1/2003
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
19 липня 2021 року м. Київ № 640/19609/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Клочкової Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) матеріали адміністративної справи за позовом
Головного управління ДПС у місті Києві
до товариства з обмеженою відповідальністю «Відродження Терра Плюс»
про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна боржника,
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Головного управління ДПС у місті Києві (надалі - позивач), ЄДРПОУ 44116011 (код філії) адреса: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19 до товариства з обмеженою відповідальністю «Відродження Терра Плюс» (надалі - відповідач), адреса: 04114, м. Київ, вул. Макіївська, буд. 10, прим. 3 в якій позивач просить суд:
- надати дозвіл на реалізацію майна товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження Терра Плюс" (код ЄДРПОУ 13715568), яке перебуває у податковій заставі з метою погашення усієї суми податкового боргу боржника.
Підставою позову вказано порушення прав та інтересів позивача, внаслідок наявності заборгованості.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Частиною 3 статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
У відповідності до вимог частин 1 - 2 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Таким чином, позивачами в адміністративних справах можуть, у тому чисті, підприємства, установи, організації (юридичні особи) лише за умови, якщо такі юридичні особи публічного права мають адміністративну процесуальну правосуб'єктність, тобто зареєстровані у статусі юридичної особи.
При цьому адміністративній процесуальній правосуб'єктності притаманна така юридична властивість яка складається з правоздатності, дієздатності і деліктоздатності.
Відповідно до частини 1 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з частини 3 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Разом з тим, як видно з матеріалів позовної заяви до суду з даним позовом звернулося Головне управління ДПС у м. Києві без статусу юридичної особи, відносно якого вказаного код з ЄДР: 44116011 (код філії).
Позовну заяву підписала від імені позивача Попадюха Світлана , саме від імені ГУ ДПС у м. Києві (відокремлений підрозділ, філія), не маючи повноважень подавати та підписувати позови від імені філії (ГУ ДПС).
До суду надано витяг з ЄДР відносно іншої юридичної особи - Державної податкової служби України, яка має код в ЄДР: 43005393.
При цьому, зі змісту наданого витягу вбачається, що Попадюха Світлана Володимирівна має повноваження вчиняти дії від імені юридичної особи, тобто від імені Державної податкової служби України (повноваження: вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори тощо (діє виключно в судах України без окремого доручення керівника (самопредставництво ДПС, Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС з правом посвідчення копій документів щодо повноважень, без права відмови, відкликання, визнання позову, відмови, відкликання апеляційних, касаційних скарг)) - представник.
Однак, по-перше, Державна податкова служба України не є позивачем за даною позовною заявою, по-друге, у позовній заяві Головне управління ДПС у м. Києві зазначено не як відокремлений підрозділ ДПС України, по-третє, зі змісту наданого витягу не вбачається наявності у Попадюхи Світлани Володимирівни права підписувати позовні заяви від імені Головного управління ДПС у м. Києві, по-четверте, на підставі наданого витягу Попадюха Світлана Володимирівна може вчиняти дії від імені саме юридичної особи, тобто ДПС України.
Згідно з пункту 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано. Враховуючи це, позовна заява підлягає поверненню.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, особою уповноваженою діяти від Головного управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011) вказано начальника Лагутіну Злату Володимирівну .
В силу статті 95 Цивільного кодексу України, філії, відокремлені підрозділи юридичної особи здійснюють всі або частину функцій юридичної особи, тобто діють від імені юридичної особи.
Позовну заяву від імені позивача Головного управління ДПС у місті Києві (яке є відокремленим підрозділом ДПС України, має самостійний код ЄДРПОУ ВП 44116011) підписано особою - Попадюхою Світланою Володимирівною, яка не має права підписувати позовні заяви, суд приходить до висновку про повернення позовної заяви заявнику.
Відповідно до частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду із позовом в порядку, встановленому законом, тобто після виконання вимог щодо позовної заяви, визначених статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись пунктом 3 частини 4 статті 169, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовну заяву Головного управління ДПС у місті Києві повернути.
2. Ухвалу про повернення позовної заяви разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачу негайно.
3. Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Клочкова