільги.

Згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 23.10.2019 у справі №911/1924/18, ПАТ "Укртелеком" є суб'єктом господарювання, який надає телекомунікаційні послуги споживачам, метою діяльності якого як учасника господарських відносин є досягнення економічних та соціальних результатів та одержання прибутку згідно із ч.2 ст.3 Господарського кодексу України. А тому в даному випадку у оператора телекомунікаційних послуг виникає цивільне право на відшкодування вартості послуг зв'язку, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги, а у держави цивільний обов'язок здійснити розрахунок за надані цим особам послуги.

Згідно із ч. 1 ст. 170 ЦК України держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Тобто, держава, як суб'єкт правовідносин, здійснює свої обов'язки у відносинах з особою у певній сфері суспільних відносин через свої органи. Оскільки у відносинах виконання обов'язку у спірних правовідносинах державу представляють органи, які уповноважені на реалізацію державної політики у сфері соціального захисту населення, то саме вони повинні нести відповідальність від імені держави.

З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003 затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі Положення).

За змістом п. 3 Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи):

організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;

ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики;

ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;

вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;

надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.

Пунктом 2 Положення про Департамент соціальної політики Житомирської міської ради, затвердженого рішенням міськради №1215 від 08.11.2018р. (а.с.104-111) визначено, що Департамент є правонаступником Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської міської ради та Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира після їх припинення.

Департамент є головним розпорядником бюджетних коштів, а також інших коштів, спрямованих з державного та місцевих бюджетів на соціальний захист населення.

Департамент соціальної політики Житомирської міської ради відповідно до п.8 Положення виконує, зокрема, такі функції:

- забезпечує ефективне та цільове використання бюджетних коштів;

- проводить електронні звірки інформації від організацій - надавачів послуг щодо витрат, пов'язаних з наданням пільг окремим категоріям громадян, з відомостями, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги;

- проводить розрахунки з організаціями - надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян і призначені житлові субсидії населенню.

Тобто, оскільки функції головного розпорядника коштів із виконання державних програм соціального захисту населення визначено за Департаментом соціальної політики Житомирської міської ради, останнє зобов'язане проводити розрахунки з організаціями - надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян, до яких також відноситься ПАТ "Укртелеком", як надавач телекомунікаційних послуг.

Позивач протягом липня-вересня 2020 року надсилав Управлінню праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира та Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської міської ради, правонаступником яких є відповідач, листи з доданими до них розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку та актами звіряння розрахунків.

Відповідно до розрахунків видатків, звітів - списку пільговиків по групам категорій, наданого відповідачем одностороннього акту звірки розрахунків, за відповідачем рахується заборгованість по відшкодуванню вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення, в сумі 342904,28грн.

За змістом ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За приписами ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідач доказів сплати компенсації позивачу вартості послуг зв'язку, наданих ним в період липень-вересень 2020р. на пільгових умовах, особам, які проживають на території міста Житомира, в сумі 342904,28 грн. суду не надав.

Таким чином, суд доходить висновку про порушення відповідачем права позивача на отримання компенсації вартості послуг зв'язку, наданих ним на виконання імперативних норм чинного законодавства пільговим категоріям громадян.

Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України", зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Згідно із ч.ч. 2, 3 ст.13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.

Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст.81 ГПК України сторонами доказів.

За приписами ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі в сумі 342904,28 грн.

Судові витрати за результатами розгляду справи.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.129 ГПК України судовий збір покладається:

1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін;

2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються:

1) у разі задоволення позову - на відповідача;

2) у разі відмови в позові - на позивача;

3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи факт задоволення позовних вимог, в порядку п.1 ч.4 ст.129 ГПК України, судовий збір в сумі 5143,56 грн., сплачений за розгляд позовних вимог в сумі 342904,28 грн., покладається на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (10014, м.Житомир, м-н.Корольова, 4/2, код ЄДРПОУ 20429768)

на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м.Київ, бульвар Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" (10014, Житомирська область, м.Житомир, вул.Київська, буд.20, код ЄДРПОУ 01184114):

- 342904,28 грн. - відшкодування вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення;

- 5143,56 грн. - витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 19.07.21

Суддя Сікорська Н.А.

Віддрукувати:

1 - до справи

2 - позивачу (рек.з повідомл)

3 - відповідачу (рек. з повідомл).