Рішення від 20.07.2021 по справі 522/13414/21

Справа № 522/13414/21

Провадження № 2-а/522/338/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2021 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Федчишеної Т. Ю.,

за участі секретаря судового засідання - Гаркуші Є. О.,

представника позивача - Діордіци В. В.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 , громадянина Таджикістану, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, -

ВСТАНОВИВ:

19 липня 2021 року Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (надалі - ГУ ДМС України) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач), громадянина Таджикістану, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.

В обґрунтування позову зазначено, що 17 липня 2021 року під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками Управління міграційної поліції ГУНП в Одеській області було виявлено та доставлено до ГУ ДМС України в Одеській області особу, яка назвалася громадянином Таджикістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Під час перевірки встановлено, що відповідач порушив правила перебування іноземців в Україні - проживав без документів на право проживання в Україні, відповідач пояснив, що прибув до України у 2014 році, легально через КПП «Бориспіль». На даний час на території України знаходиться незаконно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має. 17 липня 2021 року відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП. Того ж дня відповідача було затримано та на підставі рішення ГУ ДМС України в Одеській області з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України поміщено до Державної установи «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС».

Посилаючись на те, що відомості про перебування відповідача на території України на законних підставах відсутні, останній прибув на територію України у 2014 році та з того часу не вчинив жодних дій для легалізації свого перебування на території України, у відповідача відсутній паспортний документ або інший документ, що посвідчує особу, у зв'язку з цим позивач просить затримати ОСОБА_1 , громадянина Таджикістану, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком шість місяців до 19 січня 2022 року з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19 липня 2021 року указана справа передана на розгляд судді Федчишеній Т. Ю.

Ухвалою суду від 19 липня 2021 року справу прийнято до розгляду та відкрито провадження, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом у судове засідання учасників справи.

Ухвалою суду від 19 липня 2021 року клопотання представника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про розгляд справи в режимі відеоконференції задоволено. Визначено розгляд справи проводити в режимі відеоконференції з Миколаївським пунктом тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України.

У судовому засіданні 19 липня 2021 року відповідач заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи для надання йому можливості скористатися правовою допомогою та забезпечення участі у справі адвоката. При цьому відповідач відмовився від призначення йому адвоката від центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та наполягав на участі у справі адвоката за договором, при цьому не указавши ідентифікуючих даних останнього.

З метою забезпечення відповідачеві права на захист, у розгляді справи було оголошено перерву до 20 липня 2021 до 13:00 год.

У судовому засіданні 20 липня 2021 року відповідач ОСОБА_1 участь адвоката не забезпечив, наполягав на участі у справі адвоката, у зв'язку з чим судом з метою забезпечення відповідачеві права на захист постановлено ухвалу про призначення останньому адвоката для надання безоплатної вторинної правової допомоги. У зв'язку з цим у розгляді справи було оголошено перерву.

У судовому засіданні представник позивача Діордіца В. В. позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні від надання правової допомоги адвокатом Пугачем М. В., який з'явився у судове засідання на виконання ухвали суду, відмовився. Позовні вимоги не визнав, пояснив, що здійснив в'їзд на територію України з території Російської Федерації легально, на даний час у нього відсутній паспортний документ чи інший документ, що посвідчує його особу, на території України знаходиться нелегально.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 17 липня 2021 року під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками Управління міграційної поліції ГУНП в Одеській області було виявлено та доставлено до ГУ ДМС України в Одеській області особу, яка назвалася громадянином Таджикістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В ході перевірки законності перебування на території України ОСОБА_1 було встановлено, що він прибув в Україну у 2014 року легально через КПП «Бориспіль».

Постановою ГУ ДМС України в Одеській області від 17 липня 2021 року серії ПН МОД № 005320 ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005261 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 700 грн.

Враховуючи, що відповідач своїми діями порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, 17 липня 2021 року ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення громадянина Таджикістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України для встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.

17 липня 2021 року о 06 год. 15 хв. ОСОБА_1 , про що свідчить протокол № МОД 000125 про адміністративне затримання.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (надалі - Закон № 3773-VI).

Приписами п. 14 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що нелегальний мігрант - це іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

За правилами ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

У відповідності до ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Згідно ч. 1 ст. 21 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України.

Відповідно до ч. 4 ст. 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Приписами ч. 1 ст. 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або)забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Положеннями ч. 11 ст. 289 КАС України встановлено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Згідно з п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством України; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Судом встановлено, що у провадженні Приморського районного суду м. Одеси під головуванням судді Чернявської Л. М. перебуває на розгляді адміністративна справа № 522/13415/21 за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 , громадянина Таджикістану, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення за межі території України, провадження у якій відкрито ухвалою від 19.07.2021.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в'їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.

Матеріалами справи підтверджено та не спростовано відповідачем, що останній знаходився на території України без документів на право проживання в Україні, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП, відповідач не вчинив жодної спроби легалізувати своє становище, під час затримання у відповідача не виявлено паспортного або будь-якого іншого документу, що посвідчує його особу, не надано їх і у подальшому. Указані обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, що унеможливлює забезпечення примусового видворення за межі України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Водночас, статтею 371 КАС України визначено перелік судових рішень, які виконуються негайно, проте положеннями статті негайне виконання рішення суду про затримання іноземця не передбачено.

На підставі викладеного та керуючись ст. 26, ч. 4 ст. 30, ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, ст. ст. 2, 6-11, 72-78, 90, 211, 241-246, 268-272, 289, 371, 372 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 , громадянина Таджикістану, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України - задовольнити.

Затримати ОСОБА_1 , громадянина Таджикістану, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 (шість) місяців до 19 січня 2022 року з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. Ю. Федчишена