Справа № 676/4309/21
Номер провадження 3/676/1848/21
21 липня 2021 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Воєвідко Я.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки по АДРЕСА_1 , не працюючої за ч. 1 ст.173-2 КУпАП, -
До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області повторно надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №346647 від 01 березня 2021 року відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №346647 від 01 березня 2021 року, складеного ДОП С ДОП Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області Стремінським Д.В., ОСОБА_1 08.12.2020 року о 21 год. 30 хв. по АДРЕСА_1 вчинила конфлікт, який виражався у шарпанні за одяг та штовханині по відношенню до свого колишнього чоловіка ОСОБА_2 у присутності неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , 2012 року народження, чим вчинила домашнє насильство та завдала шкоди психічному здоров'ю, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
20 липня 2021 року від Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області повторно надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №346647 від 01 березня 2021 року відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст.173-2 КУпАП, проте в матеріалах справи відсутні документи, відомості, доповнення, тощо, що вказують на усунення недоліків зазначених в постановах суду від 09 березня 2021 року, 14 липня 2021 року. В матеріалах справи міститься рапорт ДОП С ДОП ВП Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області Стремінського Д.В. від 20 липня 2021 року про визначення та роз'яснення хто являється при описаних вище обставинах потерпілими та кому саме яка завдана шкода психічному здоров'ю.
На викоання постанови суд поліцейський надав рапорт, який не являється процесуальним документом та не слугує належним усуненням недоліків в протоколі, які зазначені в постаногві суду, фактично поліцейський не виконав вимоги суду.
Відповідно до ст.. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
З огляду на викладене, суд керується та оцінює виключно ті обставини в справі, які зазначені в описовій частині протоколу і не може самостійно змінювати чи доповнювати фабулу протоколу, опираючись на рапорт. Усунення недоліків в даному випадку можливе лише, шляхом складання нового протоколу про адміністративне правопорушення із чітким визначенням у ньому суб'єктивної та об'єктивної сторони правопорушення.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що їх необхідно повернути Кам'янець-Подільському РУП в Хмельницькій області для належного (додаткового) оформлення, виходячи з наступних правових підстав.
Так, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Положеннями ст.276 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), а в разі неправильного складання такого протоколу повернути матеріали адміністративної справи органу внутрішніх справ для належного (додаткового) оформлення.
Вивченням протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що він не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, оскільки в ньому не конкретизовано об'єктивну сторону складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-3 КУпАП.
Так, відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Також, нормами Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07 грудня 2017 року закріплено визначення поняття «домашнього насильства» як умисного систематичного фізичного, психологічного або економічного насильства по відношенню до нинішнього або колишнього чоловіка або іншого родича, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілого.
З цього слідує, що обов'язковими ознаками об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, є умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Разом з тим, в порушення зазначених вимог нормативно-правових актів у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 346647 від 01 березня 2021 року, який є документом, що офіційно засвідчує факт неправомірних дій і являється одним із джерел доказів, не зазначено, кому саме із потерпілих діями ОСОБА_1 була завдана шкода психічному здоров'ю колишньому чоловіку ОСОБА_2 чи малолітній доньці ОСОБА_3 , чи їм обом, а зазначено лише, що ОСОБА_1 вчинила конфлікт, який виражався у шарпанні за одяг та штовханині по відношенню до свого колишнього чоловіка ОСОБА_2 у присутності неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , чим вчинила домашнє насильство та завдала шкоди психічному здоров'ю.
Отже, формулювання адміністративного правопорушення у вищевказаній формі є неконкретним і не зрозумілим, оскільки не відображає усіх ознак об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, що позбавляє можливості особу ефективно захищатися від пред'явленого правопорушення і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.
Зазначені вище обставини позбавляють суд можливості розглянути справу в установлені Законом строки та встановити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, у випадку її неприбуття в судове засідання, в судовому засіданні неможливо усунути вказані недоліки.
Тому матеріали справи про адміністративне правопорушення, необхідно повернути Кам'янець-Подільському РУП ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення та звернути увагу керівника Кам'янець-Подільському РУП ГУНП в Хмельницькій області щодо належного виконання рішення суду підлеглими.
Керуючись ст.ст.256, 278 КУпАП, -
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП, щодо ОСОБА_1 - Кам'янець-Подільському РУП ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду
Я.І. Воєвідко